Keresés

Részletes keresés

Taxus Creative Commons License 2006.09.23 0 0 1021

Igen valószínüleg így lehet! Zölden a füge tele van rosszízű tejszerű nedvvel, ez is gyorsan lebomlik. Védekezik, hogy meg ne egyék, amíg nem érett teljesen és amikor kész, akkor jöhetnek az állatok (és az emberek).

Nálam is hirtelen érni kezdett 2 szem a legkisebb bokron (érdekes), a kanárin van vagy 20-25 szem, amiben reménykedek, de még semmi jel. A "Babits" fügén jó sok lenne, de ezek még kicsik, szerintem nem fognak beérni. Csak az zavar, hogy az elmúlt 4 télen, amióta kiültettem őket minden évben, majdnem tövig visszafagynak a takarás ellenére is. Különböző helyen vannak, az egyik a takaratlan gránátalma emllett, ami nem fagy vissza. A környéken láttam hatalmas fügebokrokat, melyek, nem fagynak tövig vissza.

Előzmény: Arth_ur (1018)
Taxus Creative Commons License 2006.09.23 0 0 1020

Szia!

Nem viszem be télen és nem takarom. Nehéz is lenne, a bokor kb. ember méretű magas 2003 tavaszán ültettem, az első télen náddal takartam a tetejére fóliát tettem a tövét vastagon avarral borítottam. 2004-ben virágzott először, a 2004/05 és 2005/06 telet teljesen takarás nélkül úgy "natúr" töltötte, a lehullott levelet nem szedtem össze. Alig fagyott vissza, csak az áv végek. 2005-ben virágzott termett először, de tavaly érdekes módon több termés és több virág volt rajta. Nem tudom miért?! Jó helyen van, délre néző palakerítés előtt úgy reggel 9-tól este 6-ig egyfolytában éri a nap.

Van egy másik bokrom is, ami inkább díszgránátalma, ezt 2004 tavszán ültettem, még nem virágzott, mindkét telen takartam és mindkettőn tövig visszafagyott. Bár ez nyílt részen van és nem olyan védett helyen.

Tehát szerintem fajta függő is lehet a dolog.

Nem tudom mit csinálsz rosszul. Minél naposabb, védett, meleg helyet szeret, esetleg tavasszal, nyáron többször erősen locsold meg virágzásindító táppal. Mindenképp teljes nap kell neki! Lehet, hogy a talaj is közrejátszik. Nálam, homokos, meszes a talaj.

Előzmény: kertész lány (1019)
kertész lány Creative Commons License 2006.09.23 0 0 1019

Szia!

Mit csinálsz télen vele? Beviszed?-ha nem hogy véded a fagytól? Nekem vagy egy megörökölt bokrom ha bevittem akkor se, ha betakartam, akkor se virágzott? /akitől kaptam annál virágzott/ Mit csinálok rosszul?

Előzmény: Taxus (1012)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.21 0 0 1018

Ez a hirtelenség lepett meg engem most: ahogy sopánkodva nézegettem a bokrokat  szinte minde nap, egyik napról a másikra jelentek meg a beérő fügék. És azóta is szinte minden nap átvált egy-egy újabb a harsányzöld éretlenből a megnőtt, kvázi  érett állapotba.

Gyanítom, hogy ilyenkor csak vízfelvétellel megduzzadnak a termések, és a korábban (a zölden álldogálás alatt) felhalmozott tápanyagot bontják le cukorrá, és puhulnak meg.

 

Mindenesetre örülök, és innentől még többet fogom nézegetni a bokrokat.

Feleségem, akit az aszalt fügével a világból ki lehetne kergetni,  "esküszik rá, hogy a friss füge függőséget okoz", és nem tudja megállni, amíg érett füge van előtte. :-)))

Előzmény: Taxus (1017)
Taxus Creative Commons License 2006.09.21 0 0 1017

Nagyon szépen megérett.

Máskor is tapasztaltam, hogy a fügék sokáig csak zölden álldogának a bokron, és látszólag semmi nem történik, azután hirtelen megérnek.

Előzmény: Arth_ur (1014)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.21 0 0 1016

Kösz!

:-) 

Előzmény: monarda (1015)
monarda Creative Commons License 2006.09.21 0 0 1015

Hát ez megdöbbentő.....

Szerintem fütöttél nekik...:)))

Szép az udvarotok!:)

Előzmény: Arth_ur (1014)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.21 0 0 1014

Végre ma megettük az első két érett fügét!!!

Érdemes összenézni ezeket az egy héttel ezelőtti fotókkal, nekem megdöbbentő volt a hirtelen növés, beérés.

