Boltok lásd 3744-es hozzászólás, a három Lidl-szerű hálózatnak minden üzlete nyitvatartással együtt fent van a honlapjukon, még éjjel-nappali is akad köztük. Más éjjel-nappalit (főként a 10-11 nevű hálózat) kerülni, mint a pestist, mert iszonyú drága.
nagyon köszönöm az információkat. Céges telefonon megy az adat külföldön is, sokat használjuk. Tehát akkor ez a gond kilőve (csak azért hasznos, hogy sötétben, hóviharban legalább tudjam kb merre kellene menni :) ). Szalámit azért bekészítjük, hátha meghagyják (első nap esti érkezés, és egyből megyünk fel É-ra, lehet nem látunk már boltot nyitva).
Izlandon nemigen lehet eltévedni. Tök felesleges a GPS, legalábbis autózásra. Az útjelzések rendben vannak, és amúgyis kevés az út :). A térképek is jók.
A függőknek különben prepaid simmin kártyát szoktak ajánlani, ahogy olvastam.
Ellenben újra átolvasva... ha céges az előfizetés a telefonon, járj utána, hogy használható-e a mobilnet külföldön... cégesnél nem minden díjcsomagra érvényes. De ez nem azon múlik, hogy EU vagy EGT, maga a roamingegyezmény ilyen.
Most vagyok kint és az androidos Google maps mindenhova elvisz off-line üzemmódban is. Szerintem ne bérelj GPS-t mert a bérleti díj+ egy kicsi és vehetsz olyan telefont vagy GPS-t ami Izlandra is jó.
A roamingegyezmény szerencsére nem EU, hanem EGT, így Izlandra is ugyanúgy vonatkozik. Tökéletesen üzemelt nyáron az itthoni mobilnetem. A Waze jól használható az országban.
Nem minden állati cucc, de a szalámi szigorúan tilos.
"Meat products may be imported if they have been boiled or canned. Smoking, salting or drying without boiling is unsatisfactory. It''s for example, not permitted to import bacon, sausages (salami and any kind of smoked uncooked sausages), saddles or pork, poultry, uncooked milk and uncooked eggs."
olyan kérdésem lenne a profikhoz :), hogy Izland minek minősül mobiltelefon/roaming szempontból? Ugyebár nem EU tagállam. Az adatforgalom miatt kérdezem, hogy ha nem bérlek GPS-t, a Waze megoldás lehet-e (itt említett valaki hogy tökéletesen megfelel). "Sajnos" céges iphone van, amire nem tudok telepíteni semmit, csak a Waze van rajta, annak meg kell adatforgalom, még ha nem is sok.
A másik kérdésem, hogy sokatoknál olvastam, vittetek szalámit, egyéb ételt, míg hivatalosan tilos állati eredetű élelmiszert bevinni. Ne aggódjak, nem fejeznek le egy rúd szalámiért? :)
Segítségért cserébe hozok friss képeket és tapasztalatokat, hogy milyen is Izland november végén.
A www.reykjavikcars.com oldalon néztem az autót. 4WD-ből a Duster a legolcsóbb, de az is 106k Huf extra biztosítás nélkül. Egy Clio 60k Huf körül van egy hétre. Ketten megyünk a párommal. Nem mondom, hogy rutinosak vagyunk, de volt már hasonló kalandunk. Tavaly Szardíniát jártuk be saját autóval. Sajnos Izlandra nem olyan könnyű eljutni autóval :)
Köszönöm a gyors reakciót és a tanácsokat. Tényleg jó áron van most a jegy, érdemes rátenni a kezünket. Talán marad a 4WD. Elég nagy az árkülönbség (50k Huf), de ha elakadunk valahol akkor ettől biztosan többe kerülne. Habár a 4WD sem garancia semmire. Mennyire forgalmas egyébként az út ebben az időszakban? Lehet, hogy érdemes nekünk is 2 szállással letudni a dolgot. Egy Reykjavik körül a másik pedig valahol délen.
Nagyon köszönöm az összes tanácsot, amit kaptam. Hamarosan írok részletes beszámolót is, előljáróban csak annyit, hogy elképesztő, fantasztikus, bámulatos, félelmetesen szép volt!
Kérlek, segítsetek trafi témában, párszor előfordult velünk, hogy az út mellett lévő sebességmérő magasabb sebességet mutatott, mint a megengedett, és ilyenkor mintha villogott is volna a gép, meg szomorú arcot rajzolt ki. Nem vagyunk biztosak benne, hogy ez trafi volt-e, mert a fővárosban teljesen máshogyan néztek ki a trafipaxok, ezekkel a sebességmérőkkel keleten találkoztunk.
Elképzelhető, hogy a bérautót bérlő címére érkezni fog csekk?
Neten azt olvastam, hogy:
"A megengedett sebességhatárt 6-10 km/órával túllépőket 5 ezer izlandi koronával (kb. 31 euró) büntethetik. Nagyobb túllépés esetén a büntetés mértéke elérheti akár a 150 ezer koronát is (kb. 950 euró). Az izlandi közlekedésrendészet helyben, azonnal megpróbálja behajtani a pénzbüntetést."
Helyben, nem próbáltak rajtunk behajtani semmit, az biztos. Viszont jó lenne tudni, hogy tegyünk-e félre pénzt, trafi volt-e, ami szomorú arcot vágott, várható-e csekk...
