Keresés

Részletes keresés

Atis57 Creative Commons License 2008.11.03 0 0 104
bocsi elirtam 6m magasan..
Előzmény: Atis57 (103)
Atis57 Creative Commons License 2008.11.03 0 0 103
szia!
Én a fékezés helyett, a kifordulásban hiszek.mert 60 magasan viharban befékezve az 500 tonna*méter forgatónyomaték nem semmi.. ehhez való oszlopot még nem láttam.
tehát a vihar szétszedi ,akár akarod, akár nem!
ha autógenerátor akkor az áttétel ilyen---de ha 3f villanymotor akkor a 6:1----10:1 játszik..
porszivó motor 12V-ra még az 5:1-el is jó./ persze 100W esetén /
Előzmény: gacsat (102)
gacsat Creative Commons License 2008.11.02 0 0 102
Nem volt meg a szükséges áttétel. 7:1es mosógépáttétellel csináltam,de 14-17:1 szükséges az autógenerátor beindításához. Elutaztam pár napra,jött 1 vihar,és összekuszálta a lapátjait. Azóta csináltattam új áttételt,de többé nem raktam össze.
Kisérleti modell volt,nem volt fékje.
1 valódi,megbíz6óan működő cuccnak elég bonyolult lenne a tengelye,a sok részfeladat miatt.
Előzmény: jee_c (101)
jee_c Creative Commons License 2008.11.02 0 0 101
Ezt az eredményt szélkerék építés nélkül én is elértem. :)
Komolyabban: mi volt a probléma? Nem volt elég szél?
Előzmény: gacsat (100)
gacsat Creative Commons License 2008.11.02 0 0 100
Építettem 1 szélkereket,de nem termelt áramot :(
Atis57 Creative Commons License 2008.11.02 0 0 99
sziasztok!
nálatok milyen a napenergia termés?
mert itt csapnivaló....
Atis57 Creative Commons License 2008.08.09 0 0 98
Szia!

s
Nekem is tetszik a " speciális -egyedül álló stb " esetek --A CSAK NÁLUNK VÁSÁROLHATÓ kitétellel együtt......
micsoda csalások vannak ebből.: lásd a baktérium ölő szereket / hypo ként ismerem /
stb....de erről szól a kereskedelem + MARKETING! ? !
Előzmény: halaloszto (97)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.05 0 0 97
En az ilyen speci kezelt bevonatos satobbi dolgokat mindig fenntartassal kezelem.

Mert meg sem probalnak gyozni arrol, hogy az a speci bevonat 10 ev mulva ott is lesz.

Az meg hogy azonnal elkezd bacisodni vagy csak az elettartama felenel, az nem tokmindegy. Elobb utobb kell tisztitani es kesz.



vajk

ps: vannak a speci viztaszito bevonatos zuhanykabinok, amik nem vizkovesednek. olyan ember, aki nem 10 eve arul zuhanykabint mondta, hogy a speci bevonatost kethavonta kell attorolni a speci hozzavalo tisztitoszerrel hogy a hatas megmaradjon, es akkor is elmulik a hatas 2-3 ev alatt. a sokkal olcsobb mezei uveget meg havonta kell attorolni a speci tisztitoszerrel hogy lepergeto legyen...
Előzmény: Laci bá 5 (95)
énisegy Creative Commons License 2008.08.05 0 0 96

Sziasztok!

Kis ötlet a melegvíz spórolásra.

Nyugati oldalon van ez, 11 órától süti a nap, stabil 26 fokos víz amivel itt zuhanyozunk.

 

Laci bá 5 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 95

És a bacik a talajban lévő csőben?

Ma már antibakteriális talajcsöveket használnak, ha jól tudom.

Szóval síma műanyag cső nem elég, ha jól tudom, mert előbb-utóbb elbacisodik a belső oldala, és dől be a lakásba a sok baci...

Helem Creative Commons License 2008.05.24 0 0 94
Vinílfix a csúcs.
Előzmény: erbe (93)
erbe Creative Commons License 2008.05.22 0 0 93
"Ha karima nélküli csöveket veszel akkor viszont szilikon pasztával össze kell ragasztani a csöveket úgy, hogy a nedvesség ne tudjon belejutni."
Karima nélküli csöveket melegen összenyomod, soha nem megy be közé a nedvesség. De ha biztos akarsz lenni a dolgodban, akkor sem sziloplaszttal kell ragasztani, hanem hozzá való PVC cső ragasztóval. Jó büdös, mert tetrahidrofurán az oldószere, ami a PVC csövet is oldja.
Ma már nem is nagyon lehet kapni karima nélküli csöveket.
Előzmény: Törölt nick (83)
hopi Creative Commons License 2008.05.22 0 0 92
köszi, várom az infot. én holnap nem lszek, ausztriába köll mennem:P de szombaton este jövök!!!
Előzmény: lacka78 (91)
lacka78 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 91

