Keresés

Részletes keresés

Yorg365 Creative Commons License 2014.10.16 -1 0 6934

"Oké. Az anyag szó a fizikában akkor is a fermiont jelenti. Ez a terminológia, ezt a szót erre lefoglalták"

 

Ez kb. 100 éves szóhasználat, ami már csak az ismeretterjesztő irodalomban él, szakcikkekben nem. Ma már nyugodtan lehet a fotonokat és a többi bozont is anyagnak nevezni.

Előzmény: protag0ras (6932)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6933

Találj ki rájuk más szót

 

Már használtam rá egy kifejezést: "szélesebb értelemben vett anyag", s meg is magyaráztam, hogy mit értek alatta. Tudom, hogy ez nem tökéletes megoldás, de ide talán megfelel...

Előzmény: protag0ras (6932)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6932

"Ezért írtam, hogy én SZÉLESEBB ÉRTELEMBEN használom az "anyag" fogalmát. Nálam minden, ami fizikailag létezik, kölcsönhat, s ez a kölcsönhatás mérhető is, az anyagi szubsztancia.

A mezőkre is anyagként gondolok, s nem tartom ezeket se szellemeknek..."

Oké. Az anyag szó a fizikában akkor is a fermiont jelenti. Ez a terminológia, ezt a szót erre lefoglalták. A bozonok nem anyagi részecskék. Találj ki rájuk más szót, vagy ne állj szóba fizikusokkal, mert nem fogjátok egymást érteni.

Egyébként meg: persze hogy ezek szorosan összefüggnek és bizonyos értelemben hasonlítanak, hiszen a bozonok is részecskék...

Előzmény: Tuarego (6931)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6931

akkor miért nem hívod a benzint is motornak?

 

A benzin egy eleme, komponense egy működő benzinmotoros rendszernek. Még egyéb részei is vannak (porlasztó, hajtókar stb.). A komponeneseknek természetesen lehet saját nevük, de attól a rendszerhez tartoznak, annak szerves alkotórészei.

A bozonok is a működő anyagi rendszerhez tartoznak, nélkülük nem működik ez az anyagi világ.

Ezért írtam, hogy én SZÉLESEBB ÉRTELEMBEN használom az "anyag" fogalmát. Nálam minden, ami fizikailag létezik, kölcsönhat, s ez a kölcsönhatás mérhető is, az anyagi szubsztancia.

A mezőkre is anyagként gondolok, s nem tartom ezeket se szellemeknek...

 

Előzmény: protag0ras (6930)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6930

Mondok jobbat: akkor miért nem hívod a benzint is motornak?

Előzmény: Tuarego (6928)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6929

Az szerintem nem baj, hogy egy jól látható különbség miatt van saját nevük. A mezőkre is anyagként gondolsz?

Előzmény: Tuarego (6928)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6928

Nem az elnevezés és a szubjektív kategorizálás itt a lényeg, hanem az objektív funkció, amit ezek a tömeg nélküli részecskék (bozonok) betöltenek. Ezek nélkül nem funkcionálhatnának azok a részecskék sem, amit hagyományosan anyagnak nevezünk. Fotonok nélkül nincs elektromágnesség, a töltéssel rendelkező részecskék önmagukban nem elegendőek ehhez.

Ez olyan, mintha a benzines motorokból kihagynánk a benzint. Kétségtelen, hogy a motorgyárakban csak a motort készítik el, s ezekben az üzemekben motornak nevezik a benzin betöltése nélküli terméket is. Azonban a motor csak a benzinnel együtt működik, mert az szolgáltatja a meghajtáshoz szükséges energiát.

A bozonokat is tekinthetjük valamiféle "meghajtó", de mindenképpen közvetítő eszköznek, s ugyanúgy elengedhetetlen részei a működő anyagi rendszernek, mint a benzin a motorban. Tehát szélesebb értelemben tekinthetjük ezeket is anyagnak.

 

Előzmény: protag0ras (6927)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6927

"Ez csak egy önkényes és szubjektív elhatárolás, hogy ezek nem anyagok."

