Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 206
Etnika?Nyelvi?Kultúrális?Területi?Vallási?Pénzügyi?
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 205
Kedves Agyhalál!

Éppen most támasztottad alá az általam a szövegedre írt cáfolatot:
- Aland szk. autonóm-svédek lakják, Svédország partjainál
- D-Tirol autonóm

mindenütt a körülményeknek megfelelően. Én csak arra reflektáltam, hogy szerinted nincs. Ezexerint szerinted is van.

Egyébként egyetértek: nem mindegy, milyen autonómiát választunk a Vajdaságnak. Minták vannak: fentiek + az észtországi kultúrautonómia a két vh. között.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 204
Agyhalál
Szükség is van az USA kuatásaira, ha jővőben autonomiát tervez az EU-nak
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 203
Féreg6!

Igazából nem tudom, mit óhajtasz az Aland szigetekkel.Tényleg autonóm, de nem ott lakik a Finnország lakosságának 12%-t kitevő svéd kisebbség.
Sőt, Dél-Tirol is élvez autonómiát, de szerintem nem azt szoktuk magyar viszonylatban autonómiának nevezni. Ez egy külön topic témája lehetne, hogy mi az autonómia, és milyen autonómiát képzelhetnénk el Vajdaságnak.
Tanulságos, hogy az autonómiát (nem Vajdaság viszonylatában, hanem általában is) régebben minden tekintetben ellenző USA ma autonómia párti. Olyannyira, hogy külön intézet foglalkozik ezzel a kérdéssel. Ha valaha lesz balkáni rendezés, abban pedig valószínűleg az USA és az EU is benne lesz.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 202
Agyhalál!

Ne mondd! Nem hallottál még az Aland szk-ről?

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 201
Kedves Phoeniixx!

Késői válaszom oka, hogy nem tudtam a fejleményekről (az Index-ről).

Sajnos az általad említett három hely közül csak Severin írását tudtam elolvasni, arra tudok reagálni. Nekem erősen propagandaszagú írásnak tűnt, mivel ő sem azokat a tényezőket említette, amelyek Románia szétválásához vezetnének, sőt ennek ellenkezőjére utalt egy helyütt. Csupán az emberek elégedetlenségét írta le és identitásuk sokszínűségét. Ez utóbbi hitelessége megkérdőjeleződött kissé számomra, amikor a Hargita és Kovászna megyei székelyek kapcsán azt mondta, hogy nekik székely és nem magyar identitásuk van.
A másik kettőben lehet, hogy van valami konkrétabb, de azokról csak akkor nyilatkozok, ha elértem. (most még Severinét sem tudom, tegnap este olvastam-ezért nem idézek).

" A romániai gazdasági összeomlást (a GPD az utóbbi években majd 20%-zuhant, honnan(!) ), a pénzügyi csődöt (kvázi fizetésképtelenség), a szociális feszültségeket (ld. bányász sztrájk), a belpolitikát (heveny nacionalizmus és továbbélő klientúra) és a külpolitikai sikertelenségeket (no NATO, no EU) nem kell ecsetelni"

Ezek nem olyan tényezők, amitől egy ország felbomlana. Ha az lenne, akkor a harmincas évek elején a világ városállamokra bomlott volna szét.

A Pro Transilvania-ra viszont kiváncsi vagyok.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 200
Jó, legyen.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 199
Lassú helybenfutás, majd mélyeket lélegzünk. Lemegyünk alfába, tetába majd agyhalálba. Nagyon lassan válaszolunk :))).

Szóval, persze, hogy nem de jure és a szintjük is különféle, de azért érdekes fejlemény a skót vagy walesi, de akár a korzikai példa. Persze azért nem kell fixxx-ként kezelni az autonómiát ("amiért élni-halni kell" :) ), csak a "mumus" státuszt KELL letisztogatni és egy jó "default"-nak lehet tekinteni.

Most vissza a szlovákokra (hogy még a vesszőidet is cáfoljam :)) ):
csehek:azt írtam, hogy "a világ/EU romosabb", a csehekre a "világ" érvényes
EU-régió: szemfüles vagy, de nem akartam csúsztatni, persze, hogy euro-régió.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 198
Phoeniixx! :)))))))))))

Dél-Tirol nem kapta meg a maga tanácsát, se Nyugat-Finnország (ezzel szemben egész Finno-ban hivatalos nyelv a svéd, még az utcatáblák is ki vannak írva svédül). A kisebbségi kérdést persze hogy sokkal rokonszenvesebben kezelik, de nem feltétlenül autonómiával.

