Keresés

Részletes keresés

Mike_Wazowski Creative Commons License 2023.03.25 0 0 26249

Sziasztok.

Automata öntöző rendszerben mikor és mi értelme van házi vízmű alkalmazásának a "hagyományos", "sima" szivattyú helyett?

Valamint az EasyPress-n kívül milyen szivattyúvédelmi megoldás ajánlott?(szárazon futás megelőzésére)

MP Rotator 3000 helyett milyen másik, hasonló öntözőfej ajánlott? (Régi házamnál ilyenek voltak, 12 évet használtam azokat minden különösebb gond nélkül. De ez idő alatt nem is követtem a technika fejlődését. Amennyiben létezik jó alternatíva, megfontolom.)

 

Köszönöm 

Márton Zsolt1973 Creative Commons License 2023.03.25 0 0 26248

Sziasztok. Egy kis segítségre lenne szükségem. Egy szivattyú bekötésében. Valaki szétbarmolta

heties Creative Commons License 2023.03.22 0 0 26247

Köszönöm a reagálásodat. Sajnos mint írtam kb. 35 méter van a két csatlakozási pont között, így a "rövidebb" 3/4-es slag nem megoldható. A mérő már fel van szerelve, ott a pincében fogják plombálni. A vízóra akna egyébként a ház túlsó oldalán van, ha onnan lenne a víznyerés az még további, mintegy 30 méter lenne. Na majd meglátom.

Előzmény: nudli11 (26246)
nudli11 Creative Commons License 2023.03.21 0 0 26246

Szia!

 

Itt több gond is van.

A valószínűleg belül jó rozsdás vascső, azután a kis keresztmetszetű réz cső, plusz a hosszú 1/2 colos slag.

 

Próbáld meg, rövid, 3/4-es slaggal, ha szerencséd van, működik.

Ha így sem, várj a mérő plombáltatással, mert lehet, hogy nem ott lesz, hanem a vízóra aknában. 

De ha ez a variáció lesz, akkor mérni kell nyomás értékeket.

 

Az, hogy azt mondják, hogy 3-6 bar, az nem számolható érték.

 

Nudlee

Előzmény: heties (26245)
heties Creative Commons License 2023.03.21 0 0 26245

Köszönöm.

 

A pincébe egy 30 milliméteres külső mérettel rendelkező vas csövön jön be a víz a vízóra aknából. Itt átvált egy 18 mm réz csőre, amely csőrendszer biztosítja a ház vízellátását. Ennek, egyik leágazása megy a házon kívül elhelyezett kerti csapra ugyancsak 18 mm-es réz csővel. Erre a szakaszra került rá a locsoló vízmérő.

 

Az eredeti öntöző rendszerben a kút szivattyú  32-es KPE csőre lett rákötve, erre applikáltam rá a már említett fél colos slagot. Mivel a kerti csap és az öntözörendszerbe történő bekötés helye kb 35 méteres, több derékszögű töréssel bonyolított KPE csövet igényelne, első gondolatom - próbaképpen - az említett slag volt.

 

A víznyomást nem mértem meg, jövő héten jönnek plombálni a locsoló vízmérő, majd megkérdezem a szakembereket. Egyébkén Bp. XVIII. kerület, állítólag 3-6 bár a víznyomás.

 

Amennyiben ezek alapján is megerősíted az általad javasoltakat és a 3/4 collos tömlő érdemben javítaná a vízrendszer működését megpróbálom ezt a változatot.  

Előzmény: nudli11 (26244)
nudli11 Creative Commons License 2023.03.21 0 0 26244

Szia!

 

Nagyon sokat változhat, pozitív irányba!!

A legjobb lenne, a KPE cső, mert annak simább a belső felülete.

 

Tudsz mérni legalább egy statikus nyomást? És jó lenne tudni a csatlakozási pont csövének keresztmetszetét.  A vízóra aknából kellene indulni.

 

Először ezeket próbáld ki.

 

Még az is lehet, hogyha így is kevés, hogy fúvókákat kell cserélni, spray-ről rotatorra, vagy nyomásfokozó kell.

 

Nudlee

 

Előzmény: heties (26243)
heties Creative Commons License 2023.03.20 0 0 26243

Következő problémához kérnék tanácsot.

