A tűzifát megvesszük valamilyen formában (szálban, rönkben, kugliban, hasogatva) valamilyen nedvesség tartalommal. Ez általában jóval több, mint ahogyan el szeretnénk tüzelni a kályhában, kandallóban, kazánban. Milyen egyszerű, házilag is kivitelezhető módszerek léteznek a tűzifa nedvességtartalmának hatékony és gyors csökkentésére (szárítására)?
A tűzifa szárítással kapcsolatban két ötletem van, az eddigiekhez képest amit én is kitaláltam mint a meleg vizet.
A fedett szárító úgy van elhelyezve hogy egyik oldalról a nap süti a másik oldalról pedig az uralkodó szélirány felől kapja a szelet.
A jövő évi változtatásom a következő.
A nap felőli oldalon készül egy napenergiával melegített mezőgazdasági fólia+ alufólia által határolt 5 cm- mélységű felület, amelyik felfelé gyűjti a meleg levegőt és megfordítva, ellenárammal a farakás alá levezeti. A felület nagysága 2 m x 6 m a meleg gyűjtésre.
Az uralkodó szélirány felől kifeszített fóliával van burkolva a szárító és a szél nem jut be egyenes vonalon a farakásba, hanem áramlás technikai megoldással kb műszeres méréseim szerint ötszörös sebességre gyorsítva szintén a farakás alá kerül és felfelé áramoltatva (kényszer) erős ventillátorhoz hasonló hatást fejt ki.
Az áramlás sebessége a 2 m x 6m -es felületről összegyűjthető levegő mozgás kezelésétől függ. Ezt terelőlapokkal még fokozni is lehet, így + 4 m2 felület bevonható a légterelésbe.
Éjszakára is lehet gondolni, mivel nyáron is lehűl a levegő.
Ennek érdekében egy speciális hőtároló anyagból készül el a farakás alján egy hőtároló réteg (olyan mint a beton, kb 60000 Ft egy tonna), ami nappal felmelegedve 60-80 C fokra éjszaka leadja a meleget (hőtároló képessége a magnezit téglával vetekszik, helyette bontott kisméretű tégla is jó) és ezzel javítja a teljesítményt.
A fa akkor szárad a legjobban és eltüzelni is úgy érdemes ha 5-7 cm átmérőnél nem nagyobb hasábokra van hasítva (külföldi intézmény mérései alapján).
A szárítási időre így biztosan elegendő egy nyár ideje.
Annyiért szerintem nem rossz, félkeménynek mondanám. Tavasszal dőlt ki az enyém, amikor másfél hónapja hasogattam, még rendesen vizes lett a fejszecsapás szélénél, ahhoz képesz gyorsan száradt, most simán rá merem tenni a már égő tűzre (20 % körüli most a nedvességtartalma).
Megérkezett a 10 em3 egyéb kemény méteres rönk tűzifa az erdészettől.
A mennyiség remélhetőleg korrekt, a fafajtákból van vagy négyféle. Kuglizni fogom próba darabokért, sok rönk kiszáradtnak tűnik, a nedvességtartalom függvényében lehet hozzáadom a tavasszal beszerzett tölgyhöz.
Az eddigi súlyra vásárlásoknál mintha a vizesebb fa lett volna túlsúlyban.
19500 Ft/em3 volt a csökkentéssel.
Az előző hasogatott fa helyére mehet feldolgozás után, így nem egyszerre szárad, addig marad rönkben.
A mélység 1,20, de inkább 1,30, nem akarom teljesen passzosra csinálni, tegnapelőtt néztem pont hegesztett hálót 150x150x5mm tábla 5840 ungarise forint, a mérette 2,15x5m, a szögvas is elég korrekt áron van. Szerelgetni nagyon nem akarom, a "mobil" kifejezést úgy értettem, hogyha kell akkor szétszedhető legyen és darabokban könnyebben áthelyezhető, vagy elszállítható máshová.
