Keresés

Részletes keresés

homerx Creative Commons License 2021.05.10 0 0 143469

igen, oreg nyarfatuskokon jon elo.

Előzmény: magyarpuszta (143467)
magyarpuszta Creative Commons License 2021.05.10 0 0 143468

nalam lement mar, en nem keresnem az iden.

Előzmény: nagypapi51 (143466)
magyarpuszta Creative Commons License 2021.05.10 0 0 143467

jok ezek a rot fagombak. nyarfan?

Előzmény: homerx (143453)
nagypapi51 Creative Commons License 2021.05.10 0 0 143466

Szia,

kezdjél el innen visszaolvasni, legalább 100 bejegyzés a témával foglalkozik, hol-mikor-mi?

Előzmény: lotilix (143465)
lotilix Creative Commons License 2021.05.10 0 0 143465

Sziasztok!

Budapesten lakom és kucsmagombát azeretnék szedni, és szükségem lenne pár tippre. Jól lenne, ha valaki segitene.  Először is, van e még kucsmagomba május végén az ország bármely ponton? Milyen helyren fordulnak inkább elő, nagy réten vagy magas hegyekben? Előre is köszönöm szépen. 

homerx Creative Commons License 2021.05.09 0 0 143464

hehe, en a hegyesekkel jartam igy regebben. alig lehetett meglatni oket a feher _hotakaro_ alatt :)

Előzmény: öreg_néne_b (143462)
cc Creative Commons License 2021.05.09 0 0 143463

ha nagyon érzékenyen érint, ne válaszolj rá, de a vöröspocsolyáshát mennyire tekinthető savanyú talajúnak? itt a környékemen a hegyek mindegyike csinos homokkő sapkát visel, amit a légyölők szeretnek, az ízletesek meg nem annyira.

Előzmény: galasz01! (143450)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.05.09 0 0 143462

Remélem, forog a sírjában, aki a vattafát betelepítette...

homerx Creative Commons License 2021.05.08 0 0 143461

Nem toled fog elkoltozni alapvetoen.

Előzmény: nyúlfüligomba (143460)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2021.05.08 0 0 143460

Köszönöm a válaszokat. Szóval szedhetem nyugodtan, a gomba a földben meg vígan kibírja azt a röpke pár évtizedet, amíg rájárok.

Előzmény: homerx (143459)
homerx Creative Commons License 2021.05.08 0 0 143459

Alapbol elvileg nincs jelentosege. A fiatal beerik, sporat szor. Az idos egybol sporazik. Mivel ivaros, ivartalan szaporodas is van, elvileg nem szamit. Max annyi, hogy a fiatalt mas meg leszedheti.

Előzmény: nyúlfüligomba (143457)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.05.08 0 0 143458

Az egyik, hogy egy ízletes kucsmagombás foltot, ha arra túlságosan rájárok ki lehet-e pusztítani?

Nem. Van egy közismert termőhely, ahová már megszámlálhatatlan tanfolyami kirándulást szerveztek, gyakorlatilag mindenki ismeri és még mindig terem.

Előzmény: nyúlfüligomba (143457)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2021.05.08 0 0 143457

Lenne két kérdésem:

Az egyik, hogy egy ízletes kucsmagombás foltot, ha arra túlságosan rájárok ki lehet-e pusztítani? Én valamennyit példányt mindig visszahagyok, remélem, hogy ennek van valami értelme.

A másik, hogy ha érdemes visszahagyni valamennyit, akkor a szaporodás szempontjából melyik állapot a legaktívabb? A fiatal kifejlett példány, vagy az öreg kiszáradt. Tehát, mely példányokat érdemesebb inkább meghagyni. Ha a saját szempontomat nézem, akkor inkább az öregebb maradjon ott, de lehet, hogy annak már nincs sok értelme.

homerx Creative Commons License 2021.05.08 0 1 143456

Lui, oszt' minden telefujtak purhabbal? :) jo kis installacio :)

Előzmény: hal40 (143455)
hal40 Creative Commons License 2021.05.08 0 2 143455

A hír megerősítve. Tegnap a Lupán jártunk egy szabadtéri tárlaton :)

homerx Creative Commons License 2021.05.08 0 1 143454

a pisztric rantva vegezte. igazan kivalo, jo izu gomba. erdemes kiprobalni. viszont tenyleg olyat szedjetek, amin  a kes meg ugy megy at, mint a vajon. a tobbi max levesbe jo belefozni, aztan kuka. a rot fagomba sutve lett batataval egyetemben ilyen legkevereses olajnelkuli sutoben, ahol azert kapott nemi olajspriccet. szinten finom.

homerx Creative Commons License 2021.05.08 0 1 143453

aki szereti a rot fagombat, az maholnap szepeket szedhet. nekem bejon. a pisztricek is fiatalok, illetve kemeim zsenge gevarol szamoltak be.

