Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.01.05 0 0 14705

Shutterre rakom egyelőre, minden nap minimum 10 képet felrakok, igaz legtöbbször egy-egy téma alapján készült sorozatot, lehet még nem elég változatos a portfólióm.

Előzmény: PT72 (14704)
PT72 Creative Commons License 2018.01.05 0 1 14704

Szia, ez elég tipikus. Nem tudom melyik oldalra tettél fel képet, de a Shutteren úgy van, hogy ha nem teszel fel folyamatosan újakat, akkor elapadnak a letöltések.

Előzmény: Törölt nick (14701)
PT72 Creative Commons License 2018.01.05 0 0 14703

Sajnálom. Én tegnap-ma nem dolgoztam. Tedd fel vasárnap este, hétfő reggel, akkor jó eséllyel elém fog kerülni. Általában hétfőtől szerdáig dolgozom, csütörtök-pénteken a saját dolgaimmal foglalkozom.

Előzmény: Dénes87 (14702)
Dénes87 Creative Commons License 2018.01.05 0 0 14702

Szia!

 

Felraktam tegnap újra a svenkelős képet, beállítottam, hogy már volt felrakva. A leírásba beleírtam, hogy panning-oltam a képet és ezért lehet egy minimális elmosódás. Ugyanazzal az indokkal visszadobták.

Előzmény: PT72 (14699)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.05 0 0 14701

Sziasztok!

 

Én is nemrég kezdtem bele a stockba, pontosabban lassan egy hónapja, volt is négy eladásom az elején, viszont eléggé megtorpant most a helyzet, egy hete semmi nem történt, pedig minden nap töltök fel, elején ez mennyire normális?

Dénes87 Creative Commons License 2018.01.04 0 0 14700

Szia!

 

Rendben. Köszönöm! Felrakom így újra.

Előzmény: PT72 (14698)
PT72 Creative Commons License 2018.01.04 0 1 14699

Ja, és ahogy szintén írtam korábban: az ismételt beadáskor mindig jelöld meg, hogy "previously submitted content, stb." Van egy ilyen opció a "Notes for reviewer" sorban. Akkor a reviewer feltételezi majd, hogy valamit javítottál.

Előzmény: PT72 (14698)
PT72 Creative Commons License 2018.01.04 0 1 14698

Szia, most csak a traktoros képről írok gyorsan, majd megnézem később a többi képet is, amikor tudom: én elfogadtam volna. Add be újra, de írd bele az editoial caption-be a biztonság kedvéért, hogy "slightly blurred image" vagy valami hasonlót. Nem látom 100%-os méretben (ahogy a reviewer látja) a képet, de gondolom az a gond, hogy kicsit be van mozdulva (egyetértek, ez szerintem is inkább hozzáad a képhez, mint elvesz belőle). Ahogy írtam korábban: ha egyszer elutasították a képet, akkor a reviewer látja az elutasítás indokát, és hajlamos ugyanazzal az indokkal elutasítani. Ha hozzám kerül, én majd elfogadom. :)

Előzmény: Dénes87 (14697)
Dénes87 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 14697

Szia!

 

Közben felmerült még egy kérdésem, ha nem gond. Másodszor dobták vissza ezt a képet shutteren:

 

https://www.dreamstime.com/harvesting-tractor-wheat-field-combine-summer-day-seeds-goes-further-immediately-to-trailer-image106839783

 

Ezzel az indoklással:

Focus -- The main subject of this image is not in focus.

A gondom az, hogy ez egy állványról svenkelt kép, nd 16-os szűrővel készült és még így is rekeszelni kellett, így az élesség szerintem a helyén van, maximum a svenk miatt nagyon minimális bemozdulás volt. De ps-ben az első lepattanás után játszottam kicsit a rázkódáscsökkentéssel. Megnéztem beleközelítve előtte-utána és tényleg élesebb lett, így újra felraktam, de második körben ugyanezzel az indoklással visszadobták. Pedig ez a technika szerintem pont ad hozzá egy pici pluszt a hasonló képekkel szemben. Dreamstime-on csont nélkül elfogadták azt a verziót is, aminél beleközelítve tényleg rámondható, hogy nem tűéles. Érdemes vajon újra feltölteni, vagy esetleg van erre valami szigorúbb kontroll shutteren?

