Keresés

Részletes keresés

charlie21 Creative Commons License 2016.02.03 -16 3 18697

Köszönöm!! Átnézem ! A párom sok éve ott dolgozik,az egyik raktárba , néha ha meglátogattam kicsit körbe néztem, sok évről ezerötről dereng hogy még láttam mikor megvolt, csak az ugrik be hogy egy nagy föld sánc takarta .

Előzmény: Ridley4Lev (18696)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.02.03 -2 2 18696

Dobó laktanya: 5. önálló építőezred majd később Magyar Honvédség Fenntartási és Elhelyezési Főigazgatóság, 5. Katonai Főépítésvezetőség

Itt van egy fóruma ami eléggé elcsendesedett, de tudsz pár dolgot visszaolvasni: 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=0&na_step=30&t=9121900&na_order=

Az általad keresett lőszerraktár itt volt: 47.595305, 19.093290...ebből mára semmi nincsen. 

Előzmény: charlie21 (18691)
charlie21 Creative Commons License 2016.02.03 -16 4 18695

miért zavarnál? Azért van ez a fórum :-) Minden érdekel

Előzmény: ML87 (18694)
ML87 Creative Commons License 2016.02.03 0 1 18694

Na akkor még annyit hozzáteszek hogy számomra azért is érdekes a dolog még, mert a műhold képen bekarikázott rész az egy teljesen minden irányból (kivéve a tó) elég magas dombokkal van határolva, ezért érdekes ha egy antenna/radar (?) állomás volt ott akkor azt miért nem a magasabb részre a dombtetőre építették...Gondolom nem volt egy jelentős létesítmény katonai szempontból de akkor is... :)

Még tudok pár érdekes dolgot a környékről amik szintén kérdőjelesek számomra ha nem zavarok vele szívesen megosztanám.

charlie21 Creative Commons License 2016.02.03 -13 4 18693

Hát ezzel megfogtál. Soha nem halottam róla , akkor én is csak várom hogy mi derül ki ! Köszi ! érdekesnek tűnik.

Előzmény: ML87 (18692)
ML87 Creative Commons License 2016.02.03 -3 1 18692

Sziasztok!

Új vagyok itt, eléggé kezdő vagyok még a témában. Főleg a lakóhelyemhez közeli létesítmények érdekelnek. Ezért is írok most ide, Pest megyében Galgahévíz település határában van egy víztározó (Bika tó), itt volt egy kis szovjet, talán radarállomás, sajnos nagyon keveset tudok róla, nagyfater mesélt ruszki katonákról akik itt állomásoztak és terepjáróval jártak ki a faluba, a létesítmény ma is megtalálható, üdülőt alakítottak ki belőle, több faház kb 4 (barakk?) és egy antenna maradt meg amiből lehet következtetni hogy katonai létesítmény volt egy acélvázas oszlopon kb 6-7 méter magas, azt hiszem tányérantenna (de rég jártam arra ez nem biztos), katonai zöld színre van festve az egész és álcaháló még mind a mai napig meg van rajta hagyva valószínű design elemként, azt tudom hogy van ott egy orosz (de lehet akár ukrán is, szóval szláv nyelvezetű) idősebb pasas, nekem úgy tűnt hogy karbantartó vagy legalábbis az üzemeltetésben vesz most részt, amikor ott voltunk pl füvet nyírt, arra gondoltam hogy ott szolgált régen, de alig tudott magyarul. Gyerekkoromban többet tudtam a helyről úgy látszik azóta felejtettem :) most viszont neten kezdtem el keresgélni utána de sehol semmi adat nincs róla, még a mostani funkciójáról sem tudtam meg semmit nem láttam sehol hogy pl szállás/üdülő helyként hirdetnék, ha időm engedi persze elnézek arra és kérdezősködök, képeket is csinálok, de gondoltam addig itt hátha valaki tud róla valamit. A linkelt képen bejelöltem a pontos helyét.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/160203/703057456N_vtelen_www.kepfeltoltes.hu_.png

http://www.kepfeltoltes.hu/view/160203/N_vtelen1_www.kepfeltoltes.hu_.png

charlie21 Creative Commons License 2016.02.03 -12 2 18691

 