Gemeiner Riesenschirmling Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143452

Én is vitatkoznék MicroWizard-dal cseh és ízletes ügyben: idén többször szedtem ezeket egy helyen, volt, hogy ugyanazon fa alatt találtam mindkettőből egyedeket.

nagypapi51 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143451

Pihenj! :)

Előzmény: galasz01! (143450)
galasz01! Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143450

Igen is, értettem!!!

(2. rész)

Előzmény: homerx (143433)
nagypapi51 Creative Commons License 2021.05.07 0 1 143449

Így van, ismeretlen gombafajt mérgezőnek kell tekinteni! - lásd a topik bevezetőjét, még én írtam valamikor az őskorban. :)

(Vagy hagyd ott, vagy mutasd meg hozzáértő embernek)

Előzmény: cc (143448)
cc Creative Commons License 2021.05.07 0 1 143448

most a hideg tavasz miatt kicsit összecsúsztak, de mindkettő elég határozott foltokban nő és nem igazán keverednek.

de valahol ez is olyan, mint a gombászás, hogy ismeretlen zöldséget nem eszünk meg.

kontyvirágot is csak egyszer kóstol meg mindenki.

Előzmény: nagypapi51 (143447)
nagypapi51 Creative Commons License 2021.05.07 0 1 143447

Csak tippelek: az lehetett, hogy a medvehagyma mezőbe befészkelt a gyöngyvirág (nem jellemző egyébként), minden egyes levelet meg nem szagolunk meg. Ezzel együtt, nem lehet eltéveszteni, a mh levele lágy, a gyv sprőd.

Előzmény: cc (143444)
BX-60-72 Creative Commons License 2021.05.07 0 6 143446

Kényes kérdéskör az egész, ezért a relatíve nagy hallgatás. A legtöbb gombász "maga kapargatta ki a gesztenyéjét", vagyis a számára értékes étkezési fajok lelőhelyeit sok erdőjárással, gyaloglással, olykor sorozatos betlizések árán ismerte meg. Sok meló, mire lesznek bejáratott helyek, ahova minden évben érdemes visszatérni a kb. biztos zsákmány reményében. Mint ilyen, nagyon értékes infó ez, érthető, hogy a munka valódi gyümölcsét, a "titkot" nem szívesen adják ki a legtöbben. Pláne, hogy a vargánya, kucsmagomba elég jól "tartja a helyét".

A kucsmagombák amúgy is a gombászat rolls-royce-át jelentik (a szarvasgombászatot leszámítva), a cseh kivételével nehéz csapat. Sok helyen jelen vannak, de az élőhelyeik nem alkotnak nagy kiterjedt egyégeket, itt is -ott is egy kis folt, ami jó lehet, de nagyon sok pont ugyanolyan habitusú hely van, ami nem ad gombát, a 23. megnézett meg igen, látszólag minden logika nélkül. Sokszor nagyon kis helyen, pár nm-en jönnek elő pl. az ízletes kucsmagomba termőtestei nagy egyedsűrűségben. És az időzítés is fontos náluk, jól el kell kapni azt az egész azévre vonatkozó mindössze kb. 1-1.5 hetet, amikor egy adott termőhelyen épp előjönnek. Macerás, nagyon sok utánajárást, bozótosba bújást igényel. Vargányát jó eséllyel bármely nagyobb kiterjedésű tölgy vagy tölggyel vegyes (nem akácos!) erdőben és sok gyaloglással lehet találni, még a baromira meszes talajú Budai-hg.-ben is.

Amire lehet esély, hogy nagy őzlábgombás, valamilyen galambgombás, vagy mezei csiperkés helyre kevésbé bennfenteseket is magukkal visznek, ezek is nagyon finom gombák, de közel sem akkora kunszt rájuk akadni (mivel a Kékestetőtől az alföldi síkságokig mindenhol gyakoriak), mint mindjuk pusztai vagy ízletes kucsmára.

A másik, hogy ki hogyan szeret gombászni.

