Keresés

Részletes keresés

Torlonia Pyrandus Creative Commons License 2021.12.06 0 0 140

Bocs: Magyarországon, magyar állampolgárnak elérhető és érvényes?

Előzmény: Boszorka (134)
Torlonia Pyrandus Creative Commons License 2021.12.06 0 0 139

Ez komoly, és tudományos. Sajnos, sok laikus azt hiszi, 8-10 db. bármilyen erősebb altatóval fájdalommentes. Sajnos, nem: borzalmas fulladás. Gondolkozni előtte!

Előzmény: hard candy (137)
Boszorka Creative Commons License 2021.12.06 0 1 138

Tudtommal majd talán jövőre, de nagyon szimpatikus eszköz. A hollandok még javítgatnak rajta, ők találták ki.

Előzmény: hard candy (137)
hard candy Creative Commons License 2021.12.06 0 1 137

Legalizálták az „eutanázia dobozt” Svájcban

 

https://444.hu/2021/12/06/legalizaltak-az-eutanazia-dobozt-svajcban?fbclid=IwAR2rGoHQHCcIZqXYJ0mtFGlUgtfPozKJC0nz4IfYXDWTwgnltf_69ArPR-g

 

"Jelenleg Svájcban az eutanáziát folyékony nátrium-pentobarbitállal végzik, ami egy szigorúan ellenőrzött anyag, átlagember nem fér hozzá: a gyógyszer bevétele után a páciens 2-5 perc alatt elalszik, utána következik be a halál. Nitschke fejlesztése viszont nitrogénnel árasztja el a kapszulát, miközben gyorsan csökkenti az oxigén szintjét, amitől az illető elveszti az eszméletét. Így már egy perc alatt bekövetkezhet a békés halál, fulladás vagy pánik nélkül."

hard candy Creative Commons License 2021.11.09 0 2 136

 

A szabadság nem azt jelenti hogy mindent megtehetsz amit akarsz, hanem, hogy minden jót szabadon megtehetsz amit a felelösségtudatod és a lelkiismereted megenged.

Freedom vs licence.

 

 

 

Elhangzott a Spirit FM-en, az Önkényes Mérvadó című műsorban

 

https://www.youtube.com/watch?v=gXApL5hNHQ4

 

eutanázialiberalizáció Új-Zélandon

 

19.39-töl indul.

cyr45 Creative Commons License 2021.11.03 -3 1 135

Bölcs előrelátás.

Előzmény: Boszorka (134)
Boszorka Creative Commons License 2021.11.03 0 1 134

Nekem van olyanom is. Internetről letölthető, közjegyző hitelesítette. Marhára csodálkozott. Feltehetően a közjegyzők se teljesen "up to date" üzemben vannak.

Ez persze nem jogosít senkit az eutanáziára, de benne van, hogy mit ne csináljanak ha kórházi kezekbe kerülök.

Előzmény: cyr45 (133)
cyr45 Creative Commons License 2021.11.02 -4 1 133

Teljesen egyetértek!

 

Egy ilyen saját kezűleg írt szándéknyilatkozatnak jogérvényesnek kellene lennie.

Nem szabadna gyógyíthatatlan betegeket, extrém fájdalommal élőket "életre ítélni", akaratuk ellenére!

Előzmény: Boszorka (132)
Boszorka Creative Commons License 2021.11.02 0 0 132

Mindenki saját maga kellene, hogy dönthessen. Nem az orvos, nem a hozzátartozó én magam! De ha írásban kérem, akkor nem büntessék az aki segít.

Előzmény: hard candy (131)
hard candy Creative Commons License 2021.11.02 0 1 131

Magyarországon az eutanáziát várólistának hívják...