Meg ha már ezzel a területtel foglalkozunk .Jól látható a térképen a jobb oldalon a Hunyadi és a Petőfi laktanyák amikben jártam most . Alatta a most is aktív hadikikötő ,szerencsére ott is jártam már többször nyílt napokon. A kérdés hogy a bal oldalon jelölt volt Dobó laktanyáról mit lehet tudni? Jelenleg ipari park már csak néhány őrtorony maradvány és a terület bal sarkában valamilyen kultúr épület és néhány tiszti vagy legénységi épület áll . Annyit tudok ha igaz hogy ez is valamilyen építő alakulat volt ? Illetve valahol a híd és Hunyadi között volt egy raktár bázis/ lőszer raktár? Erről csak az van hogy valahol létezett . Tud erről valaki konkrétabbat ? A terület a Megyeri híd és a csomópont építésekor teljesen át alakult ,de várok minden infót !

charlie21 Creative Commons License 2016.02.03 -14 2 18690

 

A külső Váci úti Petőfi laktanya bejárása mellet megnéztem a mellette levő ,csak egy kerítéssel elválasztott másik volt laktanyát a Hunyadit . Mivel ugyan az a kezelője így sikerült oda is bemennem . Egy igazi lehangoló hely, leginkább rom . Amúgy sem volt egy nagy laktanya néhány barakk épület és egy étkezde mellett leginkább a 4 szintes hatalmas félig panel félig fa  lakóépület uralja a területet. Vállalkozások működtek bent, bútor bolt, meg ilyesmik. Szerintem menthetetlen állapotban van. Van néhány érdekes falfestmény , az egész olyan mint inkább egy munkás szállás, műhely épültetekkel, ha nem lenne egy két őrtorony akkor nem is jönne rá az ember hogy laktanya. Tudomásom szerint valamilyen építő alakulat volt itt , munkás alakulat. Olyan is a hely. Én úgy emlékszem hogy az MN be volt olyan lehetőség leginkább azoknak akiknek már volt családjuk, hogy ilyen helyre kérjék magukat ,és így valami fizetést is kaptak mint család eltartók. Nemcsak a sima zsold. Nem sokat tudok a helyről, a terület szóba kerülésekor leginkább a flottilla dominál, azt ismeri mindenki. Pedig érdekes lenne tudni hogy mi és hogyan volt itt. Aki tud valamit kérem írja le ,érdekelne!

Még néhány kép itt : https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!28517&cid=92D81BA291AEC03A

schlumberger Creative Commons License 2016.02.02 -1 1 18689

Csak mérgelődöm rajta.

Előzmény: hadsz (18688)
hadsz Creative Commons License 2016.02.02 -2 2 18688

:)  

 

Mit vársz egy firkásztól?

Előzmény: schlumberger (18687)
schlumberger Creative Commons License 2016.02.02 -2 2 18687

Újabb ,,szenzációs" cikk

 

http://www.cye.eoldal.hu/cikkek/hungary/atomtarolo-is-volt-a-magyar--kis-moszkvaban-.html

 

Szerzője ilyen szépen bánik a magyar nyelvvel: ,,abban a Veszprém megyei szovjet katonai bázison"

 

Miért nem sújt le az istenek haragja az ilyen újságírónak látszó tárgyra?

hadsz Creative Commons License 2016.02.02 -1 1 18686

Köszönöm! Tényleg nagy élmény volt. Nem csak a "rakétavonat", hanem az egész múzeum.

 

Az indóházas cikket sajnos nem olvastam, ellenben ebben a blogban a szerző egész jól összefoglalja a lényeget: 

 http://passport.blog.hu/2014/01/10/hutovonat_atomraketakkal

 

Vannak benne apróbb hibák, de ettől függetlenül szerintem jó kis írás.

 

"A Szovjetunió megszűnése előtt 92 darab, RT–23-sal rendelkezett, ebből 56 volt vonatra telepítve. A spacedaily információja szerint 36 ilyen halálvonat cirkált a szovjetunióban, a „béketábor” legnagyobb megelégedésére."

