Keresés

Részletes keresés

bombaba Creative Commons License 2006.10.14 0 0 1063
Kösz a választ.
Nem mondanám valami nagy méretünek az első szőrös-kivi termésemet, de legalább már van. Láthatóan két fajta, az egyik olyan Hayward-fazon (mintha nem igy kellene irni?!), a másik a Brunóra hajaz. Előbbin van vagy 100 db, utóbbin 2, azaz kettő db. Előzőt 2002-ben, utóbbit 2004-ben telepitettem.
Viszont a kopaszkivi elég jó termést hozott, ma gyüjtöttem be, 3 db 2002-es telepitésű tő termett kb 5 kg-t.
Nagyot nőtt az idén tavasszal beszerzett 2 db datolyaszilva, a tavaszi oltvány most kb 1.5 méteres, nagyon szépen szinesednek a levelei.

Előzmény: grifi (1058)
grifi Creative Commons License 2006.10.13 0 0 1062

Ha még valakinek esetleg nem volt elege a gránátalmából, felteszek még pár képet. :)

Ez a kb. 4 m magas bokor egy belvárosi udvarban van. Gyönyörű piros, nagyszemű gyümölcsei vannak, az elérhető részeken már leszedték a turisták.

 

 

 

 

grifi Creative Commons License 2006.10.13 0 0 1061

Ez a nagy gránátalmabokor a Dzsámi mellett van, a városban általában ilyenek vannak közterületre ültetve dísznövényként, vagy dupla virágúak - de azok nem teremnek. Ennek a termése kisebb, és jó savanyú (már kóstoltam hasonlót), valószínűleg nem nemes fajta.

 

 

grifi Creative Commons License 2006.10.13 0 0 1060

Szia!

Kíváncsi vagyok a képre!

Nekem is van még egy fajtám, de az még kicsi, talán jövőre fog teremni. A szomszédban is láttam egy kis fát, azt hiszem, hogy tavaly ültették. Azon gömbölyű, sárga gyümölcsök vannak, a mi fánknak narancssárga, kissé bordázott gyümölcsei vannak.

Alá kellett támasztani több ágat, nehogy letörjön, de sajnos így is letört egy kisebb ág, 30 db gyümölcs volt rajta. Remélem, utóérnek majd, mert még csak félérettek.

Azért még maradt rajta bőven (nem tudom mennyi lehet, több száz db), úgyhogy szívesen adok majd kóstolót, ha tényleg kérsz - persze nem pénzért gondoltam. Nem vagyok az a piacozós típus. :) 

Előzmény: totoro_hun (1057)
grifi Creative Commons License 2006.10.13 0 0 1059

Szia Taxus!

A képeken úgy látom, hogy még nem túl nagyok a bokraid. Nem lehetne az ágakat lehajtani, és földdel betakarni? Szerintem akkor biztos nem fagynának el...

Előzmény: Taxus (1056)
grifi Creative Commons License 2006.10.13 0 0 1058

Szia Bombaba!

A kivit legjobb addig rajtahagyni, amíg csak lehet. Mi tavaly november második felében szedtük le. Kemény volt, de már érett, nem nagyon volt szükség utóérlelésre, és édesebb volt, mint a bolti kivi. Ez a fajta (Bruno) úgy tűnik, nagyon sokáig eláll, csak nálunk kicsit megráncosodott a pincében a száraz levegőtől, de nem érett túl.

Az idei termés apróbb szemű mint a tavalyi, főleg a növény felső részén - talán ritkítani kellett volna. A tavalyi első termés 33 db volt, kb. 10 dkg-osak, idén 100 db körül van, de nagy részük kisebb lett. Idén már sajnos nem fognak tovább nőni.

A másik tövön is van 3 db, szerintem jövőre már az is szépen fog teremni.

Előzmény: bombaba (1055)
totoro_hun Creative Commons License 2006.10.12 0 0 1057
Szia grifi!

Hétvégén fényképezek majd és kiteszem. Ez a Rappai féle gyümölcs, szerintem ugyanaz mit Évié. Van még egy fajtánk a 3 cédrustól, de az még nem termett.

Ha a piacot komolyan gondoltad akkor én vevő vagyok néhány kilóra :)
Taxus Creative Commons License 2006.10.12 0 0 1056

Szia Grifi!

