Nem csak az ügyeleti időért
jogerős ítélet alapján járó pénzt nem kapták meg, de vissza is vontak minden adható bérkiegészítést a szolnoki Hetényi Géza Kórház 13 orvosától. Az érintett doktorok pert indítottak és nyertek, hogy ügyeleti idejüket munkaidőként tartsák nyilván – és fizessenek érte. A bíróság döntésének alapja az Európai Bíróság verdiktje volt, amely kötelező érvényű az EU országaiban.
A Hetényi Géza Kórház főigazgatója, Dr. Baksai István október 27-én a pert indító orvosokat arról értesítette, hogy az érvényes bírósági ítélet ellenére az érintettek november elsejétől kétműszakos rendben kötelesek gondoskodni a betegellátásról, és egyúttal visszavon valamennyi munkáltatói döntésen alapuló bérkiegészítést részükre. ***** 2005-ben Magyarországon, az EU-ban normális ez?
Ennek a felbruttósításnak egyetlen akadálya van, a politikus.
Ugyanis fehéren feketén kiderülne a munlkavállaló számára, hogy összes bruttó fizetésének 2/3-ad részét elveszi az állam adó és járulék formájában, amiből aamen szavaival élve hamarosan Kossuth téri politikuslincselés történne. Míg a mostani helyzetben lehet szidni a munkáltatót, hogy keveset fizet, hiszen a munkavállaló nem látja a munkáltatót terhelő és az ő bére után fizetendő adókat és járulékokat.
"mindenkori döntéshozókat teszik felelőssé,... ...Az [origo]-nak nyilatkozó traumatológus elmondta: a baleseti sebészek nem a fizetésükből élnek, hanem a betegektől kapott hálapénzből...""
Csak tudnám, hogy akkor mi a fasznak fizetem a tébét, inkább elraknám hálapénzre.
Figyelmen kívűl hagytad a bért terhelő járulékokat, annak "kaotikus" visszaosztását.
Ha a bért terhelő járulékokat bruttósítanák, ahogyan azt már máshol leírtam / az Eü. hozzájárulást, a nyugdíjhozzájárulást "egyéni számlán" külön vezetve, s ezért az adózó és annak családja kaphat megfelelő Eü. nyugdíj szolgáltatást /
a gond máris megoldódhat. Legalábbis a kezdeti lépést megtehetnénk abba az irányba, hogy biztosítsuk az Eü intézmények anyagi fedezetét, már azoknak akik a szolgáltatást végzik.
Ha az Eü. reform topicban olvastad, akkor tudod, hogy ehhez már csak egy működőképes, egységes számítástechnikai renccerre van szükség.
Látod ennyire 1ccerű, csakhogy semmit nem tudunk csinálni addig, amíg a politikusok meg nem eggyeznek abban, hogy akarják é? / eddig nem nagyon akarták /, és még annyit köllene möghatározniuk, hogy mi az az ellátás szint, amit alanyi jogon / szolidaritás elv alapján / biztosítani köll minden állampolgárnak / érdekes, az EU. szinten már meg van határozva /
Tudod ezeket sem ártana a "nagytudású"? politikusoknak megemlíteni, s nem csak "túláradó értelemmel az arcukon " az orrukat az égre emelve szajkózni, hogy "törvényes"? volt.
No jó, ennyi értelemmel még kishazánkban lehet valaki országgyűlési képviselő / no de hogy még államtitkár is lehet? /
De van a nagy állam zsebén keresztül. Illetve kellene, hogy legyen. Szerény véleményem szerint az önkormányzati finanszírozás nagy hibája, hogy semmi kiegyenlítést nem tesz a területi aránytalanságok csökkentése érdekében.
Nos ez számomra azért probléma, mert sokan úgy szemléltetik a dolgot, mintha az önkormányzatok "függetlenek" lennének az állami költségvetéstől.
Pedig nem azok. Ugyanakkor rajtuk verik el a port, ha nem tudják fenntartani a "rájuk bízott" intézményeket.
