Keresés

Részletes keresés

Daytona Creative Commons License 2006.06.25 0 0 1444
Sziasztok!

A thai-box, netán kick-box vajon mennyire alkalmas utcai önvédelemre? A thai ugye elég brutális, de azért nem vagyok benne biztos, hogy az utcán is úgy zajlik a bunyó, mint ahogy a ringben.
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.12 0 0 1443

Kesztyűvel is kellemes, persze nem a 10-12 unciással :o)

Ha gyors a rúgás, és képzettebb az ellenfél (értsd nem hagyja ott a lábát a rúgás végén), akkor azért megfogni veszélyes is lehet.  Mondjuk ettől függettlenül, én pl sosem rúgok fejre (max térddel :o) ), mert nem vagyok elég gyors, hogy ne fogják meg.

Előzmény: Törölt nick (1440)
kagabor Creative Commons License 2006.06.11 0 0 1442

Walkerkopo: Köszi. Láttam egyszer az edzőn a Csopaki (?) iskola ruháját. Legalább nincs akkora szívfájdalmam, hogy ott sokkal többet tanultak volna, mint mi. :)

kagabor

Az alább beírt lista a régebben beígért, könyvben talált szöveg. Csak a teljesség kedvéért.

kagabor Creative Commons License 2006.06.11 0 0 1441
A fej

Homlok: - kéztő ütés, következmény: pillanatnyi agyrázkódás

Halánték: - ujjízülettel végrehajtott nyomás, ütés, kézél ütés; következmény:erős fájdalom, eszméletvesztés

szem: - hüvelykujj nyomás, mutató-, középső ujj döfés (pl. több támadó esetén); következmény: erős fájdalom

orr: - ütés, fejelés az orrhegyre; következmény: könnyezés (részleges ”vakság”); hüvelyujj, kézél nyomás; ütés az orrtőre; következmény: másod-, harmadfokú fájdalom; kézélütés (kisujj) az orr gyökre; következmény: törés, eszméletvesztés

felső állkapocs (fogmeder): - ütés (csak végső esetben alkalmazzuk); következmény: eszméletvesztés

áll: - ütés ököllel vagy kézéllel szemből, oldalról, alulról; ütés könyökkel oldalról, alulról

következmény: ficam, törés, eszméletvesztés

fül: - fülcsavarás; fültőmirigy nyomás; következmény: erős fájdalom; tenyérrel ütés a fülre; következmény: egyensúlyvesztés, agyrázkódás, dobhártyarepedés

A nyak

nyaki ütőerek:

- nyomás alkarral, ököllel, ruhafogással (fojtások); következmény: eszméletvesztés

- ütés kézéllel; következmény: eszméletvesztés, halált is okozhat

gégeporc:

- hüvelykujj nyomás oldalról, szemből, ütés; következmény: törés, fulladás

Kulcscsont közti árok

- hüvelyk- vagy mutatóujj nyomás; következmény: erős fájdalom; ujjhegy döfés; következmény:

fulladás, eszméletvesztés

Kulcscsontok

-ütés; következmény: törés, felső végtag részleges megbénulása

Első nyakcsigolya (atlasz)

-nyitott ill. ökölbe szorított kézél ütés; következmény: eszméletvesztés, bénulás (lehet halál is)

Gerincoszlop

ütés, nyomás (igen érzékeny); rúgás, nagyobb ütés ököllel, könyökkel; következmény: lehet gerincvelő sérülés, bénulás (csak végső esetben alkalmazható)

Szívcsúcs tájéka

- ütés ököllel; következmény: szívburok, szívizom sérülés (csak igen nagy ütés következtében)

Gyomortáj (gyomorszáj)