 

A kerekebb

A hosszúkás

A két bokor egymás mellett

 

 

Előzmény: monarda (1007)
monarda Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1013

Nagyon szép színe van....

A hétvégén a metróban láttam gránátalmát, de ezt a színt meg se közelitette.

 

tele volt az enyém is kis termésekkel, de elsárgult és le hullottak, mi majdnem mindennap locsoltunk, az szerintem nem lehetett nálad sem gond....ez ilyen nyár volt.:((

Legalább, az kiderült , hogy termő az enyém is, és van remény arra, hogy egyszer a kertemből ízleljem meg.:)))

 

A fóliát kipróbálom.....:))

Előzmény: Taxus (1012)
Taxus Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1012

Lefényképeztem a gránátalmát, most délután, ez a legérettebb, legszebb termés.

Viszont a bokor már erősen sárgul, készül a télre.

 

GránátalmaGránátalma
Előzmény: monarda (1005)
Taxus Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1011

Nekem van sima kopasz és rendes szőrős kivim is, de ezeket nem a Rappaiéknál vettem, hanem Balatonszárszón egy kertészetben. A kopasz kivin van jó néhány termés, de még nem érett be, várom, hogy bekövetkezzen. Szerintem teljesen fagytűrő, -20-ra gondolok, védelem nélkül töltötte a telet, semmi visszafagyás, -16 volt a minimum. Elég kicsik a termések úgy babszem méretüek. Nem tudom, hogy lehet-e gyökerezteni, vagy oltani kell? Vagy bujtatni kell? Nem tudom, hogy mikor lehet gyökerezteni, talán nyáron? Mindenesetre önbeporzó, mivel egy növényem van.

A szőrös kivi nő mint a gomba, hatalmas, de még nem virágzott, de ha egy napig nem kap vizet megkókad. Itt két növény van, nem önbeporzó.

 

Előzmény: Törölt nick (1010)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1010

Taxus!

Mi újság a kivikkel? Érnek? Utánanéztem a rappai kertészetnél 4fajta volt:

 

Muskotályos kivi

Zöld óriás kopasz kivi

Kopasz kivi

Önporzós kopasz kivi

 

Neked a sima kopasz kivi van, igaz? A többiről nem tudsz esetleg valamit?

Csak annyi volt, hogy fagytűrő, de azért nem mindegy hogy -10-et vagy -20bír ki.

 

Egyébként gyökereztetni lehet??

 

Előzmény: Taxus (1009)
Taxus Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1009
A fólia alatt sokkal több esély van a beérésre, de akkor gyorsan meg kell csinálni, mert rövidesen sárgulni és hullani kezdenek a levelek. Egy ismerősöm egyik évben fóliasátrat tett a füge felé szeptember elején és mikor ott voltam októberben tömegesen érett a fügéje, kint 10-15 fok bent 25 volt, viszont ha sütött a nap nyitva hagyta a fólia elejét, mert akkor nagyon befülled. Amúgy nem túl meleg helyen lakik.
Előzmény: monarda (1004)
Taxus Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1008

Szépen érnek 3 db nagy jó ökölnyi van, ez egyik szerintem 1 héten belül megérik, és 7-8 kisebb. Érdekes ezek is érnek, de nem nőttek olyan nagyra, talán a kevés víz miatt?

Rengeteget virágzott legalább 100-150 virág volt rajta a nyáron és ebből lett a 10 körüli termés, a többi lepotogott, pedig kézzel is segítettem a megporzást.

Előzmény: monarda (1005)
monarda Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1007

Nálunk még ez a veszély nem fenyeget.:))

Kipróbálom.....

Előzmény: Arth_ur (1006)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1006

Valószínű. Egyrészt jelentősen megemelné a hőmérsékletet, másrészt meghosszabbítaná a vegetációs időt is a fügéid számára.

Én is forgattam már ilyet a fejemben, de idén az egyik bokor teteje már az eresz felett van (>3m), úgyhogy inkább nem vergődök vele.

Előzmény: monarda (1004)
monarda Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1005

Mi, újság a gránátalmáddal?Érnek?

Nálam azért megmutatta magát egy két csökevényes virágzattal, de le is potyogtak.:((

 

Előzmény: Taxus (993)
monarda Creative Commons License 2006.09.20 0 0 1004

:))

 

szerinted, ha fóliából csinálnék fölé egy sátrat, beérnének?

Előzmény: Arth_ur (1003)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.19 0 0 1003

Talán mégis!

