Keresés

Részletes keresés

dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92975
Belinkelt LED-es pilács inkább jelzőfénynek mondható valami, mint rendes lámpának.
Sajnos az Osram saját LED-jei nem a legjobbak a piacon(Cree a legjobb jelenleg), ezért max 50-60lm tud a lámpád, ami kb egy 5W-os sima izzónak felel meg. 5W-os kompakthoz képest szerintem erős visszalépés fényáramban.

Részben ezért olyan drága a Philips, mert használható LED-es lámpa, értelmes fényárammal >600lm

IP védettség nem a fényforrástól függ, csak és kizárólag a lámpatesttől. Ha veszel egy IP 44-es lámpatestet és belefér a LED-es fényforrás, akkor működni fog a dolog.

Előzmény: FRODO (92974)
FRODO Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92974
Ezekkel az Osram ledes égőkkel van valakinek hosszabb távú tapasztalata?

Egy E27-est próbálgatunk, de még nem túl régóta (http://bolthely.hu/ledbolt/id/00232_OSRAM_Parathom_Classic_P__E27___4008321925367).
Egyelőre csak egy lámpában próbáltuk ki eddig, ami sötétedés után egyfolytában ég, eredetileg 40 Wattos izzó kellett bele, aztán lett leváltva 5 Wattos takarékosra, és most erre.

A linkelt netes rendelős helyen az ára egyébként jobb, mint a praktikus áruházban volt.
A ledes Philips lámpák ára sajnos horror, úgyhogy nekünk egyelőre marad az izzócsere.

Egy ledes lámpa minden további nélkül jó lehet a fürdőszobába? Csak mert oda IP44-es lámpák kellenek, nem tudom, hogy a ledes megfelel-e ennek az előírásnak.

Kapcsolódó topik: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9189650&la=93129448
Előzmény: rev251 (92960)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92972
A színvisszaadási indexet nem ismerem, de úgy gondolom, "arról szól"*, amiről a színhőmérséklet is:
egy (vagy néhány) mérőszámmal leírni a végtelen spektrumot (függvény, végtelen sok szám). Adott esetben valamilyen súlyozott összegként, ha úgy tetszik valamiféle "lényegkiemelő"** transzformáció, ami szükségképpen (info)veszteséget jelent.

Annyi, hogy találtak egy jobb lényegkiemelő algoritmust/függvényt.




*Eléggé újmagyar kifejezés, nem szeretem, de összefoglalja az "az célja", "az a lényege" "arra irányul" kifejezéseket, ill. egy kicsit árnyalja azokat

**"copyright" Osváth László
Előzmény: dajtás (92970)
dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92971
Philips=Luxeon. Magának gyárt LED-et a cég.
Előzmény: rev251 (92969)
dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92970
Technikailag a színvisszaadási index írja le, hogy mennyire "Napközeli" a fényforrás, nem csak a színhőmérséklet. Gázkisülésű fényforrások többsége ebben elvérzik(nátrium lámpa különösen), viszont az izzó közel 100%-os visszaadású. Színhőmérséklet ezért csak másodlagos, hogy milyen jóságú a fényforrás. Színvisszaadási index fontos, ha a szemet bántó kérdéskörben beszélgetünk.
Előzmény: rev251 (92968)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92969
Abból vennék én is. Ha kész, gondolom beteszed a topic-ba.

(Gondolom azért, a LED-et nem ő gyártja)
A Philips gyártja a LED-et a lámpájához? (régen még voltak Philips félvezetők; meg régen ott volt a MEV a Tungsram mellett.)

egyébként a "klasszikus" (csavaros, E27, E14) foglalat is érdekes lehet (mindenképp érdemes lenne olvasásra kipróbálni, budivilágításra pláne.)
Előzmény: dajtás (92967)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92968
Ezt mind értem (hogy eltérés van). azt is, a hogy a szem évmilliók alatt mire állt rá.
A kérdés a "miért". Te is csak azt írod le, hogy mi a fizikai kiindulás, a különbség.
(ide nem villanyász kell, hanem biológus-biofizikus)

A szemidegen kívül mást nem érdekel a spektrum, a törőfelületekenek /kvázi a lencsének/ mindegy (már ha nincs túl nagy színhibájuk

A "neoncsőnél" még lehetett tudni, mi a baj (a 100Hz villódzáas, ill. 3 fázisú estrben 300). De a most a villódzás tudtommal sok kHz (más a gyújtás), ezért marad a spektrum, kizárásos alapon.
(A színnel sincs baj, a színhőmérskélet elvileg kb. jól jellemzi azt a súlyozott összeget, amit színnek hívunk*. Ha randa, majd változtaunk, amennyit enged a fénypor



