Keresés

Részletes keresés

kirusz Creative Commons License 2016.04.14 0 0 3736

Az is érdekelne, hogy mi a különbség a 620-as és a 621-es között. Nem találtam meg sehol...

Előzmény: kirusz (3735)
kirusz Creative Commons License 2016.04.14 0 0 3735

Hali!

 

Roomba 621-esem lesz hamarosan. Igazából nem tudom, mire számítsak, ajándékba kapom.

 

Azért érdekelnének a vélemények, ha valaki használ ilyet.

 

Köszi!

Kirusz

gerg0 Creative Commons License 2016.04.13 0 0 3734

Haldoklik az 500-as sorozatú roombám.  :(

Az újabb sorozatok közül melyikben van tisztességes, tehát csapágyas kefe modul?

Ercsi64 Creative Commons License 2016.04.05 0 0 3731

Kedves Robotdoki!

 

Már 3 éve használok egy Roombát az 500-as sorozatból. Semmi gond nem volt vele még, nagyon szeretem. Nemrég cseréltünk a nappaliban szőnyeget, fekete kockák vannak benne kb. 30x30 cm-esek. Ezeket gondolom mélységnek veszi a Roomba, mert mikor odaér kikerüli. Lehet ez ellen valamit tenni? Biztos volt már ez kérdés a fórumon.......

 

Előre is köszönöm a válaszod!

greenysi Creative Commons License 2016.03.29 0 0 3730

Szia,

 

kérdésem lenne, hogy a roomba 880 vagy 980as megbírkozik e egy 23-30mmes szálhosszú szőnyeggel? pl ilyennel: http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/50163792/.

Valamint hogy a szűk helyeken mennyire tud navigálni, pl az ülőgarnitúra mögött van egy könyvesszekrény, köztük 3 hosszan 40-50cm széles sáv van hagyva közlekedésre. Ezt tudná kezelni és takarítani?

 

Köszönöm

Dalee Sándor Creative Commons License 2016.03.23 0 0 3725

Szia Robotdoki!

 

Köszönettel megkaptam tegnap a cuccokat, köztük is a 2 db világítótornyot, így már a meglévőkkel együtt 4 db-ra duzzadt a világítótorony flotta. Így már ki tudtam próbálni a 3717-es posztban lerajzolt emelet takarítását, az alábbi elrendezésben (zöld: dokkoló, piros: világítótornyok, kék:fürdőszobai világítótorony menet közben áthelyezve):

 

 

 

A porszívót a dokkolóról indítottam a 2. szobából. Először azt szépen kitakarította, majd kiment a folyosóra.Azt is alaposan kitakarította, bár a világítótornyok környékén elég sokat forgolódott a saját tengelye körül.  Miután már elég sokat takarított gondolom be akart menni a 1. szobába vagy a Fürdőszobába, mert azt csinálta, hogy odament a szobához az ajtó jobb felső oldala felől közelítve, hirtelen megállt, elsomfordál egy fél métert a folyosón jobbra, majd megint próbálta megközelíteni lassan a szobát.  Ezt jó párszor elismételte. Aztán feladta elment a folyosón egyéb irányba. Gondoltam, lehet túl közel vannak egymáshoz a világítótornyok (fürdőszoba, 1. szoba, bár egymást nem látják a 90 fokos elhelyezésnek köszönhetően), de a porszívó biztos látja őket közel egymáshoz, ezért átraktam a fürdőszoba ajtóban lévőt a fürdőszoba belsejébe, közel a falhoz, úgy, hogy a sorompó fal sugara kicsit srégen világítson (kb. 210 fok). Áthelyezést a képen kékkel jelöltem, csak nem tudtam a Paint-al  csak 180 fokot  fordítani, a valós  ~210 fokot nem. Ekkor még egy jó pár percig takarított, de ezután bement az 1. szobába. Azt alaposan kitakarította, ezután kijött, viszont ekkor egy teljes takarítási ciklust (20-30 perc) csinált ismét a folyosón, azaz másodjára is kitakarította. Majd bement a fürdőszobába, miután azzal is végezett ismét kijött a folyosóra. Ekkor mér nem vacakolt a folyosóval, szinte rögtön bement az utoljára maradt 3. szobába. 3. szoba végeztével kijött a folyosóra és rögtön be is ment a 2. szobába, illetve a dokkolóra.