Szvsz. ez egy színjáték, ami mögé elbújhat az igazi felelős a központi döntéshozó, nevezetesen a mindenkori kormány.
Ha nem ad pénzt az önkormányzatoknak az iskolák, kórházak fenntartására, és elég töketlen az adott polgármester, a nevezett intézmények ellehetetlenülnek, a kormány meg mossa kezeit, mondván az önkormányzat nem tudott pénzt előteremteni a fenntartásukra. Azt pedig nemes egyszerűséggel elfelejtjük, hogy ezen intézmények kvótáit a kormány szabja meg. Khmm... khmmm....
Kérdésfelvetésedre reagálva egész délutén at számlgattam, ha nincs elég ember arra, hogy 8 órás munkarendben legyen elég orvos, akkor 12 órásra átállva lenne-e és olcsób lenne -e. Nem tudom összehasonlitani, tényleg sajnálom, hogy nem erek ilyen jol a matekhoz. Hátha errejár valaki és kiszámolja.
Ez most arról szól, hogy valaki leszólt a szolnokmegyeieknek, nem lesz ennek a dolognak jó politikai visszhangja. Azt hiszem, maszopos vezetésű a megye, megértette a párt utasítást és ennek megfelelően lépett. Nem kell most nagy zaj ebben az ügyben, gondolták fent, majd lent...
De a történetnek ezzel még nincsen vége. Ezt az ügyet az egész országban rendezni kell. És nem úgy, ahogy először hozzányúlt - pártállami fenyegető módzserekkel a kórházi vezetés. Az orvosok jogi képviselője is csak félsikerről beszél egyelőre.
Talán azt sem kellene figyelmen kívűl hagyni, amit a Pető intézettel míveltek.
Tudod, jobb helyeken ezt jó párév "állami ellátással" díjaznák.
Mond hogyan akarnak ezek szinvonalas Eü. ellátást, ha tönkretesznek mindent, amiért eddig dolgoztak / hogyan lehetséges az, hogy az adózók által felajánlott 1%-ok nagyobb hányadát, a "kuratórium"? működési költsége emészti fel?
Ezek a legalapvetőbb morális kérdésekkel sincsennek tisztában.
...családom egyik tagja OTP eü-pénztárasként elment egy ún. teljes kivizsgálásra, amit teljesen az a kártya fizetett és jó sokat, egy pesti igen nagy nevű kórházba. Ahógy kisérgették ide oda, maximum annyit kellett várnia, hogy az aktuális beteg kijöjjön lés rögtön ő került sorra. Mindig hallotta mikor beszóltak, hogy fizetős beteg!Terhelése EKG után törülközőt kapott és zuhanyozhatott. Az egész kivizsgálás egy napba belefért, vizsgálattal eredményekkel írott öszzefoglalóval, mindennel, ami itt a helyi szakrendelőben ingyenes betegként eltartott volna egy hétig, plussz a leletek visszaérkezésére számított idő. Elmondása szerint, mikor megkérdezte az orvosnőt aki az egészet koordinálta és összefoglalta, hogy mennyivel tartozik neki, azt a választ kapta, hogy a számlát már rendezte a pénztárnál, ugye?! Ez teccett a családtagomnak a legjobban, azaz, hogy nem érezte kényelmetlenül magát, vajon eleget adott-e, vajon még mi járt volna neki, ha többet ad.
Az Eü. reform? topicban már számtalanszor körberágtuk a problémát.
A politikai döntésthozóknak kell sűrgősen meghatározni mi az az alapvető ellátás, ami alanyi jogon jár, s az e felettit kell árában megfizetni, akár magánbiztosítók bevonásával. No de lassan a testel, mivel a honi pógárok Eü. állapota, túl nagy kockázatot jelent az üzleti biztosítóknak. ezért kell azt a "reprezentatív" szerződést megkötni, kb. 200 000 főre. / családostól /