- döfés ujjheggyel; ütés ököllel fel-, ill. lefelé néző tenyérrel; ütés könyökkel; rúgás; fejelés;

következmény: hasgörcs, eszméletvesztés

Alhastáj

- a fent leírt támadási formák; következmény: heveny hasi görcs, bélsérülés

Lengőbordák

- ütés, rúgás; következmény: fájdalom, pillanatnyi légzésbénulás, törés

Vesék

- ütés ököllel, kézéllel, könyökkel; következmény: erős fájdalom, életveszél

Nemi szervek

- ütése, rúgása; következmény: „bénító” fájdalom, eszméletvesztés; alkalmazása: eszközzel támadó ellenfél, vagy több támadó ellen

Könyök (nyújtott állapotban)

- feszítése, ütése; következmény: zsibbadás, pillanatnyi bénulás, törés

Kéz

- csukló: feszítése – bármely irányban az ízületi határon túl; következmény: erős fájdalom, bénulás

- kézközépcsontok: - kézközép-ujjperc ízülettel nyomás, következmény: erős fájdalom, törés

Térd

- rúgás; következmény: erős fájdalom, ízületi szalagszakadás, törés

Sípcsonti él

- rúgás; következmény: erős fájdalom

Belső boka

- rúgás; következmény: erős fájdalom, törés

Öregujj, lábközépcsontok

- taposás sarokkal; következmény: erős fájdalom, törés

Achilles-ín

- rúgás; következmény: ínszakadás, járásképtelenség

vadállat Creative Commons License 2006.06.09 0 0 1439
Feketeöv felett már ér valamit.

Addig nem, mert nem feltétlenül utcai küzdősport.
Előzmény: aviator_eto (1428)
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.09 0 0 1438

Mondjuk nekem van egy aljat technikám, amit a kicsit magasabb rúgásokra lehet használni: kifordított karral, az ököl bütykeivel kell ráverni a sípcsont melletti izmokra. Jómultkori edzésen ezt játszottam, vagy 4-5 ilyen ment, kérdeztem a havertől hogy fáj-e. Mondta hogy nem, nem is zavarja. Aztán meg nem tudott félrelépni az ütések elől, mert lezsibbadt a lába.

Persze az ütésnek gyorsnak kell lennie, és egyből visszajönni kéznek a fej elé...

Előzmény: Mr. Közvetlen (1437)
Mr. Közvetlen Creative Commons License 2006.06.09 0 0 1437
Én akkor tanultam meg, hogy combost nem védünk alkarral mikor anno egyik edzésen küzdelem volt, egymás után két combost is védtem alkarral, ezt az edzőtárs kifigyelte és a harmadik már fejre ment (volt a lábán védőfelszerelés, de így is megrázó élmény volt:).
Előzmény: Törölt nick (1436)
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.09 0 0 1435

Bizonybizony, thai-box után visszamentem a boxterembe, de amikor beszorítottak a sarokba, reflexből ment a gyomorrúgás.... Ahogy tegnap edzésen is a térdes gyomorra, pedig nem az volt a feladat. Nehéz visszaszokni....

Ami sokkal nehezebb egyébként: hogy a feléd irányuló rugás során ne vidd le a kezed. Lehet, nekem nem a legjobb a taktikám erre, de inkább bevállalok pár rúgást, mintsem levigyem a kezem, és a fejem legyen fedetlen. De sokat kell gyakorolni.

Előzmény: Rigor (1434)
Rigor Creative Commons License 2006.06.08 0 0 1434

"Még azt is elfelejtem, hogy van olyan, hogy láb. Ez tipikus kezdő bénaság?" - később meg majd az lesz a gond, hogy visszafogd a rúgást amikor csak kéz küzdelem van:)

Előzmény: kagabor (1432)
walkerkopo Creative Commons License 2006.06.08 0 0 1433
Segítek, a rendészeti szakközépiskolán szinte semmit nem tanítanak: kb. heti 2-3 testnevelés óra, annak a felén oktatnak néhány elvezető fogást, ill. kevés bilincselést. kb. ennyi. Az anyag pedig a tanár beállítottságától függ ( persze elméletileg van tanrend, de minden tanár a saját stílusában tanítja)
Előzmény: kagabor (1432)
kagabor Creative Commons License 2006.06.08 0 0 1432

sz332, köszönöm az autogén tréninges linket. Úgy alakult, hogy az érintett már a sokadik módszerrel próbálkozik, többek között ezt is felvette a repertoárjába. Végül valami kognitív gondolkodási hibáknál lyukadt ki.