 

Kérdéseim:

1. A folyosó 1. takarításakor, amikor elkezdett somfordálni a 2. szoba körül, tényleg be akarhatott oda menni, csak megzavarta a fürdőszobai torony?

2. Miért nem ment be rögtön a fürdőszobába miután kijött az 1. szobából, hanem ismét fél órát takarított az előszobában?

3. Valamilyen félig átlátszó fóliával nem lehet letakarítani a világítótornyok tetejét, hogy ne hagyjon ki fél méter sugarú kört a tornyok körül a robot, csak mondjuk 10-15 cm-t?

 

A választ előre is köszönöm:

 

D.

 

 

 

 

 

Előzmény: Dalee Sándor (3717)
Liz999 Creative Commons License 2016.03.22 0 0 3724

Szia Robotdoki!

Szeretném kérdezni, hogy az Irobot 555-össel van kevesebb javítási gond, vagy inkább 620-assal ? Melyiknek kevesebb a felújítási költsége?

Üdv. Liz

baripari Creative Commons License 2016.03.19 0 0 3723

dettó. valaki tud esetleg segíteni, h hogy lehet a 620szal összehangolni? 

Előzmény: Törölt nick (3722)
Törölt nick Creative Commons License 2016.03.19 0 0 3722

Szintén megrendeltem az IR cuccot 620-as Roombával rendelkezem, addig jutottam leírásokból, hogy letöltöm a Zazaremote appot a play store-ból, hozzá adom a 650-es típust, de vezérlő gombok nem jelennek meg, csak a pontozás alatt "more button", ahol vannak utasítások angolul és kínaiul, de egyikkel sem csinál semmit. Ötlet, tapasztalat? Köszi!

Előzmény: Poli27 (3709)
baripari Creative Commons License 2016.03.18 0 0 3721

Köszi az infót,  megrendeltem a kütyüt, megjött, cak a 620-asomhoz nem bírom beállítani. Vagy ahhoz nem is lehet? Ha igen, hogyan? 

Előzmény: Poli27 (3709)
Dalee Sándor Creative Commons License 2016.03.17 0 0 3720

Köszönöm,

 

A többi kérdésre nem tudjátok a választ?

Előzmény: szalkaie (3719)
szalkaie Creative Commons License 2016.03.09 0 0 3719

Azért szerintem az egy hét nem számít hosszú időnek, főleg egy feltöltött akkumulátornál!

Nekem is volt a Braava egy hétig töltés nélkül, benne maradt az akksi. Nem lesz semmi baja.

Az iRobot gépekben nem az a gagyi, nagy önkisülésű akkuk vannak úgy gondolom.

Előzmény: Dalee Sándor (3718)
Dalee Sándor Creative Commons License 2016.03.08 0 0 3718

Bocsánat, elírtam az első sorban, nem 586, hanem 786 a vásárolt porszívó típusa.

 

Közben még egy kérdés jutott eszembe.

 

Most egy hétre el kellett pakolnunk a robotokat, azaz nem lesznek töltőn. A porszívóból a leírtak szerint ki is vettem az aksit, de a Braava leírásában erről nem találtam semmit, azaz nem kell kivenni belőle az akkut, ha nem használjuk hosszabb ideig?

Előzmény: Dalee Sándor (3717)
Dalee Sándor Creative Commons License 2016.03.08 0 0 3717

Sziasztok!

 

A minap megjött a Roomba 586 porszívó és a Braava 390t feltörlő robot.

Tapasztalatom első takarítás után :-) és kérdéseim:

Roomba:

Vásárlás előtt volt nálam kölcsön a hétvégére valamelyik 500-as modell.