Minden elnevezés szubjektív. Egy mágneses mezőt egyszerűen nem nevezünk anyagnak, így alakult történeti okokból. Miért akarod annak nevezni? Ezek "különleges" részecskék, amelyek erőhatásokat közvetítenek, nem kell őket anyagnak nevezni. A bozon elnevezés szerintem teljesen jó én is pont ezt adtam volna nekik :-)

 

Előzmény: Tuarego (6925)
Astrojan Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6926

Aki nem tekinti anyagnak az anyag építőköveit az nagyon szerény képességűnek tűnik.

 

Az anyagot kétféle energiarészecske építi fel, az elektron, a proton és a foton is ezekből épül fel.

 

Az elemi részecskéknek tömege nincs, de az anyag nem a tömeggel egyenlő, a tömeg csak járulékos tulajdonság, akkor ugrik elő amikor az elemi részecskék körpályára állnak, mint pl az elektronban.

 

A fotonban is van ilyen körözés, ezért értelmezhető tömege, csak közben az egész foton rendszer gyorsan megy és nem tudjuk rátenni a mérlegre, hogy a súlyát megmérjük egy marék fotonnak.

Előzmény: Tuarego (6925)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6925

Vannak egész spinű részecskék is, amelyeknek energiája lehet illetve kölcsönhatásokat közvetítenek (pl. foton) de ezeket nem tekintik anyagnak

 

Akkor minek kell tekinteni a bozonokat? Ezek is ugyanúgy szerves részei az anyagi világnak, nélkülük nem működik az adott kölcsönhatás. Ez csak egy önkényes és szubjektív elhatárolás, hogy ezek nem anyagok. Természetesen nem olyan anyagok, mint a tömeggel rendelkező részecskék, de ezek is szervesen hozzátartoznak az anyagi világhoz, így én oda sorolom őket.

 

Előzmény: protag0ras (6924)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.16 0 0 6924

Ma már van jól definiált anyagfogalom a fizikában is. A feles spinű részecskéket nevezik anyagnak (pl. elektron).

 

/Vannak egész spinű részecskék is, amelyeknek energiája lehet illetve kölcsönhatásokat közvetítenek (pl. foton) de ezeket nem tekintik anyagnak./

Előzmény: jogértelmező (6923)
jogértelmező Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6923

A vákuum egy olyan képződmény, amely nem tűnik anyagnak.

 

Megjegyzés: Tudtommal az anyag nem fizikai  - hanem filozófiai fogalom.

jogértelmező Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6922

"A vákuum szerinted semmi?"

 

Szerintem nem az - szerintem nem semmi.

Előzmény: Tuarego (6920)
jogértelmező Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6921

Benyomásom szerint Te követelődző vagy: Elő akarod írni az emberiség  tudásbázisát gyarapító szakavatottaknak, hogy figyelmüket miféle kérdésekre összpontosítsák.

Előzmény: Tuarego (6918)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6920

A fény viszont nem meglévőben is képes erre. Nevezetesen - a fény akár vákuumban is képes terjedni.

 

A "nem meglévő" az nálam azt jelenti, hogy közeg nélkül, tehát a semmiben képes terjedni.

A vákuum szerinted semmi?

 

Szerintem a vákuum is valamiféle "közeg", természetesen nem olyan, mint a hagyományos, atomos közeg. A hagyományos anyagokat el lehet távolítani egy vákuumot tartalmazó tartályból, de a különféle mezőket nem. Még a Faraday-kalitka sem tudja teljesen kizárni még az elektromágneses mezőket sem. S akkor még ott van az eddig ismeretlen gravitációs mező.

 

Előzmény: jogértelmező (6919)
jogértelmező Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6919

Tuarego-nak címezve írom:

Ellentétben a fénnyel - a hang meglévő közegben terjed. A fény viszont nem meglévőben is képes erre. Nevezetesen - a fény akár vákuumban is képes terjedni.

 

A Világ bonyolult!

Tuarego Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6918

Az az igazság, hogy nekem legkevésbé arra van szükségem, hogy megmagyarázzák, miért nem ad valaki választ, hanem valamelyest értékelhető válaszokra vagyok kíváncsi.

Még a kevésbé megalapozott hipotézisek is jobban tudnának érdekelni, mint a mellébeszélések, kimagyarázások.