Sport pedig mindenekelőtt. :)

Mr. Közvetlen:

Ezt a közelharc-kézitusás oldalt kerestem már régóta. :) Jó régen láttam, akkor is "feltöltés alatt" állt sok rész, azt hittem, mára már csináltak vele valamit. Engem is érdekelne, hogy mi fán terem az, amit csinálnak. Sőt, egyáltalán ha van egy rendészeti középiskola pl., akkor ott mit oktathatnak? Azt, ami az oktatónak jólesik? Nekünk pl. azt mondták, hogy a sz- és v. őri képzésen a rendőri kiképzés egyszerűsített változatát kapjuk. Kevesebbet, és fegyveres manőverek és bilincselés nélkül. Akkor talán van olyan, hogy rendőri önvédelmi képzés?!

Én, mikor egy picit tudok valakivel érintőlegesen bunyózni, mindig elfelejtem a lábakat. Koncentrálok, ütök nagyon szépeket, és megrúgnak. Még azt is elfelejtem, hogy van olyan, hogy láb. Ez tipikus kezdő bénaság?

kagabor

UI: A könyvből amint lesz időm, bemásolom a múltkor leírt címszavakhoz tartozó szövegeket. De most kell majd menni dolgozni. - Végre :)

Bandi-T Creative Commons License 2006.06.03 0 0 1431
WTF Tae Kwan Do

A helyes írásmód a versenysport-változat WTF esetén Taekwondo, az alapító által élete végéig vezetett ITF esetén Taekwon-do; kiejtés kb. [tekvondo] - nem [téékvandóó], és végképp nem a tájékozatlan angloszaxon sportriporterek által perpetrált [tájkuándóu].
Rigor Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1430
Szóval, de, nagy hátrány ha a fej védelme, és az ütések kimaradnak. Persze képzetlen ember ellen azért elég hatásos lehet, a csak profi rugdosás.
Előzmény: Rigor (1429)
Rigor Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1429

Az utcai szituációk többségében eléggé közelről indul a bunyó, illetve eléggé gyors "arcra mászás" történik, hamar fogásba megy a dolog, nagy terek sincsenek a hatásos TKD jellegű látványos rugdosáshoz pedig kell a hely, (az utcán inkább az alacsony, illetve térdelős rúgások javallottak, az úgrós típusúak inkább addig amíg beleveted magad a bunyóba) de akkor már elszaladni is lehet.

Legalábbis nem árt egy kis tapasztalatszerzés ütős-birkózós ellenféllel hogy tudd tartani a távolságot, ha valaki lábra/fogásra megy ne rugdosni próbáld, hanem sprawl-al védd, meg aztán ha nem jó a talaj, stb nagyot lehet esni, és akkor megáll a tudomány, bíró meg nincs aki leállítsa a meccset.

aviator_eto Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1428
igen, a WTF Tae Kwan Do-ra gondoltam
Előzmény: Rigor (1427)
Rigor Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1427

Szerintem te a WTF taekwondora gondolsz, az pedig inkább sport mint harcművészet, az itf taekwondoban pedig vannak ütések, állóharcban akad jópár ITF TKD-s akik a thai, kickboxosokkal is felveszik a versenyt.

Előzmény: aviator_eto (1426)
aviator_eto Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1426

sziasztok,

olyan iranyu kerdesem lenne hogy szerintetek a Tae Kwan Do tipusu harcmuveszet utcan mennyit er? Lenyegeben amennyire ertem arcra nem lehet ebben a harcmodorban utni, meg tud elni az ember "csak" rugasokkal? Most en kifejezetten csak alloharcra gondolok. Nem hatrany-e az hogy aki Tae Kwan Dozik az nem gyakorolja a kezi uteseket, haritasokat, elhajlasokat, stb?

koszi

Rigor Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1425

Bocs, lehet hogy kicsit kacifántosra sikeredett a mondat, de ha jobban értelmezed a szöveget akkor látni fogod hogy a Krav Maga-ról van szó, mármint hogy a Krav Maga nem harcművészet, nem pedig a taichi.

