Keresés

Részletes keresés

Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13476

Pedig tök egyszerű. A statisztika, ugye, azt mondja, hogy az otthonszülés nem veszélyesebb, mint a kórházi. Nyilván az otthonszülő ezt a statisztikát elfogadja; hiszen annak tudatában szül otthon, hogy a veszélyek nem nagyobbak, mint a kórházban.

Aki meg otthon szül, az se nem felelősségteljes, se nem intelligens.

 

Előzmény: Törölt nick (13471)
Bonia Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13474

Akkor még apás szülés meg rooming in is alig volt

Előzmény: Barisnya (13472)
Bonia Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13473

Te is tudod, hogy csak hivatalosan nem "kell" A magyar eü-ben viszont a nők félnek.

 

Kolléganőmék olyan rossz anyagi helyzetben voltak, hogy se terhesgondozásért se szülésért nem jattoltak egyik gyereknél se. Mindkettő vége császár lett, azt mondta , hogy utólag belegondolva ha nem futószalag-szülése van, müszakonként változó szülésznővel, orvossal, több anyuka szült, ő már 42. hétben volt, nem lacafacáztak, úgy gondolták ennek gyorsabban kéne mennie, bekötöttek oxitocint, a magzat feje valahogy rosszul illeszkedett be, le-leesett a szivhang, gyorsan császár. Másodiknál az első miatt volt a császár. Nekem megérte volna fizetni, hogy ne legyen hasműtét... lehet akkor is lett volna, ha jattol, de szerintem ő pont az az eset, akinél egy állandóan mellette lévő, figyelmes  szülésznő segithetett volna.

Előzmény: Törölt nick (13469)
Barisnya Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13472

Nekem anno még 5 percre se volt a legközelebbi kórház. Gyalog.  Ámde nem oda voltam jogosult..Ahová meg jogosult voltam, arról a védőnő beszélt le.. Viszont az otthonszülés, a 80-as évek elején, fel sem merült.

Előzmény: Bonia (13458)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13470

Egyáltalán nem értelmeztem át; tökugyanazt jelenti a két hsz.

Vagy nem? Mi a különbség?

 

Legutóbb Mr. Spock koncepciójával (tudod: hogy legyen tilos a szaksegítség az egyébként engedélyezett otthonszülésnél - amire én leírtam, hogy ez adott esetben azt jelenti, hogy az otthon szülő nő újszülöttjét probléma esetén hagyni kell meghalni) kapcsolatban vádoltál ilyesmivel. Azt mondtad, félreértelmezem az álláspontját. Meg is kérdeztelek akkor is, hogy mi a helyes értelmezés...

Előzmény: Törölt nick (13466)
Bonia Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13468

Azért van megvezetve szegény agymosott polgár, mert évtizedek óta úgy tudja, neki engedelmeskednie kell a szülészorvos döntéseinek, mert az jobban tudja, hogy mikor induljon be  a szülés, meddig tartson, mikor kell oxitocint kapni, burokrepeszteni, kézzel tágitani és az anyukának kötelező legalább 3 napig bennt lenni stb. Nekem nincs bajom a szülészekkel, de visszagondolva egy csomó mindent másképp csinálnék.

 

Először is max akkor mennék be a kórházba, amikor már eltűnt a méhszáj és mindjárt tolni kell :-)  Másrészt keresnék egy olyan kórházat, ahol csak a szülésznő van ott és egyszemélyes a szülőszoba, mert az elég zavaró, ha ketten üvöltenek miközben megszülnek a paraván túloldalán. A második gyerekemet külföldön szültem, ott a távolság miatt ( 100 km volt a kórház ) otthonszülés szóba se jött, de tökéletesen müködött minden szülésznővel, gátmetszés nélkül, másnapi hazamenetellel. Otthonos volt, meghitt.

 

Ja és 50-100 ezret fizetni az orvosnak azért, hogy méltóztatik a munkáját rendesen végezni , komplikáció esetén beavatkozni, az vérlázító.

 

Semmi bajom azzal, ha valaki privát rendelésre jár terhesgondozásra, mert úgy neki kényelmesebb és extra szolgáltatásokat vár. Na de szülésért fizetni holott minden hónapban vonják a járulékot ??? Ott mi az extra szolgáltatás ami ennyi pénzbe fáj ? Tudtommal nem nagyon van nálunk olyan szülészet ahol sok extra lenne. Egy bordásfal meg egy labda nem extra. Hogy az orvos rendesen végzi a munkáját, az sem extra.

Előzmény: Törölt nick (13463)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13465

Az otthonszülés veszélyességével kapcsolatban.

Legalábbis most erről van szó.

Előzmény: Törölt nick (13463)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13464

Dehogynem írtad; itt, ezen az oldalon.

Aki nem kórházban szül, az szerinted nem felelősségteljes és nem értelmes.

