Keresés

Részletes keresés

Hanspeter Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6244

Sziasztok! Nohát, hogy mekkora vitát gerjesztett ez a M.palustris/scorpioides kérdés. Szerintem éppen eleget beszéltetek róla, új érvelés már nem igazán fog elhangzani. Ráadásul ez éppenséggel egy olyan növényke volt, ahol bár a probléma fölmerült, mindkét névvel abszolút biztos a beazonosíthatóság (szerintem). Ebben gondolom egyetértünk, a többiben meg mindenkinek van valami igazsága.

A kérdés viszont a topic nevének megfelelően továbbra is az: Milyen növény?

Szóval hiányolom  a tippeket a 6210- re! Hátha ebben nagyobb lesz az egyetértés.

szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6243

Nem, ilyesmire:

 

http://www.rec.hu/ipa/doc/keszthely.doc

 

Ez egy meghivó/info. De ennek a folytatására. Tavaly Debrecenben volt de sajnos, nem tudtam elmenni... :-(

Előzmény: -guess.who- (6242)
-guess.who- Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6242

Most már tényleg nem írok többet, csak még ezt az egyet: nem lehet, hogy valami ilyesmire gondolsz? MÉTA

 

 

Mivel a gombáktól félek, így most már tényleg elhallgatok. :)

Előzmény: szekelymedve (6241)
szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6241

Tényleg gondjaim kezdenek lenni:-))

 

nem Aktuális Magyar Flóra és Vegetációkutatás konferencia, hanem Aktuális Flóra és Vegetációkutatás a Kárpát-Medencében konferencia

Előzmény: szekelymedve (6239)
szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6240
Hát ha ezt oda meri irni, akkor én is tényleg megharapom:-))) mert pontosan vadnövényből indult a vita.
Előzmény: Lila Pereszke (6238)
szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6239

Látom, megint a Milyen növényben vagyunk... ez a beszélgetés mennyi helyen folyik... Látom a szinonimáim száma nő. Lassan skizofrén leszek :-)))

 

Ok, tegyük fel, hogy a honlapon hibás adatok szerepelnek. De ki dönti el azt, mi a helyes? Mert a növény nem ismeri a nevét, hogy elmondja: scorpioides / palustris vagyok... tehát visszajutunk oda, ahonnan elindultunk. Vannak esetek, amikor több nevét lehet elfogadni. Pontosan azért, mert egyértelmű, miről van szó. Mert mi ELNEVEZTÜK a növényt Myosotis scorpioidesnek. De ugyanúgy hivhatnák őt teljesen másképp.

 

Ha én egy tudományos dolgozatba beirom a M. palustrist, mi történik? Eccerűen az, hogy eldöntik az okosok, hogy nem vagyok tisztában az új nevezéktannal, de az adatok helyesek, tehát... minden rendben. Nem?

 

[Ha már itt tartunk, egy infot keresek: jövőre lesz-e Aktuális Magyar Flóra és Vegetációkutatás konferencia? Ha igen, hol és mikor?]

Előzmény: -guess.who- (6235)
Lila Pereszke Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6238

Természetesen nem keverjük bele a fajtákat, nagyon jól tudjuk, hogy ők egy teljesen más világhoz tartoznak... Csak azért említettem meg őket, hogy kiderüljön mennyire nem egyszerű a növények egyértelmű elnevezése!!! És ha most ideírod, hogy de a vadfajok igenis egyértelműek és kezdünk mindent az elejéről, akkor lehet, hogy megharaplak...

Bár egy gomba-harapással még mindig jobban jársz, mint egy medve-harapással! :)))

Előzmény: -guess.who- (6235)
xhy Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6237
Az edinburghi Királyi Botanikus Kert csak tárhelyet ad. Máskülönben a komolyabb publikációk kötetekben jelennek meg, az európai botanikusok tudományos szövetségén keresztül (nem ismerem a pontos nevüket). A honlap afféle közmegegyezéses eredmény lehet. Kétlem, hogy végleges, de sokat segít.
Előzmény: -guess.who- (6235)
xhy Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6236
A nevezéktannak egy országon belül is megvan a hívatalos útja, különben úgy járnánk, mint Pereszke fajtái. Átadom egy illetékesnek és nem leszek benne többé érdekelt.
Előzmény: -guess.who- (6231)
-guess.who- Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6235

"Akkor ez hogy van?"

Kedves Megfontolt Medve! :) Ezt a kérdést kérlek, az edinburghi Királyi Botanikus Kert illetékesének tedd fel, mert a honlap hozzájuk tartozik, az azon szereplő adatok hibáiért -ahogy korábban is céloztam rá- én nem vagyok felelős, és nem is akarok az lenni.

 

És még egyszer: azért az nem úgy van, hogy egyfolytában, össze-vissza változtatgatnak neveket...

A kertészeti fajták, nemesítések kérdése egész más tészta, azt tényleg ne keverjük ide.