A feketével kiemelt rész külön megjegyzésként értelmezendő, tehát az stb után szerencsésebb lett volna kötőjelet tennem, vagyis ami előtte illetve utána íródott a krav magáról szól, ennek fényében idézem:

"Ha csak az önvédelem érdekel akkor hazabeszélve javasolhatom a krav magát (bot itt is van, de főleg az hogyan védekezz ha megtámadnak vele), egészégre nem káros, illetve remek egészéges mozgás, stb,  de hát azért nem is jóga, vagy taichi (ez utóbbitól viszont ne nagyon várjál önvédelmi képességeket), meg hát nem is harcművészet, de legalább reálisabban fogod tudni mik a korlátaid, hogyan védd meg magad"

Amit alább leírtál azzal magam is tisztában vagyok, lévén van tai chis ismerősöm aki ráadásul a régebbi, harcosabb változatát űzi.

Előzmény: Mantispirit (1424)
Mantispirit Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1424
"taichi (ez utóbbitól viszont ne nagyon várjál önvédelmi képességeket), meg hát nem is harcművészet"

a Tai Chi az egy igen komoly harcművészet volt, még anno, 1947ben a kínai kormány kimondta, hogy a réginek az újat kell szolgálnia, így hát meg kellett reformálni a Kung fut (a Tai Chi is Kung fu), és a reformálsáskor a Tai Chi sokat vesztett a harcművészeti oldalából, és így ma már inkább egészségmegörző irányzat mint harcművészet, de attól még maradt harcművészeti jellege is. ezzel csak a tévedést szerettem volna helyre rakni.

üdv
amithaba
Előzmény: Rigor (1420)
Rigor Creative Commons License 2006.06.02 0 0 1423
Nem, igazán. (főleg a bemutató videók hát hmm... ehh.)
Előzmény: Mr. Közvetlen (1422)
Mr. Közvetlen Creative Commons License 2006.05.31 0 0 1422
Hello mindenki!

Rigor:
A katonai kézitusa és a Krav Maga...szóval lehet azt mondani, hogy a két stílus hasonló lenne?
www.kozelharc-kezitusa.hu
Valaki felvetette ezt a kézitusa dolgot és kíváncsi lennék rá.
Nem tudsz vagy tudtok róla bővebben?

Üdv!
Mr. Közvetlen Creative Commons License 2006.05.28 0 0 1421
Szia Adri! :-))

Gondolom tudod, hogy én (is hazabeszélve) mit javasolnék. :)
Kempo! Bár én nem vagyok Mester, valahol a középhaladó kategóriában járhatok, de én a Zen Bu Kan Kempot sokrétű és hatékony Harcművészetnek látom. Földharc, pusztakezes illetve kesztyűs küzdelmek, birkózás, vannak jó formagyakorlatok, sokféle technika. Erőnlétileg is sokat elvárnak, önvédelemben is a hatékonyságra törekszik. Későbbiekben fegyverek elsajátítását is megtanulhatod. Bár ez szubjektív, de én nagyon sok mindent kaptam a Kempo-tól és a Mestereimtől, mind fizikálisan, mind pedig mentálisan. Bár ezt is ki, hogy fogja fel...
Ugyanakkor ha 'hiper-szuper' ugra-bugrálásra meg különböző filmekből lesett szaltós jelenetekre gondolsz akkor szerintem mást válassz!

Előzmény: opossum (1417)
Rigor Creative Commons License 2006.05.28 0 0 1420

Az önvédelem és a kardokkal botokkal ugrabugrálás pár száz éve volt inkább kapcsolatban, manapság kevésbé, minthogy nem mászkálsz az utcán karddal (nem is szabad) meg furkósbottal is ritkán:) Ha csak az önvédelem érdekel akkor hazabeszélve javasolhatom a krav magát (bot itt is van, de főleg az hogyan védekezz ha megtámadnak vele), egészégre nem káros, illetve remek egészéges mozgás, stb,  de hát azért nem is jóga, vagy taichi (ez utóbbitól viszont ne nagyon várjál önvédelmi képességeket), meg hát nem is harcművészet, de legalább reálisabban fogod tudni mik a korlátaid, hogyan védd meg magad.