Előzmény: PT72 (14695)
Dénes87 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 14696

Szia!

 

Rendben. Jogos. Akkor máshogy közelítem meg. Az oldalam láttad. Azon kívül még itt van fent pár fotóm:

https://500px.com/mdenes

 

Melyik képeimmel érdemes inkább próbálkozni? Tudom minél több annál jobb, de baromi sok képem van ezeken kívül is, ami nem került fel, de egyébként lehet, hogy stockon menne. Csak azért nem akarom elcseszni az időt, hogy hátha megveszi valaki. Mondjuk úgy, a működőképesebb csapásirányra lennék kíváncsi. Pl érdemes vajon híresebb filmekből készített figurákról készült képeket felrakni? 

Előzmény: PT72 (14695)
PT72 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 14695

Szia, sajnos ez nem megy. Nem léphetek kapcsolatba feltöltőkkel, a galériám pedig elárulna rólam mindent. Az SSTK-n használt contributor nevem épp ezért is olyan, hogy aközött és az itt használt nick-em között hagyományos eszközökkel nem lehet összefüggést találni. Az NSA nyilván megtalálna, de talán az itteni fórumozók nem. :)

Előzmény: Dénes87 (14694)
Dénes87 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 14694

Szia!

 

A galériádra kíváncsi lennék, ha nem gond. Mivel te ebből élsz, elég jó iránymutatás lenne szerintem, hogy miben érdemes gondolkodni.

Előzmény: PT72 (14692)
Dénes87 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 14693

Szia!

 

Nem gond, már így is előrébb vagyok, max az a pár kép oda nem kerül fel. Érdemes vajon híresebb filmekből készített figurákról készült képeket felrakni? 

Előzmény: PT72 (14692)
PT72 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 14692

Szia, szívesen. A dreamstime-nál nem tudom, hogy mik a szabályok, így arra nem tudok semmi okosat mondani. :)

Előzmény: Dénes87 (14691)
Dénes87 Creative Commons License 2018.01.01 0 0 14691

Szia!

 

Azért is érdeklődöm, mert ha nem érdemes vele foglalkozni, akkor nem erőltetem. Csak ott ahogy látom sokkal magasabb összegeket lehet összeszedni. De alapvetően van egy főállásom, mellette csinálom a fotózást, ezt akarom olyan szintre felhúzni, hogy a másik helyet ott tudjam hagyni és ez a stockolás rengeteg időt el tud venni. A képválogatás, a kulcsszavazás és társai. A legos képeket shutteren elfogadták az alapján amit írtál. Viszont dreamstimeon visszadobták mindet, ott így sem fogadták el. Az aratós meg permetezős traktoros képeket viszont mindkét helyen elfogadták így. Köszi a segítséget!

Előzmény: PT72 (14690)
PT72 Creative Commons License 2018.01.01 0 1 14690

Szia, nem akarlak semmiről lebeszélni, csak a saját, évtizednyi tapasztalatomat mondom: szerintem a getty nem éri meg a befektetett munkát. Nyilván neked is limitált az időd, amit erre tudsz fordítani, amíg nem főállásban csinálod, nyilván érdemes ezt az időkeretet a leghatékonyabban kitölteni. Én legalább 10 éve vagyok Getty-n is, hoz viszonylag rendszeresen pénzt, de nem annyit, mint amennyit a kizárólagosság és a befektetett munka megérne. Nekem mindig is a Shutter volt a lényeg, a többi csak aprópénz ahhoz képest. Persze minden kicsi is számíthat, de amíg van mit töltened a Shutterra, szerintem jobban megéri arra áldozni az időt és energiát. De ez csak az én személyes tapasztalatom.

 

A Lego-ról: mindenképp szerepeljen a kulcsszavak között, hogy "illustrative editorial". Elvileg így el kellene fogadni. Ha van egy kis szerencséd, akkor hozzám fog kerülni, főleg ha a reggeli órákban töltöd fel. Pl. ha most felteszed, akkor jó esély van erre, mert jelenleg egyedül én dolgozom az editorialban, és nincs túl sok kép, tehát lehet, hogy elém kerül, még mielőtt az amerikai kollégák is beszállnak délután.