A statisztikán kívül más fegyvert nem látsz te sem.

A statisztikákat nem fogadod el.

 

Melyiket nem írtad?

Előzmény: Törölt nick (13461)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13462

Ó, én eddig sem gondoltam, hogy praktikus megoldást hoznak valamire az itteni hsz-aim.. : )

Elveken vitázunk főleg.

A konkrét eredmény, amiben reménykedem, az max. annyi, hogy ha egy jószándékú, pártatlan errejáró beleolvas a topikba, akkor esetleg elgondolkodik az olvasottakon, és kevésbé lesz megvezethető ostoba médiaheccek által.

Előzmény: Bonia (13456)
Antisystem Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13460

az egyediség teszi vonzóvá az osz-pártiak számára?

Nem hiszem... inkább az, hogy lehetőségek híjján, ha akarják, sem tudják őket korlátozottan cselekvőképesként kezelni... de egy hozzászólással feljebb ezt írtam is...

 

ÜdV

Előzmény: hgyi (13451)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13459

Szóval más fegyver a kérdésben nincs, csak a statisztikák, de azokat meg nem te fogadod el.

 

És aki elfogadja, az felelőtlen és buta.  Hm.

Előzmény: Törölt nick (13454)
Bonia Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13458

Ez hülye..nem mutatja a mondataim felét.

 

Az otthonszülésből úgyis ki van zárva objektiv okok miatt a nők többsége, mert kriplik vagyunk, egyre több az idős előszörszülő, nincs 20 percre kórház, anyukának van valami alapbetegsége.

Előzmény: Bonia (13457)
Bonia Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13457

Fenébe .. eltűnnek mondataim. 

Az otthonszülésből úgyis eleve ki van zárva a nők többsége. Nincs 20 percre kórház, problémás a terhesség stb 

Előzmény: Bonia (13456)
Bonia Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13456

Dogfüggő most már legális az otthonszülés, tehát nyitott kapukat döngetsz, nem ? Max azért kéne még küzdeni, hogy a TB is támogassa. Végülis spórolnának vele. Akiből gond nélkül kiesik a gyerek, azoknak tényleg nem érdemes kórházba menni. Az otthonszülés prtiakat különben sem fogja befolyásolni, hogy X vagy Y itt a topicon a kórházi szülés hive. X vagy Y mehet nyugodtan kórházba.

 

Az otthonszülésből úgyis eleve ki van zárva a nők többsége. Nincs 20 percre kórház, problémás a terhesség stb 

Előzmény: Dogfüggő (13453)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13455

Semmi sem lehetetlen, csak, mint írtam, a kórházban baromi nagy mázli kell a háborítatlan szüléshez, otthon meg baromi nagy pech kell ahhoz, hogy ez ne jöjjön össze.

 

A szüléshez  komoly koncentráció kell. Mint a szellemi munkákhoz. Legalábbis akkor van a legnagyobb esély a sikerre (azaz a komplikációmentes szülésre), ha ez adott.

 

Egy idő után már nehéz leállítani, de nagyon könnyű megakadályozni, hogy eljusson abba a fázisba. Ezért van olyan rengeteg császármetszés, amelynek elhúzódó vajúdás, fájásgyengeség, nem megfelelő tágulás az indikációja.

 

Attól függ, hol laknak.

Meg a "nem klasszikus" kórházi szülés sem jelent feltétlenül háborítatlanságot. Ahhoz tényleg nagyon nagy mázli kell egy kórházban, még akkor is, ha egyébként bababarát, meg van labda, meg kád, meg mifene.

Előzmény: hgyi (13452)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13453

Ebben mondjuk igazad van, ill. ha nagy problémát nem is csinálok belőle, de ekkorát is minek; hagyjuk.

 

Te látsz a statisztikán kívül más eszközt arra, hogy egy vitatott kérdésől objektíven eldöntsük, hogy társadalmi szinten veszélyesebb-e az egyik megoldása, mint a másik?

Tényleg úgy érzem, hogy a statisztika az otthonszülés nagy fegyvere; meg úgy is érzem, hogy az egész kérdésben ez az egyetlen valamirevaló fegyver.

Mert mindenféle egyéni esetek, meg azokról alkotott hipotézisek tényleg mindkét oldalon tetszőleges mennyiségben találhatók/gyárthatók.

 

Előzmény: Törölt nick (13450)
hgyi Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13452

igen. én is az összeset csak példának írtam, amelyek előfordulhatnak még akkor is, ha addig sohasem.

 

zavaró dolgok otthon is keletkezhetnek. amelyek külön-külön nem tűnnek stressznek, de összességükben zavaró.

 

a szülés nemigazán szellemi munka. és persze a szülés egy teljesen természetes folyamat, amelyet igen nehéz leállítani. még akkor is, ha te ragaszkodsz ahhoz hogy a legkisebb stressz is megteszi.

