Keresés

Részletes keresés

arpad-lajos Creative Commons License 2017.11.27 0 1 265
Előzmény: csehrigo (262)
Tu Sok Creative Commons License 2017.11.27 0 0 264

Köszönöm, ez a "megnyitás jó lehet.

4 szem volt a mélyhűtőben, dehát ez a rideg tél makettje..

Mindegy, a zöme normál.

Előzmény: Ali-bá (263)
Ali-bá Creative Commons License 2017.11.27 0 0 263

A mélyhűtőbe tevés tényleg "veszett ötlet", de a többi elmegy. Én a 'gyökereztetős lé' helyett inkább rákoppintanék a kalapáccsal a kemény burok élére, hogy megrepedjen.

Előzmény: Tu Sok (261)
csehrigo Creative Commons License 2017.11.27 0 0 262

Vannak diófa alanynak szelektált fák miknek felfogják a termését vagy  a termelők veszik valahonnan az alanynakvalót?

Előzmény: arpad-lajos (258)
Tu Sok Creative Commons License 2017.11.26 0 0 261

Üdv!

A kérdésemre részben válasz van, ám veszett ötletem van.

Van egy Isten tudja miféle mandulafám, de sok mindenféle lenne körülötte.

Irgalmatlan nagy a termése, sikerült úgy 20 termést gyűjteni, 1/3 arányban tettem a hűtőbe-mélyhűtőbe ( Jarovizáltam...:}}, és szabad téren vannak.

Namost arra gondoltam, beáztatom gyökereztetős lébe, aztán fele marhatrágya-meg föld, és ha kinőnek, akkor rendes földbe.

Ha nem öntermékenyek, van elég a környéken.

Hülyeség?

Előzmény: memorix (86)
Silvan Creative Commons License 2017.11.25 0 0 260

Kifogyott a tinta klaviatúrából?:-),a fajtáját leírhattad volna!

Előzmény: roben21 (259)
roben21 Creative Commons License 2017.11.25 0 0 259

Sziasztok. Ma ultettem ket tetenyi mandulafat. Azonos fajtajuak, kertesz azt mondta porzassal nem lesz baj. Ezzel valakinek van tapasztalata? Kicsit ketelkedtem abban amit mond.

arpad-lajos Creative Commons License 2017.11.13 0 0 258

A dió legáltalánosabban elterjedt alanya hazánkban a saját megcsemetéje (Juglands regia). A különböző típusai közül alanynak a legalkalmasabbak a "vad jellegű", erős növekedésű erélyű, egészséges lombozatú változatok, amelyeknek termése vastag, kemény héjú. Amerikában a J.nigra és hindsii -t és hibridjeit is használják. Ezek nálunk nem váltak be.

 

Előzmény: csehrigo (257)
csehrigo Creative Commons License 2017.11.13 0 0 257

A diónak vannak nemesített,szelektál alanyai?

Nem a fekete dióra gondolok ! 

Zsu_1985 Creative Commons License 2017.11.05 0 0 256

Én sem tudom milyen lesz..

Előzmény: xunil74 (254)
Zsu_1985 Creative Commons License 2017.11.05 0 0 255

Na a héten jön a Tuono, kiváncsi leszek lesz-e belőle valami..  Ha a föld milyenségét és azt nézem erre mennyire nem jellemző mandula..de még érhetnek meglepetések.

xunil74 Creative Commons License 2017.11.04 0 1 254

A növekedési erélyt nagy mértékben, a talajjal szemben támasztott követelményeket pedig teljesen az alany határozza meg. Ha vásárolni akarod a fát (és nem magad oltani) akkor nem nagy a választék alany tekintetében itthon: keserű mandula, vad őszi, mirabolán. Ezekből csak a mirabilán való kötött vizes talajra. A mirabolánon viszont általában erőteljes a nemes növekedése. Tehát vagy valami gyenge növekedési erélyű nemest kell rá oltani (pl. Tétényi kedvenc, Tétényi bőtermő, de ezek nem öntermékenyek, viszont egymásnak porzói, tehát párban ültethetők), vagy metszéssel fogod vissza a fát (én nem ismerem a Tuono, Supernova és Robijn milyen erős növekedésű).