“Az egyháznak és a törvénynek külön kellene válnia” –  New York Times

 

„Az eutanázia nem a halottak számát gyarapítja, hanem a szenvedők számát csökkenti"

https://hu.euronews.com/2021/11/02/az-eutanazia-nem-a-halottak-szamat-gyarapitja-hanem-a-szenvedok-szamat-csokkenti?fbclid=IwAR2SJA9CQS2mVmKO02cHXV597HoGHJwLwO5d-UW0mBsyI4Yk8eK-0E7MXMQ

 

"Évezredes vita folyik az eutanázia különböző válfajairól. Vajon egy beteg vagy egy orvos akár kilátástalan helyzetben is dönthet az élet tartamáról? A példák végletesek. Egy amerikai nő szenvedett, meg akart halni. Az orvosok szerint pár éve maradt hátra, mégis kényszerrel etették. A hölgy aztán még évtizedekig élt. Egy patológus saját bevallása szerint 130 halálosan beteg embert segített át a túlvilágra. Utóbb kiderült: némelyikük nem is volt gyógyíthatatlan állapotban. Vajon ő jótevő? Vagy sorozatgyilkos? Egy fiatal olasz, súlyos balesetet szenvedett férfi az államfőnek könyörgött, hogy hagyják meghalni. Nem hagyták, ezért Svájcba szállította magát, ahol engedélyezett a kegyes halál. A náci Németországban az „állami eutanáziának” elnevezett programban tízezreket öltek meg fogyatékosságuk vagy vallási meggyőződésük okán. Ki dönthet az életről? És ki a halálról?

A kérdés – ugyanúgy mint a halálbüntetés – megannyi érvet és ellenérvet sorakoztat fel."

Anyóca99 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 130

Majd én örökbe fogadlak Boszika .:-)))

Éppen tegnap mondtam a fiamnak , hogy ha idén abbahagyom a munkát , mit fogok álló nap itthon csinálni , hogy ne hülyüljek meg a nagy semmit tevésben .

Az eutanázia meg ... láthatóan keveseket érdekel . Pedig lehetünk sokan , akik elmenni is méltósággal szeretnének . Hosszú szenvedés , megalázó kiszolgáltatottság nélkül .

Előzmény: Boszorka (128)
Boszorka Creative Commons License 2021.08.15 0 1 129

Még valami. Az embereknek meg kellene adni a jogot az emberi méltóságuk megóvására.

Előzmény: Boszorka (128)
Boszorka Creative Commons License 2021.08.15 0 0 128

Nemlétező örököseimtől, már mint olyanoktól akik alanyi jogon örökölnének, nem kell félnem, mert olyan nincs. Viszont boldog lennék ha valaki telje felelősséggel örökbe fogadna. Ez tudom, hogy vicc, csak érzékeltetni akartam a helyzetemet / helyzetünket. Leesni együtt egy repülővel, nekem remek megoldás lenne.:-)

 

Egyébként máshol már van olyan is, hogy ha valaki nem beteg, csak egyszerüen öreg és elege van az életből, valamit fél a kiszolgáltatotság várásából, kérheti a halált hozó szert. Persze alaposan meg kell indokolni. Egy barátnőm barátnője elérte ez, teljesen hitelen forrásból tudom. Még csak nem is volt svájci a hölgy.

Előzmény: cyr45 (127)
cyr45 Creative Commons License 2021.08.15 -1 1 127

A halál engem nem rémiszt, de rettegek attól, hogy olyan állapotba kerülhetek,

amikor kiszolgáltatott helyzetben leszek

 

Igen, ez a tökéletes kifejezés!  A kiszolgáltatott helyzet létrejöhet végletes testi elgyengülés által,

amikor alapvető létfunkcióit (evés, ivás, ürítés) nem képes már önállóan, autonóm módon elvégezni.

És ez még a jobbik eset, ha a szürkeállomány ettől függetlenül, teljes mértékben képes működni!

 

A rosszabbik az, amikor az illető idős agyilag épül le olyan szintre, hogy saját vagyonának ügyeiben

nem képes racionális döntéseket hozni, azaz befolyásolhatóvá válik olyan céllal, hogy az örökösei

érdekeivel szembe menjen, esetleges, a maga részére pillanatnyilag előnyös dolgok elfogadásával.

 

Ilyen esetben az illetőt mindenképpen gondnokság alá kell helyezni, a visszaélések elkerülése miatt!

És, -amennyiben valóban gyógyíthatatlan beteg, és fájdalmai is már a tűréshatárt felülmúlják-

rövid úton -akár egy saját kézzel írt, és aláírt eutanáziát kérő nyilatkozat alapján- lehetővé kellene

tenni, hogy egy önmaga által indított bódító, majd méreg injekcióval, befejezhesse életét!

