Keresés

Részletes keresés

riki74 Creative Commons License 2009.08.18 0 0 1613
Köszönöm szépen a hsz-et, remélem azért ha a növénykék beindulnak akkor minden a helyén marad :)
Megnézem akkor a veresieket hátha ott sikerül beszereznem egy pár sziklát :)
Köszönöm mindenkinek mégegyszer :)!!!
És gratulálok a sziklakertekhez ,csodaszép mindenkié :)!
jobog Creative Commons License 2009.08.18 0 0 1612

 

Szerintem nagyonis jól alakul az a sziklakert. A kővel való fedés mértéke különböző lehet, te a teljes fedést valósítod meg, az is egy változat. Én inkább szórt köves felé mentem, de ez csak választás kérdése, nincs minőségi különbség közöttük. Én ezért a meredek helyeken csak oda tettem sziklákat és alakítottam ki teraszt ahová növényt ültettem. Ez is tud nagyon mesterséfges kinézetet adni, szóval trükközni kell.

 

A növények még az egészen rossz kerteket is nagyon feldobják, a tiéd pedig nem is rossz, szóval a helyzet jó, és egyre jobb lesz:-)

 

(Amúgy kell oda egyáltalán lépcső? Legjobb volna a kert anélkül sztem.)

 

Előzmény: Vezso (1599)
Vezso Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1611
Sajnos nem, az egy kis bányából van, nem zúzzák. Sőt a kő is egy telephelyen porosodott több éve. Azért sikerült jó áron hozzájutni. :)
Előzmény: kisidi (1604)
Vezso Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1610
Kösz, nekem kissé mesterkéltnek hat, de csak ennyire tellet, talán a növények majd segítenek rajta. Holnap talán lesz időm folytatni.
Előzmény: Petruskamaya (1603)
groowe Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1609

azt szeretem az index fórumában,hogy rendszerint nem küldi el azt amit írok.

szóval kövek 3as út,ahogy a hév sineken átmész aszód felé,grden 5 kft,ők foglalkoznak kővel,ill szada után és veresegyház előtt, ahogy megyünk le a lejtőn.ki is van írva a jobb oldalon,hogy akcióóóóó

remélem tudtam segíteni

Előzmény: riki74 (1602)
Vezso Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1608
Köszi, most megint futottam néhány kört, pár napon belül kiderül, lesz-e
Előzmény: kisidi (1601)
Vezso Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1607
Ja, a fekete fóliára gondoltam én is. Csak attól félek, hogy a gyöngykavics és s tégla is elüt a szikláktól.
Előzmény: alsotekeres (1600)
groowe Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1606
2 helyen is meg tudod kérdezni,3as út mentén ahogy átmész a hév sineken garden 5 kft,mellette van a virágkertészet,illetve

szada után és veresegyház előtt, ahogy mész le a lejtőn kocsival,az út jobb oldalán

Előzmény: riki74 (1602)
alsotekeres Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1605
Szia!

Szerintem ez a kavics, ilyen dőlésszög mellett biztosan nem fog megmaradni a partoldalban. A másik gond az, hogy sokkal jobban mutat, ha egy sziklakert egyféle kővel készül. Azaz, ha akarsz nagyobb köveket hozatni, akkor a mellé használt kisebb köveknek is abból a fajtából kellene lennie. Ez akár lehet mészkő, vagy vulkáni kőzet is. A legolcsóbban szerintem úgy lehet beszerezni, ha a környéken felhívsz egy fuvarost és megkérded, milyen minőségű követ, mennyiért tud hozni.

Én úgy gondolom, hogy nem igazán kell a sziklakertieket tápoldatozni, mert az a jó, ha a növények meg tudják tartani kompakt formájukat.
Előzmény: riki74 (1602)
kisidi Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1604
Ebből a kőből nem tudsz zúzott követ hozatni, mint a murva?
Előzmény: Vezso (1599)
Petruskamaya Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1603

Nekem tetszik, bár nem vagyok hozzáértő. Jól megcsináltad a helyeket a virágoknak, biztos nem fog kifolyni a föld. A kavicsról pedig, hát ha nem fog tetszeni, max, kicseréled később :)

Előzmény: Vezso (1599)
riki74 Creative Commons License 2009.08.17 0 0 1602
Sziasztok :)

