Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 2019.02.18 0 0 3681

Sziasztok!

 

Csak felvetésként írom le:

A talajba kerülve az állati tetem/ elásott húsféleség oda vonzza a dögevő rovarokat, akár a patkányokat is, ha van  a szomszédban jószág, és takarmányt tárolnak. A talaj, lebontó baktériumokban, vírusokban gazdagabb lesz, nagyobb a fertőzés kockázata, ha sérült kézzel nyúlsz a talajhoz.

Elég undorító is :(,

Régen klórmésszel temettek,  ami fertőtlenített vagy égették, ha valamilyen durva járvány volt, mint pl. pestis, a lakott területtől messzebb.

 

Előzmény: Jalso (3672)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.12 0 0 3680

...Mindent föltámasztó, ahova csak cseppen.
Iluska porából nőtt ki az a rózsa,
Igy halottaiból őt föltámasztotta...

55judit Creative Commons License 2019.02.12 0 0 3679

Nekem is nehéz volt leküzdeni az ellenérzésemet. De úgy voltam vele ha nekik évtizedeken át nem lett bajuk, nem sértem meg azzal hogy nem fogadom el. Sokat azért nem ettem.:)

Előzmény: CBNora (3677)
CBNora Creative Commons License 2019.02.12 0 0 3678

Ez attól függ, milyen mennyiség kerül a fa alá, győzik-e az állatok olyan ütemben enni, ahogy rakod.

Sósat nyilván nem jó sokat elásni.

De célszerűbb átgondolni, mennyit érdemes főzni, mennyit bírtok megenni, vagy a maradékot érdemes lefagyasztani és később megenni, más ételhez felhasználni.

Nem tudom, mi zajlik le a talajban, ha olajat öntünk bele. Valamiért nem ajánlott, és ha nem ismerünk egy folyamatot, inkább nem kockáztatunk. Az biztos, hogy ha rákenődik mondjuk egy rovarra, vagy egyéb apró lényre, fulladást okoz.

Előzmény: Jalso (3675)
CBNora Creative Commons License 2019.02.12 0 0 3677

Fúj.

Nyilvánvaló, hogy teljesen ehetőek voltak azok a körték, de a kollégát valószínűleg nem szerettem volna.

Előzmény: 55judit (3676)
55judit Creative Commons License 2019.02.12 0 0 3676

Egykor, munkatársam hatalmas körtéket hordott be a munkahelyre. 1 körtével 5-en is jóllaktunk. Mindig úgy hívott kínálgatással, hogy jöjjön Julikám kutyás körtét enni! Ha-ha-ha!

Az elpusztult kutyáit egész életében a körte fák alá temette. Azt mondta azért olyan hatalmasak és egészségesek a körtéi, mert a legjobb szerves trágyát kapják. :)

Előzmény: Jalso (3675)
Jalso Creative Commons License 2019.02.12 0 0 3675

Mar irtam, hogy nem a komposztba akarom rakni, hanem csak ugy szimplan elasni a kertben a diofa kornyeken, bizva abban, hogy a foldben elo bogarak, mikroorganizmusok elfogyasztjak par honap alatt amit lehet, es nem mergezem meg a foldet. Nem fogok felette zoldseget termeszteni, kutya sincs aki kikaparna.

Ezen kivul van 2 komposztalom egy kaliforniai gilisztas, es egy klasszikus kinti. Egyikbe SE akarom rakni az etelmaradekot.

Előzmény: ZsuR (3674)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3674

"Vagy az olaj/zsir maradvany a problemas? Ha igen, akkor miert engedik, hogy megegyuk? "

 

Amikor megesszuk, friss, eheto... amikor komposztalodik, mar nem akarod megenni, mert...

 

Lehet komposztalni... de nem egyszeru, es ahogy olvasom a "hogyant", nem feltetlenul jo a novenyekkel egyutt komposztalni tobb oknal fogva.  Ha egy darab hust radobsz a novenyi komposzt halmodra, lehet csak a patkany jon oda, nem lesz nagyobb baj.  Ha viszont tobbet es elkezd bomlani, te meg forgatod - lehet a gyomrod is fog forogni... 

Előzmény: Jalso (3672)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3673

Ugy nezem, neked ott a konkret valasz arra, hogy miert jo... akkor meg? :))  Majd tapasztalod... komposztalj ugy ahogy te erzed jonak.