A házunk kétszintes, az emeletre felérve a lépcsőről egy kis, kb. 1,5m x 4m folyosóra jutunk, melyből 3 szoba, egy fürdőszoba nyílik, a hálószobából nyílik a gardrób(a piros pontnál van jelenleg a robot):

Itt lett kipróbálva mindkét robot először. A saját 786-is gépem itt sokkal tovább takarított, mint a kölcsön 500-as. Gondoltam nem baj az új sorozat alaposabban takarít. Sajnos ma elszomorodtam, mert ráengedtem a porszívót a földszinten lévő 50 m2-es amerikai konyhás nappalira, ami nettó területre természetesen a bútorok (konyhaszekrény, ülőgarnitúra,stb...) miatt jóval kisebb, úgy 35 m2:

 

 

A nappali és a konyha-étkező rész között a konyhabútor és a sarokkanapé képez egy másfél méter széles átjárót, azaz a robot szempontjából úgy néz ki, mintha két külön helyiség lenne egy széles nyitott ajtóval. Itt az 500-as robot mindkét térrészt alaposan kitakarította, az én új 700-as gépem a konyha részbe az szoba méret felmérése után csak kétszer volt, egy-egy rövid ideig. A nappali terület konyha felőli oldalán is jóval ritkában takarított mint a másik oldalon, ahol a takarítás idejének a legnagyobb részét töltötte. Azaz a nappali-konyha helyiség 2/3-át alig takarította ki, 1/3-át pedig túl takarította 3-4 szeresen. Igaz ezen a területen van egy kis gyerekasztal, közzel három falhoz, illetve egy székhez (képen zölddel jelölve), ahol a legtöbb időt töltötte. Tudom a széket, aszalt kicsit távolabb kell húzni egymástól, illetve a falaktól, a konyhát a nappalitól világítótoronnyal el kell választani. Egyébként (1.) a világítótorony működik, ha nem dokkolóról indítom (a fórumból ez nem derül ki egyértelműen)? Ami elszomorít, hogy a régi, kölcsönkapott 500-as modellel 2-szer kitakarítva nem volt ilyen gond, nagyjából mindenhol ugyanannyi időt töltött, pedig az asztal, illetve a szék is ugyanott volt, illetve nem volt hozzá világítótorony.

A két gép között még annyi működésbeli különbséget találtam, hogy az új gép, ha koszt érzékel, akkor az adott területen 2-szer,3-szor átmegy előre-hátra mozogva (mint korábban írtátok), ezt az 500-as esetében nem tapasztaltam, hozzátéve, hogy szabadszemmel én nem láttam az adott területet koszosabbnak.

Kérdéseim:

2. Az emeletet miképp takarítsam? Egyszerre a 3 szobát, a fürdőt, illetve azt a kis folyosót szeretném takarítani. A korábban leírtaknak megfelelően a helyiségek a folyosóról nyílnak, kivéve a gardróbot, melybe a hálószobából lehet bejutni. Mindegyik területe elég kicsi. A szobák terület kb. 10-15 m2, a fürdő kb. 4-5m2 a gardrób 2-3m2. Gondolom a világítótoronnyal leválasztott hálószobából kellene indítani, amit a gardróbbal együtt kitakarítana. A többi szobát ki fogja ezután takarítani vagy mindenhova kellene világítótorony? Ebben az esetben vennem kellene még 3-at (csak egyet adtak a géphez). Másik megoldás amit látok, esetleg rakjam a folyosó közepére a világítótornyot, így az első részben a hálószoba-gardrób, plusz egy szoba, illetve a folyosóból kb. 3 m2-t takarítana, a második felvonásban takarítaná ki a hátsó szobát + a fürdőt. Elég lenne az első két szobára az idő, illetve amikor átmegy a világítótornyon a robot akkor a torony lezár és nem engedi vissza az első két szobába a porszívót és ha nem akkor meddig marad lezárva? Melyik verzió lenne jó esetleg egy harmadik?

2. HEPA filtert milyen időközönként és hogy lehet takarítani, lehet mosni is?

3. Tényleg cserélni kell kéthavonta, mert azért elég húzós, hogy egy évben 12 szűrőt kell elhasználni.

4. Szerintem a HEPA szűrő hatékonyságát nagy mértékben csökkenti, hogy a szűrő alatt nincs tömítés, ezért ott simán élt tud menni a por amit a HEPA megfogna. Mi a véleményetek?

5. Lehet kapni 5 ágú sarokkefét is, az jobb?

6. Miért jobb az XLife akksi, hiszen az is NiMH? Robotdoki árulsz Li Ion akksit, azt hogy fogja tölteni a Robot?

7. Olvasgatva a fórumot most látom, hogy az elején lévő érzékelők előtti ütköző plexifelület karcolódik. Megnéztem az enyémet és tényleg 3 nap használat után már szép karcos a felület, de mintha lenne rajta egy vastagabb védőfólia. Nem merem piszkálni a szélét, nehogy lejöjjön, ha tényleg az. Igazam van, van rajta védőfólia, és az le lehet cserélni vagy erre a 3 nap után karcos felületre ragasszak valami átlátszó fóliát?