 

Az elmúlt nyáron elapadt a víz az ásott kútban, azóta sem telt vissza. A kertben egy 4 zónás Hunter öntözőrendszer működött évek óta. A keletkezett probléma miatt úgy döntöttem, hogy megkísérlem hálózati vízről, locsoló vízmérő beiktatásával működtetni a rendszert. A kialakított kerti csapot kísérletképpen fél colos slaggal kötöttem össze a rendszerrel, a zónák azonban csak nagyon gyengén működnek. Kérdésem: amennyiben a cső/slag méretét megnövelem 3/4 collra, érdemben javulhat-e a zónák működése. Kb. 120 négyzetméteres területről van szó három részben elosztva.   

nudli11 Creative Commons License 2023.03.18 0 0 26242

Szívesen!

Nudlee

Előzmény: Nelson71 (26241)
Nelson71 Creative Commons License 2023.03.16 0 0 26241

Szia!
Köszönöm a tanácsot, akkor Rain Bird lesz.

Előzmény: nudli11 (26240)
nudli11 Creative Commons License 2023.03.15 0 0 26240

Szia!

 

A Hunter, olyan , mint a régi Lada. Baromi megbizható, nincs vele gond, csak sokat fogyaszt!

 

Ebből következik, hogy Rainbird 3500-at kell venni. A szórásképe is szebb.

 

Vegyél hozzá, egy állító kulcsot is.

 

Nudlee 

Előzmény: Nelson71 (26238)
agy56 Creative Commons License 2023.03.15 0 0 26239
Nelson71 Creative Commons License 2023.03.15 0 0 26238

Szia!

Biztosan jobban meg tudná tervezni egy profi, mint én, de én a kertépítés öröméért csinálom. 6-6.2 m sugarú körhöz szeretnék jó rotoros fejeket. A Rain Bird 3500 vagy a Hunter PGJ-04 lenne szerinted a jobb választás? (K-Rain Mini Pro-val nincs jó tapasztalatom, azt nem akarok.) 4-5 ezer Ft/db árban gondolkozok, 4 db kellene csak. A többi öntözőfejem meg van: Hunter PGP Ultra, K-Rain Pro Plus. 

Előzmény: nudli11 (26236)
nudli11 Creative Commons License 2023.03.13 0 0 26237

Szia!

 

Az, hogy a teljesítmény csökken, amikor az üzemi vízszint is csökken, teljesen normális.

 

Ha van, vagy lesz gépészeti akna, 1.5-2 méter mély, NAGYON SOKAT segít, egy felszíni szivattyúnak.

 

Csináltatni kellene egykútdiagnosztikát, az is lehet, hogy a mostani kutad sem rossz, csak rosszul volt használva, rossz szivattyúval.

 

Nudlee

 

 

 

Előzmény: budai10 (26235)
nudli11 Creative Commons License 2023.03.13 0 0 26236

Szia!

 

Nincs maximális, vagy ideális távolság., csak területi adottságok, és a hidraulikai számítások, meg a fizika.

 

A " kabát" a kút, arra kell varrni a gombot. ( szivattyút és rendszert méretezni.)

 

Azt javaslom, terveztesd meg valakivel az új rendszert, mert nagyon sok pénzt lehet eltapsolni feleslegesen.

És persze, hogy nem jó, az csak akkor derül ki, amokor kész van a rendszer!!!!

 

A kútról kellenek adatok ( FOLYAMATOSAN, HOMOK NÉLKÜL KITERLEHETŐ VÍZMENNYISÉG, ÜZEMI VÍZSZINT, stb..,  és a meglévő szivattyúról is ( típus szám).

Meg egy rajz a kertről.

Olvass el, egy telepítési segédletet!

 

Ha ez megvan , lehet tervezni, számolni.

 

Nudlee

Előzmény: Nelson71 (26234)
budai10 Creative Commons License 2023.03.13 0 0 26235

Az a gond, hogy eléggé lent van már a vízszint, 6 méter körül és emiatt hosszabb szívócsővel is  kel számolni.

 

pl  Látni, hogy visszavesz a teljesítményből egy 8-9m-es https://www.aquamaniac.hu/images/stories/virtuemart/product/pedrollo_jsw_2_felszini_szivattyu_jelleggorbe.jpg

 

Nagyjából  egy 60-as kút mennyit adhat percenként, 38-45L átlagosan?