*Gondolom, itt kellene valami feltétel a a vonalak eloszlására a spektrumban. Ha nagyon kevés van belülők, vagy kis helyre tömörülnek (bokrokba), akkor lesz más a színérzet, meg amit egy fotoeszköz (film vagy CCD érzékelő) "lát".
Mindez most mellékes
Előzmény: dajtás (92966)
dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92967
Van 230V-os is. Pl gyárt Philips is Luxeon Rebel LED-el "izzót" LEDMaster márkanév alatt.
Egyik ismerősöm foglalkozik LED-es világítástechnikával, késő őszre ígérte az első 1000db-ot GU27-es foglalatú 230V-os 10W-os 1000lm-es "izzóra". Gyártás csak azért húzódik, mert a befektetői köre nem mer belevágni. Multicégekhez képest is jobb paraméterű lenne a lámpa, árban olcsóbb, minőségben ugyan az. Sajnos fantáziátlanok a befektetők, és nem látják a lényeget...
Előzmény: rev251 (92965)
dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92966
Nem a szemideggel van a baj, inkább a szem fiziológiájával. Megszokta a természetben a Napot, mint fényforrást. Napunk fénytechnikailag inkább hőmérsékleti sugárzó(mint az izzó), ezért erre "állt rá" a szemünk.

Gázkisülésű fényforrásokkal az a baj, hogy fehérnek látod(színkeverés), de ordenáré nagy spektrumlukak vannak a színképében:



Nap viszont ilyen:



Nem nehéz észrevenni, hogy lényegi eltérés van a 2 spektrumban.
Előzmény: rev251 (92964)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92965
LED-et csak barkácsboltban néztem, ott nyilván az olcsó megy (tehát gagyi), szóval nem mentem utána kellő alapossággal.

Más. Van LED 220V AC tápra, eddig szokásos foglalatokkal ("csavaros" és GU)?
Mintha látnék ilyeneket.

Elsőnek 220 V-os spotlámpákat váltanék ki veük, viszont a GU... foglalatot nem akarom lecserélni és nem akarok külön DC kábelezést kiépíteni - egyelőre.
(Először próbaként veszek nehányat*)
Adott esetben lehet, hogy csak a kismegszakító táblánál kéne egy csomót átkötnöm, elég sok /nem 3-4/ kismegszakítóra oszlik az otthoni hálózat, tehát esélyes)

De ez egyedi adottság, a legtöbb lakást kevés szegmensre osztották.
Ha pl. a világítás és a mosógép egy kismegszakítón van (feltehetően egy ág megy a fürdőszoba felé), akkor többe kerül a leves mint a hús, és a tulaj lehetőleg megvárja a 20-30 évenként esedékes nagyátalakítást (falvésés az egész lakásban, effélék).

*Ebből létezik magyar gyártmány (van gyártó itthon)?
Előzmény: dajtás (92963)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92964
Jó, de miért fárasztja a szemideget?
Másképp csinál a "vonalas" fotonból ingerületet?
Vagy nem olyan egyenletes a kül. sejtek közt az "eloszlás?
(Nincs olyan sokfajta, és akkor a - pl. zöld - szín is fárasztó kéne hogy legyene)

Arról nem szólva, hogy ha másképp dolgozna a szemideg a két esetben, akkor meg tudnánk különbözetetni érzékszevvel a vonalas spektrumot a folytonostól.
Nem tudjuk; csak bizonytalan érzetek vannak.

Hogy milyen "színt" érzékelünk a vonalas spektrum fényeként, az más ügy - én egy /érzékenységgel/ súlyozott összegnek tekintem, mint a folytonos spektrum színét is - az is egy összegzés, csak ott integrálni kell összegzés heleyett (folytonos a függvény)

Előzmény: dajtás (92962)
dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92963
Ezek szerint nem találkoztál még rendes jó fényhasznosítású powerLED-el. Általában >150° a sugárzási szöge(tucatgagyi huzallábasak 20°), és egy LED lead 4-500lm.
Huzallábasaknál ezért húzzák össze 20° az optikát, mert akkor nem írhatnák rá, hogy csillió-billió mcd fényerő.



Cerka akku mellett egy 10W-os 1000lm-es powerLED figyel(100lm/W fényhasznosítás)
Hozza a 100W-os izzó fényét, bónuszként 3500K-es színhőmérsékletű. Van ebből a LED-ből 2800K-es is, ami egy az egyben izzó fényű.
Előzmény: rev251 (92958)
dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92962
Mert a napunk nem vonalas spektrumú(inkább hőmérsékleti sugárzó) :)

Előzmény: rev251 (92959)
Levendula68 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92961

Én ebben azt nem értem, hogy miért irják akkor azt, hogy "Szakértők szerint a feltárt mező legkorábban a következő évszázad középén merül ki. " ???

