Keresés

Részletes keresés

finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.26 0 0 5259

Neked is: mik ezek a források, amikben "lényegesen tisztább kép" van Jézusról; merthogy tudományosan még azt sem lehet bizonyítani, hogy Jézus élt-e valójában.

Előzmény: kitadimanta (5255)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.26 0 0 5258

Na akkor soroljad őket, de azt a regényt, amit a múlkor forrásként adtál meg, azt most hagyd ki xD

Előzmény: Törölt nick (5254)
voltRoxan Creative Commons License 2012.03.26 0 0 5257

Miért ne? Meg Brahma is, meg Siva, Kriszna, Allah....

 

"Ha csak egyet befogadsz az enyéim közül, engem fogadsz be."

Előzmény: Paleokrites (5252)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.26 0 0 5256

Pontosan...:)

Előzmény: kitadimanta (5255)
kitadimanta Creative Commons License 2012.03.26 0 0 5255

Arról meg nem is beszélve, hogy a több tucat „más forrás”-ból lényegesen tisztább kép rajzolódik ki Jézus tanítását illetően… Leginkább azért, mert nem akarták Jézus személyét és eszméjét az ószövetségi hagyományoknak kiforgatva-megmásítva erőszakkal megfeleltetni, mint azt a későbbi kereszténység – élén Saul-Pállal - tette.

Előzmény: Törölt nick (5254)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.26 0 0 5254

"Na de ha nem hiszünk a Bibliának, fogalmunk sincs, mit cselekedett és tanított Jézus. Más forrás jelenleg pedig nincs."

 

Mármint te nem smersz más forrást - de persze nem jelenti azt, hogy ne lenne. 

 

Tanulj még.

Előzmény: finom_rakottkrumpli (5243)
kitadimanta Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5253

„Szvsz a Biblia félrevezető voltával istennel kapcsolatban, a Bibliával érvelni elég furcsa.”

Nem olyan furcsa az, ha elismerjük a benne levő ellentmondásokat. - Márpedig el kell ismerni, mert ott vannak benne…

Az egymásnak ellentmondó állítások önmaguk cáfolata. Így van ez a Biblia azon részeivel is, melyek ellentmondásokat tartalmaznak. Csak az a baj, hogy szinte mindennek megtalálható az ellenkezője is, azaz tetszés szerint bármit ki lehet belőle olvasni. Ezért parttalan a vita bármely témához nyúlunk, mert mindenre lehet pro-és kontra ellentétes állítást találni. A legsúlyosabb ellentmondások éppen Istennel kapcsolatosak.

 

Napocskával értek egyet (5239) azzal a nem elhanyagolható kiegészítéssel, - amire fentebb már utaltam – hogy bármit ki lehet olvasni a Bibliából, még egymással ellentétes, tehát különböző jézusi tanításokat is. Más szóval: Ki-ki a saját habitusának, tudásának, tudati szintjének, erkölcsi értékrendjének, stb. megfelelő gondolatokat, állításokat, tanításokat fogja kimazsolázni. Ennek megfelelően vannak, akik az emberek szeretet-tisztelet alapú békés kapcsolatait, a testvériséget helyezik előtérbe, míg mások teljesen természetesnek tartják ártatlan emberek, nemzetek kiirtását… (Ez utóbbi éppenséggel nem Jézus tanítása, de benne van a Bibliában….)

Előzmény: finom_rakottkrumpli (5249)
Paleokrites Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5252

jelentsed, attól az magánisten, személyesen kinevezett istened..... :)

Előzmény: voltRoxan (5250)
voltRoxan Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5251

Vitatkozni nem fogok róla.

 

Jóéjszakát.

Előzmény: voltRoxan (5250)
voltRoxan Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5250

"Már az zavaró tényező, hogy egyetlen ember sem ismer semmiféle Istent, nem hogy felismerné, akár dmagóg módon kijelentve, hogy alkotásaiból, mert ez egyenesen hazugság lenne!"

 

Én kijelentem, hogy személyesen ismerek/felismertem Istent.

 

Egy állítás egy állítás ellen. Sőt Mózest és Jézust is.

Előzmény: Paleokrites (5229)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5249

Szvsz a Biblia félrevezető voltával istennel kapcsolatban, a Bibliával érvelni elég furcsa.