A szlovákokról ugyanazt mondtam, a csehek nincsenek az EU-ban, az USA esete lehet akár egy új gazdasági csoda is, ne értékeljük előre, az említett régió pedig nem EU, hanem euro. Óriási a különbség!:))) (EU régió pl minden osztrák tartomány, és ha egszer felvesznek minket, akkor az épp kialakítás alatt álló megye társításos kavarásból jönnek össze a régióink.)

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 197
Kiröhögsz _te @#%$ ! Minden szavad cáfolni fogom!!! :))

No tehát,

hAHA &((

még Korzika is megkapta már a "gyűlését/tanácsát", az autonómia de facto szabvány az EU-ban

befektetéseket tekintve, ami a legfontosabb volt, hogy 95-től "rakéták" legyünk, Szlovákia a Mo-i 93-as (azaz a "még előtte") állapotban van, amikor megindult...

Szlovákia legnagyobb partnere Németo és Cseho. Csehország tavaly -2.7% GDP változást produkált....

US: buborék, minél később, annál nagyob káprázat és esély, hogy szembe fröcsköl

Vajdaság: része egy EU-régiónak, amiben 3 ország 3 térsége részvényes: H:viharsarok(?), R:Bánát, J:Vajdaság

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 196
Hehe:)) Ha már kötekedünk:))
Utolsó bekezdésben egyetértek, bár az EU-ban sem szabvány az autonómia.

A magyar gazdaság tényleg '89-93-ban esett vissza, de a pénzügyi egyensúly 95-ben volt holtponton, a gazdaság pedig 1 árva százalékkal nőtt, szóval azt a 6 évet gazdaságilag úgy egyben vehetjük gyengének. A szlovákoknál ilyesmi máig nem történt, de tény, hogy most ők állnak sokkal rosszabbul.
Az EU-ban még mindig 2%-os növekedéssel számolnak, az USA visszaesését 5 éve jósolják, de hónapról hónapra rácáfol (tényleg kérdés, ez meddog mehet így?)
Ez mondjuk mind csak kötekedés részemről:)))))

A Vajdaság EU-régióságát meg bevallom nem értem.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 195
Azonban pont Jugóban "igaz", hogy a Vajdaság és egy Vajdaságon/Szerbián belüli etnikai autonómia, egy modernizációs szigetet, EU kapcsot jelentene (még EU-regiónak is része!). Erre igenis érdemes hivatkozni.

Szlovákia: 93 és egyetértünk, de a világ/EU sokkal romosabb körülöttük: EU stagnál vagy recesszióban van, Ázsia benne, US előtte.

Azaz, az autonómia 1, mint EU-szabány "jár", 2, még a gazdaságot is segítené nekik. Ha erre zászlót lengetve "rakoncátlankodnak", igenis be kell keményíteni mert a gazdaságuk MOST nem bír ki egy belső politikai válságot és egy külső elszigelődést. Mégha ez kegyetlen fegyvernek is tűnik, a hosszútávú megoldások felé egyszer meg kell tenni az első lépéseket.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 194
Jugót nézve ennyire egyszerű. De a szlovák gazdaság sem "romosabb", mint a miénk volt '95 ben. Amúgy tényleg sarkítottam kissé adolgot.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 193
Agyhalál, azért ennyire nem egyszerűsítheted le, hogy tönkre is megy + ki is hal. :)

Nézd csak meg akár Szlovákia vagy Románia hozzáállását mióta a gazdaság rogyadozik. A tönkre is megy azzal jár, hogy "regionalizálnak", figyelnek a szomszédra is (Mo-ra), egyre kevésbé lobog az a zászló...

Az pedig, a legkisebb porbléma lenne, hogy a járásokat milyen furmányos módon Észak-Déli csikozással alakították át :)).

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 192
Phoeniixx!

Kultúrállamokban igen. de:
Romániában a 3 székely megye igényelte az autonómiát hivatalosan, de kiröhögték őket. Szlovákiában meg átrendezték az ország közigazgatását olyanra, hogy mindenhol az országos arányoknak megfelelő legyen a nemzetiségi eloszlás. Így nehéz igényelni.

Az meg kétszeresen rossz nekünk, hogy a nagy zászlólobogtatásba tönkremegy a gazdasága az összes szomszédnak, meg még a magyarok is kihalnak azokban az országokban. Ennyire nem egyszerű a kérdés, sajnos.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 191
Egy autonómiákról folyó kulturált vita szerintem nem csípheti a szemét senkinek. Vagy ha igen csak csípje, legfeljebb összeomlik a gazdaságuk a nagy zászlólobogtatásba (ld. Szlovákia, Románia vagy Jugo).