lehet hogy ők is kintről hozzák , ők 3000 ha on csinálják , én azt sem tudom hogy mennyi a tenyészideja , ellégé muharféle dolognak tűnik , de nem tudom hányszor lehet vágni , meg hány évente kell telepíteni

majd holnap többet tudok

bérelnek most tőlünk 40 ha szántót sokat találkozom inrebácsival de irtózik a mobiltól tehát nem tudok időpontot igérni

 

 

kiváncsi vagyok erre a levegős hőszivattyúra , azt viszont tuti látom holnap

 

Előzmény: hopi (90)
hopi Creative Commons License 2008.05.21 0 0 90

persze. szóval anno odáig jutottam, hogy igyekeztem fűmagot szerzni, de olyan feltételekkel jutottam volna hozzá, ami nekem semmiképp nem érte volna meg. így igyekeztem asztriából beszerezni. de az meg elakadt.

anno egy pelletálónak én írtam a környezetvédelmi fejezeztét az építési tervfejezethez, így kénytelen voltam megismerkedni a technológiával is. nem nagy cucc:P

Előzmény: lacka78 (89)
lacka78 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 89

megtaláltam :-)

Tényleg offos volt már a dologb nem odavaló téma még ha aleírásba bele is fér

h_tibike Creative Commons License 2007.10.11 0 0 88

Üdvözlök Minden Fórumozót!

 

 

Hosszas keresgélés után megtaláltam ezt a fórumot. Az "alternativ energia" fórumban is írtam már a következőkkel kapcsolatban:

Egyetemista negyedéves diák vagyok, és bár nem mérnöknek tanulok, de nagyon érdekelnek a megújuló energiaforrások, főleg azok, amelyeket egy családi házba is lehet telepíteni. Egy szakmai dolgozatot készítek, ami ismerteti ezeket az eszközöket, (bővebben a hőszivattyúkat), és feltárja, hogy mennyire is éri meg ezen eszközök telepítése...

 

Ha van olyan ember, akinek VAN hőszivattyúja, vagy esetleg KOMOLYAN érdeklődik/tervez hőszivattyút telepíteni az elkövetkezendő években, Őket szeretném invitálni, hogy segítsék a munkámat azzal, hogy kitöltenek egy 10 kérdésből álló rövid netes kérdőívet a ebben a témában. A kérdőív anonim, a szakmai dolgozatomhoz kell. Ja és persze az adatok harmadik személyhez nem jutnak ki : )

A kérdőív itt található meg: http://megujulokerdoiv.extra.hu

 

Előre is köszönöm a segítséget!

 

Üdvözlettel: Horváth Tibor

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.03 0 0 87

"Thököli útun a Dózsa György úttól pár méterre van egy kis elektronikai bolt" :

Ezt úgy hívják, hogy Urbán Elektronika, minden Rádiótechnika Évkönyvben, de valószínűleg a havi Rt. füzetekben is benne vannak az elérhetőségei, de a Guglival is kidobja szerintem. Jó üzlet.

Előzmény: Törölt nick (85)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.03 0 0 86
Jó, ha nem Te használod nincs jelentősége, nem akarok kötözködni.
Biztos valamilyen félreértés lehet a 150 watt.
Előzmény: Törölt nick (85)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.02 0 0 85

Pontosan én sem tudom, mert nem én használom, én csak a kiépítésben segítettem. Egy átlagos csőventillátort vett hozzá a tulaj, ehez hasonlót:

 

http://vfk.jetfly.hu/product_info.php?manufacturers_id=21&products_id=52&osCsid=74564707b15448c544dd1a324e89cefc

 

A 150W nem sok, több helységbe fúj be levegőt egy T osztón keresztül. A hosszú csőben elég nagy a levegő surlódása amit szintén le kell győznie a ventillátornak, a jópár kanyar is légellenállást okoz.

