5. Burkolatok és futés. Erosen összefügg. A nappaliban a legrosszabb burkolat a kövezés. A legtöbben azért választják, mert a padlófutéshez az javallt. Valóban nagyon kellemes télen a talpat melengeto padló, de van 6 hónap amikor nem futesz. És ilyenkor bizony hideg a ko. Még kánikula idején is. Nincs rosszabb, mint percenként rászolni a gyerekekre, hogy vegyenek már fel papucsot. A zokni a kerti ki-be hancúr miatt nem jöhet szóba. Szonyeg pedig gyakran nem kerülhet oda és úgy, ahogy kellene.
Akkor mi legyen? Parketta. Ha van sok pénzed és nincs gyereked. Ellenkezo esetben a laminátos (tévesen: laminált)parketta, padlólap. Ismerem az ellenvéleményeket (nem igazi fa, mu, stb.), de ezek eltörpülnek az elonyökhöz képest. Különösen az figyelembe véve, hogy a parkettát is lelakkozod, vagyis egy mu(anyag) felületen jársz.
Üdvözöllek TTT1,
kíváncsian várjuk a folytatást.
De ha megengeded, majd vitatkozunk is veled, hátha a te tapasztalataid nem lesznek általános érvényűek.
Folytatom. Nemcsak a saját több házban és lakásban gyujtött tapasztalat, de az igen széles ismerosi kör véleményének összefoglalója ez.
2. A külön (kis) konyha, mellette nagy étkezo (esetleg nappali-étkezo) nem válik be. Az amerikai konyhás változat is visszaszorulóban van. A leghasznosabbnak a méretes konyha-étkezo helység bizonyult.
3. Terasz. Legyen minél nagyobb fedett rész. Legyenek nagy ablakok a nappaliból, de a kijárat az étkezo-konyhából legyen. Ennek 2 oka van: egyrészt a kosz nem egyenesen a nappaliba kerül (ki-be járkálás), másrészt mind gyakoribb a teraszon étkezés. Ilyenkor hasznos a rövid távolság.
Elso hozzászólásként egy hosszabb összefoglaló. Mostanság fejezem be a házam építését. Sok a tanulság...
1. Ha van elég hely és lehetoség, akkor földszintes (egyszintes) házat kell építeni. Sok év tapasztalata szerint nem praktikus sem a pince (hacsak nem borospince), sem az emelet. Általában az emeletre szorulnak a hálószobák (ahol többnyire meleg van és az nem jó alváshoz), ami álmos reggeleken és fáradt estéken nagyon macerás. Ha gyerek is van, akkor pedig veszélyes is.
A Törzsasztal-buliknál úgy megy a jelentkezés, hogy aki jönni akar, az szól, a szervező pedig listát közöl pl. kétnaponta, hogy eddig ki jelentkezett. Aki már jelentkezett, de még nincs rajta a listán, az meg reklamál.
Kedves Mindenki!
Azt hiszem , leginkább a nagyérdeműtről függ, akár pl. 1-2 héten belül is lehet, hétköznap du.-késő délután, vagy hétvégén, kisebb kirándulással és a Csobánkai építészet megtekintésével kombinálva. Adjatok egy javasolt időpontot és létszámot.
Kedves saca!
Ha én írtam, ha nem, a kartácsszeg a következőképpen írható le nagy vonalakban: többféle méret van hosszban és átmérőben ,amíg nem rozsdázik el, olyan kékesfekete, kb. max.1mm vastag, és kb. 0,5-0,8 cm hosszú. A legfontosabb, hogy a "feje" az átmérőhöz viszonyítva nagy,lapos, tehát ezért alkalmas arra , hogy "fogja" a textilt, kárpitot. Legtöbbet pont ezért a kárpitosok használják.
Saca,
Ismétlem, nem az én asztalom a vízgépészet, de úgy tudom, hogy a termosztátos csaptelep is csak akkor működik, ha a melegvíz forrása (bojler, távvezeték) konstans hőmérsékletű és nyomású vizet biztosít, és ehhez keveri a megfelelő mennyiségű hidegvizet. Ha nem így lenne, akkor egy fedélzeti komputernek kellene lenni a csaptelepben, ami pillanatonként számítja a nyomás-hőmérséklet-fluxus függvényt.