Előzmény: Dénes87 (14689)
Dénes87 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 14689

Igyekszem, most a shutter és a dreamstime mellett még a getty images-ben gondolkodom, de ha jól láttam az exclusive alapból, szóval oda jól ki kellene találni, hogy mi kerüljön fel. Bár most már akarok direkt stock fotókat készíteni, szóval így megvan a lehetőség, hogy ugyanazt a témát megfotózzam több módon és egy része mehetne gettyre, a másik része meg a többi oldalra. Így max a korábbi képeimből kellene olyat válogatni, ami csak getty-re menne. Köszi a tippeket!

Előzmény: PT72 (14684)
Dénes87 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 14688

Szia!

 

Köszönöm szépen! A kérdés aktuális volt még mindig, ugyanis a legos meg aratós képeimet nem nagyon fogadták el. Shutteren 1-et aratós kombájnos, dreamstimeon meg két aratós kombájnosat, traktorosat egyik helyen sem, legosat szintén. De akkor a traktorosoknál megvan miért nem, rápróbálok így minden módosítás nélkül editorialba. A legosaknál egyiken sincs lego felirat, hungarocelles termékfotókat csináltam lego figurákkal, szóval ott szerintem megvan az élethelyzet, mert épp "kitermelik" az anyagot, megpróbálom akkor ezt így.

Előzmény: PT72 (14681)
PT72 Creative Commons License 2017.12.26 0 0 14687

Hasonló jókat Neked is! Ha kérdés van, nyugodtan írj itt. Közvetlenül nem léphetünk kapcsolatba, de név nélkül itt a fórumon igyekszem segíteni.

Előzmény: i-w (14686)
i-w Creative Commons License 2017.12.26 0 0 14686

Nagyon köszönöm! Számunkra igazán sokat jelent a segítséged, nagy dolog, ha az ember közvetlenül egy Shutterstock-reviewertől kaphat tanácsot és infót. A kötekedőkkel ne törődj. Nagy kárt okoznak nekünk, ha elveszik a kedved a fórumtól. A karanténos ikont végül elfogadták (bár úgy rémlik, minden alkalommal változtattam valamit a szövegen is); úgy néz ki, a vevők is értik, mi akar lenni. Bár nem annyira a Shutteron, inkább más oldalakon fogy. Az állítólag raszteres fájlt is elfogadták harmadszorra. Azon nem tudtam változtatni, mert nem volt mit :-), tehát ugyanúgy adtam be.
Kellemes ünnepeket, boldog új évet!

Előzmény: PT72 (14685)
PT72 Creative Commons License 2017.12.26 0 1 14685

Még egy tipp ezzel kapcsolatban (bocs a sok hozzászólásért, most majd megint nem járok erre egy darabig): ha elégedetlen vagy egy döntéssel, és újra be akarod adni a képet, akkor javaslom, hogy arra is figyelj, hogy más napszakban adod be, mint előzőleg. Nem tudhatod, hogy nem üres-e éppen az adott kép elbírálási sora. Ha véletlenül épp üres (tehát pl. beadsz egy vektort, és épp nagyon kevés vektor vár elbírálásra, ami mostanában sokszor előfordul), akkor a képed a beadás után akár percekkel a reviewerhez kerül. Ha kb. ugyanakkor adtad be (mondjuk reggel), mint előzőleg, akkor elég jó esély van rá, hogy ugyanahhoz a reviewerhez kerül, mert általában egy reviewer mindig nagyjából azonos napszakban dolgozik. A magyar idő szerinti reggeli órákban összesen 2-3 reviewer dolgozik mondjuk a vektorokon, így igen nagy az esélye, hogy ugyanahhoz kerül, mint előzőleg, ő adott esetben emlékszik is a képedre, alaposan megnézi, hogy kijavítottad-e a hibát, tehát összességében nagyobb az ismételt elutasítás esélye, mint ha mondjuk este adnád be, amikor egyszerre 30-an dolgoznak a vektorokon. Mindez persze csak akkor igaz, ha épp kevés az elbírálandó kép, ha sok, akor mindegy mikor adod be, nem tudhatod, hogy mikor bírálják majd el. De általános szabályként érdemes erre figyelni: mindig más napszakban add be újra a képet, így nagyobb az esélye, hogy más reviewer elé kerül.