 

Nekem az is eszembe jutott közben, hogy egy áramszabályzós fordulatszámszabályzót is be lehetne építeni a ventillátor tápvezetékébe, a szobákba meg egy hőérzékelőt, így a hőérzékelő autómatikusan tudná szabályozni a ventillátor fordulatszámát a beállított hőmérsékletnek megfelelően. Szerintem ilyen elektronikát készen nem lehet kapni, de külön lehet kapni fordulatszám szabályzót és külön hőérzékelőt, ezeket egy kis átalakítással össze lehetne kötni. A Thököli útun a Dózsa György úttól pár méterre van egy kis elektronikai bolt, ott készreszeret komplett áramkörök forgalmazásával foglalkoznak, talán még ebben is segíteni tudnak.

 

Ilyen ventillátorokat is be lehetne építeni az egyes szobákba, így szobánként lehetne önnáló szabályozható befújás

 

http://vfk.jetfly.hu/product_info.php?products_id=75&osCsid=74564707b15448c544dd1a324e89cefc

Előzmény: Törölt nick (84)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.02 0 0 84
Milyen ventilátort használsz hozzá? A 150 W soknak tűnik.
Előzmény: Törölt nick (83)
Törölt nick Creative Commons License 2007.09.01 0 0 83

Hali.

 

Kb 170m2, kétszintes belsőgalériás terület felső szintjét hűti, innen termésetesen a hidegebb levegő lemegy az alsó szintre is így ott nem kellett kiépíteni befúvót csak az emeleten. Ez a ház belső kialakításának volt köszönhető.

 

Sima 100-as műanyag szenyvízcsövet raktunk le, egyenesbe, a kanyarok rontják az áramlást benne, így elég volt egy 150W-os ventillátor a csőbe. Az egyenes cső a legolcsóbb, a kanyar idomok drágák, de ha a kertben csak úgy fér el, akkor lehet benne kanyar. A házba így is úgy is kell pár kanyart csinálnia a csőnek míg felér az emeletre.  A cső szabadban lévő végén ami függőlegesen feljön a földből raktunk egy szunyoghálót, hogy a pókok és bogarak ne tudjanak bejutni, és védeni kell az esővíz ellen is, vagy egy kis kalappal vagy pedig 2 könyökkel ami lefele áll.

 

A ventillátort érdemes távol beépíteni a csőbe a kifújási ponttól, hogy a zaja ne legyen zavaró. A házon belül a csövet hőszigetelni kell, hogy ott adja ki a hideget ahova tervezed.

 

A csöveket sima barkács boltban vagy építkezők boltjában lehet megvenni, érdemes a drágább karimás csöveket venni, az jobban záródik talajvíz ellen. Ha karima nélküli csöveket veszel akkor viszont szilikon pasztával össze kell ragasztani a csöveket úgy, hogy a nedvesség ne tudjon belejutni.

 

Egy árokásógép pár óra alatt kikapja a megfelelő mélységben a földet, a betemetés és a planírozás tovább tartott.

 

A ventillátor beépítésénél arra kell ügyelni, hogy a lapát méretét a lehető legpontosabban kell a cső belső átmérőjéhez vágni, 1-2mm legyen a lapátvég és a csö fala között. Gondolni kell arra is, hogy hogyan fogod cserélni a ventillátort ha beszarik, tehát ott szerelhetőnek kell lennie a csőnek.

Előzmény: sztomi74 (81)
jee_c Creative Commons License 2007.08.31 0 0 82

RepülőgépÉpítő metser biztos jó tanácsokat, tapasztalatokat tud adni, átadni. EZen kívül még itt olvashatsz sok fortélyt a talajregiszterről:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9115542 (Passzív Ház topik). Rá kell keresni, mert itt azért sok másról is szó van.

Előzmény: sztomi74 (81)
sztomi74 Creative Commons License 2007.08.31 0 0 81

Sziasztok!

 

Eddig csak olvasgattam itt néha néha, de felkeltette érdeklődésemet ez a talajból való hűtés. Sajnos ahogy az időjárásunk alakul lassan télen nem kell fűteni, de a kánikulában hűteni nem árt.

Konkrétan érdekelne az általad említett 100m 100as cső mennyi négyzetmétert hűt, milyen cső lett lefektetve, hol lehetne minél olcsobban hozzájutni, és hogyan lett lefektetve, hosszában, vagy párhuzamosan kígyózva...stb..

Előre is kössz..

Előzmény: Törölt nick (73)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.19 0 0 80
Köszi utánanézek ennek a szabadalomnak. :)
Előzmény: vitaminek (79)
vitaminek Creative Commons License 2007.08.18 0 0 79
Ez a kapcsolás abszolút mindent érzékel: a nap állásszögét, elpiszkolódást, a borus időt, mindent, és bármely beavatkozó szerv nélkül azt teszi, ami kell...
Olyan, mint a fekete hordó, csak külön választott funkciókkal...
Persze nem minden kollektorhoz jó, a kis ellenállásúakhoz igen.
Előzmény: vitaminek (78)
vitaminek Creative Commons License 2007.08.18 0 0 78
RepülőgépÉpítő.
Ajánlom egy találmányom, az önszabályozó napkollektor rendszert.
Megfelelő kollektortipus, és csőbekötés esetén minden automatika nélkül működik.