Érdeklődni szeretnék ,hogy Gödöllő környékén nem tudtok véletlenül olcsó helyet ahonnan lehetne sziklákat hozatni?Kertészetekben horror áron adják :(!
Másik kérdésem ,hogy kell -e tápoldattal öntözni a növényeket ?Ültetés után mennyivel és mivel?
A Tavam mögé raktam egypár kis növénykét. Mutizom, csak kulékavicsom van most ehhez kellene egypár szikla.Válaszokat előre is köszönöm !Üdv :Riki
kisidi Creative Commons License 2009.08.15 0 0 1601
Szinte minden vasútállomáson hegyekben áll a talpfa. Itt Budafokon is láttam.
Én a fekete fóliából csak a kertészetekben használt vízelvezetőset ajánlom, vagy geotextíliát.
Előzmény: Vezso (1599)
alsotekeres Creative Commons License 2009.08.15 0 0 1600
A lépcsőt én ágyásszegély + murva együttesével oldottam meg (lentebbi kép). Ha te is hasonlót választasz, akkor érdemes a murva alá (fekete) fóliát tenni, mert ez segít féken tartani a gazokat.
Előzmény: Vezso (1599)
Vezso Creative Commons License 2009.08.15 0 0 1599
Üdv!
Alakul a sziklakert, bár kicsit nekem mesterségesen hat, de ezt a lépcsőzetes dologra nem volt jobb ötletem, talán ti megmondjátok mit kellene másképp. Ma kiszámoltam, a dőlésszög "csak" 35° és nem 45.
Teszek fel méhány képet, véleményezzétek lécci, bírom a kritikát :)

Nagy kövek. 12l-es vödörrel :)
teraszok
közelről
készülő lépcső
felülről

A lépcsőt úgy tervezem, hogy a függőleges része élére állított tégla lapjával kifelé és mögé szórok kőzúzalékot. Az a baj, hogy azt nem igen tudok olcsón szerezni. Lehet, hogy akkor gyöngykavicsot tennék. Nem üti az nagyon a sziklakertet?
Eredetileg vasúti talpfából szerettem volna, de sehol nem sikerült szerezni.

Előre is kösz a segítséget!
Vezso Creative Commons License 2009.08.14 0 0 1598
A fehérüröm eléggé erős drognak számít. Az ázalékával szoktak permetezni zöldségeskertekben. Mér vagy két éve próbálok egyet szerezni. :)

Tegnap bekerültek az embertelen sziklák a helyükre. Lehet, hogy nem fognak illenie a kert méretéhez, majd ráfuttatok valami tuját. :) A képek a másik gépen vannak, most nem tudom őket megmutatni.
Előzmény: alsotekeres (1595)
szalmaszál Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1597
Mostanában én is beszereztem őket, így most három féle van.
Nagyon szépek, egészségesek maradtak a száraz forró napok alatt is, ami kevés növényről mondható el nálunk.

Az egyik alacsony épp virágzik, pici, sárgás kellemes-semleges virága van.
Ez a tő jól elszaporodott, talajtakaróvá vált.
Előzmény: alsotekeres (1595)
alsotekeres Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1596
Az Artemisia absintium magasra megnő, ez pedig ilyen törpe marad (ha ez az, ami nekem is van)
Előzmény: szalmaszál (1594)
alsotekeres Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1595
Egy Artemesia (üröm) faj. Meglehet, hogy a Artemisia schmidtiana egy változata. A növény maga szép, de a virágai nem jelentősek. Én az utóbbi időben, amikor elkezd virágozni, levágom a virágszárakat és így jobban megmarad a levélpárnája.
Előzmény: bareithzsuzsi (1593)
szalmaszál Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1594
Szerintem artemisia absintium - üröm.
Előzmény: bareithzsuzsi (1593)
bareithzsuzsi Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1593
Ma végre kész lett az enyém is!:) Bár nekem nics olyen helyem,mint nektek,hogy természetközeli hatást tudjak elérni,de nagyon vágytam egy sziklakertre!
Apropó,tudja azonosítani nekem vki a 3. képen lévő növényt?



szalmaszál Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1592
Ezeket a képeket jól megjegyeztem, a második a képernyőm közepén van már hónapok óta. :-)
Előzmény: jobog (1590)
szalmaszál Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1591
Van egy jókora mezei juhar tuskóm.
Nagyon szép a gyökér és törzs rajzolat azon a részen ahol a macskák már lehántották a kérget.
Azt egyébként is leszedem majd valahogy.
Szép világos színű fa, persze már szürkül. Nem tudom, valamilyen eljárássál meg lehet őrizni a színét úgy, hogy ne legyen természetellenes?
Előzmény: szega (1589)
jobog Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1590

 

szalmaszál, az említett sziklahegy nem illett a helyre, az adott környezetben giccses hatású volt. Viszont ugyanilyen építési technikával máshová tevezek szurdokot kialakítani az ezen fórumon szerzett ötlet alapján. Az is ilyesféle sziklás hegy, csak lefelé:-))) Már gyűjtögetem a köveket hozzá, alig férek tőlük, de ehhez a fajta építéshez rengeteg kell, és sok spéci hosszúkás alakú, amit nagyon messziről tudok csak az autóig talicskázni. Szóval már rengeteget gürcöltem velük, de még alig tartok valahol az összegyűjtéssel.

 

A félkarélyban való sziklakert építést, illetve a jelenlegi határait igazából a besztercei szilva fám árnyéka határozza meg. Nagy fa nagy árnyékkal, amit nem bánok, a mostanában látható sivatagosodó környezetben egyre értékesebb lesz az árnyék, bizony az is kell egy kertbe.

