Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2009.07.30 0 0 464
A felsorolt könyvek közt nagyon sok jó könyv van, csak az a baj, hogy a többségét szinte lehetetlen beszerezni. Körülbelül a negyedét olvastam a felsorolt könyveknek, szóval lenne mit pótolni.
Előzmény: burhinus1965 (463)
burhinus1965 Creative Commons License 2009.07.30 0 0 463

Szia  tényleg volt már mindkettőböl vagy 4-5 darab.Nem tudom  a felsorolt könyvekből mennyit olvastál,én a javát kiolvastam.Tényleg ez a kettő nagyon jó

de azért van még néhány ami jó szerintem.Ráadásul sok könyvet fel sem

soroltam ami pásztorkodás és a hasonló témákról szól,és szintén nagyon jók.

Előzmény: Törölt nick (461)
e-story Creative Commons License 2009.07.29 0 0 462

Szlovákiában az elős számú betyár Jánošik (ejtsd. Jánosik). Elképesztő, hogy mekkora legendát csináltak belőle. Harcolt ll. Rákóczi Ferenc seregében, majd a Trencséni verséget követően, állitólag, a császári seregekben szolgált.

Ami a legendájának az alapját adja, az annyi, hogy ékszereket ajándékozott több hölgynek is, akik kegyeibe igyekezett férkőzni. Hogy pénzt osztogatott a népnek, az valószinűleg hülyeség.

Amikor elfogták, mint közönséges zsiványt a bordájánál fogva felaksztották. (Amikor átállt a magyar seregből a császáriba, már azért is fel kellett volna akasztani :) )

Nem olyan régen történt, hogy a szlovák miniszterelnök kijelentette, hogy Jánosik nemzeti példakép. Ezen sokan nagyon jót nevettek, hisz akár jó, akár rossz betyár volt, lopott. És ezzel nem igazán jót üzent a lakosságnak. De akadtak, akik egyet értettek vele. Persze az elnök kijelentését követően számos cikk jelent meg különböző ujságokban, ahol a szlovák történészek felháborodásukat fejtették ki, amiért ilyen marhaságot beszél az elnök.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2009.07.29 0 0 461

Akkor bizony szerencsés ember vagy, ha már több példány is fordult meg a kezedben a Szabó és Gönczi könyvből.

Én már nagyon rég keresem őket,de hiába.

Szerintem a két legjobb könyv betyártémában.

Előzmény: burhinus1965 (460)
burhinus1965 Creative Commons License 2009.07.29 0 0 460

Az első kettő még csak csak előfordul,ezekből már szereztem több barátomnak is.

A második kettő nekem sincs meg,kis példányszámú kiadványok.Az alább küldött

listában találtok néhány jobb könyv címet betyár pandúr témában.

 

 

                                 Betyárok

 

Kedves fórumozók.Leírók ide néhány könyvet ami
betyárokról pandúrokról szólnak.A teljesség igénye nélkül.Gondolom a javát ismeritek,de biztos lesz néhány új is.
Bánkiné Molnár E:Betyárok a Kiskunságban 1996
Bálint Sándor : Történetek a Szegedi betyárvilágból
Békefi A./RIO/ Betyárok,történetek az alföldi rablóvilágból gróf Ráday korában
Berta Gy:Somogyország pandúrjainak története 2000
Béres A:Tiszántúli híres betyárok
Csapó Cs:Ráday Gedeon és a …
Duka L:Bihari betyártörténetek
Ecsedi István : Hortobágyi pásztor és betyárnóták
Edvi Illés Károly : Emlékeim a szegedi várból
Fél-Hofer:Parasztok pásztorok betyárok
Gönczi Ferenc : A Somogyi betyárvilág
Héjjas P:A Bogár betyárbanda története
Küllős Imola : Betyárok könyve
Nagy Czirok László:A Ráday kor és a szegedi vár titkai
Nagy Czirok László:Betyárélet a Kiskunságban
Osváth P:Közbiztonságunk múltja és pandúrkorom emlékei
Osváth P:Zsandár kell-e vagy pandúr

Puskás-Végh:Sisa Pista az utolsó nógrádi betyár
Szabó Ferenc : A délalföldi betyárvilág

Szekeres Gyula: A két híres betyárok,Sós Pesta és aRossz Sóvágó Jankó
Szenti T:Betyártörténetek
Szűcs Sándor : Betyárok pandúrok és egyéb régi hírességek
Szűcs S:Pusztai szabadok
Tömörkény István : Betyárlegendák
Tóth Mór: Jó madarak 1897
Így hirtelen ennyi jutott eszembe.