 

De most már jó volna, ha más is beszélne, nem csak mindig én. :)

Előzmény: szekelymedve (6233)
Lila Pereszke Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6234
:))))) Na látod, ezért szeretem a vadnövényeket (is) ! A többségük csak 2 név, azt kész, ráadásul általában csak latin (és nem szerepel benne a hülye nemesítő felesége, szomszédja, kutyája, romantikus kedve, stb... :)))
Előzmény: szekelymedve (6230)
szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6233

Akkor ez hogy van?

 

az adustum a hivatalos, de átmeneti név

 

ok, akkor használjam még addig, amig ki nem találják, hogy őt tulajdonképpen teljesen másképp hivják? De ha mesterséges úgyis, akkor minek ekkora cirkusz egy valamiért, ami egy nagyon konkrét dolgot fed? És miért nem lehet használni valamelyik szinonimát hivatalosan addig is? Mert úgyis megváltoztatják, pont olyan lesz, mint a nefelejcseknél. Sakkó nem mindegy, mit változtatnak meg?

 

Tisztára megbolondultak ezek... vagy csak én nem birom megérteni... akkor én bolondultam meg... kezdek aggódni

Előzmény: -guess.who- (6231)
-guess.who- Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6232
A fajtanevek nem fajszintűek, és itt az alapkérdés egy egyértelmű, ismert fajról szólt, aminek egy érvényes neve van. És ezzel még az angolszász honlap is egyetértett...
Előzmény: szekelymedve (6230)
-guess.who- Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6231

De ha nem kerül nyilvánosságra, akkor az olyan, mint az asztalfióknak írott versek... :)

 

Medve:

Az idézet szerint az adustum a hivatalos, de átmeneti név, a többi szinoníma. Mindenesetre szerintem elég zavaró a családnál az egymillió éve nem használt "Compositae" elnevezés... Szerintem itt is az angolszász-német nevezéktani konfliktusról van szó.

 

Előzmény: xhy (6225)
szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6230

Hú, ha ma reggel tudtam volna, mi lesz ebből... :-)

 

Biza, nem könnyű itt eligazodni. Épp ezért nem kéne kijavitani a másikat ilyen kérdésben. Mert teljesen könyvészetfüggő, hogy ki melyik nevet/szinonimát fogja ideirni...

 

Még jó, hogy én nem kertekben botanászok... mert ilyesmit ejsze nem is próbálnék megtanulni. Méghogy 'Christine Hagermann', 'Snow Lady'... :D

Előzmény: Lila Pereszke (6229)
Lila Pereszke Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6229

Ja, meg még kismillió... pl. Chrysanthemum maximum a leggyakrabban használt, szinte mindenki úgy hívja!

 

(És akkor még tedd hozzá a fajtaneveket, hogy teljes legyen a káosz, pl. Leucanthemum margaritae 'Christine Hagermann' a kicsit telt virágú, Leucanthemum margaritae 'Snow Lady' a törpenövésű, stb......

Előzmény: szekelymedve (6228)
szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6228

Kedves Guess who!

 

Itt egy kivételes eset. Ennek a növénynek NINCS hivatalos neve. ezzel akkor mi legyen? Ha csak hivatalos neveket lehet/szabad használni, akkor ez a növény NEM LÉTEZIK mindaddig, amig ki nem deritik ő kicsoda. Pedig él és virul...

 

Leucanthemum margaritae (Gáyer ex Jáv.) Soó
Family: Compositae
Genus: Leucanthemum
Species: margaritae
Rank: species
Name status: Synonym
Accepted name(s):

  • Leucanthemum adustum (W.D.J.Koch) Gremli

Leucanthemum adustum (W.D.J.Koch) Gremli
Family: Compositae
Genus: Leucanthemum
Species: adustum
Rank: species
Reference: Fl. Anal. Suisse ed. 2 272 (1898)
Name status: Provisional
Synonym(s):

  • Leucanthemum montanum DC. pro parte
  • Chrysanthemum leucanthemum L. subsp. saxicola (W.D.J.Koch) Hayek
  • Leucanthemum maximum auct., non (Ramond) DC.
  • Leucanthemum margaritae (Gáyer ex Jáv.) Soó


From S. Sweden to S.E. France, S. Italy and Romania

 

 

Lila Pereszke Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6227

Szia! Egyrészt köszönöm a bizalmat, hogy a portrémat csupán szimbolikusnak vélted, holott mélységesen realista, már-már a zavarbaejtő naturalizmus határát súrolja...

 

Másrészt köszönöm, hogy rákérdeztél a kerti margarétára, mert annak kb. 67257146 szinonim latin neve van... Szóval így nehezen fogok tudni elhatárolódni a mai vitától (vagy nevezzük inkább a mai témának)! Egyébként meg azért is jó dísznövényesnek lenni, mert ott aztán tényleg folyamatosan változnak a fajnevek is, a hülyébbnél hülyébb fajtanevekről meg nem is beszélve (pl. 'Blue Princess', 'Őszi tűz' és hasonlók...) CSAK OTT EZ SENKIT NEM ÉRDEKEL, mert jó esetben úgyis tudjuk miről van szó! Ha meg nem, akkó' nem... :)))

 

Egyébként úgy tudom, hogy a mostani neve: Leucanthemum margaritae...