 

Addig, amíg nem válik belőle még emberi roncs, aki az akaratát sem tudja kifejezni!:-((

 

 

 

Előzmény: Boszorka (124)
Boszorka Creative Commons License 2020.11.03 0 1 126

Orvos-Toth Noéminek teljesen igaza van. Részemről egy cseppet se félek, csak mint már írtam az esetleges kellemetlen előzményeket szeretném elkerülni.

Előzmény: considerata (125)
Boszorka Creative Commons License 2020.10.29 0 3 124

Nem vagyok benne biztos. Én a 85 évemmel és hosszú külhoni életemmel, valahogy egész másként állok a dologhoz, mint kis számu még élő hazai ismerőseim. Itt ha meghal valaki 75 felett, akkor szörnyűlködnek, én viszont azt mondom, hogy eljött az ideje.  Szereintem a halál egy teljesen természetes dolog és a szép az, ha valaki leélte az életét baj nélkül, utána már jöhet a halál. Mikor 50 körüli barátnőim haltak meg rákban, nem is beszélve a férjemről, aki 59 éves volt, azt én is nehezen viseltem és természetesen igazságtalannak tartottam a sors részéről. De most? Jöhet a halál bármikor, pláne amig épségben megvagyok az eszem is egyben van, nem szorulok segítségre stb. A halál engem nem rémiszt, de rettegek attól, hogy olyan állapotba kerülhetek, amikor kiszolgáltatott helyzetben leszek. Na ez az amit szivesen elkerülnék.

Előzmény: juditxxxx (123)
juditxxxx Creative Commons License 2020.10.29 0 1 123

Sziasztok! Szerintem nagyon hasznos lenne kis hazánkban engedélyezni az eutanáziát.Nagyon sok idős ember él otthonokban és otthonában nem emberhez méltó körülmények között.Ahogy az idő halad az ember mellől kihalnak a barátok, rokonok és ma a gyerekek is a saját életüket élik.Még jó ha nem külföldön.A magány szörnyű .Senki nem méri fel mennyire lenne erre igény.Nagyon meglepődnének ha egyszer erről is megkérdeznék az embereket Magyarországon.

Boszorka Creative Commons License 2020.10.26 0 1 122

Le lehet mondani mindenről, kivéve a fájdalomcsillapítás. Senki nem köteles elfogadni életmeghosszabbító kezeléseket pl. most aktuális a lélegeztetést sem. Sajnos ahogy látom és hallom, Magyarországon nincsenek kiképzett palliativ orvosok, pedig ezek a dolgok az ő feladatkörük kellene, hogy legyen.

Előzmény: considerata (121)
Torlonia Pyrandus Creative Commons License 2020.10.23 0 1 120

Cannabis (orvosi kender-olaj) már Magyarországon is hozzáférhető, rendelhető. Placebo-hatása lehet, semmi más hatása nincs.

Előzmény: Boszorka (119)
Boszorka Creative Commons License 2020.10.23 0 0 119

Tudomásom szerint a cannabris is opiat és már sok helyen, pl. Canada és az USA egyes államai, már szabadon hozzá lehet jutni.

 

Svájcban nem annyira vészes a költség, de az előzetes egyeztetések elég nehézkesek + kell egy személy aki veled megy és igazolja, hogy te vagy te.

Előzmény: Torlonia Pyrandus (118)
Torlonia Pyrandus Creative Commons License 2020.10.23 0 1 118

Ide kapcsolódik:

https://nepszava.hu/3096430_hatalmas-birsagot-kapott-a-gyogyszerceg-amely-tomegeket-szoktatott-ra-az-opiattartalmu-fajdalomcsillapitora

 

A végstádiumos szenvedők borzalmas szenvedését nemigen lehet más szerrel, mint opiátokkal csökkenteni. Kórházakban sem engedélyezett?

Torlonia Pyrandus Creative Commons License 2020.10.23 0 0 117

Svájc: amennyire tudom, sok börokratikus feltétele, előzménye van az engedélyezésnek, ezenkívül nagyon drága az eljárás.

