Sajnos ez így van. Legutóbb talán Thor panaszkodott... Szinte mindegyikünk átpakolja a hazavitt lisztet, grízt, stb-t zárható, csavaros üveg- vagy fém edénybe, és mégis ott van benne a moly egy idő után. :-(( Egyszer régen jöttem rá, hogy mi visszük haza. A Pólus Tescoban a lisztes pult környékén másfélcentis molylepkék köröztek, de nem ám 2-3... :-(((( Ezek még a nejlonzacskóba is simán belepetéznek. Egyszer megtaláltam egy hátracsúszott, még fel nem bontott kilós rizst a spájzpolcon. Az egész zacskó perforált volt!!!! Az alja meg már tele szétrágott rizszsemekkel. :-( Ha igazán rendes háziasszonyok lennénk :-), akkor a hazavitt lisztet rögtön át kéne szitálni. Na de ki ilyen rendes?
sera, még egy utolsó kérdés az almás sütihez: mekkora méretű a tepsid, amiben ezt a 400 g lisztes mennyiséget sütötted? Lehet, hogy arányítanom kell a mennyiséget, mert a nagyobb méretű tepsim 35x35 cm-es, 4 cm mély. A mélyebbik pedig 26x32, ez 6 cm mély. A többi mind kisebb, ill. különféle alakú.
Ó, ez egy örökzöld téma, szerintem nincs itt a konyhaasztal fórumon olyan topik, ahol terítékre ne került volna... :-))) Sajnos legtöbb esetben már a boltban (sőt talán a malomban?) belepetéznek a molyok a lisztbe/grízbe. Tehát hiába suvickolsz ki mindent, viszed haza az utánpótlást. :-( Azt hittem ez magyar specialitás :-), de ezek szerint Európa jobbik felén :-) sincs másként...
> en azt olvastam, hogy az igazi barnacukor az nad-cukor es nem repacukor barnitva :-(
Ez nem teljesen így van. A nádcukor az nádcukor, még ha barna is. :-) És sajnos nem két fillér. :-( Az hagyományos barnacukor (répából) tkp. a cukorgyártás késztermék előtti fázisa. Nem ismerem a gyártástechnológiát, de valami vegyi eljárással ebből fehérítik ki a hétköznapi fehér kristálycukrot. Emlékszem, kb. 10 évvel ezelőtt voltunk egyszer a Szerencsi Cukorgyárban, és annak a mintaboltjában lehetett kapni ezt a "félkésztermék" barnacukrot. Nejlonzacskóba csomagolták, mert kifejezetten tapadós, nedves dolog. Az Ezüstkanál (?) márkájú, amit meg szép dobozban árulnak mostanság, az pergős, száraz. Na ez már melasszal "visszafestett" fehércukor.
nekem mar van vagy negy eve,hogy beköltöztek egy elfeledett lisztembe olyan kis lisztbogarak,szarnyasok! nem vagyok velük kepes felvenni a harcot,kiirtathatlanok.
Volt mar olyan,hogy mindent kidobtam a konyhabol,atcsutakoltam mindent es ha mar egy valahol megbuvik,akkor szaporodnak tovabb.
a barna cukorral kapcsolatban az infoid sajna igazak is lehetnek en azt olvastam, hogy az igazi barnacukor az nad-cukor es nem repacukor barnitva :-(
en mar a mez miatt is aggodom: azok a szerencsetlen mehek mennyi vegyszert es koszt hordhatnak ossze a mezkeszites soran :-( gondolom a legszennyezes (kornyezetszennyezes) hatasai alol ok sem menekulhetnek (hova is?)
mondhatnam ugy,hogy nyitott vagyok a recept alapjan masfele lisztekkel sütögetni,nekem minden liszt rendben volt,ez sem volt keserü,de hat el tudom kepzelni,hogy lehet keserü is.
Majd azert mondjad,hogy sikerült :)
Vettel tönkölyt,de nem probaltad ki? es mi lett vele?
Megmondom őszintén, nem túl sok sikerem volt eddig a különlegesebb lisztekkel. Ha beszabadulok :-) egy bioboltba, persze összevásárolok minden marhaságot :-))), aztán itthon törhetem a fejemet, hogy mit is kéne ebből csinálni. :-) Egyszer vettem teljeskiőrlésű lisztet (nem emlékszem a márkájára), de keserű lett a sütim. :-( Azóta meg olvastam egy pár helyen, hogy nem is annyira egészséges a korpás liszt, mert ugyan a sok rost miatt jót tesz az emésztésnek, de pont a korpában lehetnek káros anyagok. Ha nem bio, akkor vegyszermaradék, ha meg bio (és nem kezelték fungicidekkel a növényt), akkor esetleg kféle gombaspórák, gombamérgek, stb. De most nehogy azt hidd, hogy én egy parázós hülye vagyok! :-)))) Á, dehogy... Csak megideologizálom, hogy a keserűsége mellett miért nem veszek ilyen lisztet. :-) A búzacsírás lisztek sokkal jobban beváltak. Tönkölyt már vettem, de még nem próbáltam ki.