 

Előzmény: Törölt nick (459)
Törölt nick Creative Commons License 2009.07.29 0 0 459

Én is olvasgatom.

Az alábbi könyveket be lehet szerezni valahol? Valaki tudna segíteni?

Gönczi Ferenc: A somogyi betyárvilág

Szabó Ferenc: A dél-alföldi betyárvilág

Bánkiné Molnár Erzsébet: Betyárvilág a Kiskunságban

Végh József-Puskás Péter: Sisa Pista, az utolsó nógrádi betyár

Galgadio Creative Commons License 2009.07.28 0 0 458

Szia!

Én még olvasgatom...

Előzmény: burhinus1965 (457)
burhinus1965 Creative Commons License 2009.07.28 0 0 457

Sziasztok!

Működik még ez a fórum???

Csimpolya Creative Commons License 2009.05.02 0 0 456

Csak egy mondat, ami közvetlenül a témához tartouik, de a szövegösszefüggés miatt hosszabban kell idéznem.

A majki kolostor történetét ismerteti  a szerző.1736-ban a néma barátokat Esterházy József hívta meg a birtokára. A rendház nem volt hosszú életű, II. József eltörölte a kamalduli rendet, ezután a birtokot bérbe adták. A valaha volt kolostorépületben két pesti kereskedő posztómanufaktúrát létesített. Az üzem a napoleoni háborúk alatt szépen jövedelmezett. Annyira, hogy Sobri Jóska betyárjainak rendszeres védősarcot fizetett.

 Az    idézet Schäffer Erzsébet: Toronyiránt c. könyvének 117-ik oldaláról való, és talán nem érdektelen. 

