Keresés

Részletes keresés

kirol Creative Commons License 2009.11.18 0 0 158
Pedig az jó lett volna. :(

Mi a pontos címe?
Előzmény: Törölt nick (157)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.18 0 0 157
Sajnos nem a neten, de nekem van egy füzetkém az aszalásról, ami főleg a történetét tárgyalja - bolhapiacon vettem, csak otthon jöttem rá, hogy nem ezt kerestem. Olyan, mintha valaki a szakdolgozatát adta volna ki. Szkennelném neked, de az elkövetkező hetekben nem tudom mikor leszek rá képes (irodai a szkenner, az iroda meg éppen költözik, minden dobozban van már...)
Előzmény: kirol (156)
kirol Creative Commons License 2009.11.15 0 0 156
Tudnátok segíteni abban, hogy az aszalás történetére vonatkozóan hol találok anyagot a neten.
Már nagyon sokat kerestem, de csak a jelenre vonatkozó dolgokat találok, nekem viszont olyan kellene, hog hogyan alakult ki, milyen eszközök voltak, hogyan fejlődtek az eszközök napjainkig.

Szóval történeti háttér kellene!
TTAMAS Creative Commons License 2009.11.06 0 0 155
Vannak növények, amelyekre bizonyos szerek engedélyezettek a biogazdálkodásban is.
Előzmény: aknil (154)
aknil Creative Commons License 2009.11.06 0 0 154
Meglepő módon késsel!:)
Úgy csináltam, hogy negyedeltem a birset, kivágtam a magház-részt, majd a negyedeket vékony cikkekre vágtam. Ennél még vékonyabbakat is csináltam, de az már túlságosan száraz lett az aszalás után.

Mo-on a BIO-minősítés azt jelenti, hogy teljesen vegyszermentes a gyümölcs, vagy azt, hogy csak biológiai permetszerrel lett kezelve?
Előzmény: Ajudit1 (153)
Ajudit1 Creative Commons License 2009.11.05 0 0 153

Sajnos, kénytelenek vagyunk megbízni a boltosok állításában, hogy az bio gyümölcs, amire mondják. Más termékeknél rajta kell legyen a biokontroll kht. címkéje.

Szép lett az aszalt birsed, hogy bírtad ilyen vékony szeletekre vágni?

Előzmény: aknil (149)
aknil Creative Commons License 2009.11.04 0 0 152

Kösz! Én is valami ilyesmire gondoltam. Otthon van egy fiatal birsalma fánk, amit nem permetezünk (tehát mondhatjuk rá, hogy bio!), de ha leszedjük róla azt a pár szem gyümölcsöt, ami megterem rajta, akkor felvágás után kiderül, hogy a gyümölcs fele szét van rohadva, pedig kívülről tök egészségesnek tűnik.

Előzmény: TTAMAS (151)
TTAMAS Creative Commons License 2009.11.04 0 0 151
Előzmény: aknil (149)
aknil Creative Commons License 2009.11.04 0 0 150

Hello! Második próbálkozásra nagyon finom lett az aszalt birsem, köszönöm a jótanácsokat! A szeletelt birset forró cukorszirupba raktam, és 2 napig áztattam benne. Utána kb. 4 óráig szárítottam az aszalógépben, közben 2-szer megforgattam a szeleteket és megcseréltem a tálcákat. Itt egy kép:

 

Előzmény: Ajudit1 (147)
aknil Creative Commons License 2009.11.04 0 0 149

A vegyszerekről:

Szüleim családilag foglalkoznak gyümölcs termesztéssel, méghozzá nem is olyan kis mennyiségben (meggy, csersznye, kajszi; kb. 60 fa/fajta). Tavaly a cseresznyénél elcseszték az egyik permetezést (1 héttel később végezték, mint kellett volna), és az egész gyümölcs férges, eladhatatlan sz@r lett, ott rohadt meg a fán. (Ja, és ez csak 1 permetezés volt a háromból, amit muszáj elvégezetni, ha szeretné az ember, hogy egyáltalán eljusson a gyümölcs a szüretelhetőségig.)

 

Persze a vad-faják vegyszer nélkül is megteremnek (pl. otelló és izabella szőlő, cigánymeggy, vadkörte, faeper), de ezek a gyümölcsök csak kiskertekben vannak jelen, szóval kereskedelmi forgalomba nem nagyon kerülnek.

 

A birsről nincs tapasztalatom, de azt tudom, hogy az almafélék általában elég érzékenyek bizonyos kártevőkre, szóval nekem elég gyanús, hogy Bp-en valódi vegyszermentes bio-birset árulnak. (Bár nem tudom, hogy Mo-on a "bio" minősítés vegyszermentességet (is) jelent-e, mert pl. az USÁ-ban 1általán nem.)