 

1987 és 1991 között összesen 12 BZsRK vonat épült, ezekbe összesen 36 rakétát telepítettek, a maradék 56 pedig silóból indítható volt. Eredetileg tervezték a mobil (gumikerekes gépjármű) indítási lehetőséget is, de aztán ezt a változatot elvetették. Az RT-2PM Topol (SS-25) volt az első olyan interkontinentális ballisztikus rakéta, amelyet ilyen (mármint gépjárműről, és csak onnan) indítási móddal fejlesztettek és telepítettek.

 

"A BZHRK betűszó (БЖРК..."

 

A Ж betűt pedig az angol nyelvben írják ZH-nak, mi inkább a Zs-t használjuk. :)

 

Előzmény: PepeXVI (18685)
PepeXVI Creative Commons License 2016.02.02 0 1 18685

Kiváló írás, kiváló képek! Irigyellek, hogy láthattad élőben.

 

A vonatról és a rakétaindító-rendszerről az Indóházban is volt egy egész komoly cikk pár évvel ezelőtt, sajnos nem tudom melyik számban. Ott elsősorban a vasúti oldalról volt bemutatva, de amit te írtál azzal tökéletesen egyezik!

Előzmény: hadsz (18683)
charlie21 Creative Commons License 2016.02.01 -15 4 18684

 

A múlt héten végül lemaradt a megfejtés hol is jártam. Most akkor pótlom . Egyik kolléga tippje a Petőfi laktanya volt a Budaörsi úton. A név stimmelt :-)

Csak ez a Külső Váci úti Petőfi laktanya ,a volt Flottillás laktanya. Vannak elég ramaty részek ,de vannak viszonylag jó állapotú épületek is. A laktanya zárt ,őrzött ,csak engedéllyel látogatható ,és is úgy voltam bent !

A többi kép itt:  https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!28237&cid=92D81BA291AEC03A

hadsz Creative Commons License 2016.01.31 -8 5 18683

Folytatva a beszámolót:

 

Akit esetleg elvet a sors Szentpétervárra, és fogékony a technikai jellegű nevezetességekre, netán érdeklődik a közlekedés-történet iránt, az okvetlenül szője bele a programjába az egykori Varsói pályaudvar területén 2001-ben kialakított vasúti múzeumot. Tudom, hogy a fórum olvasói között sokan a vasút szerelmesei (engem is nagyon érdekel), viszont a topik témája miatt ezúttal csak a közvetlen hadi vonatkozású eszközökről lesz szó. Egyébként ez a gyűjtemény is - szerintem - elképesztő, mind a különlegességeket, mind a kiállított vasúti járművek számát tekintve. A múzeumnak nagyjából 180 mozdonya, vasúti kocsija, szerelvénye van, amelyből közel százat állítottak ki 5 sínpáron, egy nagyjából 400 m hosszú, elkerített szakaszon.

 

Az első meglepetés a pénztárnál ért minket: a belépő ára fotójeggyel együtt mindössze 150 rubel, ráadásul egy nagyon igényes, orosz és angol nyelvű, 30 oldalas prospektust is kaptunk mindannyian. Bőven volt időnk nézelődni, hiszen nem sokkal a nyitás után érkeztünk.

 

A sétát rögtön egy ugyanolyan vasúti lövegnél kezdtük, amelyet már Moszkvában, a Győzelem Parkban is láttunk. Tekintve, hogy ebből a TM-3-12-es típusból - ahogy már írtam - mindösszesen 3 darab készült, elmondhatjuk, hogy egy kivételével valamennyi példánnyal személyesen találkoztunk. J Az ágyúk a szovjet-finn háborúban játszottak szerepet, a Finn-öböl bejáratánál levő Hanko félszigeten telepítették őket, a szovjet haditengerészeti bázist védendő. A szerelvénynek saját motorja volt, így mozdony híján, ha szükséges volt, önállóan is képes volt mozogni - igaz, meglehetősen lassan. Percenként 2-3 lövést tudott leadni, a nagyobb, 470 kg-os lövedékkel kb 30 km-re tüzelhetett.