Ez már bennem is felmerült, ar erős takarás és a tetején levő fólia plusz a fehér palakerítés miatt nagyon felmelegedhet bent, télen napsütésben. A hó is alig marad meg ott. Az hiszem az lenne a legjobb, ha idén megpróbálnám nem takarni azt a két fügét. Esetleg csak a tövéhez teszek avart és forgácsot, de semmi takarás. A gránátalmát mellette nem takarom. A másik kettőt, melyek kint vannak a kert közepén nyílt helyen pedig takarom. Majd meglátjuk.

Előzmény: grifi (1053)
bombaba Creative Commons License 2006.10.12 0 0 1055
Szia, grifi,
a 1039-es kérdésem tulképp Hozzád szólt a hasonló földrajzi elhelyezkedés okán. Ha már felbukkantál, kiegészitem a kérdést: milyen méretüek a kivik nálad, és fognak-e még növekedni?
Előzmény: grifi (1054)
grifi Creative Commons License 2006.10.11 0 0 1054

Sziasztok!

Hát, még nem csücsülök a piacon. :)

Még nálam sem érett a datolyaszilva, de tudtommal melegebb éghajlaton sem szokták novembernél előbb szüretelni. Most nálunk olyan félérett állapotban van - bár a mi fánkat délután egy nagy fenyő sajnos eléggé árnyékolja.

Mi általában november közepe táján szoktuk leszedni, de akár az első komolyabb fagyokig rajta lehet hagyni.

Idén nálunk nem olyan nagyok a gyümölcsök, viszont jó sok van rajta, és szerintem a kedvező időjárás miatt sokkal édesebb lesz, mint tavaly.

Kíváncsi vagyok Totoro termésére, remélem, tesz majd fel képet! Neki biztosan más fajtája van, mint nekem. 

Előzmény: Évi5 (1042)
grifi Creative Commons License 2006.10.11 0 0 1053

Szia Taxus!

Nem értem, hogy hogy fagyhatnak el a fügéid ilyen takarás alatt.

Szerintem esetleg elképzelhető, hogy jó időben a takarásban, a fólia alatt túlmelegszik a növény, aztán ha jön a hideg, nagyon átfagy. Így túl nagy a hőingás, és a növény nem tud felkészülni a hidegre.

Szerinted?

Előzmény: Taxus (1045)
grifi Creative Commons License 2006.10.11 0 0 1052

Sziasztok!

Ma fényképeztem Pécsett, az egyik utcában ezt a szép gránátalma-bokrot. Van vagy 3-4 m magas, és tele van hatalmas gyümölcsökkel. Érdekes, hogy északi fal mellett van, úgyhogy sokat van árnyékban, ennek ellenére elég szépen terem.

 

 

 

Flanell Creative Commons License 2006.10.10 0 0 1051

Kínai datolyának hívják magyarul, nem véletlenül.

Kinézetre is olyan, ugyanúgy megaszalódik (szimplán kiterítve, magától), az íze pedig nagyon gyenge ugyan, de kicsit édes, kicsit hasonlít a datolyára, de csak miután megaszalódott.

Előzmény: Törölt nick (1048)
kinszky Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1050

Kösz, most aztán azonosítsam .... !

Leginkább a TE "Babits"-odra hajaz. Nem tudom, miért nem érik be nálad? Nekem csak egy bokor van, be volt takarva falevéllel, fűvel, körbevéve krumpliszsákhálóval, meg fóliával itt-ott, néha a szél jól megtépázta, a teteje kilógott, mert magasabb volt, mint 2 méter.

Tavasszal kivárom, míg kihajt, csak a tuti fagyottakat vágom vissza. (Idén kicsit többet visszavágtam némely ágból.) Ez a második idénye nálunk, első évben nem érett be mind. Idén rengeteg van rajta, majdnem mind beérik, nem számoltuk, de kb. 40-50 szem körül saccolom, amit megettünk, és még 10-15 legalább lesz.

Jól megerősödött, megint magasabb, mint 2 méter, jó bokros. Déli oldalon van. Azt gondolom tudod, hogy a vizet nagyon szereti.

A gránátalmára kíváncsi leszek, tavasszal kaptam, virágozni sem virágzott. Megpróbálom betakarni.