DE a lényeg az, hogy ha átalányt fizetsz, akkor nincs értelme külön vízmelegítőt sem beszerelni.
Szegény Rémusz bácsi már napok óta elszigeteltségben él. Nincs internetes kapcsolata, levelezni se tud. Én szoktam felhivni telefonon, azt mondta rettenetesen hiányzunk Neki és majd megőrül, hogy újra legyen vonala. Mindenkit üdvözöl, és ahogy rendbejön, azonnal felül az asztal közepére és mesél.
A csinált konyhabútort én javasoltam Neki, mi is azt csináltuk és negyedannyiba került, mintha bebutoroztuk volna a konyhát. Persze ehhez kell egy elképzelés, megfelelő beletörődés, egy jó asztalosmester és el kell menni néhány boltba körülnézni.
A Paffaniról annyit, hogy mi valami végkiárusitáson vettünk konyhait, ami zuhanyos is, fürdőbe kagylóhoz és fürdőkádhoz. Nagyon meg vagyok velük elégedve. Az egy marhaság, amit sokan mondanak, hogy termosztátos meg egyéb csilingelő vascsicsergő kell egy fürdőbe. Nekünk a sima csapteleppel a 2 éves lányom se forrázta le magát. Igaz másfél éves volt, amikor megmagyaráztuk, hogy középre kell állitani a kart és akkor pont jó a viz hőmérséklete.
Hacsek:
Hogy központi melegvíz van-e egyedi mérővel ?
Annyira központi, hogy nem a lakásban melegítődik, és a lakásban nincs mérő felszerelve.
De ettől függetlenül nem értem, amit válaszoltál:
.... akkor a vezetékben lévő vizet nem tudod szabályozni szaniter eszközzel.
Most halál hagyományos, két tekerős csap van.
Kinyitom a hideget, hideg jön, kinyitom a meleget, meleg jön.
Az én elképzelésem szerint ezt lehetne szabályozni, hogy amikor mongyuk kisebb a meleg nyomása, akkor azt jobban megnyitom.
Nem ezt csinálja a termosztátos csaptelep, vagy legalábbis olyan dolgot, aminek ugyanez a végerdeménye, nevezetesen, hogy konstans hőmérsékletű víz jön, a hideg-meleg víz bizonyos határok között maradó nyomásváltozásától függetlenül ?
Vagy valami kimaradt a gyerekszobámból .... :)
Amúgy ez ott lenne, ahová költözünk (újpesti panel, ujjé !), de ott van mérő a lakásban.
Saca!
Nem szakmám a vízgépészet, de azért kérdésem van:
Gazdagréten központi melegvíz van egyedi mérővel?
Ha igen, akkor a vezetékben lévő vizet nem tudod szabályozni szaniter eszközzel. Viszont elvben a hidegvízvezetékre felszereltethetsz átfolyós vagy hőtárolós bojlert, az pedig már elég hőstabil vizet ad.
Ha viszont átalányt fizetsz a melegvízért, akkor ez nem jó, mert a nulla fogyasztásodra is kifizettetnék veled az átalányt.
LitleBee:
Tudom, mi az egykaros csap, de nekem az nem segít. Az 'aránylag azonos hőmérséklet'-tel van baj. Egy adott karbeállítás mellett a vízhőfok nálunk (gazdagréti ltp. 4. em.) egy zuhanyozás során (éjfél körül) kb. 30 C foknyit ingázik. Szóval ezt kellene stabilizálni egy kicsit.
tacsa:
Megtaláltam, te írtad a kartácsszeget. Mi az ?
OFF
Rémusz bácsi !
A 'varga@omaa.huninet.hu' címed nekem nem műxik, így ide teszem be a levelem:
Olvastam, hogy te is kész konyhabútor helyett
csinálsz/csináltatsz egyedit.
Én szintén ezt fogom, csak a másodikat, mert nincs barkács készültségem.
Kész van már a tiéd?
Van valami megszívlelendő tanácsod ?
Tudsz még jó fás boltot a Zatik-on és a Dévai-Szántóföldön kívül ?
Bocsáss meg, Obi, de akkor mire mondtad, hogy a gerendák jó állapotban vannak?