 

 

 

Előzmény: nudli11 (26232)
Nelson71 Creative Commons License 2023.03.13 0 0 26234

Sziasztok!

 

Tavasszal meg szeretném csinálni (újra) az automata öntözőrendszeremet. Felszedtem a csöveket, teljesen új köröket szeretnék építeni a kert változása miatt, a kérdéseim ezzel kapcsolatban lennének.

Mennyi az a maximális távolság ahová a mágnesszelepeket telepíthetem a fúrt kúttól (Grundfos csőbúvár)? Illetve mennyi az ideális távolság? A computer egy 6 zónás kültéri Irritrol, de falra szeretném telepíteni, árnyékos oldalra, ami pont a kert másik oldalán van, mint a kút. Egyrészt itt van a falon az áram, másrészt az a korábbi tapasztalatom, hogy az előző K-Rain kültéri computert 2-3 év alatt megette az UV sugárzás.

Köszönöm előre is a segítséget!

mókusfülecske Creative Commons License 2023.03.12 0 0 26233

A víz tiszta, azon kívül hogy vasas és kemény.

De gondolom akkor a többi is szenvedne, nem csak az említett pár darab....

 

Köszönöm a tanácsot, megpróbálom!

Előzmény: nudli11 (26231)
nudli11 Creative Commons License 2023.03.12 0 0 26232

Szia!

 

Ez nem egy nagyon izmos gép, maximális emelőmagasság: 40 m, viszont sokat szállít.

 

A szelepes kutakra nem lehet hidraulikai számítást végezni, mert semmit nem tudsz mérni. 

Csak próbálgatni lehet.

Viszont ezek a kutak nem nagy teljesítményűek.

 

Amikor próbálod, írd fel a szivattyú típusát, mért meg a vízmennyíséget, és a nyomásokat is.

 

Ha új kutad lesz, normális 125 mm-es csővel csináltasd.

150-180 méterre eltolni a vizet, nem probléma, ez számolható veszteségekkel jár.  Pl. 30 l/min 200 méter hosszan 32-es csőnél, 0.86 bar , 40-es csőnél 0.3 bar veszteséget okoz. 

Azt kell tudni, hogy mennyi vizet akarsz nyomni, mire használod, és azt is, hogy emelkedik-e a terep.

 

 

Vigyázz, nagyon be tud vinni az erdőke egy ilyen kút!!

 

Nudlee

 

 

Előzmény: budai10 (26229)
nudli11 Creative Commons License 2023.03.12 0 0 26231

Szia!

A rotator nagyon érzékeny a tiszta vízre, jó szűrés kell.

 

Azon kívül a 3000-es szériának volt egy eresztése, amivel gondok voltak.

 

Áztasd be valamilyen kíméletes vízkőoldóba, néhány napig. Közben időnként nyomogasd meg a kiemelkedő részt.

 

Nudlee

Előzmény: mókusfülecske (26230)
mókusfülecske Creative Commons License 2023.03.12 0 0 26230

Sziasztok,

 

Hunter MP3000-es (kék) szórófejekkel locsolok.

Van néhány darab, ami b@szik forogni.

Ha kézzel megtekerem 3-4 kőrt megy aztán leáll.

Víznyomás - mennyiség biztosan jó.

Egy évesek, a 20+ darabból 3-4 leáll, további 3-4 lassú, ami még nem is lenne akkora baj.

De miért nem forognak?

budai10 Creative Commons License 2023.03.10 0 0 26229

Üdv. Adott egy kút ami 60-as és 22m mély.

Tesztelve lesz mert sokáig nem volt használva de ha nem használható, fúratva lesz egy másik mélyebbre.

A vizet van, hogy 150-180m-re kellene elnyomnia a szivattyúnak.

A kérdésem, hogy kinéztem egy Leo XJWm 180/51 szivattyút megfelelhet?

A másik egy ilyen szivattyú nem erős egy 60-as kútnak, nem fogja majd esetleg be homokoztatni?

 

 

ferenc3 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 26228

Tudom, ne is mondd .... :) Nyáron kitalálom mi legyen vele.

Gondolom ezt a meglévő "csövet a földben" nem lehet átalakítani, hogy szakszerű kút legyen. Kigondolom, lehet furatok egy újat. Mennyire lehet messze a meglévőtől? Mondjuk azt meg meg kéne szüntetni ebben az esetben ugye.