8. Milyen gyakran kell cserélni a 3 kefét és mi a jele, hogy cserélni kell?

9. Sajnos az üzembe helyezés után találtam meg ezt a fórumot, ezért követve a használati utasítást rögtön felraktam a töltőre és rajta is maradt 24 óráig. A töltés előtti lemerítés elmaradt. Okoz ez gondot az akkumulátornak?

10. Mivel ez PET edition miért nem járt hozzá PET tartály csak a HALO torony?

11. 2551 poszt videot én is szeretném rekonstruálni (csíkot húz a bejárt területen a porszívó). Melyik szoftverrel és hogy lehetne megcsinálni ezt a csíkhúzó effektust.

12. Nincs valami jó Android App távirányításra ha már a telefonomon van infra.

13. Nem sikerül lobbizni a magyar nyelvért (mármint a porszívóba)?

14. Világítótorony esteleg később jó lesz a 980-hoz is?

15. Világítótorony funkció működik akkor is, ha nem a dokkolóról indítom?

16. Az baj hogy elég sok minden van a nappaliban és nem a közepéről indítom, ezért nem tudja, hogy milyen nagy a nappali? Akkor most a körözésből vagy az első 50 ütközésből állapítja meg a szoba méretért?

 

Braava:

Az emeleti folyosót és a gardrób szobát szépen felmosta, pedig a gardróbban rengeteg szekrény van magas lábakkal, melyek sok kis zugot alkotnak.

A hálószoba egyik felén (ahol a franciaágy van) a tetőtér miatt a plafon ferde, a robot az eddigi fallal párhuzamos pályájától kezd egy kicsit elfordulni, de azért szépen felmosott mindenhol.

 

A nappali kb. 9,5m hosszú, melynek a közepére tettem a gps- t (NorthStar).

A robotot a rövidebb falakkal párhuzamosan indítottam el és érdekes módon a nappali részt szépen megcsinálta a rövidebb falig, pedig a rövid fal előtt van a képen látható térelválasztó faldarab, mely mögött szerintem nem láthatta a navigációs jeleket a plafonon. Konyha felőli rövid faltól számított kb 1,5 m széles csíkot kihagyta, mintha ott lett volna vége a helyiségnek. Először arra gondoltam, hogy biztos kicsii a gps hatótávolsága, de akkor utána a nappali felőli rövid falig miért ment el (1) ? Lehet, hogy kellene még egy NorthStar?

További kérdések:

2. A nedves törlőkendőt indítás előtt benedvesítem. Egy idő után mintha kiszáradna, már csak középen nedvesíti a padlót, ott ahol van a tartályból átvezető filcdarab. Ez így természetes vagy van valami gond?

3. A Scooba-hoz tartozékként vehető Hard Floor Cleaner koncentrátum használható a Braava-hoz? Nem tömíti el az átvezető filcet?

4 Esetleg más,  normál boltokban elérhető baktériumölő koncentrátum van amit lehetne hozzá használni?

4. Mennyi időnként kell cserélni a felmosó kendőt?

5. Mennyi időnként kell cserélni az átvezető filcet?

 

+1 kérdés:

Robotdoki, Szegeden nincs javító/karbantartó szervízetek/átvevő pontotok?

 

A kezelési utasítás lehetne kicsit részletesebb.

Plusz egy ötlet (már akinek van udvara/erkélye) A robot és portartály takarításához nagyon jó a levegő spray (kb. 500Ft), mely gyorsan és könnyen le, illetve kitakarítható.

Bocsánat, hogy hosszú voltam, de lehet, hogy még lesz kérdésem.

 

Üdv:

 

Dalee

kajanildiko Creative Commons License 2016.02.29 0 0 3716

Kedves robotdoki!

Köszönöm a választ.

Üdv,

Ildikó.

 

Előzmény: robotdoki (3715)
kajanildiko Creative Commons License 2016.02.20 0 0 3714

Sziasztok!