 

https://www.cleanairgardening.com/how-to-compost-meat/

 

  • Smell Bad: Meats, fats, and dairy in particular can give off putrid odors as they break down. Plant scraps, on the other hand, tend not to cause as much of a stink.
  • Attract Pests: Rats, bees, biting flies, bears, and other pesky scavengers are attracted to the smell, which can lead to a whole new set of problems!
  • Turn to Mush: Cooked foods easily putrefy and turn mushy and gross, which is not only unpleasant but interferes with proper aeration of the pile.
  • Go Anaerobic: Decomposing meats can produce anaerobic bacteria, which is the archenemy of a normal, aerobic compost pile. These bacteria can interfere with the composting process and cause problems with odors and acidity.
  • Need High Heat: In order to kill harmful bacteria and break down proteins and fats, your compost pile needs to heat up properly, which requires attention and maintenance.

https://www.todayshomeowner.com/how-to-compost-cooked-foods-meats-and-dairy/

Előzmény: Jalso (3672)
Jalso Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3672

Szivesen vennek valami konkret okot, hogy miert nem. Az allatok az idok kezdete ota hullanak el a termeszetben, es csak ugy ottmaradnak a foldon, a csontjaik aztan a foldbe kerulnek.  Az oseink ugyanezt tettek amiota hust esznek... talan mergezo lett mostanra a hus? Vagy az olaj/zsir maradvany a problemas? Ha igen, akkor miert engedik, hogy megegyuk? :)

 

Meg a fertozo beteg embereket is eltemetjuk... 

Előzmény: ZsuR (3670)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3671

A levesbe főtt zöldséget eszünkbe sem jutna kidobni bárhová. Sajnos nem lehet a levesbe annyit főzni, amennyit megennénk, mert édes lesz tőle a leves.
A komposztba csak azért nem tesznek ilyesmit, mert büdös lenne és mennének rá az állatok. Ha a kertedben nem jár kutya, ami kiásná, akkor nyugodtan eláshatod.

Előzmény: Jalso (3666)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3670

Hat ha csak leasod a foldbe, az is komposztalas... akarod vagy nem :)).

 

Nem foldbe valo a husfele, zsirfele.

Előzmény: Jalso (3669)
Jalso Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3669

Nem a komposztba akarom rakni, csak elasni valahova a diofa 5 meteres korzetebe.

Előzmény: ZsuR (3668)
ZsuR Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3668

Eddig amit komposztalasrol hallottam, mind ellenjavallja az ilyen fajta dolgokat...maradj az elso verzional... 

Előzmény: Jalso (3666)
55judit Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3667

Szerintem inkább kuka mint a kert.

Előzmény: Jalso (3666)
Jalso Creative Commons License 2019.02.11 0 0 3666

Hello,

evek ota komposztalom a novenyi eredetu haztartasi hulladekot, es orommel tolt el, hogy szepen mukodik a dolog, a szomszedainkhoz kepest feleannyi szemetet visz el a kukas auto... az utobbi napokban azon gondolkodom, hogy az allati eredetu hulladekot se kellene a kukaba dobni.
Amikor gyerek voltam, es haziallatot vagtunk, akkor a nem hasznosithato maradekot kivittem a kert vege, es egy 30-40 centi melyre elastam - ahogy sikerult. Evekig nagyjabol egy helyre astam el, es sose akadtam asas kozben a regebbi dolgokra... nyom nelkul elbomlottak.
Az egyeb etelmaradekot (pld fott zoldseg a levesbol, kimaradt rizs, stb) meg megettek a tyukok, kutyak...
Mivel jelenleg haziallatunk nincs, azon gondolkodtam, hogy mi lenne ha elasnam a kertben a maradekot? Van a kertunknek olyan resze ahol nem termesztunk semmit.

Leginkabb a zsirok miatt aggodok - minden etelhez kell valamilyen formaban zsir/olaj... eddig pld a fott leves zoldseget is inkabb kidobtam...

Velemeny?

ZsuR Creative Commons License 2019.01.05 0 0 3665
ZsuR Creative Commons License 2019.01.03 0 0 3664

Hat... ha budos, es kozel van az emberi orrhoz... hat... nem is tudom.  Ha meg lehet asni - akkor azt, ha nem, ha fagyos a fold, varj tavaszig vele.