Előzmény: i-w (14679)
PT72 Creative Commons License 2017.12.26 0 1 14684

Szia, megnéztem az oldaladat. Szerintem nyugodtan érdemes a Shutteren próbálkoznod, technikailag jók a képek, a feltöltött képek jelenetős részénél jobbak. Nyilván többfajta kép kell, mint amit az oldaladon láttam, mert pont ezekből a témákból elég sok van, nagy a verseny. Ha pedig egyelőre nincs több téma, akkor ezekből kell sok, hogy a kereséseknél a tieid mindig ott legyenek a frissek között. Sok-sok kitartás kell persze, 4-5 ezer kép körül kezdhet el működni a dolog (garancia persze nincs rá), de sajnos akkor sem lehet leállni, minden héten újakat kell feltenni. Sokat. Tipp: lehet a fotókat többször használni. Lehet mindenből színes és fekete-fehér verziót feltenni, lehet vágni egy képből egy vízszintes és egy függőleges verziót, ez mind megengedett. Így egyből sokkal több feltöltendő anyagod van. Valamint: nem kell egyszerre sokat feltenni, inkább az a fontos, hogy tényleg állandóan legyenek új képeid. Amit esetleg elkezdenek venni, abból tegyél fel újabb verziókat, más színezéssel, szűrőkkel, stb., a reviewer mérlegelésén múlik, hogy mennyit fogad el ugyanabból a témából. Nyilván nem egyszerre kell feltenni ugyanannak a képnek 8 verzióját, hanem 1-2 hetes időközökkel. Készítesz 8 verziót, beteszed őket mappákba és 2 hetente felrakod az újabb verziókat. Mindegyiket vágd egy kicsit más méretűre, akkor nehezebben ismeri fel a rendszer a hasonló képeket. Szóval sok munka van a dologgal, de van fantázia a munkáidban, szerintem érdemes egy kicsit próbálkozni. 

Előzmény: Dénes87 (14655)
PT72 Creative Commons License 2017.12.26 0 1 14683

Még valami: igen, azt jól látod, hogy ha egy képet egyszer elutasítanak, az növeli annak az esélyét, hogy újra elutasítsák. Ez ezért van, mert a reviewer látja az újra beadott képnél az előző elbírálás eredményét, tehát azt is, hogy előzőleg miért utasították el a képet. Tehát mondjuk látja, hogy a börtönrácsos képet a kulcsszavak miatt egy kolléga (vagy akár maga az adott reviewer) korábban elutasította. Biztos lehetsz benne, hogy ilyenkor a reviewer egy kicsit alaposabban meg fogja nézni a kulcsszavaidat, mint egyébként tenné, és megpróbálja kitalálni, hogy vajon módosítottál-e rajtuk. És ha te nem módosítottál, vagy nem elég alaposan javítottad a kulcsszavakat, akkor szinte biztos, hogy az új reviewer szintén vissza fogja dobni a képet.

 

A raszter más kérdés, azon egy kicsit csodálkozom. A reviewer letölti a vektorodat, megnyitja Illustratorban, és ott azonnal látja, hogy van-e benne raszter elem vagy nincs. És ezt minden egyes vektornál megteszik a reviewerek, tehát minden egyes vektort letöltenek és megnyitnak, az Illustrator-ban pedig olyan workspace-ben dolgoznak, ami azonnal jelzi a rasztert. Szóval elvileg nem történhetne olyasmi, amit írsz. Úgyhogy erre nem tudok semmi okosat mondani. 

Előzmény: i-w (14653)
PT72 Creative Commons License 2017.12.26 0 1 14682

Szia, bocs, nem jártam erre mostanában, amióta a múltkor egy kedves kolléga elkezdett piszkálni, és felhúztam magam rajta (nincs nekem arra szükségem, hogy valakivel itt bárkivel vitába keveredjek, én voltam a hülye, hogy egyáltalán belementem). Mindegy, lényegtelen. De emiatt csak most látom, hogy kérdeztél. A válaszom röviden, anélkül, hogy láttam volna a börtönrácsos képet: ezekkel a kulcsszavakkal valószínűleg én is elutasítottam volna, kivéve, ha megmagyarázod a címben, hogy a kép koncepciója a számítógépes karantén vagy vírus. Szóval szerintem nem jók így a kulcsszavak önmagukban. 1-2-t kihúz a reviewer, de ebben túl sok lehet, ami nem illik egy börtönrácshoz. Írtam azt hiszem már egyszer neked egy másik képpel kapcsolatban, hogy a reviewer-nek figyelnie kell arra, hogy ne legyen keyword spamming, tehát ha 2-3 oda nem illő kulcsszónál többet lát, akkor el kell utasítania a képet.