 

http://index.hu/gazdasag/blog/2009/09/02/hatalmas_olajmezot_talalt_a_bp/

Előzmény: Törölt nick (92930)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92960
Érdekes, hogy gyakorlatilag az ÖSSZES barkács és egyéb áruházlánc Osram-ot forgalmaz, sosem Tungsram-ot (ez 2000 óta biztos így van, nem mostani keletű).

Nehéz elhinnem, hogy ennyivel jobb árat tudnak elérni az ártárgyaláson, vagy annyival rosszabb lenne a magyar minőség
(inkább gazdasági nacionailzmusra gyanakszom)

De most mér mindegy. Az amerikaiak kb. kivonulnak innen (de nem hagyják itt a gyárat valakinek /"nekünk"/, hogy gyártson). Izzóval persze, de a gázkisülési csöveket sem itt gyártják - pedig abból is volt (van még?) Tungsram, az is jó élettartamú volt.

egyébként a longlife (tudtommal) általában egy bekapcsolás utáni várható élettartamot jellemez, a kapcsolgatást külön paraméter, tehát külön kellene jelezni (bár én még nem láttam jelezni)

Eléggé biztos vagyok abban, hogy SOK kapcsolásra nincs meg a gázkisülési cső 10x élettartama az izzóhoz képest (1-1 darabbal tapasztaltam is)
Előzmény: Törölt nick (92946)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92959
Az egy jó elméleti kérdés, hogy a szemet miért fárasztja a vonalas spektrum.
Előzmény: Törölt nick (92945)
rev251 Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92958
Ha a hagyományos izzókra gondolsz, már késő, nincs a boltokban.
(már aug elején-közepén sem volt, mármint a 100W és fölötte*)
magam tavasz végén bespájzoltam

Az újfajta "izzó" (ami nem izzó/szál/, hanem gázkisülési cső) egyébként két helyen nem jó (még?)

1. gyakori kapcsolgatás (WC, lépcsőház-udvar, effélék) - ez leírt dolog, az izószál jobban bírja (nincs bemelegdési idő, ill. élettartam sem esik olyan drasztikusan).
Ezt 2012-ig meg kéne oldani, addig ui. minden izzót ki akarnak vonni**

2. olvasás, rajzolás (szóval bármilyen asztali meló) tapasztalatom szerint fárasztja a szemet.
Ezt nem írják.

Megoldás lehet a LED lámpa mindkettőre. A LED-ek jelenleg csak iránysugárzóként adnak elég fény(sűrűsége)t - olvasásra ez is jó lehet.


* plusz az opál izzók (mondván, ot esik még 10%-ot a lumen/W).
De most azt modták, a mattokat is kivonják - nem ellenőrzött forrás.
(A hivatalos indok a kivonás nem teljes voltára az, hogy az új "izzó" irányfénynek még nem alkalmas. viszont irányfényre matt és opál sem értelmes)

**remélem, a "speciálisakat (pl. gépkocsireflektor-, műszer-, kályha-, vetítő-) nem; azokra mintha nem vonatkozna.
Előzmény: Törölt nick (92936)
dajtás Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92957
Csak óvatosan a 230V-os halogénekkel... :)
Ne lepődj meg rajta, ha 2-300 óra után kiég a halogén. Márkás max 1000 óra és kampec, olcsó kínai említett 2-300 óra. Nagyon hitvány minőségű a kínai halogén, de a márkás se sokkal jobb. Kompaktokat én is utálom, mert inkább visszalépés komfortban, mint az izzó, de a LED erre jó megoldás lesz. Olcsó sokled-es lámpát kerülni kell, mert alkalmatlan világításra. Piacon sajnos kevés korrekt jó minőségű lámpa van LED-esben.
Előzmény: Vadista Szandál (92944)
Ficium Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92956
Szerintem azt akarta mondani, hogy ha ez a "óriási" mennyiség a 10%, akkor igencsak nagy baj van.
Előzmény: Törölt nick (92953)
Virsli László Creative Commons License 2009.09.03 0 0 92955

heló

ki kicsoda az új felállásban? :) (nem jártam itt hetek óta)

Tonio

 

amúgy meg:

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,646503,00.html

 

2010 horror éve lesz a német autóiparnak.

Előzmény: Sic transit gloria mundi (92954)
Sic transit gloria mundi Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92954

Tudom, de az csak egy kivonatos hír volt - ez pedig pluszinfokat is közöl...