Az egészet befóliázni? A tetejét is csak egy csövet rá? Ez inkább megfőzésre lenne jó, nem? Rengeteg vízszintes légmozgást akadályozna meg a fólia, ami még hideg, napsütés nélküli időben is szárít(ana). Cserébe lesz kémény hatás melegben, de nem tudom, hogy ellensúlyozná-e kellőképpen. Kellene pár próbát csinálni. Építeni ilyet is olyat is. Valszeg kör alakot nem csinálok jövőre, inkább ezen a vonalon megyek tovább, ahogy most van rakva. Raklapokra pakolva, sarkok megerősítve, lemez fedés.
A fém mellett szól, hogy jobban szerelgethető, szétszedhető, kevesebb anyag kell bele, de elég erős, viszont rozsdásodik és nem olyan szép. A fát is lehet ikeásra alakítani, de a szerelgetéstől szétlazulnak a kapcsolódási pontok. Ideális mondjuk a fix helyen lévő tároló, nem kell szerelgetni.
A raklap 1,2m mélységével vagy a 0,8-al számolsz? Nekem most 1,2 van, a sarkok is úgy vannak rakva, de ha a keret független a raklaptól, akkor lehet pl. 4x0,33, azaz 132 a mélység vagy 3x0,33, azaz 1m a 0,8 méteren, talán még elmegy.
A 2,5m egy kicsit soknak tűnik, bár ha létráról pakolod.:D Már az 1,4m is nyomja rendesen az oldalakat.
Félbevágom a rönköket amiket aztán hasítok. (0,5m) Ez való a totyába. De lehet, hogy legközelebb inkább harmadolom őket, azt könnyebb hasítani.
Én 5kg-ossal nyomom, de most már ott tartok, hogy az is kicsi, nagyobb kéne, olyan 7kg-os kb amivel elbírnék.
Gondoltam, hogy építek egy adagolót a kazánhoz, találtam is egy rajzot a biomasszás tankönyvembe amit darabos fához ír.
Ahhoz jobb lenne ha rövidebbek lennének a darabok. A rövidebb darabok gyorsabban is száradnak.
Amúgy az a kép a tárolóról amit beraktál: körbetekerni sima átlátszó fóliával a tetejére egy füstcső alul a raklapokon had szívja a levegőt és egy nyár alatt simán lenyomja légszárazra még a legvizesebb fát is szerintem.
Igen, vagy egy ilyen fa, mint amit a képeden is látni vagy ahadhazik1 féle verzó lenne a végcél, raklap mélység, max 2.5 magasság ( ponthegesztett háló ált. 5.00X2.50 m méretben leledzik) a raklapok és a lábak alá betonlapok (40x40 vagy 50x50cm) kerülnének, az alá nylon fólia. Hosszában akár 15méter is lehetne, de ekkorára még nincs szükség, habááááár, ugye sose lehet tudni;)
Ja igen, az lemaradt. Szóval a nagyobb az 3m széles, 1,2 mély és 1,35 magas. Ez kb. 4,7m3. A kisebb 2,6x1,2x1,2, ami 3,7. Összesen szűk 8,5m3. Javarészt fenyő és cédrus, néhány akác és tölgy került bele. Ezen kívül még van 1,4m3 2 éves tölgy is. Ha találok nedvesnek tűnőt az idén szárított rakásban (érezni, mert a fenyőhöz képest túlsúlyos), azt félre fogom dobni, nem tüzelem el az tuti. Ha nem lesz irdatlan kemény a tél, akkor ez a mennyiség 1,5 évre is elég.
A kérdés jogos, emlékszel biztosan én is rágom a kefét egy ideje. A fő gond az, hogy az udvar kicsi és nyáron nagyon kell a hely, a szomszéd hangulata változékony (idén az ő udvarán száradt a fa) és nem is tudok/akarok egy ilyen fejlesztésbe feccölni egyelőre. A ház is bérelt ugye. Nincs fix hely, nincs hosszútáv. Jó lenne egy nagy, összecsukható/Ikea szerűen szétszerelhető tároló beton alappal, megfelelően túllógó tetővel. Mondjuk valami ilyesmi:
Ezeknek pont nem párafékezett az alja, de az megoldható akár beton nélkül is. Bitumenes lemez kavicságyon lejtéssel pl. Nálunk mondjuk az udvar kövezett és lejt is rendesen, nem áll meg a víz.
Ha vasból akarod, Hadhazik megoldása pl. nagyon klassz a keretes vashálóval + fényáteresztő polikarbonát fedéssel.
