Keresés

Részletes keresés

Oberic Creative Commons License 2001.01.24 0 0 1461
Banya: Nagyon jól mondod. Megtoldom: az "örök nő" mint mozgatórugó.
Ez a dal egy vallomás. Tiszta, szép és igaz.
Előzmény: banya (1460)
banya Creative Commons License 2001.01.23 0 0 1460
Szerintem meg az "örök nő" egyik szimbóluma (lásd még Biblia - Éva - kígyó, alma).
Előzmény: üVegpohár (1458)
Chris Flower Creative Commons License 2001.01.23 0 0 1459
Érdekes feltételezés, de nem hiszem, hogy ez lenne a valóság. :-)

Valami elgondolkodtató, eloremutató témát kellene megint feldobni gyerekek. (Persze Ákossal kapcsolatban, mert ugye itt errol kell, hogy szóljon a szó)

(Mindnyájunk épülésére)

Chris Flower

Előzmény: üVegpohár (1458)
üVegpohár Creative Commons License 2001.01.23 0 0 1458
"Aki a kigyótól se félsz
És az almát is szereted"

lehet hogy leszbi

Szigi101 Creative Commons License 2001.01.22 0 0 1457
Kispál topic (fn) - Egy hely, ahová soha nem megyek, mert nem érzem magam oda valónak. Ezért nem is látnám soha, hogy ha írnál egy brilliáns szövegelemzést mondjuk az "Emese" című örökbecsűhöz. Ezért gondoltam, hogy ide tedd meg, de igazad van, nem bírnám itt olvasni Lovasi dadaista halandzsáit.
Előzmény: nightwish (1455)
Trixy Creative Commons License 2001.01.22 0 0 1456
Szeretném, ha nightwish és mateffy tanár úr(ak) folytatnák a verselemezgetésiket! Igazán épületes volt!
Hajrá fiatalok!
Előzmény: nightwish (1455)
nightwish Creative Commons License 2001.01.22 0 0 1455
Mi jut errol eszedbe: Kispál-topic, hm?
Előzmény: Szigi101 (1452)
üVegpohár Creative Commons License 2001.01.21 0 0 1454
Szigi én csak az asszony elemzésére vagyok (voltam) kiváncsi

Nightwish - elolvastam :)

Szigi101 Creative Commons License 2001.01.21 0 0 1453
Vajon amikor mi Lorenával az Ikon image-váltását elemeztük sok-sok hozzászóláson keresztül, az is ilyen volt kívülről nézve?
Előzmény: Szigi101 (1452)
Szigi101 Creative Commons License 2001.01.21 0 0 1452
Nem igazán értem, hogy miért kell Ákos dalszövegeit versként is értelmezni. Vannak versei, ahol szabadjára engedheti kreativitását, ezek igen gyakran nem rímelő, szótagszámban sem stimmelő alkotások. A dalszövegírás szabályai értelemszerűen sokkal kötöttebbek.

Szerintem itt verselemezgetős barátainknak be kellene tenni egy Ákos-verset, hogy azt elemezgessék. Vagy Nightwish tanár úrnak meg kellene egy Kispál szövegen keresztül mutatnia, hogy Lovasi mennyivel hűdenagyobb szövegíró, mint Ákos (az viszont igaz, hogy sokkal szerényebb is).

Előzmény: nightwish (1451)
nightwish Creative Commons License 2001.01.21 0 0 1451
üVegpohár, megtennéd nekem, hogy elolvasod az 1421. hozzászólást?
köszi
Előzmény: üVegpohár (1448)
lilith.24 Creative Commons License 2001.01.21 0 0 1450
Oberic, jó kis zárójeles, csak azt bizonyítja, hogy gyakran a legfontosabb dolgok kerülnek álzárójelbe, hogy kiemelodjenek... Örülök, hogy idonként fölbukkansz.
Előzmény: Oberic (1449)
Oberic Creative Commons License 2001.01.20 0 0 1449
(Bocs, beleröfögök: Az alkotás is egyfajta szerelem. Őszinte, erős dolog, s éppen ezért nincs szükség pontosabb körülírásra. Pont ez adja meg a hangsúlyt /szerintem/. Vagy nem ettől szép egy vers...?)
üVegpohár Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1448
nightwish leirnád a te elemzésedet is a dalról mint ahogy Chris tette?.. ne csak azt hogy "nem mindenben értek egyet"

koszi

nightwish Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1447
Akárcsak én. :))
Előzmény: Chris Flower (1446)
Chris Flower Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1446
Üdv Nightwish

Úgy látom még mindíg van egy kis félreértés:

Az említett szöveg nem szimplán az alkotásról, hanem a SZERELEM ÁLTAL KIVÁLTOTT alkotásról szól.