Az a lényege, hogy az elosztővezeték, de a lehűlt is, a kollektorok felett haladjon, s így minden leágazás lefelé történjen.
Ezt a fűtésnél "szifon" kapcsolásnak hívják.

Ekkor bármely kollektorod pont olyan mértékben működik, ahogyan a nap éri.
Amelyiket kevésbé, abban is áramlik, gravitációsan, de lassabban.
Arra kell csak ügyelj, hogy kevés vizet, lassan, kis sebességgel keringess.

Sokan nincsenek tisztában, hogy egy napkollektoros kör térfogatáram, és nyomás igénye szinte elhanyagolhatón kicsi.
Beteszel egy 50-80 W-os szivattyút, és elégedett vagy. Annak évi fogyasztás 5000 Ft.
Ezt ingyen kapod egy napelemes 12 V-os kis WILO szivattyúval, néhány W csupán.

A szabadalom száma egyébként: 193084 lajstromú. 1988 évi.
Használd, ha megtetszik.
Előzmény: Törölt nick (77)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.17 0 0 77

A napkollektorok szakaszos üzemeltetésén én is gondolkodtammár abban az esetben ha a ház félköríves tetejére rakom a kollektrorokat. Viszonylag egyszerüen megoldható a vezérlés is, egy rövid csőbe egy fotótranzisztort kell rakni, ha a csőbe belesüt a nap akkor a fotótranyó jelet ad egy pár tranzisztorból összedobott áramkörnek, ami egy szilárdtestrelét vezérel. A szilárdtest relén pedig a megfelelő kollektor kerigető szivattyúját kapcsolja. Ha lemegy a nap, vagy borus lesz az idő, akkor a keringető nem fogyasztja feleslegesen az áramot, és csak a napszaknak megfelelő állásban lévő kollektor fog termelni.

 

Hátránya a rendszernek,hogy vagy elektromos válltószelepeket kell többet beszerelni vagy pedig több darab keringető szivattyút. Célszerű lenne inkább több váltószelep és 1 db keringető szivattyú, ebben az esetben gondoskodni kell arról is, hogy a keringető szivattyú csak akkor menjen, ha jel van valamelyik fotótranzisztórról.

 

Egyenlőre anyagi okok miatt nem tudok belekezdeni a napkollektorok elkészítésébe, de ha elkezdem akkor fotósorozatot csinálok róla és felrakom ide.

Előzmény: jee_c (76)
jee_c Creative Commons License 2007.08.17 0 0 76

Elnézésedet kérem, hogy nem láttam, hogy milye na fűtésed a másik hszban és a fényképeken.

 

A 17m3 kb elégnek tűnik, főleg figyelembe véve a házad jó szigetelését.

A tervezésnél majd biztos látni fogod, hogy minél több napkollektort teszel fel, annál kevesebb m3 tárolókapcitásra van szükséged, így ezzel a két paraméterrel is lehet játszani. A víztartály jó hőszigetelése természetesen elsődleges. Bence60 csinált egy refferenciarendszert hasonló módon. Napkollektorok, nagy méretű víztartály, és nála még egy hőszivattyú is üzemel, ha szükség van rá, így vissza tudja hűteni a vizet kb. 5 fokosra - ha jól emlékszem. Ezzel elérta azt, hogy a víztárolójából több hőt ki tud szedni, másrészt pedig a kisebb hőtartományban a víztartály hővesztesége kisebb (bár ez nem szokott különösebb szerepet játszani, hiszen ha már a hőszivattyűval veszi ki a hőt, akkor az már nem tart túl sokáig).

 

A hőszivattyút érdemes elkerülni, mert egyrézst ahogy írtad iszony árai vannak, másrészt a COP értékétől függő mennyiségű áramot kell befektetned, hogy kinyerjed a hőt.

 

A házad és a terveid energetikailag nagyon szimpatikusak, sok sikert a további eredményes kivitelezéshez! Majd írd be (ide vagy a Napenergiásba, vagy az Alt. Energiásba), a tapasztalatokat, kérlek! Sokaknak jó példával járnál elöl.