Előzmény: xhy (6223)
xhy Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6226
Sokan tartják mértékadónak a Flora Europaea-t. De ez nem közli pl. az ukrán adatokat, így pl. a kárpátaljai endemizmusok lógnak a levegőben, hogy haza beszéljek.
xhy Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6225
Pontosan így van, természetesen nem kerül nyilvánosságra. Csak a profiknak fricska. Hiába fogadják el sokan közülük a Flora Europea-t, de nem mindegyik. Így az amatőrök számára kezd az egész kaotikussá válni, elég ha a diákokra gondolunk. Kinek van igaza a tanárnak, a határozókönyvnek vagy a FE-nek, esetleg másnak?
-guess.who- Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6224

"Van olyan adventív faj, amelyet megtaláltam, de nem volt magyar neve. Felhívtam a névgurut, illedelmesen bemutatkoztam, exponáltam a kihívást. Válasz: adjál neki! Én?! Miért ne! Ebben maradtunk, oda írtam, hogy a guru javaslatára."

Nem egyedi eset, nekem is vannak ilyen növényeim, főként akváriumi fajok. Csak az fontos, hogy onnantól válik/válhat az adott elnevezés hivatalossá, ha meg is jelenteted valahol... Az már más kérdés, hogy a "nép" hajlandó-e elfogadni és használni. :)

Előzmény: xhy (6222)
xhy Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6223

Kedves Pereszke! Meggyőző szimbolikus portréd felbátorít arra, hogy kérdezzek. Ez a kertben talált margaréta Chrysanthemum-Leucanthemum-Tanacetum vulgare_ cult, esetleg  maximum, vagy...?

 

 

 

Előzmény: Lila Pereszke (6215)
xhy Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6222
Érzékeny dologra tapintottál rá. Sokszor a magyar név is elég. vagy bármelyik stabil szinonima. A magyar név vagy szinoníma esetében akkor lehet probléma, ha a hozzákötődő fajt, pl. ketté választották és bizonyos bélyegek alapján két eddigiektől eltérő fajba sorolják, ha a határozóban csak megemlítik a latin nevét, etc.... Nehéz magyar nevet használni, ha a változatainak nincs magyar neve. Van olyan adventív faj, amelyet megtaláltam, de nem volt magyar neve. Felhívtam a névgurut, illedelmesen bemutatkoztam, exponáltam a kihívást. Válasz: adjál neki! Én?! Miért ne! Ebben maradtunk, oda írtam, hogy a guru javaslatára. ....gloria mundi.
Előzmény: szekelymedve (6216)
xhy Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6221
A Hesperis felvételed kitűnő, nincs meg az egész alakos, vannak még más kincseid is? Jó lenne.
Előzmény: otouto (6218)
zoomedia Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6220

képzeld, még mindenki Orchis morio-ként emlegeti az agárkosbort közben a legujabbak szerint Anacamptis morio. De erről sehol nem lelsz infót,most akkor hogyan is van?

Hogyan írjam:

 

Anacamptis (Orchis) morio:

Anacamptis morio syn. Orchis morio?

Anacamptis morio?

 

köszi választ

Előzmény: -guess.who- (6211)
Hanspeter Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6219
A növényed a szomorú estike (Hesperis tristis).
Előzmény: otouto (6218)
otouto Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6218

Milyen növény?

Sziklás erdőszélen nőtt, virágzó nagyezerjőfüvektől nem messze:

 

-guess.who- Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6217

<lemondó sóhaj> Mindegy.

Nem akarok offolni, úgyhogy a válaszom a Zöld Zizegő c. topicban.

Előzmény: szekelymedve (6216)
szekelymedve Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6216

Lehet hogy a topic komoly lett, én nem komolyodtam. Csak ki tudnak hozni a sodromból az ilyen "...bocs hogy kijavitalak, de hülye vagy..." tipusú hozzászólások.

 

Igen, mindenki teljesen tisztában van vele, hogy a mocsári nefelejcs épp elfogadott neve Myosotis scorpioides. Mi pedig itt mind tudtuk, amikor Hanspeter M. palustrist irt, hogy miről van szó. Ugye, nem tévedek? De találd-ki-kicsoda muszáj volt kijavitsa.

 

Azt is szeretném tudni, mire alapozza azt, hogy "kerülendő" a szinonimák használata. Miért kerülendő nem hivatalos helyeken? Nekem nem tetszik a scorpioides szó. Amennyiben tehetem, elkerülöm. A palustris sokkal inkább kifejezi a növényt. ÉN ezt akarom használni ebben a topicban. És lehet, hogy holnaptól ez lesz hivatalos.

 

Morcos lettem...

 

PS: akinek nem inge, ne vegye magára...

Előzmény: Lila Pereszke (6215)
Lila Pereszke Creative Commons License 2006.09.26 0 0 6215

Hoppá... milyen komoly lett ez a topik... :)

 

Előzmény: -guess.who- (6214)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!