Előzmény: Boszorka (114)
Anyóca99 Creative Commons License 2020.10.23 0 0 116

" .... de erre még remény sincs.:-(  "

Pedig mindenki jobban járna . A szenvedő nem kínlódna kibírhatatlanul sok ideig (napok/hetek/hónapok) , az eü. meg sokkal kisebb ráfordítással megúszná .

Előzmény: Boszorka (114)
Torlonia Pyrandus Creative Commons License 2020.10.23 0 0 115

Legálisan nem lehet. Az orvosok viszont tudják, miképpen lehet fájdalom nélkül. Ezért nagyon magas orvosok között az öngyilkosság. (Nem még bizalmas orvosi ismerősöm sincs.)

Előzmény: Boszorka (114)
Boszorka Creative Commons License 2020.10.23 0 0 114

Tudom, de a svájcit meg kell szervezni. Kell valaki aki elkísér, másként nem megy. Kvázi a kisérő a tanu, hogy te vagy te. Persze nem lehetetlen, de nem is könnyed egyszerü dolog.

Sokkal jobb lenne, ha itt lehetne legálisan megoldani, de erre még remény sincs.:-(

Előzmény: Torlonia Pyrandus (113)
Torlonia Pyrandus Creative Commons License 2020.10.23 0 0 113

Üdv. Egyetértek. A "leugrás" brutális, rettenet. Euthanázia: Svájcban engedéllyel, kétféle gyógyszer orvosi felügyelettel, szép és fájdalom nélkül. "Vad amatőrséggel", sok altató benyelésével ezt senki nem tudja biztosra, szép hatással. Fuldoklás, hányás, szenvedés. Nem szép, nem szelid.

Előzmény: Boszorka (111)
Boszorka Creative Commons License 2020.10.14 0 0 111

Minden szavaddal egyet értek. Sajnos itthon remény sincs semmire, mert nincsenek elszánt ügyvédek, akik saját érdekükben se akarnak semmi elkezdeni, pedig nem ártana ha elgondolkoznának azon, hogy esetleg nekik is jól jönne egy normális törvény ebben az ügyben valamikor. És igen is szabadjön annak is meghalni önszántából aki nem halálos beteg, csak öreg és magányos és elege van az életből. Mennyivel szebb lenne, mint felmászni valahova és leugrani.

Előzmény: lxt (110)
lxt Creative Commons License 2020.10.14 0 3 110

Aktív eutanázia – a (kegyes) halál joga

 

Boldogabb helyeken már biztosított ezen önrendelkezési jog.

Máshol, kevésbé felvilágosult területeken vita tárgya (ha nem is napirendi pont); de legalább nyitottak ezért is vitatkoznak (mert van miről és van kivel), avagy eszmét cserélnek (mert van cserealap).

És vannak területek, ahol ha szóba kerül az aktív eutanázia, azonnal meggyújtják a füstölőket (vagy azt, aki felvetette az eutanázia lehetőségét) – ahol az efféle önrendelkezési jogok puszta ötlete, nemhogy azok megvitatásának szorgalmazása (már/még) törvénysértés. Izgatás, zavarkeltés, vagyis kvázi terrorcselekmény, ami pedig nemzetbiztonsági kockázat.

(E területek némelyikében halálbüntetés is lehet a rendbontás következménye – amit akár úgy is felfoghatunk: végül is célt ért az aktív eutanázia jogát sürgetően követelő vádlott. Így vigyázzatok!)

Ugyanezen területeken, az esetlegesen még gyógyítható és/vagy a végstádiumú betegek maradék életét megkönnyítő (bio)gyógyszerek használatát is tiltják.

 

Mi a különbség e (döntéshozói) kultúrák között?

Ha államvallásként kezelt (ősi) hiedelmek határozzák meg egy nemzet jogrendszerét (és annak kereteit)... adódik tehát a feltevés(?): összefüggés mutatható ki a társadalmat/gazdaságot szabályozó törvények és a terület általános fejlettségi szintje között.

 

Nem olvasta, nem tudja. De miért nem érti?

Az aktív eutanázia ellenzői tudják/értik(?), hogy annak mindenki számára nyitott lehetősége, őket semmire nem kötelezi? Ha az számukra (szerintük) üdvözítő, akkor válasszák a nehezebb utat; de miért gondolják (dicsérő jelző) igazságosnak (én kérek elnézést), hogy másoknak se legyen/lehessen választása? Szeretetből?