 

Sajnálom, hogy ismerősöd talajregiszteréről nincsenek téli adatok. Érdekes lenne tudni, hogy télen mit ad az a rendszer, ami nyáron 12 fokot. Megjegyzem, hogy ha nem akarja. hogy a hideg levegő befúvása nagy légmozgást okozzon (a padlófűtés miatt), akkor egy hőcserélőn (vagy pl. egy levegős napkollektoron - akár sörkollektor is hlehet) átküldve a talajregiszterből jövő hidegebb, friss levegőt, szobahőmérsékletűre tudja azt melegíteni, így nem okoz akkora "vihart" a szobákban, helyiségekben. A talajregiszter felhasználásának a lényege, hogy ki tudja váltani a szellőztetést, és ez energietikailag télen a legfontosabb, mert nem a kinti 0- -10C fokos levegőt engeded be, hanem a mondjuk 10 fokosat.

 

Napkollektorok elhelyezése: ez egy jó kérdés, ha a déli oldalra teszed, akkor az egy  jó átlagos döntés. Ha inkább stefele szeretnél több hőt bellőle, akkor nyugat fele tolod el a pozíciót, ha mondjuk reggel, akkor meg kelet fele, nyilván. És persze lehet azt is, hogy teszel úgymond körbe párat. Ebben az esetben a vezérlésnél majd külön kell vezérelni az egyes csoportokoat, szerintem, hogy az árnyékban , vagy nagyon kis szögben levőkön ne follyon keresztül a víz, és ott ne tudjon lehülni.

Előzmény: Törölt nick (75)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.16 0 0 75

Egyébként írtam, hogy padlófűtést + vésztartaléknak radiátors fűtést készítettem a földszintre, az emeleten 4 db lapraidátor van csak. Az építés fotói között ott vannak róla a fényképek és a padlófűtés fektetési tervrajza is. Jelenleg egy 24KW-os kombi cirkó állítja elő a 60 fokos melegvizet, ez egy hőcserélőn keresztül adja át a hőt a padlófűtésbe ami max 35 fokos vizet enged. Ha annyira lehül a külső hőmérséklet hogy eléri a -20 fokot tartósan akkor már nem elegendő a padlófűtés, ilyenkor a földszinti radiátorok is elindulnak 60 fokos vízzel. Eddig összesen egy alakalommal kapcsolt be a radiátoros fűtés pár éve amikor egy hétig -20 körül volt a hőmérséklet élyszaka. Kézzel is be tudom kapcsolni a radiátorokat, ha átállítom a szabályzóját más hőfokra. Az emeleten lévő lapradiátorok folyamatosan üzemelnek amikor elindul a cirkó.

 

 

Ma délután a különböző háztatásokban használható hőszivattyús fűtési rendszereket tanulmányoztam, és sajna rá kellett jönnöm, hogy nem az én zsebemhez vannak méretezve. De azért álmodozni jó volt :)

 

Marad a napkollektoros fűtés, a házat eredetileg is erre terveztem, a ház tájolása is ennek kedvez, és a tetőt is 45 fokosra építettem, hogy az alacsony napjárású évszakokban adja amagasabb hatásfokot. A kertben van hely bőven egy párszáz m3-es földalatti tartály megépítésére is, de nincs ekkorára szükség, anno a ház fűtésterve kitér erre is, és ott 17m3-es hőszigetelt tartályt számítottak ki. Ezt egy kicsit kevésnek tartom ahhoz, hogy december és januárban is adjon még hőt.

 

A napkollektort el tudnám készíteni házilag, rézcsöves rendszerrel, összesen 16m2 kellene teljes fűtéshez. A tetőn ennél sokkal több hely van, a ház és a tető félköríves alakja miatt úgy is el tudom helyzni a kollektokokat, hogy kora reggeltől késő estig amíg a nap le nem bukik érje fény a kollektorokat. Ezt azonban ki kellene kisérletezni, hogy helyileg hova is érdemes rakni a kollektorokat, mert erre nem készült terv.

 

Valószínüleg vannak adatai az ismerősömnek a szellőztető rendszeréről, igaz nem ő tervezte, hanem egy céggel terveztette meg. A kivitelezés viszont házilag történt nála. Télen nem használja a rendszert mert nála is padlófütés van, és ez a mennyezetekből áramló hideg levegő nagy légmozgást indítana be a házon belül padlófütéssel együtt, meg feleslegesen lehűtené a padlót is, azaz rontaá a hatásfokát. Emiatt télen ledugózza a talakszellőző rendszer szabadban lévő végét és a ventillátort kikapcsolja.

 

Előzmény: jee_c (74)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!