 

ugye abban egyetérthetünk, hogy ma már választhatnak a szülő nők nem "klasszikus" kórházi szülést is - kórházban?

Előzmény: Dogfüggő (13448)
hgyi Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13451

hgyi: "ráadásul vannak olyan kórházak, ahol az otthonszülés körülményeivel megegyező körülmények között lehet szülni"

A.sy.: "Nincs."

 

nemigazán értem: mi nincs?

 

A.sy.: "Pont bizonyos lehetőségek HIÁNYA az, ami az intézményen kívüli szülést egyedivé teszi..."

mint például? (orvos és műtő közelsége?)

az egyediség teszi vonzóvá az osz-pártiak számára?

Előzmény: Antisystem (13446)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13449

Az nagy öröm, hogy pofánvágni szerinted se kellene őket : ), ugyanakkor ha azt írod, hogy

"azt tartom felelős és értelmes nőnek, aki 2012-ben Magyarországon kórházban szül" - tehát aki nem ott szül, azt nem tartod annak - , azzal azt a véleményedet fejezed ki, hogy aki ebben a kérdésben másként gondolkodik, mint te, az felelőtlen és buta.

Ennek max. azután lenne némi jogosultsága, hogy egyrészt hozod a minden szempontból támadhatatlan statisztikát, ami bizonyítja, hogy a kórházi szülésnek alacsonyabb a kockázata, másrészt sorra megcáfolod azokat a statisztikákat, amik meg azt bizonyítják, hogy nem alacsonyabb.

Amíg ez nincs, addig ilyet mondani egyenértékű azzal, hogy "mindenki hülye, aki a tökfőzeléket szereti, mert én nem szeretem".

Előzmény: Törölt nick (13444)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13448

Jajistenem, direkt odaírtam, hogy külön-külön nem tűnnek nagy dolgoknak, de pl. ha szellemi munkát végzel, akkor se tudsz koncentrálni és haladni, ha folyton megzavar valami.

 

Egyébként meg az oxytocin-infúzió nagyon sok helyen rutin, a szülőszobában van reflektor, és sokszor használják is, a burokrepesztés szintén nagyon sok helyen rutinnak számít, és mint ilyen, részint felesleges beavatkozás, részint - mint a felesleges beavatkozások általában - stressz is; a saját többi gyereked nem feltétlen stressz, de ha mégis, akkor elviszi őket a nagymama; kisebb az esélye annak, hogy a szomszédban ölik épp egymást, mint annak, hogy a szülőszobákban szülnek; meg egyáltalán: az összes ilyet csak példának írtam, a lényeg az, hogy a klasszikus kórházi szülés esetén baromi nagy mázli kell a háborítatlansághoz, otthon viszont baromi nagy pech kell ahhoz, hogy ne jöjjön össze a háborítatlanság.

Előzmény: hgyi (13442)
Antisystem Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13447

Túlspirázzátok a dolgot, ezek mind csak következmények, és nem az ok. Az ok annyi, hogy a magyar jog azzal bünteti a szülő nőket, hogy korlátozottan cselekvőképesként kezeli. Ez ellen két módon lehet védekezni:

1, Elmész Magyarországról szülni. Ez csak akkor biztos megoldás, ha a következő években sem jössz vissza ide, ugyanis a magyar jog hatálya kiterjed a külföldön lévő magyar állampolgárokra is.

2, Olyan körülményeket választasz, ahol ezt mindenki a hajára kenheti.

 

Nekem 3. működő lehetőség nem jut eszembe...

 

ÜdV

Előzmény: hgyi (13442)
Antisystem Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13446

ráadásul vannak olyan kórházak, ahol az otthonszülés körülményeivel megegyező körülmények között lehet szülni

Nincs. Pont bizonyos lehetőségek HIÁNYA az, ami az intézményen kívüli szülést egyedivé teszi...

 

ÜdV

Előzmény: hgyi (13445)
hgyi Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13445

ráadásul vannak olyan kórházak, ahol az otthonszülés körülményeivel megegyező körülmények között lehet szülni, de ez sem megfelelő az osz-pártiaknak.

Előzmény: Törölt nick (13441)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13443

Amiket megadtam, azokkal konkrétan mi a problémád?

 

És tudsz-e olyat mutatni, amelyik "több szemszögből, alaposan, mélyrehatóan" van elkészítve?

Előzmény: Törölt nick (13439)
hgyi Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13442

"De igen, ellenőrzik, hát persze." - ez nám háborítás. értem.

"És ha baj van, szólnak, hát persze." - akkor az anya stresszel és leállhat a szülés.

"(Ugye azt mondtam, hogy ha a szülés rendben zajlik, akkor nem stressszeltetik az anyát.)" - igen. de simán vissza is jöhet a szívhang - főleg, ha nem stresszes ettől a hírtől az anya.