 

 

 

 

 

Előzmény: szalmaszál (1587)
szega Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1589

A Duna-parton nagyon jó, lekoptatott gyökér- és ágdarabokat lehet találni...

De tuskókból is ki lehet szedni szép részeket. 

Előzmény: szalmaszál (1586)
jobog Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1588

 

Köszönöm a dícséreteket.

 

A beültetett fenyők zöme lassan növő mint a cukorsüvegfenyő, kis termetű vagy törpe mint a Gnom, netán fölfelé törő mint a Spiralis Mini, Sentinel vagy Wissel Saguard. A Pinus mugók és mások terjeszkedésére számítok, azokat és néhány mást nem fogom röstellni erősen metszeni, illetve a terjeszkedők által elnyomott növényeket egyszerűen máshová ültetem akár a sziklakert terjeszkedése árán is. Ettől nem félek sőt:-)

 

Kínai selyemfenyő nagy termetű, de a mellékelt oldalon ugyanilyen 30 éves látható, kezelhető méretben, én is kezelni igyekszem majd.

 

Úgy vettem észre minél nagyobb a sziklakert annál látványosabb és annál könnyebb természetes hatást elérni. Ezt, és sok hasznos dolgot éppen ezen a fórumon láttam meg.

 

Azután Koós András kertjét is sokat nézegettem, sok csoda van ott kis helyen.

 

Nehéz megtartani a kellően természetes és a látványos egyensúlyát. alsótekeres (és sokan mások) kertjében azért szépen sikerült a mesterséges teraszokkal együt is. Szerintem a sziklakert megendelők sem igazán tudják mit rendeljenek, mi nézne ki igazán jól, inkább csak divatból kupacoltatnak. Lehetőleg minél látványosabbra, hadd rikítson: nekem is megvan a manapság egyre divatosabb sziklakertem. A hivatásos kertépítők jelentős része szerintem eleve hozzáértés, netán szakképzettség nélkül űzi a mesterséget, általában szabályos minta szerint lerakott mészköves kupac az eredmény amit még a drága növények is alig képesek oldani.

 

Az ember mindenfél növént szeretne, ám az óriási fajtagazdagság kis helyen nagyon természetellenes. Ezt a viszonylag nagy terület beültetésével lehet valamennyire ellensúlyozni. Avagy kicsiny terület, de csak néhány faj. Ha mégis sokfélét akarunk (naná) akkor a színek és formák variálása segít valamennyire. Egy gömb, egy oszop, egy tajaltakaró. Egy sötétzöld, egy kék egy világoszöld stb. A háromszögelés jól bevált módszer növényekre és sziklákra egyáránt. Azután az így kialakított rendet is tudni kell megtörni itt-ott. Szóval szerintem érdemes nagyon sok fényképet nézegetni és spekulálni miért jó az egyik és miért nem jó a másik. Én kertész műsorokat is nézegetek a dekótévén, ahol a példákkal illusztrált koncepciók bemutatása éppúgy mint tényleg jó szakemberektől pár elejtett mondat segít abban mire érdemes figyelni.

 

 

 

30 éves kínai selyemfenyő.

 

"The Japanese Style Pine in my Japanese Garden"

http://koi-z-are-us.20m.com/

 

 

 

szalmaszál Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1587

Szépen benőttek a növények, nagyon jó lett, az apró részletek különösen.

A középről kiszedett függőleges csoportot nem tervezed más formában visszaépíteni?
Lehet hogy csak annyi volt a baj hogy a legmagasabb részre, középre tetted.
Ha valahova tudnál egy meredek "partszakaszt" beépíteni, annak az aljába biztosan természetesebb lenne.

Ha jól látom a telken volna lejtés amit kihasználhatnál, de lehet hogy csal a szemem. :)

A félkarély biztosan szép lesz, én is ilyen formát találtam ki, nagyjából csepp alakút, aminek a vége íves.
Előzmény: jobog (1577)
szalmaszál Creative Commons License 2009.08.13 0 0 1586
Nagyon szép természetes!

Egy fatörzs-darabot én is félretettem beépíteni.
Előzmény: szega (1583)
evee0309 Creative Commons License 2009.08.12 0 0 1585
:)köszönöm a válaszokat mindenkinek!!!
alsotekeres Creative Commons License 2009.08.12 0 0 1584

Én a meredek lejtőt teraszos kialakítással próbáltam kezelhetővé tenni, mégha ezek az ágyás szegélyek nem is igazán természetes megjelenésűek. Azonban az eddigi tapasztalataim szerint nagyon sok növénynek nem felelt meg a meredek lejtő, mivel azon nem tudott elég vizet felvenni. Igaz nálam homokos a talaj. A teraszos elrendezés mellett sok mindent könnyebben meg lehet tartani.

 

 

q

 

l

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!