zabfaló Creative Commons License 2009.04.03 0 0 455
Május 1-2. Betyártoborzó műsor lesz az ópusztaszeri Emlékparkban! (www.onte.hu)
lapatya Creative Commons License 2009.03.30 0 0 454
Zabfaló! A CsM Levéltárban (Szeged) megtalálható Tisza Niksa könyve, sok vásárhelyi vonatkozással.
zabfaló Creative Commons License 2009.03.30 0 0 453
Horia, Kloska és Krizsán... II.József kerékbe törette a lázadókat...
Előzmény: lapatya (452)
lapatya Creative Commons License 2009.03.29 0 0 452
Kösz a kiegészítést. Egyebekben mindenkinek ajánlom Tisza Miksa: A magyar rendőrség története c. könyvét, mely a XX. sz. elején jelent meg. Megérne egy új kiadást! Benne sok szó esik a magyar betyárvilág lehirhedtebb tagjairól, ők a Bogár testvérek voltak. A Kárpát-medence leghirhedettebb rablói a Horia-Kroska nevével fémjelzettek voltak. Belőlük a román történetírás híres parasztfelőket kreált, s ami szégyen ez a magyar tankönyvekbe is átkerült.
zabfaló Creative Commons License 2009.03.29 0 0 451
Nem éppen a legutolsó volt őkelme, mert magam írtam e topicban az utolsó hitelesen betyárnak tartott Farkas Jancsiról, aki megérte az I.VH. végét és a románok bejövetelét Hódmezővásárhelyen. Amikor is agyonütött 2 román katonát és bujkálni kényszerült előlük és még évekig élt a Horthy-rendszerben is.
Előzmény: lapatya (449)
Csaba68 Creative Commons License 2009.03.29 0 0 450
Mondták a nevét, de hallomás alapján nem mertem leírni :-)
Előzmény: lapatya (446)
lapatya Creative Commons License 2009.03.29 0 0 449
Solomilanist (19)-hez. Az utolsó betyár, Savanyú Józsi haláláról, 1909-ben emlékezett meg a sajtó. Savanyú Józsi valós története: Az 1880-as években a Városligetben, a bábjátékosok ügyes juhtolvajként mutatták be őt, de nem ez volt az igazság. Savanyú Józsi Rédey báró juhásza volt, harmadmagával. Belehabarodott a báró babaarcú, ringó csípejű szakácsnéjába. A szakácsnő sem idegenkedett a szikár juhássz legénytől, aki mit sem tudott arról, hogy a ringó csípejű hölgy a másik két társának is osztogatta kegyeit. Egyszer a hölgy mindháromójukat magához hívta és némi étel, ital és bájos pillanttás után rávette őket, hogy rabolják ki a bárót, mert most sok a pénze. Megtették és a bárót megőlték, igy lett Józsiból betyár. Társaival 5 évig raboltak, főként Zalában. A Bakonyban rejtőzködő betyár tarisznyájában hordozta imakönyvét, soha nem nyult ételhez ima nélkül. Azon síránkozott, hogy mennyi gaztettet követtek el a nevében. Vesztét ismét egy nő okozta. A korcsmárosné, akihez a betyár hűséges volt, elárulta őt Grósz Károly (van aki ezt a nevet nem ismeri?) nevű csendőrnek, aki altatót kevert a borba, amit a hölgy készített Józsinak útravalóként. Józsi útközben elaludt, igy fogta el Grósz Károly. Savanyú Józsi 1885-1906-ig raboskodott. Testvérénél juhászkodva lett öngyilkos, 1909-ben nem tudta elviselni a szabad életet
zabfaló Creative Commons License 2009.03.29 0 0 448
Olyan példát én is írtam ide, hogy "hónapos betyárt" kerestek alkalmi nyári munkára grófi uradalomba, a Károlyiékhoz...
Előzmény: lapatya (447)
lapatya Creative Commons License 2009.03.29 0 0 447
Betyárokról. Eredetileg betyárnak nevezték a jobbágy fiát, aki csak apja halála után örökölte a jobbágytelket, ha örökölte, mert ha második, harmadik fiú volt, nem mindig. Nevezték így valakinek a szolgáját is. Mivel közülük kerültek ki, azok, akik bűnözésre adták a fejüket, jelentés változáson esett át a betyár név. A betyárok közt volt "lóbetyár", aki amolyan nyomorult betyár volt, hogy a lovakat agyonverve, azokat megnyúzva, csak a bőrüket vitte el, hogy eladja. A "kapcabetyár"-nak nevezték azt a tolvajt, aki betörésből élt, és mindent elvitt ,még a kapcát is. Azokat, akiket a ma betyároknak gondolunk, hajdan futóbetyároknak nevezték. Ők szökött katonákból, szökött rabokból, szülőhelyükről menekülni kényszerülőkből kerültek ki. A betyárokat üldöző közegek elnevezése is változatos volt. Néhány elnevezés ezek közül: trabant (népiesen drabant), eredeti jelentése testőr, satrapa (perzsa helytartót, basát jelent), szívesen tüntette ki ezzel az elnevezéssel a milicia tagjait és a leginkább ismert, hajdúkat a nép. Nevezték őket még, fegyverükről muskatérosnak, pandurnak (a görög pandore szóból). Talán a legközkedveltebb nevük volt a persekutor (Móricz regényéből is ismert). Amikor kiépült a csendbiztosi intézmény (persecutor comissárium), melynek tagjai csendbiztosokból, csendkatonákból, csendlegényekből állt, a nép az ő megnevezésükre, továbbra is , a megvetését kifejező , paandur, satrafa, persekutor, drabant elnevezéseket használta.
lapatya Creative Commons License 2009.03.29 0 0 446
A japán történész Minamizuka Shingo. a tokijoi egyetem tanára, kiválóan beszél magyarul. Rózsa Sándort magyarországi kutatásai alapján írta meg japánul.
Csaba68 Creative Commons License 2009.03.28 0 0 445
Elfelejtettem, hogy egy japán történész Rózsa Sándorról írott könyve, ami japánul és angolul már megjelent, lassan itt is nyomdába kerül.
Előzmény: Csaba68 (444)
Csaba68 Creative Commons License 2009.03.28 0 0 444

Megjelent az Életünk c. Vas megyei folyóirat 2009/1. száma, ami a betyárokkal foglalkozik. A tartalomból: Betyárdalok (Sobriról, Savanyóról és másokról), néprajzi és művelődéstörténeti tanulmányok (részletek Szentesi Zöldi László megjelenés előtt álló könyvéből, Alexa Károly tanulmánya stb.), Kisfaludy Sándor levelei, sajtódokumentumok, büntetésvégrehajtási intézményi források, kelet-európai betyárballadák, J. Hasek "illavai" novellája stb.