Tegnap jött meg a drágaszágom, egy 880-as, amit azóta is próbálgatok. Ma két toronnyal odaállítottam 3 helyiség kitakarítására, közben figyeltem az időt. A 20 nm-es dolgozóban 50 percet dolgozott, ami soknak tűnik, igaz, hogy kínlódott a kilim szőnyeg sarkaival, néha felgyűrte, máskor simán áthaladt rajta. Már ez is egy gond, remélem, ha a sarkok alá is teszek csúszásgátlót, ez megoldódik. Ha van más ötlet, szívesen fogadom.

Ami a legfurább, hogy a 44 nm-es nappaliban 30 percet dolgozott, már csak azt hallottam, hogy az előtérben van. Megnéztem, vannak olyan helyek, ahol egyáltalán nem járt. Mi a teendő ilyenkor?

Utána az előtérben, ami 20 nm, sima csempe, kevés bútor, megint 30 percet dolgozott, a küszöbök mentén otthagyva a koszt.Ügyesen rátalált a dokkolóra.

Most töltődik, kicsit félek az egyik gyerekszoba viszonylag vastag szőnyegétől...

Miért nem járta rendesen végig a nappalit?

Szép napot mindenkinek!

Ildikó.

zsadi85 Creative Commons License 2016.02.15 0 0 3711

Sziasztok!

A napokban lettünk egy Roomba 620 as Robi gazdái.

Nem is gondoltuk, hogy ennyire be fog válni.

Az 50nm és lakásba hagyományos porszívózás után helyeztük üzembe és képes volt két tartály porcicát összeszedni.

 

Viszont van vele egy olyan probléma, hogy a dokkolóról nem tőlt csak direktbe az adapterről. Ha megnyomom a Robin a dokkoló gombot, akkor az infrával szépen rádokkol, de le is mászik róla azonnal. Ha kézzel teszem rá a dokkolóról akkor a dokkoló zöld ledje folyamatosan világít, de a Robin nem kezd el narancssárgán villogni a töltés visszajelző. Ha dokkoló nélkül direktbe töltöm akkor szépen villog a narancssárga töltésvisszajelzője.

Valaki tudna nekem ebben segìteni, hogy melyik részén lehet a probléma.

Előre is köszönöm!!!

 

Poli27 Creative Commons License 2016.02.15 0 1 3710

http://store.irobot.com/irobot-roomba-980/product.jsp?productId=68167956&cp=2501652&parentPage=family

 

Az Irobot 980 egész ígéretesnek tűnik, vajon mikor lesz kapható itthon is?

Poli27 Creative Commons License 2016.02.15 0 0 3709
szalkaie Creative Commons License 2016.01.25 0 0 3708

Ez engem is érdekelne!

Előzmény: baripari (3707)
baripari Creative Commons License 2016.01.22 0 0 3707

Tyű, nagyon tetszik ez a távirányítós mobilba rakható kütyü, ilyet én is szeretnék. :) Hogy hívják ezt, hogy keressem az ebayen? + Van hozzá mobilra telepíthető progi is? Nem vagyok műszaki, úgyhogy köszi, ha tudtok segíteni.

Előzmény: ByKa (3704)
ByKa Creative Commons License 2016.01.16 0 0 3706

Igazán nincsmit. De hogy megvetted az eredetit, azt ne bánd!

Egy cseppet sem. Fog az még kelleni!

 

Üdv.

Előzmény: Spenót (3705)
Spenót Creative Commons License 2016.01.16 0 0 3705

Na, már meg is rendeltem. 206Ft :)

Kár, hogy már megvettem a robothoz a drága távirányítót, de mindenhez jó lesz ez a mobilos megoldás. Köszi a tippet!

Előzmény: ByKa (3704)
ByKa Creative Commons License 2016.01.16 0 0 3704

E-bay-en találsz, de ezt otthon is össze tudod rakni egy kis kéz ügyességgel.

Én is türelmetlen voltam, rendeltem, aztán mivel 30 nap a tengerentúlról a

szállítás, csináltam is egyet, mert nem akartam elhinni, hogy működhet.

 

Pedig DE.

 

A készen kaphatók közül van kisebb, nagyobb, és abszolút nem vészes az ára.

 

Előzmény: Spenót (3703)
Spenót Creative Commons License 2016.01.16 0 0 3703

Jól látom, hogy a fülhallgatóba lehet dugni az IR kütyüt? Hol lehet ilyet kapni?