Előzmény: Taxus (1043)
djkalo Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1049
Üdv!
Nem tudom szóba került-e már nemrég hallottam egy nagyon jó megoldást a kiwi megpuhítására. A kiwi ha mediterrán területen lenne még egy hónappal tovább tudna érni a szabadban, de nálunk a korai fagyok miatt ez az érés megáll. Ilyenkor a leszedett kiwi-t nejlonzacskóba kell rakni 2-3 almával együtt, egy hétre. A hét elteltével a kiwik tökéletesen puhák lesznek.
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1048
Erről még nem is hallottam... milyen íze van?
Előzmény: Flanell (1047)
Flanell Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1047

Hét végén leszedem az első adag jujubát.

Még sok félérett és zöld is van.

Flanell Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1046
Nálam a datolyaszilvák még csaképp elkezdtek világosodni. Most is sok van, de nem nagyok.
Előzmény: totoro_hun (1041)
Taxus Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1045
Az a baj, hogy takarom őket, lécek körben, drótból váz, gyékény vagy  nád körben, benne avar, jó sok, tetején fólia és mégis visszafagy. Állítólag a füge -15 fokon elfagy és az elmúlt teleken mindig volt ennyi, -15 -16 a minimum. Érdekes, hogy a gránátalmát nem takarom és nem fagyott vissza.
Előzmény: Törölt nick (1044)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1044
Lehet,hogy úgy kéne egyszer őket takarni mint a pálmákat, akkor a következő tél elé már nagyobb eséllyel néznének, vagy ki tudja...
Előzmény: Taxus (1043)
Taxus Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1043

Nekem csak 4 féle fügém van és rengeteg változat létezik,

ezen a honlapon található jó néhány, itt sikeresebben lehet összehasonlítani:

http://www.terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/fuge.html és

http://www.terebess.hu/tiszaorveny/kert.html#ficus

 

Én már alig várom, hogy végre rendesen teremjenek a fügék. Néha azt gondolom, hogy már több termés nem is lesz, hisz 5 nyár eltelt és minden évben erősen visszafagynak, de vannak a környéken hatalmas példányok, ezérd bízok benne, hogy egyszer az enyém is megnő.

 

Előzmény: kinszky (1040)
Évi5 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1042

Szia!

 

Nálam a datolyaszilva termés egyenlő a nullával. Mind lepotyogott még bogyóként, de nem is nagyon bánom, ugyanis szépen fejlődött így a fácska, jövőre biztosan sokat fogok szüretelni róla. A másfél méteres fágykám már több mint két méteres, így egy év alatt több mint fél métert nőtt!

Tavaly volt rajta 3 db negyed kilós termés, de a fa szinte semmit se fejlődött. De majd jövőre!

Kíváncsi vagyok én is Grifi terméseire, biztosan sokat fog szüretelni a fájáról. Lehet, hogy már a piacon csücsül velük, és árulja.

Előzmény: totoro_hun (1041)
totoro_hun Creative Commons License 2006.10.09 0 0 1041
Szia mindenkinek.
Mi újság a datolyaszilvásoknál?
Griffi a termés hogy alakul? Tegyél fel képeket, légyszives, gondolom nálad már érettek lehetnek.
Nekem még csak most kezdenek sárgulni alul a gyümölcsök, gyönyörű nagyok, szerintem 30 deka körül is lehet darabja. Ha jobban beérnek dobok fel képet.
kinszky Creative Commons License 2006.10.08 0 0 1040

Szuperek a képek! Na, akkor vajon az én fügém milyen is? Nekiállok holnap beazonosítani - bár megmondom őszintén , nehéz lesz, nem sok különbséget látok így elsőre, tanulmányozni fogom.

A lényeg, hogy már megettünk róla legalább 40 szemet, ha nem többet. Tényleg függőséget okoz!

Előzmény: Taxus (1038)
bombaba Creative Commons License 2006.10.08 0 0 1039
Megmondaná valaki, a szőrös kivit mikor kell leszedni?
Taxus Creative Commons License 2006.10.07 0 0 1038