   

 

A bal oldali fotón a 910-1045 számú, kéttengelyes páncélvagon látható. A II. világháború során használt 22 tonnás szerkezetre légvédelmi gépágyút szereltek, a különféle vasúti szerelvényekhez kapcsolva védhette azokat a légitámadások ellen. Mellette a 971-7518 számú, négytengelyes, 56 tonnás, 3 centi vastag acéllemezzel borított társa, melyre kettő, azóta sajnos eltávolított haditengerészeti ágyút rögzítettek. Ez utóbbi talán kissé furcsán hangzik, de nem volt szokatlan megoldás. Voltak olyanok is, melyekre komplett harckocsi lövegtornyokat szereltek.

  

 

Következzen egy olyan hadászati fegyverrendszer, amely a ’80-as évek vége felé bizony nem kis fejtörést okozott a NATO felderítőinek, hiszen még műholdakkal sem volt egyszerű lokalizálni a helyzetüket (a mobilitása adta az egyik nagy előnyét). A szovjet mérnökök az RT-23UTTH Mologyec (SS-24 Scalpel) interkontinentális ballisztikus rakétának silóból és vasúti szerelvényből indítható változatát egyaránt kifejlesztették. Noha a BZSRK (Боевой Железнодорожный Ракетный Комплекс - Katonai Vasúti Rakétakomplexum) az első ezreddel 1987 októberétől már teljes mértékben harckész állapotban volt, a 15P961 jelzésű komplexum hivatalosan csak 1989 novemberétől állt hadrendben. Összesen 12 szerelvény rótta a Szovjetunió sokszázezer km hosszú vasúthálózatát. Szervezetileg ez 12 rakétaezredet jelentett, melyek három hadosztály alárendeltségében szolgáltak, azaz hadosztályonként 4 BZSRK-t telepítettek. Egy ilyen vasúti szerelvény három 15Zs61 jelzésű rakétát szállított, és képes volt ezeket egymástól függetlenül indítani. A negyedik generációs, három fokozatú, szilárd hajtóanyagú rakéta 10 darab, önállóan célra irányítható, egyenként 300-550 kt hatóerejű nukleáris robbanófejet hordozott. Az álcázást hatékonyan segítette, hogy a vagonok úgy néztek ki, mint a hagyományos hűtőkocsik. Műhold felvételek alapján képtelenség volt megkülönböztetni őket.

   

     

Felépítését tekintve egy komplett szerelvény 17 kocsiból és a három mozdonyból állt. Hét vagonban volt kialakítva az ezred mobil harcálláspontja, hírközpont, a szolgálatban levő állomány szállását (70-80 fő), ellátását, a kommunikációt biztosító berendezések, eszközök, műszerek. Egy vagon szállította az üzemanyagot és a kenőanyagot. A három „indítóegység” külön - külön három vagonból állt (egy ilyen egység van kiállítva ebben a múzeumban). Egy rakétaindítást vezérlő, irányító kocsi a különféle ellenőrző, biztonsági rendszerekkel, maga az indító kocsi, amiben a rakéta és az emelőszerkezet volt, és az egység energiaellátást biztosító kocsi, amiben 4 dízelgenerátor dolgozott, lehetővé téve a rendszer teljesen autonóm működését. Ez utóbbi látható a bal oldali fotón, az oldalán hátul az említett motorokhoz tartozó ventillátorok szellőzőnyílásaival. Középen a 8 tengelyes, 135 tonna teherbírású indító kocsi. Előtérben a vagon alsó pereménél látható szerkezet, egy hidraulikus stabilizátor, mely a rakéta indítását megelőzően támasztott a talajra. A mozdony egy speciális DM62-es Szergej volt, melyet kifejezetten a BZSRK vontatására terveztek. Nálunk is jól ismert testvéreitől több részletben eltért. Talán a legfontosabb, hogy a három mozdony közül bármelyik - függetlenül attól, hogy a szerelvényben hol helyezték el - önállóan tudott működni. Egyebek mellett felszerelték szellőző, és szűrőrendszerekkel, álcafényszórókkal, és képes volt a már említett üza szállító vagonból közvetlenül tankolni.