Tegnap mindkét bokron találtam 3-4 fügét, ami elkezdett beérni: hirtelen megnőtt, kivilágosodott és elkezdett színesedni. Ha több nem is, egy kóstoló biztos lesz róluk.

Előzmény: monarda (1002)
monarda Creative Commons License 2006.09.13 0 0 1002

Akkor, lehet, hogy neked sem sikerül az idén enni belőle......

október elejére fagyokat mond.........nagy kár.....

Pedig, már kiváncsi voltam az ízére, és már második év, hogy tele van de nem érik be.....:(((

 

Előzmény: Arth_ur (1001)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.13 0 0 1001
Még nagyon tejes, kesernyés mindkettő, de valóban a kerekebbnek van vékonyabb héja.
Előzmény: monarda (1000)
monarda Creative Commons License 2006.09.13 0 0 1000

Az a kerekebb, nagyon guszta már most, és minha vékonyabb héjjal is rendelkezne mint a lila füge.

 

Előzmény: Arth_ur (999)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.12 0 0 999

2005 nekünk is silány volt, de 2003-2004-ben mindkettő finomra érett, talán a kerekebb hamarabb kezdett érni, és kicsit édesebb, a hosszúkás kicsit zamatosabb, és lilásabb húsú.

 

A kúpos, hosszúkásA hosszabb szárú, kerek
Előzmény: monarda (998)
monarda Creative Commons License 2006.09.12 0 0 998

Oké!

de mégis melyik volt a finomabb?

Az én lilafügém ekkora, de tavaly sem érett be rajta gyümölcs....

 

Előzmény: Arth_ur (997)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.12 0 0 997

Abszolút semmit.

A két fiatalabb tő még csak első szezonját tölti nálunk, az öregebb tövekről már ettünk, de még csak őszi másodterméseket. Azok tavalyelőtt nagyon finomak voltak, de tavaly alig volt 1-2 ehető.  Az egyiket barna, a másikat lila fügeként kaptam, de mindkettő zöldesbarna, kis lilás elszíneződéssel a napos részeken :-). Viszont a termések íze, formája is teljesen eltérő: az egyik kerekded, 3-5 centi átmérőjű, viszonylag hosszú, 3-4 centis száron, a másik csak 1-1,5 centis száron van, és hosszúkás, kúpos formájú, kicsit hosszabb, de kisebb átmérőjű, mint az előző.

Ha sötétedés előtt hazaérek, teszek fel képeket róluk.

Előzmény: monarda (996)
monarda Creative Commons License 2006.09.12 0 0 996

.:))

Abszolút nem tudod, hogy milyen fajták?

Enni, ettél már róluk? Meg vannak jelölve?

Előzmény: Arth_ur (995)
Arth_ur Creative Commons License 2006.09.12 0 0 995
Én így versenyeztetek most négy különböző eredetű ("no name") fügét. Kettő maradhat belőlük, többre nincs hely.
Előzmény: monarda (994)
monarda Creative Commons License 2006.09.12 0 0 994

Köszi a segítséget, egymás mellé fogom akkor rakni őket, az lesz a legjobb, legfejjebb száműzöm a majdani "vesztest" az utcára.:)))

 

Előzmény: Taxus (993)
Taxus Creative Commons License 2006.09.12 0 0 993

Nem tudom, nem ismerem őket közelebről, csak időnként vásárolok tőlük, de úgy érzem, hogy a nő nem, a férfi talán.

Nem tudom, hol laksz, de nálam (Dunakeszin) a lila füge ugyanúgy fagy vissza, mint a "Babits" füge, ami szintén tőlük van, ez finom és barna elég nagy termésű, de a kanári akkor is a legjobb, de ez fagy vissza leginkább. Esetleg tavasszal vegyél egy "kanárit" ültetsd mellé és egy év múlva (2008-ban) meglátod, mi lesz, ha jól megmarad, nő és termésre is van esély, akkor kiszedhetet a lilát és száműzheted valahova, azért kár kiírtani, esetleg átültetheted az utcára is, ha a kertben nincs hely.

Előzmény: monarda (992)
monarda Creative Commons License 2006.09.12 0 0 992

Az, nagy baj, ha nem olyan finom(lila), mert én is a nagy vékonyhéjú és puhahúsút szeretem......

Szerinted ha visszaviszem kicserélik? Mert nálunk kettő már nem férne el......

Már, legalább a négyszerese mint mikor vettük. Azért adták ezt, mert mi a legfagytűrőbb fajtát kértük, látod az ízére nem is gondoltunk akkor.......

Tényleg jó ez az oldal.......Köszi!

Előzmény: Taxus (991)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!