Barnacukor mindig van itthon, azt nagyon szeretem. De állítólag már ez sem az igazi, mert az itthon kapható barnacukrok nagy része nem a fehérítés előtti állapot, hanem a már finomított fehércukor "visszabarnítva". Nem tudom, helytálló-e ez az infó.
szoval amikor receptszerint csinaltam beletettem a harmadik tojasfeherjet is,hogy ne vesszem mar karba :)) es olyan hig lett es edes,sütni is legalabb masfel oraig nem is sütödött,hanem mar kenytelen voltam szaritani,de a vegeredemeny messze nem lett olyan,mint most 400 gramm cukorral.
A Dinkel szerintem tönkölybúzaliszt lesz, abból a nem-teljeskiőrlésű sem igazán fehér, de fehérebb, mint ugyanebből a teljeskiőrlésű. Biztos ezért hívják fehérnek. :-)
Érdekes, már más német receptnél is megfigyeltem, hogy túl sok cukrot írnak elő. Általában látatlanban is meg tudom már állapítani, hogy adott mennyiségű liszthez+vajhoz a leírt cukor sok v. kevés. Elég bátran szoktam módosítani. :-)
A sötőpapír meg nálam default megoldás. :-))) Anélkül bele se kezdek a sütésbe.
Azt hiszem, szétnézek, milyen almánk van itthon.... Sajnos már ritkán lehet kapni igazi jonatánt, én azt szeretem legjobban a süteményekbe.
4.A tesztat egy kizsirozott kerek formaba 26-28cm /en egy magas tepsibe raktam,szerintem jobb,több almat bele lehet gyömöszölni :) /
5.belenyomkodni az almafeleket es megcukrozni barnacukorral.
Apropo,az almakat nem art megcitromozni,nem a barnasaguk miat,hanem egy kicsit pikansabb lesz töle az alma,tehat savanyubb.
30 percet ir,közepes hömersekleten,de en mindig erzes utan sütök,de nezz ra azert sürübben,mert volt olyan,hogy valoban betartottam az idöt es jo sötet lett.
Zitka! eredetileg 300 gramm lisztet ir es csak ket tojasfeherjet,de pokoli edes lett 250 gramm cukorral,azert is probaltam ki 400 gramm liszttel es mind a harom tojasfeherjet beleraktam.Garantalom,hogy perfekt lett!
Ha nem akarsz dinkelt meg barnacukrot variald at,de csak erre a receptre adok garanciat :))
Nagyon gyorsan elkeszithetö,nem egy lacafacazos süti.Maradt meg egy szeletke tegnaprol,de isteni puha!
csak tudod,egyszerübb es rövidebb ideig tart magat a sütit felrakni,mert mi van,ha nem erdekel senkit?? :) aztan,ha ugranak ra,leirom a receptet is :))
meg azt sem irom mar ki,hogy isteni finom! mert ami igy nez ki,az nem lehet mas:))
akkor irjam a receptet hozza?
van a honlapomon egy konyharesz es elhataroztam,hogy minden nagyon jolsikerült receptet beirok fotoval együtt,de annyira nincs ra idö :(( de ami kesik,nem mulik!
tehat,ha megkel akkor szabalyszerüen kinyujtom megtöltöm stb. es ugyis allni hagyom...na es akkor kezd szepen megegyszer növekedni
ezek a csigak is ugy keszültek.Kigyur-megtölt-felgönygöl-csigakra vag-bele a kerek formaba es hagyom letakarva,had mönnyön föl! es akkor lesz szep pihepuha levegös
A melegvíztároló fölött szokott kelni. S mióta fedeles tálam van, meg is kel rendesen. Csak porélesztőt tudok beszerezni, rendes élesztővel még sosem próbálkoztam. Lehet, hogy ezután szúrom el? Ahogy leviszem a konyhába, s esetleg megcsapja a hidegebb levegő?? A baj vele, valahogy nem lesz olyan könnyű, mint amilyennek lennie kell, tudod, olyan nagy, és szép... és... nem tudom, valahogy nem az igazi. De majd próbálkozom. S talán a kidolgozásnál sem vagyok türelmes...
Hát igen bár a túlkelt tésztánál intenzívebb az élesztő szaga, de az nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem lehet feldolgozni:) A szúrós szagú rossz élesztőt már akkor érzed, amikor kibontod:)
par hete törtent egy incidens,hivatlan vendeg jött en meg addig bent hagytam az agyban a tesztat amig le nem feküdtünk,mert hot elfelejtettem,hogy tesztat akarok sütni.
Nem buggyant at a talon,mert a konyharuha gatat szabott neki,de naon oljan elesztös szagu lett az agy :) Meg hosszabb idö utan tök kellemetlen szaga lesz es feldolgozni sem szabad mar akkor olyan szuros a szag,ugye Kardszarnyu?