      

   

A vonat gyakorlatilag bárhonnan képes volt indítani a rakétákat, noha voltak előre kijelölt helyek. Akárhol is jártak, ahogy megkapták volna a tűzparancsot, 3 perc múlva jöhetett a „puszk”. A szerelvény megáll, kitámaszt az indító vagon, egy egyszerű, de hatékony teleszkópos szerkezet a súly elosztásával csökkenti a tengelyterhelést és a pályaszerkezetre nehezedő nyomást, majd kinyílik a kocsi fedele, a hidraulikus rendszer felemeli a rakétát, és aztán az apokalipszis… Illetve, ha szükséges volt, a vezérlő- és a generátorvagon tetejéből egy-egy kinyúló szerkezet félrehajtotta a felemelkedő tubus útjából a villamosított vonal felsővezetékét (középső és jobb oldali fotók). Azért, hogy indításnál a rakéta ne tegye használhatatlanná a vagont és a vasúti pályát, igen nagy nyomáson tartott gázzal lövik ki a tubusból kb 30-40 m magasra. Itt kissé elfordul a függőleges tengelytől, és csak ekkor indul az első fokozat hajtóműve, és jön a lángtenger...

 

A három mozdony sem véletlenül volt összefűzve (mindegyikben külön személyzettel), hiszen egyrészt minden körülmények között biztosítani kellett a vonat mozgását, szükséghelyzetben különösen rosszul vette volna ki magát egy műszaki hiba. De ami még fontosabb volt, a szerelvényt megbontva képesek voltak külön - külön, egymástól távolabb eső pontokról is indítani a három rakétát.

   

 

A vonat mellett egy navigációs szenzort is láthat a múzeum látogatója. Ez egy helymeghatározó rendszer eleme volt, a vasútvonalak mellett egymástól max 25 km-re helyezték el őket, a felsővezeték tartó, vagy a különböző jelzőoszlopokra rögzítve.

 

Az utolsó BZSRK-kat végül 2005-ben vonták ki a hadrendből. Magyarországon Kecelen, a hadiparkban látható egy RT-23-as konténer. Igaz, ez nem a vasútról indítható változat, de a méretéről így is fogalmat alkothatunk.

 

 

A múzeumban készült fotókat feltöltöttem a képtáramba:

https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABcHrswhtUFmvSk&id=3D4536EC98DE30C8%2128288&cid=3D4536EC98DE30C8

 

 

hadsz Creative Commons License 2016.01.31 -6 5 18682

Nagyon igazad van Charlie, ezt nem lehet szó nélkül hagyni! Vannak íratlan szabályok. Sajnos egy pszichopatának nem számítanak...

Előzmény: charlie21 (18681)
charlie21 Creative Commons License 2016.01.31 -13 8 18681

ON Nem érdekelnek a mínuszok , kaphatok, adhattok,adhatsz , -10 et ,-50 ,-100 at is ,legyen ez a te, ti dolgotok, ettől nem alszok rosszabbul.Nem kérdőjelez meg bármit amit eddig létre hoztam. De most az egyszer a halott barátom nevében még egyszer meg kell hogy szólaljak, lehet engem nem szeretni ,lehet utálni, meg a barátaimat,de! Mivel nem ismerted aki miatt évente felmegyek a Baglyasra ,és emlékezek rá a szikla falra rögzített táblánál, aki az életem része volt, és jó ember, aki nem érdemelte meg hogy 35 éven át szenvedjen és úgy menjen el ahogy ,ezért semmi jogod erre mínuszt adni .Ez kegyelet sértés!Becsületbeli dolog.  És ezt most komolyan fogom venni . Csak azt kérem hogy egyszer majd érezze,érezd, azt amit én,mikor elvesztettem . A többi bármilyen megnyilatkozásomra jöhet bármi ezer mínusz,csak magát minősíti,de erre ne kérem .  OFF

Előzmény: charlie21 (18679)
hadsz Creative Commons License 2016.01.31 -6 4 18680

Nem először hallom Tőled a történetet, de ahogy eddig is, minden tiszteletem a Tiétek!