Ez kb milyen mennyiség? 6-6,5m3 ? A raklapok méretéből arra saccolok.
Nem lenne egyszerűbb a rakosgatás helyett csinálni egy rendes tárolót? Nekem már elegem van az ideiglenesen 20 évre végleges ideiglenes tárolómból;) most akarok csinálni egy "végleges" tárolót, csak még nem tudtam megszülni, hogy fából készüljön, vagy fémből ( a fa szimpibb lenne esztétikailag, de a fém változatot mobilra is megtudnám csinálni) Na meg nem utolsó szempont, hogy a szomszéd kukkolását is korlátoznia kellene... Komoly dilemma....
Ugye volt ez a két, német mintára készült faházikó:
Az üres:
és a teli:
Az elsőből lett ez:
A másodikból ez: . A keret ilyen volt üresen:
Az üres házacskában a tavalyról maradt anyag volt, eleve száraz. A teliben olyanok voltak, amiket tavaly kugliztam, de a vágáskor mérve nem voltak megfelelőek eltüzelésre (20+%). Ezeket csak tavasszal hasítottam össze. Milyenek lettek hasítás és kb. 5 hónap napon, köralapú hasábban szárítás után?
Elég jók többnyire. A 30+% lement 10-15% körülire.
Viszont volt néhány furcsaság is, ami miatt nem egyértelműen ajánlom a módszert.
Volt néhány (kb. 20-30) olyan hasáb, ami full lucskos volt. Penészes, súlyos. Mintha vízben ázott volna. Még meztelen csigát is találtam rajta.
Itt egy függőleges folyásnyom látszik. Gyakorlatilag az történt, amit sejtettem is, a befelé lejtetett sorok bevezetik a vizet, ami lefolyik az aljáig. Ez nem lenne gond, csak meg-megáll olyan helyeken, ahol összeérnek a fák.
Mindez úgy, hogy alapvetően a nagyobb záporok előtt takartam a tetejét.
Az új rakások jobbak, csak nem annyira naposak. Viszont alattuk is kő van, ami legalább nem párásítja.
Nem nagyon látszik. Mármint darabolás nélkül van hasítva vagy 3 darab 1 sorban? Akárhogy is a hosszabb sorok mindig stabilabbak. 33-ast nehéz, 25-öst szinte lehetetlen méteresnél magasabbra rakni.
Hát igen. Én is támogatom a gépi erő alkalmazását, a bal csuklóm nem rajong a hasításért, de még nekem sincs gépem csak egy 4kg-os Extol spéci hasítóm. Azon filóztam, hogy veszek egy hobbi+ kategóriájú gépet és azzal elleszek amíg nem építek valami ütőset. Vagy nem lesz olcsó fám és időm, szóval feldolgozva veszem majd a tüzelőt, csak szárítani kell korrektül.
A tetejük a körül van (lehet, hogy csak 180-190cm.)
Nem tudom mennyire látszik hátul keresztben van egy olyan méter-méterhuszas rakat, ami érdekes módon sokkal stabilabbá teszi a sorokat.
A hasítatlanokból ami nem csomós szar az már a helyén van, a többivel nem tudom mi lesz (egyelőre semmi), mert épp most voltam sztkban ahol gerincsérvet mondott nékem a doki, szóval hasogatni háát nem most fogok. Szerencsére több mint egy évre való van hasogatva, ezek a csúfságok majdcsak szétesnek valahogy.
Először azt írtad betonháló.:D Na mindegy is, gondolom azért ezt is betonba teszik pl. vékonyabb rétegekhez vagy padlófűtés csöveket kötöznek hozzá. Megnézem errefelé lehet-e kapni. Most mondjuk hajlok rá, hogy nem építem meg a téli kuckót, mint az elmúlt években, hanem egyszerűen az udvar kövén lerakom a raklapokat és 1m magasan megrakom a száraz fával, majd a tetejére hullámlemez. Olyan üvegszálas, éghetetlen fajta. Lehet a sarkaiba rakok támaszt a rakásoknak nehogy meginduljanak. Így mondjuk több helyet foglal, de télen nem gond. Úgy látszik annyira szeretek a fávazl molyolni, hogy képes vagyok 2x is pakolni...