 

Az Andrássy út 45-ben, az Írók Boltjában vettem meg, de megrendelhető (500 Ft):

Szerkesztőség: 9730 Kőszeg, Jurisics tér 7. Tel: (94) 500-155,

e-mail: eletunk@zalaszam.hu

zabfaló Creative Commons License 2009.02.10 0 0 443
Csanád vármegye, csanádapácai gyűjtésnek adták meg. Érdekes, hogy elég jól ö-zik...
Előzmény: Galgadio (441)
Galgadio Creative Commons License 2009.02.10 0 0 442
Kiskunság északi része, talán az 1840-es évek második fele, de nagyon hiányosak a rendelkezésemre álló adatok.
Előzmény: balatoninyar (440)
Galgadio Creative Commons License 2009.02.10 0 0 441

Ez egy Szöged-vidéki nóta, de Fábián Pista a valóságban Szalonta város szülötte volt és Szalonta környékén betyárkodott az 1850-es évek elején.

Árulás révén fogták el egy tanyasi istállóban, harc nélkül adta meg magát.

Felakasztották Szalontán.

Halála előtt állítólag áldást kért Szalonta városára és annak népére, de a város bíróját megátkozta.

Arról nem szól a fáma, hogy az átok megfogant-e:-)

Előzmény: zabfaló (439)
balatoninyar Creative Commons License 2009.02.09 0 0 440
Tudnatok nekem betyarokrol szolo könyv cimeket irni?
Több mint valoszin, a CSeho Pista egyik kesüi leszarmazottja vagyok. :)
Kb mikor tevekenykedett a CSeho Pista?
Köszönettel

zabfaló Creative Commons License 2009.02.06 0 0 439
Életrajz nincs, csak egy nóta.
Engöm hívnak Fábián Pistának,
A némöt szökött katonájának.
Nem viselöm szürke köpönyegit,
Nem is öszöm a némöt kinyerit.

Fekete főd termi a jó búzát,
Sűrű erdő neveli a betyárt,
Kocsmárosné, viselje hát gondját,
A jó Isten hordozza a baját.

Szöged felől fújdogál a szellő,
Gyün a zsandár, mint a zápor esső,
Szögény Fábián maga van egyedül,
Ű is fordul a fegyvere felé.

_Bátor szívem, szömbeszállok vélek,
Mögfelelök magyar beszédömnek!
Jaj, Istenöm, de nagyot vétöttem,
Hogy a zsandártisztet agyonlűttem!

Jaj, Istenöm, halált köll szenvednöm,
Vagy örökös rabságot viselnöm!
Szögedön túl van egy akasztófa,
Hej, csak odáig lösz sétálásom.

Eltemetnek a némöt agarak,
Mögsiratnak az erdei vadak,
Inkább lögyek sasok vacsorája,
Mint én lögyek némöt katonája!
Előzmény: Szentesi Zöldi László (425)
zabfaló Creative Commons License 2009.02.04 0 0 438
A nóta is azt mondja: A szögedi csikós lent itat a Tiszán, 13 aranycsöngő csöng a csikó nyakán....:)
Előzmény: Galgadio (437)
Galgadio Creative Commons License 2009.02.04 0 0 437

Na ja.

Én meg gyerekkoromban azt hittem, hogy a régi időkben az alföldön mindenki csikós, gulyás, betyár vagy minimum csárdás volt:-)

Előzmény: zabfaló (435)
Galgadio Creative Commons License 2009.02.04 0 0 436

Szia!

 

Én azért a kiskunsági Csehó Pistának megpróbálnék utánajárni a te helyedben.

Talán valamelyik kiskun város (Szentmiklós, Halas) levéltárában találni róla valami életrajzi adatot.

Elég sok ballada szól róla, talán a maga korában elég neves betyár lehetett.

Előzmény: Szentesi Zöldi László (425)
zabfaló Creative Commons License 2009.02.02 0 0 435
Így van, de csak Szegednek egymagának volt akkor vagy 40 ezer lakosa...
Előzmény: Galgadio (434)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!