Már bocsánat, ehhez még a miniszterelnöknek és (nem győzök elnézést kérni, de még) a független törvényhozói testületnek sincs túl sok köze… hacsak nem értem teljesen félre ezt az egészet.

 

Ki a barbár?

Mit nem szeretne magának és másoknak az, aki támogatja vagy éppen követeli az aktív eutanázia alanyi jogát?

Úgy is feltehetnénk a kérdést: miben/kiben hisz, amitől nem függetlenül minek/kinek képzeli magát az, aki nem szeretné sem magának (bár ez nem bizonyított), sem másoknak biztosítani (ami viszont tény) a kegyes halál törvényes lehetőségét?

Ám ami ennél is zavarba ejtőbb: milyen megfontolás (belső norma, vagy annak híján külső forrásanyag) vezérli az aktív eutanázia ateista ellenzőit?

 

Felmerül hát a költői kérdés: mit gondolnak magukról azok, akik elvitatják mások önrendelkezési jogait és gyakorlásuk személyes felelősségét (legyen az akár csak a kínhalál elkerülésének lehetősége) még meddig, miért hihetik (egyébiránt jogosan) magukról, hogy a gyámjaink?

Fogalmazhatunk úgy: a világi törvények közérdekű, közakaraton/közmegegyezésen alapuló társadalmi szintű elvárások/kötelmek/szankciók képlékeny gyűjteménye melyek mintegy tükrei a saját törvényeit tisztelő, azokat alkotóan felügyelő közösségnek? Jó nyomon járok?

Tényleg ingovány, anarchiához vezető út a nem önös érdekű, hanem a (józan ésszel, reményteljesen becsült) többség zsigeri humánumát is tükröző akarat érvényesítése? Jelesül annak eldöntése, hogy választhatjuk-e a kegyes halálhoz vezető (rövidebb, de nem feltétlenül könnyebb) utat. Ez esetben, vajon már csak azért is bátrabban élhetnénk, mert tudnánk: ha kell, van jobb halál?

 

Vigyázzba ne álljunk?

Vagy nem érdemes (ennyire) leegyszerűsíteni a probléma(kör) miértjeit mezítelenre csupaszítva annak okozóit/fenntartóit/felelőseit? Inkább toleráljuk a (XXI. században már) megbocsáthatatlan ostobaság önkényét?

 

A tudás fája

Esetleg hívjunk segítséget és olvassuk el, hallgassuk meg pró és kontra az avatott szakértők véleményeit, mondjuk a nem választott halálunk (és életünk) nem választható körülményeinek eleve elrendelt voltáról – vagy, ha (és amikor) arra van szükségünk, mindezen állítások szöges ellentétéről?

 

De akkor miért/minek ébredünk fel minden reggel? Erről mit hiszünk?

És mert ezt nem mindig véljük tudni - aminek okát pláne nem értjük, amiért is magunkat eszköztelen áldozatnak érezzük -, ezért rendszerint arra jutunk, új vezetőkre (de persze továbbra sem pórázra) van szükségünk: éljen(!), döntsenek, hozzanak hát törvényeket helyettünk az értünk felelősek (szóvicc).

Mert így kényelmesebb, mint akárcsak az utolsó (ha egyáltalán) szabad döntésünk lehetőségéért is megszólalni/megmozdulni vagy, legalább írna rá valaki egy jó kis appot.

Hát nem (volna) egyszerűbb imádkozni?

 

Választható?

Megbékélt, csendes, röviden kegyes elmúlás, vagy hosszan tartó, malaszttal teljes kínhalál?

 

https://telex.hu/kulfold/2020/10/14/engedelyeznek-az-eutanaziat-a-12-ev-alatti-halalos-beteg-gyerekek-szamara-is-hollandiaban

Boszorka Creative Commons License 2020.07.25 0 0 109

Persze. Nem vagyunk egyformák.

Előzmény: Megeszi (108)
Megeszi Creative Commons License 2020.07.25 0 0 108

Úgy gondolod, hogy aki így, az úgy? Vagy aki nem ilyen, az olyan?

Előzmény: Boszorka (107)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!