Én például egyedül. Egyrészt jobban hallom a környezet hangjait is így, másrészt ez egy rekreációs tevékenység is, amikor nem kell másokra figyelnem. De embere válogatja, biztos vannak akiknek pont az ellenkezője, fontos a társaság.

Viszont az is érthető, ha valaki valamilyen okból kifolyólag fél egyedül (pl. korából, egészségi állapotábólm tájékozódó képessége hiányából fakadólag nem szeret egyedül mászkálni, vagy nem tud elég gyorsan fára mászni süldős anyakoca elől :))

De összeségében betársulni gombászni az egy erősen bizalmi állapot. Még a közvetlen ismerősök, rokonok közül sem viszünk bárkit magunkkal. Ez egy nickneves, anonim fórum, ami érzékeny helyzetekben vélemény kifejtésre jó forma, de a fentebb leírt bizalmi állapot elérését erősen hátráltatja. Pont fordítva működik, előbb a személyes ismeretség, bizalom, majd közös gombászat.

Szóval én is a szakirányú csoportokat tudnám ajánlani kezdetben, ha nem egyedül akarod járni az erdőt/mezőt.

Volt itt is pár éve a fórumon egy tag, aki ismeretterjesztő túrákat tart (fizetős a részvétel), de mivel a hozzászólásai végére odabiggyeszett, a fizetős túrákra mutató link egy fórumozót itt nagyon idegesített, egy erősebb szóváltást követően az illető távozott innen. Mindegy, hogy pol. korrekt legyek, a legnagyobb közösségi oldalon fenn lévő egyik legnagyobb taglétszámú gombász csoportban most is hirdeti magát, ott megtalálod.

Lehet hogy nem pontos a kép, ezért az idegenkedés, itt se iskolás osztálykirándulásról van szó, lehet szétszéledni, majd a program végén meghatározzák a szedett gombákat. Kb. minden csoport így működik, ha ez nem szimpi, akkor van a TIT-nek is még szerintem gombász szakcsoportjam erről Heyderia topictársat is lehet itt kérdezni.

Két okból jók az ilyen közös kirándulások: lehet kérdezni a szakiktól, amivel egy csomó fórum bejegyzés-böngészési idő megspórolható (én mondjuk a böngészést választottam annó), másrészt lesz ott egy csomó hasonló érdeklődésű, akikkel a személyes ismeretség így az elengedhetetlen bizalom is kialakítható. Tudsz szelektálni, ott se mászkálnál együtt szívesen bármely random résztvevővel szerintem. 

Legyünk őszinték.

A piszkos anyagiak uralják különböző fok-mértékben az életünket.

A másik lehetőség tehát, ha bedobod itt a nagy anonim köztudatba, hogy teszem azt te is alkotmányjogász vagy, akkor tuti lesz néhány privát megkeresés, hogy szívesen gombászna együtt veled valaki.

A jogi tanácsadás egy baromi drága műfaj, és kb. minden embernek az életében akad valami olyan ügyes-bajos dolog, amikor szükség van rá, és valljuk be, ha nincs ismerős (aki elég jó és megbízható is), akkor jó mélyen a zsebbe nyúlós a buli.  

Előzmény: taormina001 (143422)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143445

Nagyon igaz

Előzmény: cc (143444)
cc Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143444

hogy a levelet nem ismerte meg, még hagyján, de a szagát sem? az ilyen minek szedi?

Előzmény: Törölt nick (143442)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143443

Ő egy kiváló Székesfehérvári edző volt, sok újság írt erről a szomorú történetről pár éve. Nem linkelek ide, mert nem illendő. 

Előzmény: Törölt nick (143442)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143442

Tudom, tudom, igaz teljesen, de volt egy kiváló magyar bokszoló és utánpótlás edző, aki állítólag ismerte a növényt és mégis baj lett pár évvel ezelőtt

Előzmény: nagypapi51 (143441)
nagypapi51 Creative Commons License 2021.05.07 0 1 143441

...laikus összetévesztette a medvehagyma levelét, a gyöngyvirágéval...

teljesen más habitusú a kettő, még laikusnak is.

Előzmény: Törölt nick (143440)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.07 0 0 143440

Gyönyörű képek! Nem akarok beleszólni, de itt a gyöngyviràg ugye mérgező. Hány tragédia volt már, hogy laikus összetévesztette a medvehagyma levelét, a gyöngyvirágéval.

Nyilvàn nem jön a gyöngyvirág szárából, leveléből számottevő mennyiség, csak eszembe jutott. Persze a virág illata csodás

Előzmény: galasz01! (143438)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!