Amit a kungfu/akció filmekben látsz, az szép meg látványos, továbbá esztétikus de az önvédelmi értéke egészen minimális, és nagyon elrugaszkodott a realitástól.

Előzmény: opossum (1419)
opossum Creative Commons License 2006.05.28 0 0 1419
Cél: nem is tom... Önvédelem, egészségmegőrzés, + mert már ki akarom próbálni magam azon a téren is(kíváncsi vagyok, hogy mit tok kihozni magamból). Ráadásul távlati céljaim is vannak vele kapcsolatban. hehehe :) Valamikor meg el kell kezdeni, nem?
Előzmény: Rigor (1418)
Rigor Creative Commons License 2006.05.27 0 0 1418

Kérdés hogy mi a célod vele? egészségmegőrzés? önvédelem? életmód? érdekel a  kultúra, spirituális vonatkozások? szeretnél-e versenyezni? valódi küzdelmet, light contact, vagy akár full contact, vagy inkább csak szép formagyakorlatokat?

Esetleg baranta? (ütnek, rúgnak, bottal harcolnak, kardoznak, és még kultúrális örökség is, magyar tradíciók stb..:) )

Előzmény: opossum (1417)
opossum Creative Commons License 2006.05.27 0 0 1417

Sziasztok!

Én még sosem űztem semmilyen harcművészetet, hanem helyette sportoltam, és sportolok most is. Mármint futok rendszeresen(bár ez annyira nem sport, csak jól esik). Viszont most szeretnék elkezdeni "harcolni". Viszont nem tom, hogy mit. Ebben kérném a segítségeteket.

Én egy nagyon lusta csaj vagyok, aki csak akkor mozdul meg, ha kedve tartja. Viszont, ha izommozgatásról van szó, akkor ugrok. Melyik az a harcművészeti típus, amiben ütnek, rugnak; bottal, ill. karddal harcolnak? Ja és közben ugrálnak ide-oda. Ezt csak azért kérdezem, mert vmi ilyesmit szeretnék tanulni, tanulgatni. Egyáltalán belekóstolni a dologba.

Tudna vki segíteni?

Ja, MrKözvetlen mi meg ismerjük egymást!!! Sztem túl sok puszit küldök az msnen...

Mr. Közvetlen Creative Commons License 2006.05.24 0 0 1416
Jaja. Igazad van. Így visszagondolva utcai szituban egyszer volt "szerencsém" részt venni és az már legalább két éve volt. Azóta már jó sokat izzadtam edzésen, úgyhogy már biztosan higgadtabb és tapasztaltabb vagyok, mint akkoron. Hidegvér az tényleg jó ha van.
Ami a kombókat illeti tényleg így lehet. Nekem a bal-jobb-comb (néha még ráhúzok valamilyen ütést is a combos után) a kedvencem. Abszolút egyszerű, "kézre áll" és sokan beszedik akár egymás után is, bár ezt főleg a kezdőbbek közül.
Előzmény: Törölt nick (1415)
Törölt nick Creative Commons License 2006.05.24 0 0 1415

Hogy repedni reped-e jobban a csont egy törés után azt nem tudom, de az biztos, hogy a hajszálerek egyre "gyengülnek": aktív boxoló koromban, mikor versenyekre jártunk egy sima orrfújás is rizikó volt, mert pattant az ér. Egyszer az edző egy majdnem strandlepedővel törülte az arcom, ocsmány egy látvány lehettem. Mindez amatőr box körökben....