Előzmény: TTAMAS (148)
TTAMAS Creative Commons License 2009.11.04 0 0 148
Nekem erkélyem van. :(
Előzmény: Ajudit1 (147)
Ajudit1 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 147

Az én biobirsem nem volt sem moniliás, sem kukacos, szép és kifogástalan és nagyon finom lekvár lett belőle. Tamás, neked van birsalmafád?

Hogy visszatérjünk a topichoz, kárpiát aszalok most, mérsékelt sikerrel. Tudom is, h. mi a baj, az, h. nem forráztam le aszalás előtt, csak sóztam.

A csíkok összepöndörödtek és így nem tudnak tovább száradni. Már orvosoltam a dolgot, leforráztam, és indul újra az aszalás.

TTAMAS Creative Commons License 2009.11.04 0 0 146
Azok nem is, csaka gazda. A birs kifejezetten érzékeny a moníliára és gyakran kukacos.
Előzmény: Ajudit1 (145)
Ajudit1 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 145
Úgy értettem, h. a piaci nénikék, akik árulják, nem permetezik :))))
Előzmény: TTAMAS (143)
aknil Creative Commons License 2009.11.02 0 0 144
Akkor mégiscsak vidéken fogom megnézni, mert Pesten nagyon durva árak vannak!
Előzmény: Ajudit1 (142)
TTAMAS Creative Commons License 2009.11.01 0 0 143

A birsalma nem szokott beteg lenni

 

Ha eltekintünk a moníliától és az almamolytól. De tüdőgyulladása pl. tényleg nem szokott lenni. :)

Előzmény: Ajudit1 (142)
Ajudit1 Creative Commons License 2009.10.31 0 0 142
Akkor nem hiszem, h. örülni fogsz a hrnek, hogy  600 Ft volt :((( a birsalma. A Múzeum körúti bioboltban. Érdemes körülnézni a piacokon. A birsalma nem szokott beteg lenni, úgyhogy nemigen permetezik, így, ha nem kifejezetten biót keresel, meg lehet venni a nénikéktől is. Amúgy mindig tartok tőlük, mert nem értenek a permetszerekhez.
Előzmény: aknil (135)
aknil Creative Commons License 2009.10.30 0 0 141
 Ilyesmit szeretnék.
Előzmény: dalma53 (139)
aknil Creative Commons License 2009.10.30 0 0 140
 Ilyen aprító géppel gondoltam!
Előzmény: dalma53 (139)
dalma53 Creative Commons License 2009.10.30 0 0 139
na, erre kivancsi leszek!!!
Hogy tudod a mixerben kis kockara apritani? Ha meg is is szaritod, szerintem a mixerezes utan hagymapor lesz belole!
Előzmény: aknil (138)
aknil Creative Commons License 2009.10.30 0 0 138
Köszi! Ilyet már én is próbáltam csinálni, de ez nem ugyanaz, mint amit a HotDog-ra szórnak. Az teljesen száraz, ropogós, apró hagymadarabokból áll.
Talán kipróbálom azt, hogy az általad leírt módszerrel megsütöm a hagyma-szeleteket, és utána beteszem az aszalóba, és teljesen kiszárítom, majd pedig mixerben kis kockákra őrlöm. Az lenne a cél, hogy szárítás után tárolható legyen.

Feltétlenül beszámolok az eredményről.
Előzmény: dalma53 (137)
dalma53 Creative Commons License 2009.10.30 0 0 137
ja, es amikor megsult papirtorlon le kell itatni az olajat.
Az olaj forrosagat ki kell tapasztalni, mert ha nem eleg forro, akkor nem pirosra sul, hanem csak parolodik.
Előzmény: dalma53 (136)
dalma53 Creative Commons License 2009.10.30 0 0 136
Nem szoktam hot-dogot venni, de a hagyma a mi kedvencunk is.
Igy csinalom: A hagymat felkor alakura, aranylag vekonyra felvagom (hagyma felezve),
egy talba sima lisztet teszek, majd a szalasra szetszedett hagymaszeleteket beleforgatom, ugy, hogy a hagyma minden oldalat liszt boritsa. Ezutan tesztaszuroben lerazogatom a feleslege lisztet, es nagyon forro bo olajban, hitelen pirosra sutom.
Nagyon finom, ezt szoktam csinalni hagymas-rostelyoshoz, de mi annyira szeretjuk, hogy szinte mindig csinalok akkor, amikor olyan olajom van, amit mar nem tudok hasznalni semmire (2x sutottem mar benne).
Ugyanis ezutan mar tenyleg csak kukazni lehet az olajat.
Előzmény: aknil (133)
aknil Creative Commons License 2009.10.30 0 0 135
Köszi! Az újabb adag birset tegnap szeleteltem fel, és raktam bele forró cukorszirupba. Ma reggelre egész jó puha lett, úgyhogy lehet, hogy délután már aszalom is. (Hétvégére már kéne a csemege, úgyhogy nincs időm 1 hetet várni vele!:))
Jól értem, hogy a hosszabb ideig kandírozott gyümölcsöt nem is kell aszalni, hanem elég 1-2 órára beletenni a gépbe?