Előzmény: ByKa (3702)
ByKa Creative Commons License 2016.01.16 0 0 3702

Sziasztok!

Robotdoki segítségével és páratlanul korrekt tájékoztatásával szinte újjávarázsoltuk a használtan vásárolt 560-as robotunkat.

Hihetetlen, mekkora teljesítményváltozást jelent egy új akkumulátor!

 

Amikor hozzánk került, sokmindent nem értettünk, (20 percet tudott, ha nem futott szőnyegre...) nem állt vissza a dockra, sokszor erőlködött, átsétált a virtuális falon, és hangoska is volt szegény.

Most csak úgy siklik, mint a kopasz bőrfelületre landolni próbáló ám onnan lecsúszó légy, sokkal halkabb, és mintha táncolna, csak úgy suhan végig a szőnyegünkön is.

Egy óra után állt vissza (– értsd: visszaállt! –) a dockra, és a Kedvesem onnan levéve új területre helyezte, és ott is végzett... Fantasztikus!

 

Nagyon érdekelni kezdett a technológia, a kezelhetőség, a karbantartás, rengeteg fórumot végigbújtam, köztük javarészt külföldi oldalakon, mégis

itt kaptam meg a tényleges válaszokat.

 

Mivel műszaki beállítottságú vagyok hobby szinten, minden  új érdekel, és kissé maximalista is, magam igyekszem megoldani a felmerülő problémáim, az érdeklődésemnem magamnak fellállított feladataim.

 

Ügyködtem egy kicsit a héten, gondoltam megosztom veletek, hogyan tudtam még kényelmesebbé tenni a Kedvesemnek a takarítást...

 

 

 

Mindenkinek kívánok kellemes hétvégét!

 

ByKa

breki69eeseiv Creative Commons License 2015.12.01 0 0 3700

Tisztelt Robotdoki!

Szalagparkettán használható a 450-es, nem marad utána túl vizes?

Köszönettel Bre.ki

Ellensúly Creative Commons License 2015.11.29 0 0 3699

Sziasztok!

 

iRobot Braava 320-szal kapcsolatban tud valaki segíteni?

 

Néha teljesen érthetetlen módon viselkedik a gép. Két, 16-18 négyzetméteres szobából áll a lakásom, és egy szobát az esetek közel felében normális idő alatt (30-45 perc alatt) felmos, az esetek nagyobbik felében viszont csak 1,5-2 óra alatt, sőt, van, hogy még 2,5 óra alatt, lemerülésig sem. Van, hogy egyszer sem akad el, van, hogy tízszer is, teljesen sima területen. Ilyenkor odamegyek hozzá, megnyomom az egyik gombot, három sípolás, majd a dallam, utána a hátulját picit megemelem, visszaengedem a földre, vízcseppgomb, és megy tovább gond nélkül. Ha így viselkedik, egy területet számtalanszor bejár. És persze mindig máshol akad el. Olyat is többször tapasztaltam, hogy egy helyben tolatva forog egy ideig, és olyat is, hogy akadálynak ütközve még vagy egy percig próbál tolatni.

 

A leírásában azt találtam, hogy a túl laza rongy okozhatja az elakadást, de ez kizárt, mert számtalan módon kipróbáltam már a rongytömést a kissé lazától a nagyon feszesig, és mindegyiknél jelentkezett a hiba. (És ugyebár az esetek közel felében gond nélkül kitakarít a gép.) Ráadásul a laza rongy nem indokolná a kóválygást, hogy egy területet ötször vagy még többször bejár.

 

Van valaki, aki tudja, mitől lehet ez? Lehet kezdeni vele valamit, vagy szerviz?

 

Köszönöm előre is!

micsodacsöre Creative Commons License 2015.11.26 0 0 3698

Szasztok kedves robotolók! Irobot 880 és 780 közül szerintetek az áron kívül mi az a különbség, pozitív vagy negatív tapasztalat, ami segít eldönteni, hogy melyiket vásároljam meg ? Köszi előre is a segítséget! 

micsodacsöre Creative Commons License 2015.11.26 0 0 3697

Irobot 880 vagy 780 mellett közül melyiket válasszam mi a különbség a két gép között az áron kívül? Köszönöm szépen előre is a válaszokat !

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!