Előzmény: jogértelmező (6917)
jogértelmező Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6917

"Ahogy egy fizikusnak fel lehet tenni, hogy miben terjed a hang, úgy azt is fel lehet tenni, hogy miben terjed a fény."

 

Igen, fel lehet tenni -  mármint a fény miben terjedésérét firtató kérdést.

Ám ne csodálkozz azon, ha e kérdésre épp úgy nem kapsz választ, mint pl. erre:

- Mit volna legfontosabb leghamarabb megtudnunk?

Előzmény: Tuarego (6909)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6916

:-) Jogos ez is.

És ezzel 1:1 a végeredmény, igazságos döntetlen.

Előzmény: Sidereus Nuncius (6899)
mmormota Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6915

A semmit meg nem értés mint mély fizikai látásmód.

Előzmény: protag0ras (6914)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6914

Na most meg mi történt veled mmormota? Mi nem tetszett ennyire???

Előzmény: mmormota (6905)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6913

Csatlakozom, van létjogosultsága a kérdéseknek, ezen a fórumon is.

Előzmény: Tuarego (6904)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6912

Kicsit túlmagyaráztad, főleg ha nekem szántad, mivel teljes mértékben így gondolom én is. Pont akartam is bedobni, hogy akár a térben való létezés is egyfajta "fizikai hatás"...

Előzmény: mmormota (6903)
protag0ras Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6911

Egyetlen apróságot tennék hozzá, hogy az elvárásaink legalább odáig jogosak, hogy legyen a világ leírható és a leírás valamire használható. Mert ha nem az, akkor fölösleges kutatni. Ezt a prekoncepciót sosem vethetjük el.

Egyébként részemről teljesen oké, amit írtál.

 

Előzmény: Mungo (6900)
Sidereus Nuncius Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6910

Jó lenne már ezeket a gravitonokat fülön csípni, s fizikai tulajdonságaikat megismerni. Talán kisebb lenne a hangjuk ezeknek a nagyokosoknak is...

 

Tényleg jó lenne a szájaskodás helyett virítani valamit a tagadókórusnak. De az valamiért nem akaródzik nekik...

Előzmény: Tuarego (6909)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6909

Igen, jobb lesz, ha nem is foglalkozok az ilyen megnyilvánulásokkal, mert még képes és meg is magyarázza...

 Egyébként köszönöm a válaszodat, amit a "miben terjed a fény?" kérdésre adtál. Te legalább adtál érdemi választ. A kórus persze ilyenkor hallgat...vagy csak arról szólnak, hogy miért nem jó a kérdés.

Pedig ez egy nagyon egyszerű kérdés és nagyon is fontos fizikai kérdés. Azt ugyanis nem lehet ráfogni, hogy "filozófiai" kérdés lenne. Ahogy egy fizikusnak fel lehet tenni, hogy miben terjed a hang, úgy azt is fel lehet tenni, hogy miben terjed a fény.

Veled együtt én is úgy gondolom, hogy nem a semmiben terjed, hanem valamilyen anyagi mezőben.

Te úgy tartod, hogy a gravitonok tengere képezi ezt a mezőt. Jó lenne már ezeket a gravitonokat fülön csípni, s fizikai tulajdonságaikat megismerni. Talán kisebb lenne a hangjuk ezeknek a nagyokosoknak is...

 

Előzmény: Astrojan (6907)
genetta_genetta Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6908

 Túléltük már itt a sósmiket is pedig az igazán kemény dió volt.

 

Van annak valami bája, mikor a holló a hollónak...

Előzmény: Astrojan (6907)
Astrojan Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6907
Hagyjad, nem kell mindenre ráugrani. Túléltük már itt a sósmiket is pedig az igazán kemény dió volt. Úgy értem szellemileg.
Előzmény: Tuarego (6906)
Tuarego Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6906

Hogy te mi vagy, hadd ne kommentáljam.

Világosan bemutattad most magad...

Előzmény: mmormota (6905)
mmormota Creative Commons License 2014.10.15 0 0 6905

Hihetetlen, hogy egy ennyire buta ember hogy lehet ennyire beképzelt. Rúgjanak ki, megérdemlem, de ezt nem bírom megállni...

Előzmény: Tuarego (6904)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!