Keresés

Részletes keresés

H_G Creative Commons License 2011.10.06 0 0 25597

Nem mindig a gyorsan eredményt adó az igazán jó! A rovátkolt beletép az élbe, mikro-fűrészfogasítja, de persze szabálytalanul. Betolakodik a kövek illetékességi területére. Viszonylag puha késeknél, amiknek állandóan elég jól kell vágniuk, rendes élezésre viszonylag ritkán kerül sor, és ha tönkrementek, szívfájdalom nélkül lecserélik -- na ezekhez jó a rovátkolt acél. A henteskések pontosan ilyenek, a késszerető amatőré meg épp hogy nem.

 

Előzmény: bku (25595)
Longboat Creative Commons License 2011.10.06 0 0 25596

formájú

Előzmény: bku (25595)
bku Creative Commons License 2011.10.06 0 0 25595

Nekem ugyan ilyen formályú van. Dick gyártmány, rovátkolt. Ma delelőtt kipróbáltam rajta a frissítést. Sokkal jobb lett. A simával ellentétben gyorsabban és szerintem jobban használható.Tényleg csak pár húzása késsel, és sokkal jobban fog. :-) Már előbb is megtudhattam volna.:-)

Előzmény: Ugly Bob (25593)
H_G Creative Commons License 2011.10.06 0 0 25594

Ma is gyártanak rovátkolás nélkülit, söt szerintem az az elsősorban ajánlott.

 

Ezekről a régi lencse keresztmetszetűekről nagyon jókat hallottam, érdemes lehetett volna lecsapni egyre.

 

 

Előzmény: Ugly Bob (25593)
Ugly Bob Creative Commons License 2011.10.06 0 0 25593

Minap a piacon láttam régi fenőacélokat, (sajna nem vettem de legközelebb veszek)

azokon semmi rovátkolás nem volt,

valakinek van ilyen?

hatékonyságát tekintve mi a tapasztalat?

melyik a jobba kerek vagy ez?

vagy mindegy?

 

:)

 

Előzmény: bku (25592)
bku Creative Commons License 2011.10.06 0 0 25592

Na úgy látszik a kérdésem a fenőacélal megoldődott. Beszéltem egy régi ismerőssel aki vágóhídon dolgozott. Azokat a kopott acélokat, amiről a bordák már lekoptak, köszörű kő szablyzó rúddal "frissítették" és úgy adták el. Igaz nem olyan volt mint a gyári új., de házi használatra még megfelel. Módszer: a szabályozó rudat satuba fogták és az acélt erősen rányomva húzták-tolták Azok a pici szemcsék pedig szépen újra bakarcolták az az acél felületét. Találékony a magyar! :-)

GPF Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25591

Az enyém kisközép, agancs nyelű, díszítetlen rugójú. A lehető legegyszerűbbet szerettem volna megvenni. Azt hittem, ezt nem fogom félteni, pedig de :) Csak 7000 volt, de már Sandvik acél.

 

Mondom, ők is egy Rákóczi kővel fenték, csak nem tudom, milyen finommal. Okker színű volt a kő.

Előzmény: theraphosa (25588)
Ugly Bob Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25590

:))

 

azt valahol a fenőkő és a csiszoló vászon közé teszi buci fejem...

de kétség nem fér hozzá, hogy kimaradt.

 

jó téma ez az élezősdi... megtölti a fórumot.

Előzmény: H_G (25580)
alac710 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25589

Kétrétegű fenőkövek és fenőidomok vannak a Fairtool-ban is 500-2000 forint között.

theraphosa Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25588

Tőkéletes. Én is azzal fenem( krup acél). Ha 11.000 volt akkor az már Sandvik penge és arra is jó a Rákoczi. Parfümmel az árát szokta lemosni :)

Előzmény: GPF (25586)
H_G Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25587

Rákóczi kőből szerintem fölösleges a páros, a mono SiC320-at lehet érdemes megvenni, az hatékony. A finomabb réteg nekik nem az erősségük, lyukacsos, nagyon kopik, könnyű belemélyeszteni a pengét (amitől aztán kezdheted előlről). A 320 után egy 600 vagy 800 következhetne, de ott már át tudja venni a Flaksa rúd.

 

Előzmény: GPF (25586)
GPF Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25586

És ha a bíró arra ítélne, hogy egy, de dupla "Maxi Páros" Rákóczi követ szabadna csak használni (egy Ikeás kerámiarúd mellett), akkor az melyik lenne?)