Előzmény: Törölt nick (5248)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5247

Ha te ilyen mindenes vagy, akkor nem értem, miért érveltél annyit a Bibliával, ráadásul abban a topikban :)

Előzmény: Törölt nick (5246)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5245

Amikről szintén nem lehet tudni biztosan, hogy kik és mikor írták.

Előzmény: Törölt nick (5244)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5243

Na de ha nem hiszünk a Bibliának, fogalmunk sincs, mit cselekedett és tanított Jézus. Más forrás jelenleg pedig nincs.

Előzmény: Törölt nick (5241)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5240

Ez oké, de akkor Jézus is csak egy ember, nem kell ragaszkodni a személyéhez, hiszen amúgy se lehet tudni, mennyit és mit toldottak be a beszédeibe. Mint ahogy azt sem, hogy létezett-e egyáltalán :)

Előzmény: Törölt nick (5239)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5238

Nem, a bosszú továbbra sem azonos a büntetéssel. Az, hogy a rokon bosszút akar, nem jelenti azt, hogy a bírók is azt akarnák, pláne, hogy nekik nincs is rá okuk (a bosszú alapja a személyes érintettség).

Előzmény: Törölt nick (5236)
finom_rakottkrumpli Creative Commons License 2012.03.25 0 0 5237

És miből gondolod, hogy az általad elfogadott jézusi tanítások az igaziak? Lehet, hogy ezek a tanítások egy későbbi személy(ek) betoldásai; éppen ezért nem értem, miért ragaszkodsz Jézus személyéhez, amikor szemmel láthatólag neked a tanítások fontosak, nem pedig a forrásuk (a Biblia).

Előzmény: Törölt nick (5235)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.21 0 0 5233

Akár ez is lehet.

 

 

Előzmény: Paleokrites (5232)
Paleokrites Creative Commons License 2012.03.21 0 0 5232

Aha, akkor ki lehet dobni a szent írásokat és végre a valóságnak élni......

Előzmény: Törölt nick (5231)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.21 0 0 5231

lehetséges más megoldás is.

 

Isten megtapasztalásáról volt szó, ami nem azonos fogalom azzal, hogy bárki valamilyen műben - irodalmi, vagy vallási - olvas róla.

Előzmény: Paleokrites (5228)
kitadimanta Creative Commons License 2012.03.20 0 0 5230

„Nos a valóság életünk feltétele, az igazság meg elménk iránytűje....., így ne keverjük a kettőt össze!

Tehát az igazság nem a valóság, bár a valóság igaz, hogy létező!”

Annyiban egyetértek, hogy két különböző fogalomról van szó: Az egyik maga a valóság, az igazság pedig tulajdonképpen ennek tükörképe, a tudatunkban való megfogalmazása. Pontosabban; az igazság a valóságról a tudatunkban kialakult képének egyezése a tényleges valósággal.

Ha a tudatunkban kialakult kép egyezik, - márpedig igazság esetén egyezik -  akkor tartalmilag a valóságot tükrözi, a valóságot írja le, így annak ellenére, hogy az igazság egy elvont fogalom, ez a tükörkép az igazság tárgyiasult formája.

Ha tehát a dolgok gyakorlati oldalát (azaz a tartalmi oldalát) nézzük, akkor a fenti egyezés okán nem követünk el hibát, ha az igazság és a valóság közé egyenlőségjelet teszünk.

Mellesleg igen sok meghatározás teszi ezt, mert közvetlen az igazság tárgyiasult formájára gondol (a valósággal megegyező tükörképre):

Dionüszosz szerint: "...az igazság megtagadása egyenlő a megsemmisüléssel, mert az igazság létező valóság. Ha pedig az igazság valóság, akkor az igazság elutasítása nem más, mint a valóság tagadása."

Wikipedia 3.3.3 Igazság alcím szerint még csak nem is tükörképről, hanem magáról a valóságról állítja ugyanezt: „…az igazság a legfelsőbb végső valóság, melynek a szubjektív felismeréstől független alapvető lét-jelentése és lét-értéke van.” (az „Igazság” címszó alatt.)

 

„Szerintem meg félreértés...., ez nem az Isten megismerhetőségről szól!”

Igaz, mert én az igazság megismerésére gondoltam. – Ugyanis Istenről nem is ejtettem szót.

De ha már így szóba került, szerintem sem lehet sem meg-, sem fel-ismerni.