Te Budapesten vetted a birset? Megkérdezhetem, hogy hol és mennyiért? Szeretnék még vásárolni, de a Nagycsarnokban 500 Ft körül van kilója. Két hete néztem a ceglédi piacon, akkor 150-200 Ft-ért árulták a nénikék a kertben termett bio-birset. Szóval az 500-at egy kicsit (nagyon!!!) soknak tartom, viszont mostanában nem járok vidéken.
Előzmény: Ajudit1 (134)
Ajudit1 Creative Commons License 2009.10.29 0 0 134
Szia, én is épp ma vettem birsalmát (biot). Lekvárt godoltam csinálni belőle, de most kedvet kaptam az aszalásához. Én mindenképp tovább kadíroznám, mert közben is puhul valamennyit. Az igazi kandírozás egy héten át tart, h. minden nap le kell forrázni a cukorsziruppal a gyümölcsöt. Hasoló keménységre a birs az éretlen Alexander körtéhez. Azt előbb kandíroztam, majd már csak megszárítottam a nedvességtől. Finom lett.
aknil Creative Commons License 2009.10.29 0 0 133
Sziasztok! Végig olvastam a topikot, és nagyon éhes lettem.:)

Én most próbálkozok aszalt birssel. A birset héjastul vékony cikkekre vágtam, és forró cukorszirupba áztattam. (A cukorszirupba tettem egy kis citromsavat is a barnulás elkerülése végett). 1 óra áztatás után lecsepegtettem a birs-szeleteket, és beletettem az aszalógépbe. A tálcákat kb. másfél óránként megcseréltem, és néha pihentettem is egy keveset. Délutántól este 11-ig ment a gép. a végeredmény nem lett rossz, de egy kicsit rágós.
Kérdezném, hogy szerintetek az ilyen kemény húsú gyümölcsöknél érdemes-e hosszabb ideig áztatni aszalás előtt cukorszirupban? Ha tovább áztatom, akkor puhább lesz majd az aszalvány? Fontos-e a "pihentetés" aszalás közben? Mennyi időnként kapcsoljam ki a gépet, és milyen hosszú ideig pihenjen a gyümölcs, mielőtt újra bekapcsolom?

Másik téma:
Van ez az amerikai HOT-DOG árus üzlethálózat. Azért szoktam néha hot-dogot venni tőlük, mert imádom azokat a ropogós, pirított hagymadarabokat, amivel megszórják a tetejét. Szerintetek ez hogyan készül? Szerintem nem csak pirítják, hanem szárítják is a hagymát, de nem tudom, hogy milyen sorrendben? Csinált már valaki ilyet?

Előre is köszi a válaszokat.
Ajudit1 Creative Commons License 2009.09.29 0 0 132
Az aszalás, befőzés igazi nyugdíjasnak való elfoglaltság. A gépet állandóan őrizni kell, legalábbis az enyémet mindig nézegetni kell. Amikor vettem, nyár elején, nem is volt más lehetőség, csak ez, csak hallomásból tudom, h. van olyan is, amelyik pl. forgatja a tálcákat. Tehát egy nap közben elfoglalt nőnek eléggé nehéz, de sztem nagyon megéri. Sok benne az öröm is. Ami belefér, belefér. Talán lesz még a hét végén valahol lukullusz pari.
Chimney Creative Commons License 2009.09.28 0 0 131
Tegnap a törökbálinti Cora tele volt lukulussz-al.
Előzmény: Ajudit1 (129)
Ajudit1 Creative Commons License 2009.09.26 0 0 129
Tönkölykenyérhez nagyon megy az aszalt paradicsom, apróra kell vágni és a tésztába keverni. A most aszalt paradicsom, ami közönséges paradicsomból készült, nem lett olyan finom, mint a lukulluszból való, pedig már nem kapható lukullusz :(((
Előzmény: Törölt nick (128)
Ajudit1 Creative Commons License 2009.09.25 0 0 127
Most vettem közönséges paradicsomot, ami jó húsos (az a lényeg, h. viszonylag sok rostja legyen), éppen sózódik. Jó ízű paradicsom, majd beszámolok róla, h. milyen lett. Sajnos, nagyon fogy az aszalt paradicsom készlet, a héten 3x sütöttem vele kenyeret.
Előzmény: Törölt nick (126)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!