Előzmény: Törölt nick (3662)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.01.03 0 0 3663

A tartalmát kiöntöd a kertbe, tavasszal meg beásod.

Előzmény: Törölt nick (3662)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.03 0 0 3662

Most télen még egész szagtalan, de mivel a komposztáló tényleg teljesen zárt, nem tudni, mi lenne, ha megnyitnám... Ha mások szerint sem használható a beltartalma, azt fogom tenni, amit javasolsz.

Előzmény: ZsuR (3661)
ZsuR Creative Commons License 2019.01.02 0 0 3661

En kiuritenem, kimosnam, es tavasztol ujra inditanek... a rohadt zoldnek szornyu szaga lehet... egyszer nalam a fu nyesedek rohadt... hat szornyu volt.

Előzmény: Törölt nick (3660)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.02 0 0 3660

Sziasztok!

 

   Még tavasszal kaptam ajándékba egy zárt komposztálót. Gondoltam, egyszerű dolog ez, belehordtam a konyhai zöldhulladékot, gyümölcsöket, faforgácsot, még kiskert létrehozásából visszamaradt (gyom)gyeptégladarabok is mentek bele földdel. Most utánaolvastam, hogyan is kellene szakszerűen csinálni, és rájöttem, hogy eléggé elrontottam...

   A lényeg, hogy most van egy tele komposztálóm, amiben a beltartalom nem korhadt, hanem rothadt. Össze van tömörödve, és még mindig vannak benne egész gyökérdarabok, nem nagyon dolgozódott fel. Ha megvárom, hogy megrothadjon teljesen, utána felhasználhatom a végeredményt a kiskertemben? Vagy lehet kezdeni vele valami mást?

55judit Creative Commons License 2019.01.01 0 0 3659

:)

Előzmény: ZsuR (3658)
ZsuR Creative Commons License 2019.01.01 0 1 3658

Elni veszelyes... konnyen bele lehet halni....

Előzmény: 55judit (3656)
zrajmund71 Creative Commons License 2019.01.01 0 1 3657

A linkelt "népnek szóló" cikk egy 2006-ban publikált, 97-99 közötti eseteket elemző ausztrál vizsgálat alapján íródott. Minden eset dohányzó beteg volt, és annyi az összefüggés, hogy a déli félteke palántaföldjei is tartalmaznak olyan (L. longbaechae) kórokozót, ami a betegekben szignifikánsan kimutatható volt. 

Ezek alapján mindenkinek folyamatosan antibiotikumot kellene szednie, mert elég szorgosan vizsgálva minden ember garatflórája tartalmaz Neisseria meningitidist, amitől agyhártyagyulladást lehet kapni. Olyanoké is, akik oltva vannak.

Sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy tetanusz fertőzést kap valaki a kertben. Ennek ellenére alig van manifeszt tetanusz betegség országosan.

Úgyhogy hátrébb az agarakkal! Jó kertészkedést, jó komposztálást! (Ellenkező esetben utcára se menjetek, vizsgáltam olyan gyereket, akinek koponyatörése volt, mert egy toronyház tetejéről viccből ledobott pezsgős üveg eltalálta. Félni kell ezek után a repülő pezsgős üvegektől szerintetek?)

Előzmény: apeeng (3655)
55judit Creative Commons License 2018.12.30 0 0 3656

Ó, akit meg tud betegíteni a legionella, annak már olyan gyenge az immunrendszere más krónikus betegségek  miatt, hogy nem is tud kertészkedni. Ne aggódj! Álljunk vigyázzba és ne érjünk semmihez? Lehet még veszélyesebb lenne az egészségre mint a legionella. :)

Előzmény: apeeng (3655)
apeeng Creative Commons License 2018.12.30 0 0 3655
55judit Creative Commons License 2018.11.18 0 0 3654

Igen. Idomított házi gilisztája. :))

Előzmény: Fürtöske (3653)
Fürtöske Creative Commons License 2018.11.17 0 0 3653

Akkor annak, aki csinál ilyent, lesz házi gilisztája is ... :)

Előzmény: 55judit (3651)
ZsuR Creative Commons License 2018.11.17 0 0 3652

Igen - nekem csak kerti van... lusta komposztalo vagyok. :))

Előzmény: 55judit (3651)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!