 

Valaki válaszolta neked, hogy esetleg a reviewer-ek nem elég jók angolból. Ezt cáfolom. Biztos azt hiszitek, hogy a reviewerek Indiában vagy nem tudom hol ülnek. Ezzel szemben a többség at USÁ-ban van, persze vannak európaiak is, de sokkal kevesebben, szóval meglehetősen jók angolból. Minden angolul zajlik, a felvételi interjútol a negyedéves továbbképzésekig, valamint a teljes kommunikáció, a munka közbeni chat, a levelezések, a Skype-megbeszélések, stb. Olyat nem vesznek fel, aki nem beszél nagyon jól angolul. Szóval az elutasításnak biztos nem ez az oka. Nem került ugyan szóba, de ez is egy gyakori dolog, hogy a feltöltő szerint a reviewer dilettáns, stb. Nem tehetem, de mutathatnék néhány portfoliót, amiből mindenki látná, hogy ez mennyire nem igaz. A többség a maga területén nagyon magas színvonalú munkákat ad be (szinte mindenki contributor is egyben, nem csak reviewer), ez az előfeltétele annak, hogy reviewer lehessen. Szóval sok mítosz van ebben a kérdésben, de leegyszerűsítve a lényeg, hogy a többségük igen jó fotós/grafikus, elsősorban az USÁ-ből, kisebb számban Európából, megbízhatóan jó angoltudással. De persze lehet mindenkinek rossz napja, vagy lehet fáradt, vagy mérlegelhet egy (mérlegelést megengedő) esetben úgy, hogy azzal a feltöltő nem ért egyet, de alapvetően elég objektíven kell eljárnia a reviewereknek.

 

Végül: nincs acceptance ratio a Shutteren. Nincs jelentősége az elbírálásnál, senki nem nézi, hogy ki a feltöltő, vagy hogy milyen arányban kerülnek elfogadásra a képei. Csak az adott munka alapján dönt a reviewer, nem a név alapján. 

 

Remélem segítettem. Üdv.

Előzmény: i-w (14651)
PT72 Creative Commons License 2017.12.26 0 1 14681

Szia, régi a kérdésed, de azért megválaszolom, hátha segít: a traktort logó nélkül feltöltheted, a rendszám maradhat, az kb. 1 éve már nem gond (semmilyen járműnél). Ez minden traktorra vonatkozik. Maga a jármű formája, design-ja nem gond (személyautóknál az lehet, de az más téma).

 

 

Caterpillar munkagépnek védettek egyedül a színkombinációi, de az nem traktor (az csak editorial-ba mehet). Editorialba pedig mehet minden, logó, rendszám, sofőr arccal, az a lényeg, hogy semmit nem szabad eltávolítani a képről (vagy hozzáadni). Kifejezetten elutasítási ok editorialban, ha törlöd a logót, rendszámot, akármit. És nem kell bonyolítani az editorial caption-t, év, helyszín, akármilyen traktor a mezőn, vagy valami hasonló és kész. 

 

A Lego-s képed, ha nincs rajta Lego felirat, akkor mehet. Ha van, akkor csak illustrative editorial lehet, megfelelő editorial caption-nel, kulcsszavakkal. A Lego-figurákra külön szabályok vonatkoznak, az egy kicsit bonyolultabb. De egész röviden annyi, hogy legtöbbször nem lehet sem commercial, sem editorial, 2 kivétellel:

 

1. Editorial lehet, ha eredeti csomagolásban van a figura, vagy

2. szintén editorial, ha valamilyen élethelyzetet, koncepciót mutatnak be a figurákkal (tehát simán egy figura mondjuk fehér háttér előtt nem OK, sem commercial, sem editorial képként, de ha pl. 3 figura be van állítva valamilyen jelenetbe, mondjuk fociznak egymással vagy akármi, akkor editorialnak OK.