Utolsó fügém az "istentudjamilyen" füge, én "Kristóf" fügének nevezem, mivel 2001-ben az egyik szomszédom kiírtotta a fügéjét, a félig elszáradt kidobott növényről a 8 éves fiam, Kristóf törte le az ágakat, hogy ültessük el, egyik megerett. 2002 tavaszán ültettem el, akkor csak egy 20 cm-es ág volt. Levele legerősebben szeldelt, ujjas, és a legpuhább az összes közül. Határozottan gyorsabban nő, mint a mellett levő lila, bár eddig egyformán fagytak eddig vissza, viszont már nagyobb, mint az idősebb és nagyobb lila. Az első években alig nőtt 40-50 cm-t azután júliusban leállt, az utóbbi két évben nő rendesen 70-90 cm-t folyamatosan, kár, hogy 10 cm marad tavaszra belőle. A 2. éve terem néhány szemet ősszel, színe sárgásbarna, finom édes, közepes méretű, idén 5 db-ot ettünk és még 2-3 biztos beérik. Nincs védett helyen a kert közepén nő, viszont folyamatosan éri a nap. Télen gyékénnyel takarom.

1. A teljes nővény, háttérben a lila füge

2. Néhány nap múlva ehető termés

 

FügeFüge
Előzmény: Taxus (1037)
Taxus Creative Commons License 2006.10.07 0 0 1037

"Kanári" füge:

Levelei hatalmas lapulevél szerűek és legkevésbé szeldeltek. Növekedése a legerőteljesebb, erős hatalmas hajtásokat hoz, több hullámban nő nyáron, még ősszel is, összesen 100-120 cm, viszont ezért nincs ideje elfásodni. Ősszel a hajtások felső harmada még zöld. Ezért eddig minden évben szinte tövig visszafagyott. A legnagyobb termésű füge, finom édes, ez ízlett a legjobban.  Kúpalakú, vörösesbarna termése kétszer érik, már nyáron egy pár szem és ősszel, már az első évben termett pár szemet. Sajnos azóta is csak néhány szemet évente. A zöld éretlen termései simák, nem mint a "Babitsnak". Most érik az első őszi szem, de szerintem a rengeteg 40-60 db, ami rajta van már nem fog beérni, bár védett helyen van, de ősszel kevésbé éri a nap.  2003 májusában ültettem (Rappai féle).

1. kép a növény

2. kép pár nap múlva ehető termés

3. kép éretlen termések

 

Füge KanáriFüge KanáriFüge Kanári
Előzmény: Taxus (1036)
Taxus Creative Commons License 2006.10.07 0 0 1036

"Babits" füge:

levele nem mélyen szeldelt, közepes méretű, puhább nem olyan durva mint a liláé, termése elég nagy vörösbarna színű, finom édes, egy évben többször teremhet. Szinte minden évben 1-2 szem termés áttelelt, ez júliusban beérett, azután ősszel érik a többi, elvileg. Nekem eddig nem sokat termett, szinte minden évben nagyon visszafagy, gyékény takarás mellett, de nyáron több hullámban nő 60-70 cm-t.

2002 májusában ültettem. Már az első évben termett 2 szemet, idén nagyon sok termés lenne rajta, de viszont nem fog beérni egy sem, bár nyáron 1 db ettünk az átetelet termésből.  Ez van a legjobb helyen, délre néző palakerítés előtt, mégsem érik be a termés, ősszel tömegesen hullanak le az éretlen zöld kis fügék, idén is.  A zöld éretlen termés ráncos. Idén nem nőtt nagyobbra mint tavaly, vagyis annyit nőtt, mint télen elfagyott.

 

Füge BabitsFüge Babits
Előzmény: Taxus (1035)
Taxus Creative Commons License 2006.10.07 0 0 1035

Ebben a szép napsütésben lefényképeztem a fügéimet.

Először a lila füge: levele nem túl nagy kevésbé szeldelt és nagyon durva kemény smirgli szerű, termése kerekdedek „laposak”, pogácsa formájúak – azaz szélesebbek, mint amilyen magasak, lila színűek, kisebb méretűek, elég vastag héjuk van. Nekem ez izlett a legkevésbé, bár még alig termett, 2002 májusában ültettem. Idén nincs rajta termés. Minden évben nő 50-60 cm-t azután nyáron leáll a növekedésben (elletétben a többivel). Majdnem minden évben tövig visszafagy, gyékény takarás mellett. Fagytűrése hasonló mint a többi fügének, pedig Rappaiék úgy árulták, hogy fának nő, ez a legfagytűrőbb.

 

Lila füge
Előzmény: Taxus (1032)
monarda Creative Commons License 2006.10.06 0 0 1034
az jó lenne!lilát lehet, hogy én is tudok mutitni....
Előzmény: Taxus (1032)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!