Előzmény: charlie21 (18679)
charlie21 Creative Commons License 2016.01.31 -15 8 18679

 

A tegnapi nap ,mint minden évben egyszer felmentünk barátaimmal a Baglyas hegy tetejére . Pont 10 éve hagyott itt minket gyerek kori barátom Norbi aki sajnos veleszületett betegsége miatt csak lélekben tartott velünk számtalan túránkon. Mikor elment 30-as évei derekán úgy gondoltuk hogy őrizzük meg emlékét egy olyan helyen is ahol ő csak álmaiban  tudott velünk lenni. Így került egy acél emléktábla 10 éve a bakonyi Baglyas hegy lőtér feletti oldalára ,sajnos elég nagy köd volt de mindig jó érzés nézni onnan a hatalmas fennsíkot ,és ilyenkor egy kis ideig egy üveg pezsgő mellet beszélgetni ,mindenki kicsit magába száll.Persze azért most is valahogy egy objektum mellet mentünk el, nem is értem :-) 

charlie21 Creative Commons License 2016.01.31 -14 3 18678

Hát ezek után nem lepődnék meg, az ilyen érdeklődésű emberek előbb utóbb össze találkoznak :-)

Előzmény: Dolmi mackó (18677)
Dolmi mackó Creative Commons License 2016.01.31 0 2 18677

Anno készítettünk mi is pár ilyen menedéket, eltöltöttem pár éjszakát a környéken, érdekes volt lánctalpnyikorgásra ébredni..., még az is lehet hogy vannak közös ismerőseink :-)

 

Előzmény: charlie21 (18645)
mindenható666 Creative Commons License 2016.01.29 0 0 18676

:-(  Ez nagyon nem jó hír. 

Akkor ezt majd inkább tavaszra tolom.

 

Előzmény: Ridley4Lev (18675)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.01.29 0 4 18675

Üdv! Egy barátom próbálkozott a laktanyával...sajna semmi remény:

Előzmény: mindenható666 (18673)
charlie21 Creative Commons License 2016.01.29 -19 4 18674

Én úgy tudom zárt és őrzött, és elég jó állapotban van, van ott egy használt katonai felszerelés bolt, abban voltam többször, de beljebb nem jutottam. Ha elmentek akkor szívesen meghallgatnám mire jutottatok ! Szép nagy laktanya. Sok sikert!

Előzmény: mindenható666 (18673)
mindenható666 Creative Commons License 2016.01.29 0 0 18673

SZiasztok.

Segítene nekem valaki abban, hogy a Marcali külső laktanya szabadon bejárható? Illetve van ott valami még?

Most mennénk szombaton, csak nem akarunk feleslegesen.

Köszi előre is.

charlie21 Creative Commons License 2016.01.29 -24 5 18672

Kérem szépen hogy aki mínusz 1 adott egy egyszerű képre ,ha van olyan akkor írja már meg hogy miért ? Kíváncsi lennék, nem tetszik neki a falfestmény ? Rossz a szín összeállítás? Csáré a hajó , lenézi az MN ezen részét ? Tényleg nem értem mit  miért ítélnek itt egyesek , egyszer már várnám a szemtől szembe ,miért van is ez reagálást!!!Na bátor nagy mínusz man fejsd ki véleményed !!

Előzmény: charlie21 (18671)
charlie21 Creative Commons License 2016.01.28 -21 7 18671

 

Úgy látom elfogytak a tippek ,itt egy nagy segítség, innentől úgy gondolom már nem nehéz .

WC . Creative Commons License 2016.01.27 -2 8 18670

Ercsi? II. Rákóczi Ferenc pontonos hidász ezred és első összevont Eötvös József vonalépítő és híradó ezred.

:-D

Előzmény: charlie21 (18666)
charlie21 Creative Commons License 2016.01.26 -15 2 18669

Ha a nevemre kattintasz meglátod, ott van publikus.

Előzmény: byd996 (18668)
byd996 Creative Commons License 2016.01.25 -1 0 18668

Charlie21, add meg légy szíves az email címed!

Előzmény: charlie21 (18656)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!