 

http://haidu.hu/rakoczisteel.html

 

Jól értem, hogy ezek a kövek jók a "durva" élezéshez, de kellhet még egy finomító is.

 

A késkiállításon vettem egy Révész maskarát. Nem a mester adta el, hanem a neje, aki szintén nagyon kedves és hozzáértő volt. Mielőtt a kezembe adta parfűmmel (!!!) megtisztította a pengét és húzott párat egy Rákóczi kövön. Hülye fejemmel nem kérdeztem meg, hogy milyenen. Ha nekik jó, nekem is jó lesz. (Ha megtanulok élezni.)

Előzmény: H_G (25580)
hiryu2,0 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25585

Khmm... ha használom, akkor kinn terepen nyakban lóg egy Gerber élező....

Meghúzom 10-12X :)

 

Konyhakésekre /nők, ugye....hasonló a helyzet:)/

Előzmény: _D.S. (25579)
ronya1 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25584

ez a lidl tollformájú gyámántos izé még működik,

kicsit felfrissítettem a manix élét mer némileg hullámos volt

most tök patent lett és a élezőn meg sem látszik a használat

 

a bőrszíj jó dolog, nekem a kisdobos övem volt egy lécre rátéve, avval jól lehetett borotvára fenni

Előzmény: H_G (25580)
ronya1 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25583

na elvittem a kéziköszörűt faterhoz, gondolkozzon rajta, nyugdíjjas, ráér

szóval lesz abból még idén valami :))))

bku Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25582

Azt tudjátok, hogy lehet a kopott fenőacélt frissíteni?

bku Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25581

Ahogy a többiek is irják, nem szükséges mindig köszörülni a kést. Csak akkor amikor már elkerülhetetlen. Ha figyelsz az élre éleg a fenés. Csak az él drasztikus kopása után kell újra köszörülni.  Na most hogy ezt ki hogy csinálja, az más kérdés.

Előzmény: theraphosa (25575)
H_G Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25580

"Fenőkő, acél, sima kő, kerámia, filc, köszörű, bőr, csiszoló papír, nem kis választék 
(talán nem hagytam ki semmit)"

 

Csak a legfontosabbat :) a gyémántporost. Ha nekem csak egyetlenegy eszközt szabadna használnom az összes késhez (mondjuk, szadista bíró lenne, aki ilyet ítél :) akkor a D4-et tartanám meg.

Előzmény: Ugly Bob (25576)
_D.S. Creative Commons License 2011.10.05 0 0 25579

szerintem ha ráfekteted az élszalagra az éleződet, azonnal látod ha nagy a különbség. amúgy élezésnél baromira nem fontos az élszög pontos ismerete. ha masszív igénybevételre szeretnéd akkor tompább szög kell, ha meg borotválkozni akkor minél hegyesebb. kicsit túl van ez is lihegve, mint sok egyéb dolog.

 

ezek nem légből kapott tanácsok. én nagyon sokat éleztem már eddig (bérben és saját használatra is) és remélem ezután is fogok. korábban meg késeket gyártottunk nagy példányszámban.

Előzmény: zzzzolee (25578)
zzzzolee Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25578

Sziasztok!

 

A kérdésem az, hogy a Spyderco Delica 4 gyári élezésének mekkora a élszöge. Azért lenne fontos a pontos szög, mert a Lansky szettel azzal a szöggel, vagy az ahhoz legközelebbivel akarok rámenni, hogy minél kevesebb anyagot vegyek le a pengéről. Remélem valaki tudja a választ!     

spapda Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25577

Finom melóra nálam is a kő a nyerő, de a fiók aljáról előkerülő, atomtompa kések élezéséhez, kicsorbult balta kiigazításához, konyhában leamortizált cuccok (üveg és porcelán edények minden mennyiségben + női szereplők) feltámasztásához nekem nincs türelmem kővel játszani (meg nincs is kimondottan durva kövem a nagyoláshoz), ilyenkor jó a köszörű. Sok anyagot le tud szedni, de mondjuk ez függ az acél fajtájától és a korong durvaságától is.

Előzmény: theraphosa (25575)
Ugly Bob Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25576

Egy öreg mókussal beszélgettem nem rég és ő váltig esküdött a filc korongra,

hogy azzal mennyire tutira lehet fenni a kést és nem is kell más...

 

Tényleg igaz ahogy lentebb írtátok, ahány ember annyi féle fenési tehnika

és módszer nincs mese neki kell állni próbálgatni mi a nyerő.