Abban pedig, hogy igazat adtam neked bizonyos dolgokban, semmi meglepo nincs, ugyanis a gondolatnak melynek reális alapja van, igazat kell adni.

Mint írtam nem vagyok fan, csak elismerem Ákos munkáságát, ami lehetové teszi számomra, hogy valamilyen szinten objektív tudjak maradni a
témában.

Minden jót: Chris Flower

Előzmény: nightwish (1444)
nightwish Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1445
A többieknek, egészen röviden:

Trixy, ha elolvasod a vitát, és utána a kifogásolt hozzászólásomat, talán rájössz, hogy humor akart lenni. Ha nem vetted észre, sajnálom.

Soldier, csakugyan, az indexen mindeféle emberek megfordulnak, mindenbe belepofázók és kibicek, okosak és kevésbé okosak, kulturált stílust képviselok, meg az ellelnkezojük is. Errol szól az index, ezért lehetek fent rajta én is, és - többek között - te is.

Gyöngyvirág, kösz a hozzászólást, bár nem kellett volna megtenned, mégis vállaltad: hálás köszönet.

nightwish Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1444
Szeva, Chris, a vitát én is örömmel kihagytam volna, így utólag meg foleg értelmetlennek tunik, csakhát vártam az elemzésedet, azért néztem be a kelleténél gyakrabban. :) Jól olvasom, hogy korrektséggel hozol kapcsolatba, és még igazat is adsz nekem valamiben?!? Te jó ég, biztos nekem címezted ezt a hozzászolást? :))

Ami az elemzést illeti: alapos munka, tetszik, hogy így összeszedted, bár a tartalméval és a következtetéseiddel nem mindenben értek egyet. Szerintem elég ötletszeru az indító képbol arra a következtetésre jutni, hogy az a csillagos ég versírásra buzdító hatásáról szólna - versek születhetnek máshol, máskor, más élménybol is.
Tetszik viszont, hogy a családja védelmének tulajdonítod a "Ne mondd ki a neved" sort, elképzelhetonek tartom, hogy ez is egy lehetett a leírására sarkalló okok közül, bár az igazi okot természetesen senki sem tudhatja. Ahogy látom, rajongói szemmel közelítetted meg a dalszöveget - mielott bárki félreértené: nem pejoratív értelemben mondom -, mármint Ákosnak esetlegesen fontos szempontokat belevéve, amit a rajongók jól ismerhetnek. Az én elemzésem inkább a tartalmi-formai részekre szorítkozott (volna).

Továbbra sem tudok egyetéreteni azzal, hogy a "vers" az alkotás lélektanáról szólna, szerintem a szerelmrol szól. A kígyó és az alma, nos, ezek annyira eros, ugyanakkor annyira összetett képek, hogy ilyen kevéssé kifejtve szövegbe helyezni oket szerintem nem arra vall, hogy az alkotó különösebb hangsúlyt akart volna nekik adni, így jelentésük sem annyira egyértelmu.

Ezt az elemzosdibe belemenni pedig érdemes volt, hiszen csakugyan más és más szempontból tudtunk megvizsgálni egyet s mást.

Előzmény: Chris Flower (1436)
lilith.24 Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1443
Figyelemmel követtem az utóbbi hozzászólásokat. Megállapítottam, hogy az elemzések leginkább az írójukról szólnak és az ok Ákosra vetített pillanatnyi vagy tartós képérol. Én sem vagyok kivétel. Addig ezzel nics is baj, amíg egyik elemzés gazdagítani akarja a másikat és nem megsemmísíteni. Értelemmel bíró vitához azonban türelem és meghatározás-egyeztetés kívántatik, rendszeres. Tisztelem azokat, akik veszik a fáradságot, hogy tényleg beszélgessenek és finomítsák egymás meglátásait és vállalják saját értékeik, világról alkotott képük megmutatását, miközben tiszteletben tartják más véleményét.
Trixy Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1442
nightwish: nálatok az egyetemen, ahol a diplomádat szerezted, nem tanítottak nyelvtant? Mert a helyesírásod rendkívül pocsék! (nem az elütésekre gondolok) Kicsit nézd át, miket írtál! (1432)
Mátéffy tanár úrnak csak annyit, hogy olvasgatnám az írásait/hozzászólásait naphosszat. Igazán figyelemre méltó türelemmel bír! Minden elismerésem! Középiskolában tanítasz? De szívesen lettem volna a tanítványod! Bár, nincs okom panaszra, elég jó tanáraim voltak. Nem mehetnék el egy órára csak meghallgatni, amikor Ákos verseket elemeztek?
Chris: a verselemzés szuper volt, a sorok olvasása közben rázott a hideg!!:)) Még, még, még!!!
Előzmény: nightwish (1428)
MarK Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1441
Chris, ezt akár én is írhattam volna :)). Vagyis minden szavaddal egyetértek... :)
Előzmény: Chris Flower (1436)
Chris Flower Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1440
Drága Gyöngyvirág

Az elemzés egyenlo a vers, szerzemény megértésével, tehát nem feltétlenül csak verstani oldalról megközelítve lehet vizsgálni az adott muvet.