 

Pár hete voltam egy mandula mogyoró konferencián, ahol a Pullulo faiskola képviselője el mesélte hogy a kísérleti mandula ültetvényükön úgy kísérleteznek az intenzív mandula termesztéssel, hogy erős növekedésű alanyra (GF677) oltott öntermékeny mandulafajta jelöltet (Marokko 01) nagyon erősen metszik, úgy mint az őszi barackot: szálveszőssen. Így nagyon jó a fa megújulása és alacsonyan tartható a korona. Egyébként ez a Marokko 01 fajta jelölt hazai viszonyokhoz szelektált, öntermékeny és állítólag monília rezisztens. A fajtabejegyzés folyamatban, de ez több évig tart. 

Előzmény: Zsu_1985 (252)
memorix Creative Commons License 2017.10.26 0 0 253

bármelyiket megveheted jó lesz. Az hogy egy fa mekkora lesz sok mindentől függ... a leglényegesebb ebbe hogy milyen alanyba kerül oltásra...

Előzmény: Zsu_1985 (252)
Zsu_1985 Creative Commons License 2017.10.25 0 0 252

Sziasztok! Önporzó mandulafa melyiket érdemes? Melyik az,amelyik talajban nem annyira válogat? Kisebb méretű fát keresek,amelyik nem nő olyan magasra, a ház elé szeretném,hátha szépen virágozna:). ..Tuono,Supernova,Robijn?    KÉsői virágzásúra gondoltam a fagy elkerülése miatt. Sajnos Vas mégyében lakom,ahol agyagos,kemény föld van. Szél van,de azt olvastam,valahol az nem gond.Mekkora hely kell neki? Kerítéstől stb.

xunil74 Creative Commons License 2017.10.21 0 0 251

gyori4, keresel még mandulaültetvényes kontaktot?

Előzmény: gyori4 (170)
csehrigo Creative Commons License 2017.10.06 0 0 250

Mandula azért van kevés,mert az emberek nem ültettek.

Pár éve valaki ültetett és nála nagyon nőnek,de ott előtte szántottak,trágyáztak,metszik,egy darabig fű sem volt.

Előzmény: evodia2010 (246)
suske76 Creative Commons License 2017.10.06 0 0 249
Négy éve a szegedi Tölgyesi faiskolától vettem Budatétényi 1 és Budatétényi 70 fajtájú mandula fákat. Vadőszibarack alanyon vannak a fák, lehet hogy a környéken lévő talajokon jobban működik mint a keserűmandula, de a fák állapotával nem vagyok elégedett úgyhogy megpróbálok majd magról is ültetni. Nagyon korán elkezdék lehullatni a fák a levelüket, a pár kis mandula magoncom valamivel jobban néz ki. Az utcánkban van egy öntermékeny fa az is később hullatja a lombját. Talajvizsgálat is folyamatban van, eredményt három hétre igértek.
Előzmény: evodia2010 (246)
memorix Creative Commons License 2017.10.05 0 0 248

minden mandulafa moniliára érzékeny...

 

tisztázzunk valamit a mandula nem kaktusz...egy dolog hogy birják a szárazságot de akkor miért vársz el nagy és szép terméshozamot ha nem kap vizet... sajnos aszályos időben locsolni kell.. ha nem olyan a talajod hogy vizet tartana meg...

 

amit emlitettél önpórzos,  jó fajták...

 

 

Előzmény: csehrigo (234)
Mohar Creative Commons License 2017.10.05 0 0 247

Felém nem látok sehol mandulát, de nekünk sokáig volt 8 db; a talaj elég kötött, a talajvíz igen magasan van, de jól érezték magukat, mind megmaradt és szépen termett. Azért is furcsa, mert a többi gyümölcsfa rendre kipusztult - ezt nagyszüleim a vízre fogták. Mondogatták is nekem, hogy nem érdemes oda gyümölcsöst telepítenem, de nem hallgattam rájuk - a fák eddig gond nélkül bírják. Idén próbálkozom a mandula újratelepítésével is, meglátjuk, kikezdi-e őket.