Foglald le gyorsan 17-től 24-ig, jóval olcsóbb mindkét irány, mint 1 héttel később, és persze az időjárás várható átlaga is jobb, nem beszélve a hosszabb (de így is rövid) nappalokról.
Ha jó idő van, belefér a kör, de vedd figyelembe, hogy ilyenkor már bármikor lehet napokig tartó hótorlasz, ami felborítja a terveket. Válassz utolsó napig lemondható szállásokat, még ha drágább is így.
Jó időben a 4WD sem kell, bár néhány mellékútra letérésnél jól jöhet. Helyi, illetve nagyon hozzáértő itthoni ismerős tavaly nekem (nov. elejére) azt mondta, hogy a biztonság kedvéért legyen 4WD. Aztán persze egyszer volt csak havas eső, azon kívül semmi nehézség :-) de jobb volt így, mint megkockáztatni a fordítottját. A körbemenésről is lebeszéltek pont a bizonytalansága miatt, így pár napig Reykjavíkban volt a szállás, onnan mentünk mindenfelé, aztán meg áttettük kicsit a székhelyünket a déli partvidékre. De ott is az van, mint itthon: egyre kevésbé intenzív a tél, és a kezdete is tolódik, ha jól emlékszem, tavaly azt olvastam, hogy még decemberben is kb. 0 hó volt.
Ha nagyon akarsz qrva drága luxusfürdőt, akkor Kék helyett feleannyiért Secret Lagoon, ráadásul ott van a Gullfosstól egy köpésre, jobban belefér egy aranykörös nap végébe. De ha mindenképpen Kék, akkor foglalni kell jó előre időpontot. Talán ilyenkor be lehet férni enélkül is, de biztos, ami biztos.
A Gullfossnál levő étteremféleségben jó a bárányleves, és (ha nem változott nyár óta, akkor) jár repeta is belőle. 1950 korona.
Ha körbementek, akkor északon érdemes venni egyet a forró földben sült kenyérből. Mi a varmahlíði benzinkútnál lévő kézműves boltban találtunk nyáron. 900 korona, ami egy vekni kenyérért hátborzongatónak hangzik, de hát ez Izland.
Egy kis kalandra adtuk a fejünket és elhatároztuk, hogy még idén elmegyünk Izlandra. Szeretnénk tőletek tanácsot kérni.
November közepén / végén utaznánk WizzAir-el. (17-i, vagy 24-i indulással) egy hétre. A terv az, hogy bérlünk autót, és igyekszünk ennyi idő alatt minél több látványosságot bejárni. Milyen ebben az időben az időjárás ott? Ha körbe megyünk az 1-es úton, akkor kell 4WD autó, vagy elegendő az alap Yaris kategória November végén?
Tudtok ajánlani helyeket, amiket mindenképpen érdemes megnézni? Jelenleg ennyire jutottam:
1. nap este érkezés Keflavikba, autó felvétel, szállás Reykjavikban (Ha van szállás ajánlat, akkor azt is szívesen vesszük)
2. nap irány dél, Seljalandsfoss, Skogafoss, Vík, itt szállás
3. nap Skaftafell, Jökulsárlón, Höfn, itt szállás
4. nap Hvalnes, Djúpivogur, Stöðvarfjörður, Faskrúðsfjörður, Egilsstaðir, itt szállás
5. nap Námafjall Hverir, Húsavík (esetleg bálnales?), Godafoss, Akureyri
6. nap Glaumbær majd vissza Reíjkjavik
7. nap Arany körút és Kék lagúna
8. nap Irány haza
Szerintetek ez így tartható, vagy egyáltalán érdemes ezt követni, vagy esetleg van más, amit célszerűbb megnézni? Amit kifejezetten keresünk: geotermikus szabadtéri fürdők, északi fény, szép tengerpatok, vízesések, gleccserek. Plusz nagyon érdekel minket az izlandi konyha is. Ha tudtok olyan helyet ahol specialitásokat lehet enni, akkor megköszönjük ha megosztjátok.
Köszönöm! Egyébként ha zöldben akarom látni arra csak a nyári hónapokban van esély?Illetve van olyan hónap amikor ezzel együtt a sarki fény is látható?Vagy azt csak 2 különböző évszakban tudom megnézni?
Az ugye axióma, hogy Izland mindig gyönyörű. Erősen szubjektív magánvéleményem, de ha már nem akkor megyünk, amikor a legzöldebb minden, úgy én akkor mennék, amikor nem sárgásbarna a fű és a táj, hanem havas, jeges. Teljesen más arcát mutatja márciusban Izland, ahogy (nagy eséllyel) hó lepi a tájat, a vízesések szélén vaskos jégtömbök lógnak. Bár lehet, hogy valakinek meg így túl "homogén", nem tudom. Írd be gugliba mondjuk, hogy gullfoss november. Évszakra tekintet nélkül lesz a képtalálatok között barna, zöld és havas tájban Gullfoss. Nézd meg nektek melyik tetszik. (Én láttam így is úgy is, a nyári után a téli táj tetszik a legjobban.)
Ha időjárás miatt kérdezed, a hőmérséklet (átlagban) kb. ugyanaz, október a legesősebb, míg márciusban sanszosabb, hogy esik a hó.