---

"Jövés-menés" - értem. ha otthon van már 1-2 gyerek, és ők is jelen lehetnek, az nem jönnek-mennek. és a rokonok sem mászkálnak, beszélgetnek.

 

"burokrepesztés" - ez stressz, vagy fölösleges beavatkozás? de nem hiszem, hogy ezt minden szülésnél, minden orvos alkalmazza.

 

"rutinszerű oxytocin-infúzió" - nem rutinszerű

 

"vakító fény" - mitől lenne vakító fény a kórházi szülőszobán?

 

"ejnye, anyuka, nem haladunk?" - azt hiszem, ez igen ritka

 

"a szomszédban ordít egy másik vajúdó nő" - lehet. otthon meg a szomszéd részeg állat veti a feleségét és ordít. sír a másik gyerek, mert "anyunak fáj és miért kiabál?" (nem törvényszerű a szülés közbeni ordítás, de van ilyen. otthon is, kórházban is.

 

"Doktor úr, telefon!" - doktor úr/doktornő ritkán van a szülőszobákon, ha csak vajúdó van ott. otthon kikapcsolják az összes telefont, ajtócsengőt?

 

"most átadom a kollégának, ő is megvizsgálja; feküdjön föl, anyuka!" - a kolléga a probléma, vagy hogy fel kell feküdni és nem térdelni?  stb. stb.

Előzmény: Dogfüggő (13426)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13440

Vannak kutatásokon, adatokon alapuló vélemények - ezek összességét szokták tudománynak nevezni - , és vannak egyéni ízlésen alapuló vélemények, mint például az, hogy finom-e a tökfőzelék, vagy tetszik-e nekünk az otthonszülés gondolata. Ez utóbbiakhoz persze nem kell figyelembe venni semmiféle statisztikát meg kutatást, mert ha tízezer ember szereti a tökfőzeléket, én akkor is utálhatom, és kész. Csak az nem stimmel, ha objektív, mindenkire érvényes igazságként kezelem azt, hogy a tökfőzelék pocsék.

Előzmény: Törölt nick (13436)
Bonia Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13438

Sokkal egyszerübb lenne változtatni. Felháboritó, hogy ma Magyarországon csak annak a nőnek van lehetősége 100% biztosan odafigyelésre, barátságos környezetre , aki ki tud pengetni 4-800 ezer forintot Dr Rose klinikára meg hasonlókra. Na jó van egy Szt Imre, de ez kb a szülések 1%. A többsége a szülészeteknek balkán. Nemcsak a környezet miatt, hanem azért, mert  nagyon sokszor gyorsitanak, hanyatt fektetnek, ridegen beszélnek, alig alig odafigyelnek , lebaltáznak tb. Ez sajnos tény. Az nem mérhető, a kórlapon nem tüntetik fel, hogy X szülésznő undok volt, a WC meg lepukkant és csótányos, ezért nme bizonyitható, hogy ezért nem tágult X . Nekünk proliknak ilyne szülés jut. Eszelősen jattolunk a doktor úrnak, néha a szülésznőknek, hogy kicsit több odafigyelést kapjunk, emberségesebbek legyenek. Ezen kéne változtatni, mert egyre kripllibbek vagyunk,  a nők többsége úgyse szülhet otthon ( idős elsőszülő, cukros, magas a vérnyomása vagy más alapbetegsége, korábban császármetszése volt, ikerterhes, dohányzik tb )

Előzmény: Törölt nick (13433)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13437

Tehát semmiféle kutatási adatot nem fogadsz el semmilyen témában?

Előzmény: Törölt nick (13432)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13435

Ha sok a komplikáció, és majdnem mindet sikerül megoldani, akkor az eredmény ugyanannyi baj, mint ha kevés lenne a komplikáció, de annak mondjuk csak a felét sikerülne megoldani.

Előzmény: Törölt nick (13430)
Dogfüggő Creative Commons License 2012.03.24 0 0 13434

Ne viccelj már, hol vitattam én ezt? Pont azt írtam, hogy ez a kórház előnye. Ami semlegesíti a hátrányait.

 

Érdekes, olyan prospektív statisztikát mégsem sikerült még készítenie senkinek, amely azonos kockázati csoportokat vizsgálva a kórházi szülést hozta volna ki biztonságosabbnak...

 

Ha meg a kutatási adatok nem érdekelnek, akkor a véleményed sem több, mint magánvélemény; ahhoz persze jogod van.  Van olyan is, akit nem érdekelnek a kutatási adatok az ősemberekről, ők pontosan tudják, hogy az Úr Évát és Ádámot homo sapiensként teremtette, és kész. Nekik is joguk van ehhez.

Előzmény: Törölt nick (13425)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!