No, mindegy!

 

Máskor majd nem ismétlek csak megjegyzésként hozzácsapom az új infokat.

 

 

Sorry!

Előzmény: Törölt nick (92953)
Sic transit gloria mundi Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92952

A SkyEurope utasforgalma

 

 

-----------Oct-Nov-Dec-Jan-Feb-Mar--Apr-May-Jun-Jul--Aug-Sept-

FY 2008 305 284 269 227 255 308 280 333 344 387 415 355

FY 2009 274 220 233 174 161 188 203 208 214 243    

 

 

Skyeurope.com; Wikipedia

Előzmény: Sic transit gloria mundi (92951)
Sic transit gloria mundi Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92951

Légi közlekedés:

 

- szigorúan véve a "korszak vége" topik témájához tartozik...

 

 

Keselyűként csapott le a Wizz Air a szlovák légi piacra

 

A SkyEurope részesedésének megszerzéséért versenyben van a Ryanair és az EasyJet is.

 

 

Átrendeződés előtt áll a légi piac a SkyEurope csődje miatt - vélik a szakértők. A diszkont légitársaságok máris harcba indultak a szlovák légi piacért. A SkyEurope csődje egyébként csak a jéghegy csúcsa: a gazdasági válság, az utazási kedv hanyatlása miatt sok más légitársaság küzd a túlélésért.

 

 

A Wizz Air diszkont légitársaság bővíteni akarja járatait Közép-Európában, lecsípve a SkyEurope eddigi piaci részesedéséből. A Wizz Air már megállapodott a prágai légikikötőt üzemeltető Letiste Praha SA céggel arról, hogy gyakrabban és több járatot indít Prágából. A járatszámot heti 46-ról 57-re növeli. Ezen kívül tárgyal arról is, hogy Bécsből is indít gépeket, továbbá növeli jelenlétét Pozsonyban is.

 

 

Kázmér Natasa, a Wizz Air szóvivője az MTI-nek elmondta: a légitársaság akár újabb bázist is létrehozna a pozsonyi reptéren, ám az erre vonatkozó felvetésükre a légikikötő üzemeltetője még nem válaszolt. A légitársaság már korábban bejelentette, hogy szeptembertől járatokat indít Pozsony és Róma között. 

 

 

A SkyEurope részesedésének megszerzéséért versenyben van a Ryanair és az EasyJet is. A Bloxham Stockbrokers egyik elemzője szerint azonban csak a Ryanair és a Wizz Air rendelkezik megfelelő kapacitásokkal, ahhoz, hogy megszerezzék a SkyEurope piaci részesedését. Ehhez azonban jó megállapodásokat kell kötniük - tette hozzá a Bloomberg jelentése szerint. A Ryanair jelenleg Bécsből nem, Prágából pedig csak négy járatot indít. Ugyanakkor Pozsonyból 16 célállomás felé közlekedtet gépeket.

 

 

MTI/hirado.hu

Sic transit gloria mundi Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92950

Hatalmas olajmezőt talált a BP

 

 

Igen nagy mennyiségű olajat talált a BP a Mexikói Öbölben, amire megugrott a részvényeinek árfolyama is.

 

A BP nevű angol olajóriás hatalmas új mélytengeri olajmezőt fedezett fel a Mexikói Öbölben, az Egyesült Államok partjainál - tette közzé a társaság. A Wall Street Journal értesülései szerint ez az egyetlen felfedezés 7-10%-kal dobhatja meg a társaság kimutatott olajtartalékait.

A társaság szóvivője úgy nyilatkozott, hogy ha az újonnan felfedezett Tiber mezőt és a még 2006-ban ugyanitt felfedezett Kaskida mezőt felfejlesztik, az azt fogja jelenteni, hogy a következő 15 évben 60%-kal napi 650 ezer hordóra nő a BP olajkitermelése a Mexikói Öbölben, ahol már így is a legnagyobb kitermelő.

Az újonnan felfedezett mező a társaság szerint mintegy három milliárd hordónyi olajat rejt, de a teljes mennyiség valószínűleg nem termelhető ki.

A BP a brazil Petrobras-szal és a Conoco-val közösen birtokolja a mezőt, amiben 62%-os a részesedése. A kitermelés minden bizonnyal nagyon költséges lesz, ugyanis a kút teljes mélysége 10,685 méter.

A BP részvényei (a viszonylag rossz tőkepiaci hangulat ellenére) a csökkenésből csaknem 4%-os emelkedésbe kapcsoltak át a bejelentés után.