 

Tehát csak editorial lehet a Lego-figura.

Ennyi, remélem segítettem.

 

P.s.: valóban van, hogy az egyik reviewer így dönt, a másik úgy, de nem ilyesmiben szerintem. Ezek elég egyértelmű szabályok. Vannak más helyzetek, amikor a reviewer mérlegelésén múlik a dolog, elsősorban technikai vagy esztétikai kérdésekben, de a jogi jellegű kérdésekben nem nagyon van szabad választása a reviewer-nek. Ha nem biztos a dolgában, fogja a kézikönyvet, megnézi pl. hogy mit írnak benne a Lego-figurákról, és aszerinte kell döntenie, mérlegelés nélkül.

 

 

 

Előzmény: Dénes87 (14678)
Dénes87 Creative Commons License 2017.11.25 0 0 14680

Oks. Köszi!

Előzmény: i-w (14679)
i-w Creative Commons License 2017.11.25 0 0 14679

Ez erősen függ attól, hogy melyik reviewer kezébe kerül. A logót, rendszámot mindenképp le kéne szedni, de utána szerintem nyomhatod fel újra, és ha esetleg megint visszadobnák, akár ugyanabban a formában még egyszer, másnap, egy másik műszakban. Volt olyan munkám, amit ötödszörre vettek be (változatlan formában), olyan meg sok, amit másodszorra.

Előzmény: Dénes87 (14678)
Dénes87 Creative Commons License 2017.11.25 0 0 14678

Sziasztok!

 

Shutterstockra töltöttem fel traktoros permetezős képet. Ezzel az üzenettel dobták vissza:

 

Visible Trademark -- Image contains visible brand names or logos.Intellectual Property -- Image potentially infringes on another person's intellectual property rights (e.g., image contains artwork, writing, sheet music, or objects protected by copyright).

 

Voltam olyan balfasz, hogy nem szedtem le márkajelzést, meg logót. De abban sem vagyok biztos, hogyha ezt megteszem, akkor elfogadják. Pár hete raktam fel legós képet, amit szintén ezzel az üzenettel utasítottak el. Amit nem értek, mert legós képek vannak fent. Írtam is a supportnak és rákérdeztem, hogy a listájukból konkrétan mi az ok, de a válasszal sem vagyok előrébb. Felrakhatom editorial use-ra és linkeltek oldalt hozzá. Sajnos az angolomon van mit javítani, úgyhogy lehet, hogy a válaszukkal előrébb kellene lennem, de nem vagyok.

 

Tudtok erre valami hasznosat mondani? A traktoros permetezős képet vajon elfogadják, hogyha minden márka és típusjelzést leszedtem rendszámmal együtt? Vagy mivel a traktor másnak a szellemi terméke a legóval együtt, ezeket alapból csak editorial use-ba lehet feltölteni? Ennek amúgy van értelme, veszik ezeket a képeket is?

egykerdesemlenne Creative Commons License 2017.11.23 0 0 14677

Köszönöm a válaszokat!
FTP-vel még nem próbálkoztam, de megnézem.
Az az érdekes, hogy így is 200 képből 70-hez hozzá tudta párosítani az eps-t, 130-hoz pedig eddig még nem, de várok mert lehet később a rendszer felismeri, ha nem akkor feltöltögetem hozzá egyesével... remélem nem kellesz. Ez a rész nem túl jól van megoldva dreamstime-nél, meg úgy az áttekintés is kicsit zavaros egyenlőre nekem.

i-w Creative Commons License 2017.11.23 0 0 14676

Egy másik lehetőség az ftp. Az általuk megadott címen megnyíló mappába töltheted a jpg-t, de ugyanitt látni fogsz egy almappát is additional címmel, abba az azonos fájlnevű eps-t töltheted. Jó esetben a webes kezelőfelületen mindjárt mutatja is a képeket, "image with additional" vagy valami hasonló szöveggel, de néha az additional-t csak órák múlva teszi hozzá, és olyan is volt már, hogy soha.

Előzmény: egykerdesemlenne (14674)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!