evodia2010 Creative Commons License 2017.10.04 0 0 246

Én régen csináltattam ilyen vizsgálatot a kertről. Talajvizsgálat plusz fajtaajánlás volt, illetve lett volna a tartalma. Fusiba, magánba féláron megcsinálták nekem, de a fajtaajánlást soha nem kaptam meg, hiába reklamáltam. A talajvizsgálattal nem sokra mentem, a fedőréteg humusztartalma és tápanyagai jók, alsó réteg kötött vályog, kb. mindenben szegény, főleg humuszban... Szerintem egyszerűbb körbenézni, mi az ami a szomszéd kertekben megél. Mondjuk az alany ránézésre nem derül ki, de esetleg meg lehet kérdezni... 

Előzmény: csehrigo (244)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.04 0 0 245

A teljesség kedvéért adtam meg a pontos adatokat, de házilagos módszerekkel is elég jól be lehet határolni a talaj minőségét. Itt van például egy cikk, ami elég jól összefoglalja a lehetőségeket: http://www.gazdazona.hu/2017/03/07/erdemes-idot-szanni-a-talaj-megismeresere/

Előzmény: csehrigo (244)
csehrigo Creative Commons License 2017.10.04 0 0 244

Gondolom otthon egyedül nem lehet megállapítani,hogy milyen a talaj és miből mennyi van benne a talajvizsgálat meg 1, gondolom nem olcsó 2, nem is biztos,hogy megéri annak aki csak  kertbe,telekre szeretne fákat ültetni magának, a családnak és nem a piacra kar termelni.

A termőréteg alatt van agyagos, vályogos rész.

Előzmény: Törölt nick (242)
Silvan Creative Commons License 2017.10.03 0 0 243

Sajnos ez nem hasonlít az enyémre.

Előzmény: evodia2010 (238)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.03 0 0 242

Egyelőre nincs mandulám, de a gyümölcsfajjal való ismerkedés céljából épp tegnap vettem ki a könyvtárból a Mezőgazda kiadó Gazdakönyvtár sorozatban megjelent Mandula című kötetét. A talajigényről írottak a következőkben foglalhatók össze:

 

Jó levegőzöttségű, közepesen kötött talajt igényel. A gyökerek által jól átjárható termőréteg legyen legalább 80cm, tartalmazzon elegendő meszet és szerves anyagot. A kémhatás 6,5-8,3 között, a mésztartalom 15%-ig kedvező. A 150 cm-nél magasabb talajvizet nem bírja. Nem alkalmas a nagyon agyagos talaj (70%-nál több leiszapolható rész). Nyirkosabb agyagos vályog talajon keserűmandula helyett St. Julien szilva a megfelelő alany. A 15% fölötti mésztartalmat már csak tűri, 40% fölötti érték árugyümölcsös létesítésénél kizáró ok. Továbbá alkalmatlan a terület, ha a talaj szódalúgossága a 0,05%-ot, a vízben oldható sók mennyisége a 0,15%-ot meghaladja.

Előzmény: csehrigo (235)
Kajszi12 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 241

Köszi, utána nézek

Előzmény: evodia2010 (240)
evodia2010 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 240

Ja bocs, Neked mandula kell, az volt neki...

Előzmény: evodia2010 (239)
evodia2010 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 239

Labos faiskola Újkígyós jó ár és korrekt, de sajnos nem láttam nála mogyit, esetleg rá kell kérdezni....

Előzmény: Kajszi12 (237)
evodia2010 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 238

Mogyorófának is ilyen hosszúkás a termése, de a "körítés" más.

 

Előzmény: Silvan (211)
Kajszi12 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 237

Sziasztok! Tudnátok segíteni abban hogy honnan tudnék őstermelőtől beszerezni szabadgyökerű mandula oltványokat aki el is postázná.

BAttila1964 Creative Commons License 2017.10.02 0 0 236

Tavaly ősszel ültettem egy Robijnt homokos talajba, de egyelőre nem sok mindent tudok róla mondani, csak azt, hogy eddig normálisan nőtt. Talán majd egy év múlva...

Előzmény: csehrigo (234)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!