Ha létezik, akkor minimum univerzum-kaliberű kell, hogy legyen, ebből kifolyólag a megismerésétől igen messze állunk – hisz’ még önmagunkat sem ismerjük…

Felismerni (azonosítani) meg csak azt vagyunk képesek, akit ismerünk.

 

Persze, lehet a logika mentén Isten létére következtetni, de az semmiképp nem több feltételezésnél, és biztosan nem hasonlít a vallások egyik Istenéhez sem.

 

Tehát Istenről csak valamiféle egyéni elképzelést alkothatunk, aminek a valósághoz (igazsághoz) valószínűleg kevés köze lehet. Ez a vallásokra méginkább igaz, mert sokszor  tudatlanság és/vagy politikai érdek alakította, formálta az éppen használatban levő istenképüket...

Előzmény: Paleokrites (5229)
Paleokrites Creative Commons License 2012.03.20 0 0 5229

Nos a valóság életünk feltétele, az igazság meg elménk iránytűje....., így ne keverjük a kettőt össze!

 

Tehát az igazság nem a valóság, bár a valóság igaz, hogy létező!

 

 

"Hogyan kell azt megismerni, miről?"

Úgy gondolom, hogy ebben a bölcsességünknek (tudás, tapasztalatok, + empátia, tisztelet, és még sok hasonló jellemző) van kiemelkedő szerepe. "

 

Szerintem meg félreértés...., ez nem az Isten megismerhetőségről szól!

 

" Persze a megismerés soha nem lesz tökéletes, mert mindig lesz zavaró tényező "

 

Már az zavaró tényező, hogy egyetlen ember sem ismer semmiféle Istent, nem hogy felismerné, akár dmagóg módon kijelentve, hogy alkotásaiból, mert ez egyenesen hazugság lenne!

 

Előzmény: kitadimanta (5227)
Paleokrites Creative Commons License 2012.03.20 0 0 5228

ah, hát nem a bibliai istenről van szó, hanem az egyetemes valláshiedelmi művek irodalmi adaptációiból?

Előzmény: Törölt nick (5226)
kitadimanta Creative Commons License 2012.03.19 0 0 5227

„....., és mond...., mi az igazság....?”

 

Éreztem, hogy ezt a labdát valaki le fogja ütni…

Nos, magam nem szeretem az igazság szót használni a viszonylagossága miatt.  (Itt a második idézethez való hűség kedvéért tettem.) Bár nem szeretnék a nevében nyilatkozni, de azt hiszem, hogy Takarító is inkább a tények, az összefüggések ismeretét érti alatta. –Én legalábbis így értelmezem. Tehát az igazság alatt magát a valóságot értem, mindazokat a körülményeket, amelyek egy adott helyzetet jellemeznek, befolyásolnak. –Természetesen az érintettek szemszögéből külön-külön nézve. - Amennyire egyáltalán lehetséges… Ugyanis senki nem tud a saját bőréből kibújni, és/vagy az esetek jó részében nincs lehetőség a dolgokat megbeszélni az érintettekkel.

 

„Hogyan kell azt megismerni, miről?”

Úgy gondolom, hogy ebben a bölcsességünknek (tudás, tapasztalatok, + empátia, tisztelet, és még sok hasonló jellemző) van kiemelkedő szerepe. Persze a megismerés soha nem lesz tökéletes, mert mindig lesz zavaró tényező, ha más nem, akkor saját szubjektív látásunk, ill. bölcsességünk hiányosságai.

Minden esetre nagyot nem lehet tévedni, ha az illető nem a saját kilátásai figyelembe vételével cselekszik, hanem a belátása szerint mérlegel, és hoz döntést.

Előzmény: Paleokrites (5225)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.19 0 0 5226

Ki állitotta, hogy Istent kizárólag a Bibliából lehet megismerni?

Előzmény: Paleokrites (5223)
Paleokrites Creative Commons License 2012.03.19 0 0 5225

....., és mond...., mi az igazság....?

 

Hogyan kell azt megismerni, miről?

Előzmény: kitadimanta (5224)
kitadimanta Creative Commons License 2012.03.19 0 0 5224

-- „a környezetnek is meg kell értenie a valaki-t, nemcsak valakinek a környezetet. S ez a kölcsönösség lényege”

-- „Úgy van, pont ez a probléma gyökere. Megérteni ugyanis nem azért kell senkinek sem a környezetét, mert a kölcsönösség elve azt megkívánja, hanem az igazság ismeretéért.”