 

(portfolio.hu)

gasthemall Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92949
Előzmény: Törölt nick (92937)
gasthemall Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92948
"Lehet, hogy istenkáromló vagyok, de mitől lenne olyan fontos az énnek feloldódnia, ha végül úgyis vége lesz főleg, hogy ha már alapjáraton is csak káprázat?"
Nem fontos feloldódnia, talán csak egyszer, amikor "ráébred", hogy káprázat, onnantól kezdve tudja, hogy nincs így nincs a betegsége, öregsége és halála sem. Az Én-nek is van helye és szerepe (az Én pl. a határvonal a féktelen vágyak és ösztönök és a külső világ között, az Én-ek teszik lehetővé, hogy együtt éljünk). Az Én nem rossz, mint ahogy a test sem, meg önmagában semmi.

"A lét közvetlen tapasztalata is 'csak' tudatállapot, mint a jóllakottság, vagy az öröm. Az agy, meg az ingerek, ugye... :)"
Nem. A a jóllakottság és az öröm "reflektív" tapasztalás, más néven érzék. A révület (a lét közvetlen tapasztalása) abszolút tapasztalás. A "reflektív" tapasztalások csapdája az intenzitásuk.

"Mi értelme, ha már 'a piramis' alján is elérhető egy kis higítóval"
Nincs értelme.
Előzmény: Törölt nick (92937)
Vadista Szandál Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92947
nekem nagy teljesítményű fénycsőben a philips tornado (csavart formájú) jött be, 23 watt-os 100-as izzónak felel meg a gyakorlatban (papíron több), abszolut termnészetes a színe és 6. éves most napi átlag 3-4 órát használva kevés kapcsolgatással. 1000 Ft felett van még most is az ára. anno 2000 felett volt 6 éve.

a 300 ft-os fénycsövekkel borzalmas tapasztalatom van, tényleg az indexes cikkben leírtak, vibrál, hideg fényű és nagyon hamar tönkremegy (1 év).
Előzmény: Törölt nick (92946)
Vadista Szandál Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92944
Erről 2 dolog jut eszembe.

1, kiadták a munkahelyemen, hogy a wc-ben mindig oltsuk le a villanyt. nagyon helyes, otthon is így csinálja az ember. igenám, csak 5 percenként van 1 vendég átlagban a helységben. és neoncső világít. ami nagyon nem szereti ha kapcsolgatják 5 percenként, egyrészt brutálisan nagy az áramfelvétele gyulladáskor másrészt hamar tönkremegy.

Ez senkit nem érdekel, olyan szinten, hogy nemsokára tök sötét lesz mert már mind csak villódzik kínjában.
2 db 20 w-os fénycsőről van szó. Ha leoltanánk az egyiket fixre az valós megtakarítás lenne.

Utánakérdeztem óvatosan mi ebben a jó? Óvatosan, nehogy azt higyjék megkérdőjelezem a takarékossági intézkedés értelmét.

A villanyszámlát a cég fizeti, kell az érezhető megtakarítás. A fénycsövet meg a megbízott (kiszervezett) cég cseréli általányban. És a dolog értelmet nyert. Társadalmilag, összhasznosságilag biztos vagyok benne , hogy bukó, de minden döntéshozó racionálisan cselekedett. 1 év múlva mikor újratárgyalják a szerződést a megbízott cég is racionálisan fog cselekedni, vállalási árat emel, hiszen sokkal gyakrabban kell fénycsövet cserélnie.

A menedzsment, meg ragaszkodván a virtuális megtakarításhoz még komolyabb takarékossági intézkedéseket hoz....

2, Túl van parázva ez a 100-as izzó dolog. Lehet kapni 220-as halogén , hagyományos foglalatú izzót, ugyanolyan a fényereje, kinézete, színhőmérséklete mint a simának csak kicsit 15- 20 %-kal kevesebbet fogyaszt. Már ez is takarékosnak minősül. Sajna nem mi gyártjuk asszem a csehek vagy a szlovákok. Ja és nem 70 Ft hanem 5-600 Ft az igaz. Viszont még ez is behozza az árát idővel.

Előzmény: Törölt nick (92935)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92943
Én 2000-ben nyertem ilyen energiatakarékos égőket, és bizony simán bírják, az öt évet, van amelyik még mindig jó.
Előzmény: Törölt nick (92935)
Niceee King Doom Creative Commons License 2009.09.02 0 0 92942
Ha hiszed, ha nem, én azt látom, mennyit tudottt azóta is hanyatlani a legtöbb áruféle minősége, tartóssága, íze, stb. A tőlem öregebbek ezt érezték a 70-es évek ABC-jében is.
Előzmény: slowrunner (92940)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!