 

Fenőkő, acél, sima kő, kerámia, filc, köszörű, bőr, csiszoló papír, nem kis választék

(talán nem hagytam ki semmit) csak tanulni kell, húú ki is mondta ezt?!

 

tanulni... tanulni... tanulni... 

 

:))  

 

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=hu&gs_sm=e&gs_upl=1625l4719l0l5469l10l10l0l3l3l0l172l891l1.6l7l0&q=cache:DDqumV2-49wJ:http://haidu.hu/rakoczisteel.html+r%C3%A1k%C3%B3czi+fen%C5%91k%C5%91&ct=clnk

theraphosa Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25575

Függ biza. A köszörünk mosogépmotorból van, a fordulatszáma nem valami nagy. Kés élezéshez van egy fa korongom amire csiszolovásznat lehet ráfogatni. Egy hátránya van, kopatja az nayagot rendesen. Abba is hagytam a köszörűs élezést, áttértem a Rákoczi kőre. Beváltt a bicskáimhoz és a késekhez is.

Előzmény: spapda (25574)
spapda Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25574

Ez a fordulatszámtól és a kő durvaságától is függ, valamint attól, hogy hűtött-e. A kis hobbi köszörűn (10 rugó bármelyik barkácsboltban) két kő van, az egyik vízzel, kis fordulaton, azzal szoktam élezni, frankón működik. A másik gyorsan pörög, nincs hűtve, goyrsan felizzik (nem ez a jó szó rá, de a végeredményt tekintve lényegtelen) a rányomott acél, kés élezéséhez alkalmatlan, igaz nem is arra való.

Előzmény: theraphosa (25572)
theraphosa Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25573

Youtube tele van videókkal, ha az angol nem megy akkor knife sharpening a kulcsszó.

Előzmény: Juleska (25567)
theraphosa Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25572

A köszörűs élezésnek egy hátránya, túl sokat vesz ki az anyagból, de nem hinném , hogy ettől kilágyulna egy kés.

Előzmény: H_G (25569)
ronya1 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25571

azért nem kell lebecsülni az élezési tudományom, a gízai piramison is bármikor megélezek bármit :)) vagy akár a szomszédasszony epekövén:)

sarokcsiszolóba meg lehet smiglit is fogatni ;) akkor épp türelmetlen voltam :))))))

amúgy ez a smiglis csiszoló nagy találmány ha van egy rendes fordulat szabályzós géped simán jó mindenre

külalak meg sosem számított, nem fésülködni akarok a késben

 

amúgy lehet írtam lehet nem, de kertészeti suliba jártam, szinte az egész osztály oltókését én hoztam formába

azokkal pedig borotválkozni is lehetett, egyszer ki is próbáltam fogadásból, kicsit húzott meg vörös lett a pofám de sikerült a szőrtelenítés

 

filc korongom nincs csak ilyen nagyobb henger filcből avval kórtartáyok voltak fényesítve anno

 

 

Előzmény: bku (25552)
bku Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25570

Sok múlik a hozzá álláson. Pancserek mindenütt jelen vannak.De a másik oldalon is vannak szépszámmal jelen Pl: agyon nyúzott elkopott élű kést hoznak, hogy olyan legyen mint XY-é. ok meglesz. Kész a kés: tükör, borotva. mé' kerül ennyibe? Mé' nem csináltad meg magadnak vazze? Mert nincs ilyen szerszáma, tudása. nehezen fizet elmegy. Egy hét mulva hallom a balesetin varták össze:-))

Az idő az anyag a tudás nincs ingyen

Ha van benned annyi akarat megtanulod és pénzt áldozol az eszközre nem fogsz másra szorulni. Utánna ilyenről eszmét cserélsz valakivel " félszavakból is megértitek egymást".

Előzmény: H_G (25569)
H_G Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25569

Olyat egyáltalán nem könnyű találni manapság, a túlnyomó többség egész jól elvan életlen késekkel évtizedekig; meg van egy ezermester-szaki típusú kisebbség, akik élessé tudják tenni a kést egy párszor, de tisztára kinyírják közben, túlhevítik vagy rengeteg acélt eltávolítanak, de legvalószínűbben mindkettő.

 

 

Előzmény: bku (25568)
bku Creative Commons License 2011.10.04 0 0 25568

Esetleg keresni kell olyan személyt a környezetedben aki megtanít az alapokra. Felfogad inasnak, térítés ellenében  ( sör, bor, pálinka) :-)

Előzmény: alac710 (25566)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!