Hogy mennyire célzol, szerintem a higgadtság kérdése. Én spec személy szerint egyszer voltam olyan helyzetben, hogy azt mérlegeltem hogy indítom a torkost (110 kg izomagy), de szerencsére valahogy szerintem meglátta a manusz hogy ez nem lesz jó neki, és az utolsó pillanatban visszakozott, így nem lett semmi.

Viszont olyan többször volt, hogy határozottan arra figyeltem, nehogy elkapjon a gépszíj, és nehogy torkos legyen belőle; fel is repedt a kezem a fogától. Persze, ezek mind 1-1 felállásban voltak, ha többen jönnek, asszem nincs idő ezzel foglalkozni, akkor mehet minden.

Viszont, ami nagyon fontos: stresszhelyzetben is hideg fejjel menni előre (vagy hátrálni), és nem észnélkül kaszabolni. Ha valaki idegből, dühből támad, a legkönnyebb védekezni ellene: nincs taktikája, nincs 'következő lépés' terve, csak cséphadaróként próbálkozik. Nemhiába mondják, hogy az összes kűzdelem 50% agy, és 50% test (szerintem kb 70-30); ha valaki logikusan felépített támadásokkal, 3-as kombinációkkal megy előre, előbb-utóbb eltalálja a másikat.

Csak egy tipikus boxoló axióma: balegyenes, balegyenes, jobbhorog - a jobbhorog tuti betalál, mert az ellenfél az egyenesek miatt a fej elülső részét fogja védeni, oldalt védtelenebb lesz. Ha az egyenes fejre megy, a horog testre, még biztosabb a találat. Ugyanez lábbal: két combos után egy egyenes fejre val.szeg betalál, mert a 2. combos után már a kezével is védeni akar, és lejjebb tartja.

Ezeket lehet gyakorolni zsákon, aztán edzésen edzőpartnerrel, és rájön az ember hogy neki mi "fekszik" a legjobban.

Előzmény: Mr. Közvetlen (1414)
Mr. Közvetlen Creative Commons License 2006.05.24 0 0 1414
Sziasztok!

Jaja, iagzat adok Fecónak az orrbaveréssel kapcsolatban. Már kétszer sikerült eltrafálni az orromat, abból az egyik csak repedés volt. Az első egy kurva nagy mawashi geri volt. Hááát hallod a harci kedvem egyből alábhagyott az tuti, mivel a szememet is eltalálták, az bevérzett a másikra meg a könnytől nem láttam semmit. Azon csodálkoztam, hogy egyáltalán két lábon állok még. :)) Az orral az a gáz szerintem, ha egyszer eltörik akkor utána méginkáb hajlamosabb lesz rá (hűűű micsoda logikai megállapítás mi?:). A mjómúltkor egy rövid horoggal megint eltrafálták az orrom, bár nem volt oylan hűűű, de nagy ütés, d eúgy éreztem, hogy megrepedt. Ennyit a nóziról.

Ami a astresszhelyzetet illeti szerintem utcán, (már ha nem vagy tapasztalt - én sem vagyok az) úgysem arra fogsz törekedni, hogy egy pontot találj el, hanem csak, hogy eltaláld.
Utcán meg úgysem azzal fogsz törődni szerintem, hogy a testi épségével törődj, (torkon verem-e véletlenül, hanem hogy vége legyen és ne Te legyél a szenvedőBB alany. :-))
Nem vagyok tapasztalt utcai bunyós, de én így gondolom.

Írd csak le nyugodtan, hogy minek mi a hatása! Hááát Pityukát a szomszéd szobában meg majd max. sajnáljuk. :-)))

Üdv!

Előzmény: kagabor (1410)
sz332 Creative Commons License 2006.05.24 0 0 1413
Szia. A modern pszichológiában ezen probléma megoldására
egy lehetőség az autogén tréning. Kicsit meditáció jellegű, de
európai, és nyugati-orvosi (van akinek ez fontos:)). Meg tényleg valami
sportot kellene csinálni. Nem feltétlenül küzdősportot, akár
lehet tenisz is, vagy úszás.

http://www.vitalitas.hu/konyvek/autogen/autogen1.htm
Előzmény: kagabor (1398)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!