 

Ezzel lényegét illetően egyet tudok érteni, mert valóban nem egy szabály betartása a cél, hanem az igazság megismerése. Miután a kérdést keresztül-kasul megvitattuk, azt hiszem lehet ez egy jó végszó…

Előzmény: takarito (5222)
Paleokrites Creative Commons License 2012.03.19 0 0 5223

Mutass be olyan embert, aki ismer egyetlen istenséget is személyesen a bibliából vett istenekből!

Előzmény: Törölt nick (5221)
takarito Creative Commons License 2012.03.19 0 0 5222

az a legnagyobb probléma, hogy a felvetett természetes és egészséges emberi kapcsolatokra jellemző kölcsönösség elvét (szabályt, törvényt, nevezzük bárhogy) az én agyszüleményemként állítod be

 

Nem csoda, hiszen az. A kölcsönösség a tudat terméke, és előfeltétele a mérlegelés képessége, amelyben az egyenlőségre utalni tud. A természetben semmi sem működik a kölcsönösség elvén, minden virágzik, fejlődik, bomlik, születik és meghal, egyik folyamatban sincs sem megfizetés, sem jutalmazás, sem büntetés, amely egy létrehozott törvény, szabály alapján kerülne mérlegre, és érvényesíthetné a kölcsönösség elvét.

 

a környezetnek is meg kell értenie a valaki-t, nemcsak valakinek a környezetet. S ez a kölcsönösség lényege

 

Úyg van, pont ez a probléma gyökere. Megérteni ugyanis nem azért kell senkinek sem a környezetét, mert a kölcsönösség elve azt megkívánja, hanem az igazság ismeretéért.

 

mert enélkül nem fog a dolog működni, hiszen a megértés kölcsönös kell, hogy legyen

 

Nem a kölcsönösségnek kell működnie a megértés megszületéséért, hanem az értelemnek.

 

ha Te elveted a kölcsönösség elvét (a viszont megértést-elfogadást) és nem mutatsz hajlandóságot az én álláspontom megértésére, vagy inkább elfogadására

 

Megértés és egyetértés között van különbség. Én nem értek egyet a te kölcsönösségi elveddel, hiszen ez az emberi problémák és konfliktusok keletkezésének egyik gyökere. Érteni pedig értem.

 

A megértés egyoldalú alkalmazása, mikoris csak Téged kell mindenkinek megérteni, s elfogadni

 

Elfogadásról egyenlőre te beszéltél. Én megértésről beszéltem. Másodszor, soha sem volt szó arról, hogy csak engem kell mindenkinek megérteni és elfogadni. A környezet megértéséről beszéltem, nem az én elfogadásomról.

 

Hogyan lehet így bármilyen megoldást találni?

 

Az igazság felismerése eleve adja a megoldás kulcsát mindahhoz, amit meg nem értésből, tévedésből, hamis nézőpontokból, hibás eszmékből alkottak.

 

Nemde a kölcsönösség elve az, amely erre alkalmas keretet biztosít?

 

Persze hogy nem. A szükségletek felmérése, a lehetőségek, feltételek megértése és a szorgos munka adja az alkalmas keretet ahhoz, hogy mondjuk, a szükségletek teljesüljenek.

 

Természetesen a kölcsönösség önmagában hordozza az egyensúly feltételét, amit Te szintén nem akarsz elfogadni

 

Persze hogy nem. Hiszen az emberek kölönbözőek, és sem a szükségleteik, sem a képességeik nem nyomnának egyformán a mérlegeken.

 

éppen ez a kölcsönösség adta egyensúlyi helyzet teszi az emberi kapcsolatokat – a szavak értelme is azt sugallja – kiegyensúlyozottá, harmonikussá

 

Dehogy kiegyensúlyozottá egyáltalán nem az teszi őket, hogy másoknak is – kölcsönösen - meg van az, ami nekik meg van. Ellenkezőleg. Saját igények teljesültsége szokott kiegyensúlyozottság és harmonikusság érzetét kelteni bennük.

Előzmény: kitadimanta (5204)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.19 0 0 5221

"Mivel Istenről neked sincs semmi ismereted, tapasztalatod mégkevésbé,"

 

Ezt miért gondolod?

 

Miért ne lehetne?

Előzmény: Paleokrites (5220)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!