Ennek tudatában azt hiszem ez egy elemzés volt nem pedig mese.

Nem hiszem, hogy amit "elmeséltem" már "edig is mindenki tudta". Ha valaki érti a szöveget, a mondanivalót, akkor nem kezdi el szétcincálni, darabokra szedni, szavanként értelmezni, mint ahogy azt kedves Nightwish tanár úr is tette.

Ennyit a mesérol és a már úgyis tudtuk dolgokról.

(Ugye ismered?: Minden feladvány egyszeru, ha már valaki megfejtette elottünk.)

Tisztelettel: Chris Flower

Előzmény: gyöngyvirág (1438)
soldier22 Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1439
Es olyankor nem akarsz beket, amikor eszreveszed, hogy a haverod konstans kotozkodik?
Azt, hogy mindenbe bele lehet kotni, nem az en hozzaszolasom mutatja,
hanem ez a sok nyafogo hulye, aki az indexen topicol MASOK munkajarol, ahelyett,
hogy vegre csinalna valamit (ami mondjuk kritikara erdemes).
Előzmény: gyöngyvirág (1437)
gyöngyvirág Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1438
Kedves Chris Flower!
Bármennyire is igyekszem a mondatok mögé nézni, elég sok közhelyes megállapítást látok...
Egyébként nem elemzést írsz, hanem elmeséled, miről szól a dal, de ezt úgyis tudjuk...
Üdv, virulj tovább!
gyv
Előzmény: Chris Flower (1436)
gyöngyvirág Creative Commons License 2001.01.19 0 0 1437
Kedves Katona!
Hozzászólásod pont azt mutatja, hogy mindenbe bele lehet kötni, amibe csak akarsz...
Számomra természetes, hogy időnként beleolvasok a rovatokba, s nem mindenhez szólok hozzá. Pláne azokba a rovatokba, ahol ismerőseim megfordulnak. S ha úgy érzem, itt az ideje, meg kell szólalnom, akkor megszólalok.
Békét szeretnék.
gyv
Előzmény: soldier22 (1435)
Chris Flower Creative Commons License 2001.01.18 0 0 1436
Örömmel veszem tudomásul, (a Nightwish és Mateffy között lezajlott vitát kihagyva) hogy megszületett végre az elemzés, ami egy másik nézopontból igyekszik bemutatni Ákos ténykedését - jelen esetben az Asszony címu dal szövegére orientálódva.

Hát akkor lássuk mit is tudunk ebbol tanulságként kiemelni:

Mind a két elemzés (hála az égnek) konkrétumokat tartalmaz és végre nevén van nevezve, hogy mi miért jó, vagy miért nem. Ez így teljesen korrekt (az elozo hozzászólások alapján Nightwish kollegától ilyesmire számítottam ), csak egy ponton dolnek meg az állítások. Ákos egyáltalán nem arról ír amit kedves Nightwish érteni vél a szövegbol. Eroltetett, mesterkélt szóhasználatról beszél, holott egyáltalán nem errol van szó, ugyanis a szerzo az ALKOTÁS folyamatát írja le ebben a dalszövegben. Ebbol kifolyólag nem szópárokat kell kiemelni, hanem a mondatok mögé tekintve, a mondanivalót meglátni és megérteni.

Nézzük hogyan is fest ez:


Nem mások alkotta kotta
Nem az égi csillagflotta

Itt egyszeruen arról van szó, hogy a dallamok nem egy megírt zenemu, nem az éjszakai csillagos ég köztudottan versírásra ösztönzo hatása miatt születnek

Remego kezemet
Egyedül te vezeted

hanem a szeretett no iránt érzett vonzalom miatt

Aki a kígyótól se félsz
És az almát is szereted

aki fontos és már szinte tökéletes, mert nem fél a gonosztól és mindezek mellett érti a világ dolgait (alma = tudás fája)
Ebben a sorban szerintem tisztán megmutatkozik Ákos egyedi versírói érzéke, mert mindezt egy
Bibliai kép felhasználásával fogalmazza meg. Szerintem hatalmas.

Ne mond ki a nevedet

Köztudott Ákos hozzáállása a családjának a médiákban való szerepeltetéséhez (Meg akarja oket
óvni az ismertség és az emberi egyszeruség (bunkóság) áldatlan hatásaitól, ezért nem nagyon ”reklámozza” a hozzátartozóit. Lásd: évekig azt sem lehetett tudni, hogy is néz ki Ory Krisztina.)
Ezzel a sorral talán ezt próbálja kifejezni.