 

Ferenc 

Előzmény: nudli11 (26227)
nudli11 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 26227

Szia!

 

 egy szürke csöves fúrt kút van (talán 110-es)"

 

Jaj...

 

Nudlee

Előzmény: ferenc3 (26219)
nudli11 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 26226

Jó döntés.

 

Nudlee

Előzmény: RedNeck79 (26224)
nudli11 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 26225

Szívesen

 

Nudlee

Előzmény: ferenc3 (26223)
RedNeck79 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 26224

Szia,

 

közben felskicceltem, 12,5m kb az átló, öntözés szempontjából nem volt ez végiggondolva :D

 

 

Szerintem marad a föld alatti csepegőcső, végigásom inkább, szórófejnek útban lesznek a növények oldalt :(

 

Megnézem ezt a Rainbird csövet amit ajánlottál, köszi szépen!

Előzmény: nudli11 (26221)
ferenc3 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 26223

Szia!

 

Nagyon szépen köszönöm az infókat. Alapvetően szeretem (szeretném) jóhiszeműen követni a jogszabályokat, de most ennél azt érzem, hogy követhetetlen és igazságtalan (még az építtető furatta a kutat, tudtam is én, hogy a szakszerű nem ilyen). Lehet egy vaidúj kút fúrásával jobban járnék :D

 

Most várok egy darabig, még tavaly is akarták módosítani a jogszabályt, hátha idén is terítékre kerül újra és finomítanak rajta.

 

Köszi!

Ferenc

Előzmény: nudli11 (26222)
nudli11 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 26222

Szia!

 

 Kusza és követhetetelen a jogszabály.

 

Azt hiszem, hogy évi X köbméterig, csak a jegyzőnél kell bejelenteni. Itt a szivatás az, hogy mindegy, hogy te mit írsz be vízfelhasználásnak, a zöldterületet felszorozzák 5 mm vízzel, és pont.

 

Az ennél nagyobb vízkivétel, a helyi illetékes vízügyi igazgatóság hatásköre. Lajstromba veszik a kutad.

Ezt kerüld el, mert iszonyú bürokraták, és kell fizetni Vízkészlet Hozzájárulási Illetéket is. 15 Ft/M3

 

Plusz egy csomó dologban meg kell felelenie a kútnak.

 

Miért akarod legalizálni. 1000 ből 999 nincs bejelentve. 

 

Nudlee

Előzmény: ferenc3 (26219)
nudli11 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 26221

Szia!

 

Szóba jöhet még sávszóró mp rotator.  Ezeket ki lehet nyitni egy kicsivel többre, mint 180 fok.

Az lenne a jó, ha a sétány  4-4.5 méteres rádiusszal készülne el. Így az öbölbe és a csúcsra kerülne fúvóka. A szélessége ne legyen több, mint 1.8 m.  Nyilván lesz egy kis túlöntözés, de ez csak így lehet.

 

A föld alatti csepi cső is jó megoldás, de csak a Rainbird XFS cső jöhet szóba, a többi egy zacskó cukrot nem ér. Egy kicsit süppedős lesz a talaj.  És vigyázni kell az ásással. Sok fotó kell majd a csőrendszer elhelyezkedéséről. Nagyon fontos a légbeszívó szelep. Van még egy-lét trükk, de ha ezt választod, majd megírom.

 

Nudlee

Előzmény: RedNeck79 (26220)
RedNeck79 Creative Commons License 2023.02.22 0 0 26220

Sziasztok,

 

kis segítséget kérnénk, a ház melletti (D-i tájolású) területet próbáljuk megcsinálni valami ehhez hasonlóra. Sajnos a fák még nem adnak elég árnyékot nyáron a fűnek.

 

 

kb 8m hosszú változó szélességű (70cm~1,5m) ösvény fű borítással. Növényeknél van csepegtető öntözés, füvet néha locsoltuk négyszög esőztetővel, de a keskeny és hosszú terület miatt elég körülményes. Barenbrug water saver fűvel próbálkoztunk, de sajnos nem élte túl a nyarat. 

 

Egyelőre a legjobb ötletem a föld alatti csepegőcső, ez mennyire működhet a fűnél? De ha bárkinek lenne jó ötlete, nagyon szívesen fogadom :)

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!