Egyébként ilyen fellógatást ma már többnyire csak a csaposgerenda födémeknél alkalmaznak (ebben az esetben a fagerendák nem 80-90 cm-enként, hanem szorosan egymás mellett vannak).
Tudniilik a borítottgerendás födémet egyszerűbb lekapni, és egy új erőset tenni a helyébe (a budapesti födémcserék 90%-a ezt jelentette). Ekkor ugyanis többnyire lehetővé válik a tetőtér hasznosítása, ami a függesztéses megerősítésnél lehetetlen.
Hacsek!
Köszi az infót. Gondoltam, hogy régi a ház, de hogy ennyire azt nem. Egyébként már nálunk is meg van erősítve a födém. A teherhordó falakra keresztbe van fektetve több vastag acél "I" gerenda és erre merőlegesen olyan 30cm*30cm-es fagerenda csatlakozik, amelyhez vastag acélcsavarokkal van rögzítve az összes eredetileg teherhordó fagerenda.
Tacsa!
Mikorra gondoltad a topic-találkozót?
Mert ha kibírom addig a petrával való privát sörözés nélkül, akkor egybe lehetne kötni a kellemetlent a haszontalannal (:-))
Re: talika, én a Tacsa-félére gondoltam, az általam javasolt ase volt kétszemélyes, de ha kétszemélyesre akarod, az is megoldható lenne. Csak architect ne hallja, és aztán Tacsának is tudjunk valami elfogadható magyarázatot adni.
Nemigen tasztaloztam még ma. Majd most ebéd helyett.
Hacsek!:----)))))))))), inkorrektséget az biztos, hogy nem. Ezt elhiszem. a többit szóban, a tali(k)án.
Kedves kukaca!
Kérlek vedd figyelembe azt a kritikát, amit caapa-tól kaptunk tegnapelőtt. Idézem:
"... óvakodjatok az összes olyan tervezőtől, aki a tervezést az épület százalékában (2,3,4, stb.) kéri. Az ilyenek a tervezést lelkiismeretlenül, beleszarósan végzik, csak a gyors munkavégzés, nagyobb alapterület érdekli őket. Javaslom saját tapasztalat alapján, hogy csakis fix díjban állapodjatok meg! Aki elkezd néhányszázezer forintról beszélni (kb. 200 nm háznál), annak köszönjétek meg a lehetőséget és álljatok fel. ... Itt is érvényes az, hogy vannak akik sokat akarnak kaszálni az amatőrökön. A Tacsa és Hacsek uraknak sem kell feltétlenül elhinni mindent a díjakkal kapcsolatosan ..."
Tulajdonképpen igaza van neki, úgyhogy nem tudok mit válaszolni.
Kedves Hacsek!
Köszi az infót, ettől tartottam. A szomszéd beleegyezésére mindenképp szükségem van, mivel, ha nem is ő, de a szülei nagy feljelentgető hírében állnak. Ki tudja hátha öröklődik.
Úgy nagy általánosságban mennyit taksál egy ilyen jellegű terveztetés+engedély?
Mert iszonyú árakról hallottam, irreálisan magas 50 eFt körüli összeget mondogattak. Ennyiért már komplett melléképület tervét megcsinálták másnak. Tudom ez függ a tervezőtöl is, de mennyit szabad ezért max. fizetni?
Kedves Obi wan!
Ez jó hír, de azt nem árt tudni, hogy a borítottgerendás födémet szinte kizárólag zárófödémként (padlásfödémként) alkalmazták legfeljebb a harmincas évekig, kifejezetten arra a célra, hogy úgysem lesz rendszeresen terhelve.
Az általam többemeletes házban látott (láttam egy párat) legfiatalabb ilyen szerkezet minimum hatvan éves lehet, de inkább több!
Utána ugyanis rájöttek, hogy az acélgerendás és vasbeton födémek jobbak.
Például egyetlen esetről sem tudok, amikor a 45-ben vagy 56-ban szétlőtt fafödémet borítottgerendásként állítottak volna helyre. Sőt, az általam elég jól ismert VI. és VII. kerületben csak ott engednek pl. tetőtérbeépítést, ahol NEM borítottgerendás födém van.