Te vagy az asszony akit szeretek

A végén a szeretet konkrét megnyilvánulása és az öröm, valamint a hála, hogy az asszony dalt képes fakasztani belole, teszi kerek egésszé a szöveget.

Szóval valami ilyesmi játszódhatott le Ákosunkban amikor megszületett a szóban forgó iromány.

Korábbi hozzászólásom egyikében nem véletlenül írtam azt, hogy amennyiben az ember ismeri az alkotást motiváló tényezoket, akkor érteni fogja, mit akar mondani ezzel a dalszöveggel.

Röviden ennyi.

Abban viszont teljesen egyetértek Nightwish-el, hogy tanácsokat nem csak attól kell elfogadni aki elottünk jár.
Ákos ezzel a kijelentésével (1415) kicsit túllott a célon abban a bizonyos válaszában. Néha elereszt olyan mondatokat amelyek nem csak fellengzosen hangzanak, hanem tényleg azok is.
(Ezt persze fel lehet fogni szakmai ártalomnak is, mivel a fél életét azzal tölti, hogy a gondolatait nem általános szóhasználattal próbálja megfogalmazni, és ezt valószínuleg a hétköznapokban már nehezen vetkozi le.)
Mindezek mellett dalszövegei, versei nagyon jók, nagyon kifejezoek. (Annak aki érti.)

Remélem sikerült a másik nézopontból is megvilágítani egy s mást.

Tisztelettel: Chris Flower


soldier22 Creative Commons License 2001.01.18 0 0 1435
most latom csak, nightwish segitseget hivott, haha, gyongyvirag "veletlenul" erre jart, pedig azelott sose, es jol megvedte, igazolta........!!!!!!!!!!!!!!
hahahahahaha
beszarok, hat ti mindenkit hulyenek neztek?

:-)

Előzmény: gyöngyvirág (1432)
soldier22 Creative Commons License 2001.01.18 0 0 1434
"nem harmincöt, hanem ötszázötvenöt évesnek tunsz"
-> Te hulye nightwish, ez bok!

mateffynak: tanar ur, az okosabb enged. Ne kinozd: en speciel mar reg megadtam volna neki a kegyelemdofest, ne szenvedjen itt nekem... Jol beszopta, addig osztotta a nagy dumat itt a szellemi tinedzsereknek, amig emberere akadt. Annyira rohogtem. Az ilyen okos faszokbol van jopar az indexen, topicrol topicra ugralnak, belepofaznak, rendelkeznek. Ez a barom csak ma husz hozzaszolast irt, mert mindenhez ert. :-))) Nem kell ezen felkapni a vizet, ez egy ilyen buzitanya. De ha ilyen elet lesz az Akos-topicban, tobbet jovok...
:-)))
Es most elhuzok vissza a normal usernevemhez, mielott ramismertek. :-P

hali

katona

Előzmény: mateffy (1431)
MarK Creative Commons License 2001.01.18 0 0 1433
Mintha valami Ákos verselemzésről is szó lett volna anno... :)
Egyébként Ti humán tanárok, mindig ilyen értelmetlen vitába bonyolódtók? Na jó, inkább nem általánosítok... Csak olyan érzésem volt végig, mintha az utolsó szóért küzdenétek - közben egy "rakás" értelmetlen hozzászólás született. Nem tudok kinek igazat adni. Persze nem, mintha kellene.
A minap érintve lett Ákos mailben adott válaszainak gyakorisága. Nos, nekem pozitív tapasztalataim vannak, az eddigi 5 levelemből 4-re válaszolt. Biztos, hogy ő volt, a stílusa hamisíthatatlan... :)))
gyöngyvirág Creative Commons License 2001.01.18 0 0 1432
off:
Bocs, hogy beleszólok vitátokba, de lenne egy-két megjegyzésem.
Én is magyar szakos tanár vagyok, s Nightwish kollégát ismerem. Tehát hidd el, magyar-töris végzettsége van. Az, hogy ki milyen hibát követ el gépelés közben, nem lehet alapja olyan következtetésnek, mint amilyenre te jutottál. Az sz elütése analógiás alapon könnyen előfordulhat, hiszen az előző hangzót ismételte meg. Te is aláírtad már a neved matéffyként (1427.), pedig messze van egymástól a két betű.
Szerintem NW indokolta véleményét elég hosszan és részletesen az 1421-es hozzászólásban.
Egyébként Ákos "versei" dalszövegek.
Különösebben nem szeretem, maradok a Pink Floydnál, vagy hallgatok inkább egy kis Nightwisht...
gyv
Előzmény: mateffy (1431)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!