h Ep ilogatio

„visszanéző szarvas”
Endre hazahívta öccsét Béla herceget Lengyelországból, „Nincs örökösöm, se testvérem kívüled, légy te az, kövess a trónon.” Bélának hazajöttekor volt már két fia, Géza és László.
1052-ben /vagy 3-ban/ azonban Endre neje Jaroszlav kievi nagyfejedelem lánya Anasztázia Salamont szülte, ki miatt Endre ígéretét megszegte, és Salamont uralkodása tizenkettedik évében, öt éves korában megkoronáztatta. Ettől kezdve több csata következett, de számunkra ezekből az 1074 március 14-edikével bekövetkezett mogyoródi győzelem, Géza és László vezetésével, magyar és morva sereggel érdemel csak figyelmet!
...”s minthogy, az akkori idő szellemében mindent csodákkal levén szokás összeköttetésbe hozni, Gejsa és László, Salamon elűzetése után egy évre Váczra utaztok alkalmával tüzes ágancscsal ékített szarvasra bukkantak, mely általuk űzőbe vetetvén a két erdő közötti halmon állapodott meg, éppen ezen halmot tűzték ki,”… Más írók úgy vélekednek, hogy a fogadalmi kápolna Mogyoród közelében létezett, „hol László és Gejsa testvérek szent Benedek rendi monostort alapítottak.”
…”Pest vármegyében fekvő Mogyoród falu sz. Benedek rendi apátság székhelye volt. Ezen apátságot, Bonfin tanúsága szerint, sz. László király bátyjával Gejsával, a Salamon király hadserege fölött, a szomszéd halmon kivívott ütközet után, fogadásból alapította sz. Márton püspök emlékezetére.”
Mogyoródi ütközet: „a két hadsereget az a meglehetős meredek hegyhát választotta el, mely Fóth és Mogyoród határai között terül el. László földre borulva kérte az isten segítségét, és megfogadta, ha győznek, azon a helyen egyházat építtet szent Márton tiszteletére.”
Figyelem! Győzelem előtti fogadalom tétel!!! Salamon elűzetését követő egy évre történő Vácra menetel során történő találkozás a szarvassal!!! A visszafelé néző szarvas emlékezteti őket vissza a csata előtti fogadalom tételre!!! Kettős a visszanézés szimbóluma, időre vonatkozó, hisz a fogadalom tétel óta már egy év eltelt, és irányra visszafelé Fót irányába esett meg.

A mogyoródi apátság Buda várának visszafoglalása után, valamennyi fekvő birtokával együtt a váci püspökségnek adományoztatott. Az ez utáni, 1690 és 1811-es időközben a kinevezett címzetes apátok névsora ismert, ezek közül csak az 1711-ben jelzett Foglár József, győri kanonokra emlékeztetnék.
Kúti Boldogasszony kisprépostság: „A vízdús forrás mellé épült Boldogasszony kápolna ugyan azon a helyen áll, hol egykor a régi írók tanúsága szerint 1. Gejsának és sz. Lászlónak ama jóslatszerű szarvas megjelent.”
Karácsony J. „ a XI. században alakultak ki …..a mogyoródi /1075/ … benedekrendi királyi kolostorok.
A tégla létrejöttében a főszerep az általam már a 71470-ben is említett Dvornikovich Mihályé. Felsorolnám a vonatkozó adatokat: 1672-től győri kanonok, 1684-töl Széchenyi György mellett általános püspöki helynök, 1689-ben váci püspök lett Győrben lakva, csak 1699-ben költözött Vácra, mikor is lemondott győri stallumáról, végül 1704-ben elhagyta Vácot és visszaköltözött Győrbe.
A tégla tehát 1675-ös, 600 éve jubileumi szülött a korábbi benedekrendi történések révén.
Vácnak a témakörbe említése révén kívánom megjegyezni, hogy a HP/PH téglajel eredetének a fórumbeli megjelölése a valótlanság csimborasszója, de ha így nem tetsző lehet a popocatépetl-éje is.
Az írásban idézőjelben, de az anélkül leírtak is saját tulajdonú 6 könyvem 4590 oldal összességéből eredőek. Aki problémázgatni kíván az írottakkal kapcsolatban, a könyvek szerzőivel tehetik meg azt csak!!!