Csallóköz, Székelyföld,.., autonómiája, HA IGÉNYLIK(!), nemzetközi szokásoknak megfelelően, nem lehet kérdéses. A autonóm etnikai régiók léte elfogadott dolog. Sőt, itt a Balkán környékén ezek modernizációs szigetek lehetnének a "beragadt" országok számára (Ukrajna, Románia, Jugo). Erre kell építeni.

A térképnézegetés meg lehet esztétikai élmény:
census(1910)

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 190
T Phoneiixx !

Akkor tényleg nagy baj van, mert ha el is fogadná a NATO/ ENSZ a határmódosítást, ehhez az ott élők beleegyezése is szükséges - legalább is kultúr országokban ezt így szokták meg - ez meg csak népszavazással kivitelezhető. Annak az eredménye meg előre megjósolható. Ezért baj szítani a tüzet, mert odaát is gondolkodnak, és ha itt így ott majd tovább telepítik be a szerbeket!!!! Azután már az autonómiát is ki lehet szögelni !
Bár rosszul látnám, de ez a politikai realitás !
Tlettel GB

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 189
Gedeonbacsi, stimmel itt sajnos minden :(. Szabadkán/környékén 20 éve még 60% volt a magyarság aránya, ma pedig a 20%-hoz közelít. Ez azért szomorú, mert 30%-ot tartják a vízválasztónak. Az alatt nincs esély a spontán önfenntartó megmaradásra egy régióban.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 188
T Phoeniixx

Igazad van én nem néztem semmilyen táblázatot, hanem meghallgattam egy itt élő 28 éves vajdasági magyart, és leírtam amit ők éreznek Szabadka környékén. Lehet hogy a számok nem stimmelnek, de ők még is úgy érzik, hogy teljesen felborultak az etnikai arányok - ennyire !!! - és szerintem az a fontos hogy ők mit látnak és gondolnak, mert ők élik meg a hétköznapokat !! Tlettel GB

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 187
T vadász !

Rendben van 30-40 km, de körbe ????

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 186
Agyhalálnak
Látom, itten mindenben egyetértünk. Örvendek!
csoro
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 185
Elképzelhetőnek inkább csak álmaimban tartom, de cseppet sem vagyok ellene. Sőt. Lehetm hogy megérné felvetni nemzetközi fórumon. Mikor, ha nem most?
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 184
Nem tudom honnan veszi mindenki, aki hallani sem akar a revízióról, hogy aki viszont elképzelhetőnek tartja azt, rögtön az egész Vajdaságot akarja. Még maga CsurkaPista sem beszélt az egész Vajdaság visszatértéről. Arról a határmenti 30-40km-es sávról van szó, ahol még mindig többségben vannak a magyarok. Persze ezzel szemben sokkal nehezebb érveket találni, talán ezért nem akarják meghallani azok, akiknek a revizió szó hallatán hideg futkos a hátán.
Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 183
Kedves Gedeonbácsi!

Komikusnak érzem, de újfent idéznem kell, remélve, hogy teljesen "félreírtad". Azt írod, hogy Titó-i Vajdaság magyar 70% 20%-ra zuhan Slobo alatt.

Érdemes a következő táblát böngészni (mégha be is szorzol minden adatot 1.5-el)
http://www.hungary.com/corvinus/hmcb/Tab04.htm

És persze nem elfelejteni, hogy több mint 50.000-en jöttek át azóta és több száz ezer szerb ment/megy oda. Így lassan a 10%-ot se ütik meg.

üdv, Phnx

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 182
Kedves Gedeon bácsi!

A Vajdaságban ma is vannak olyan területek, főleg a határ mentén, ahol a magyar a legnagyobb népcsoport. Ha szó lenne revizióról, akkor alighanem csak ezen a területen. De valószínű ott sem lesz szó róla, sajnos.

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 181
Gedeontata, kedves!

Még mindig autonomiapárti vagyok. Ezt ki lehet olvasni a mondandómból. Csak neked nem sikerült! :)))))
Nekem nem mesterem a Csurka, neked sem, miért nevezed mégis annak? (kezdek gyanakodni, vigyázz!!)
Amit mondani akartam (biztos már beittál, ezért nem bírtad kihámozni), hogy Csurka a mai pozíciójából MEGTEHETI, hogy a legvakmerőbb megoldást vázolja fel. Én abban bízom, hogy Orbán közben a LEGOPTIMÁLISABBAT fogja végrehajtani. Ennyi, slussz. Érted?
Autonómia kell, ez világos. Azután, ha van a magyar népben annyi spiritusz, hogy elkezd végre szaporodni, meg műveli a kulturáját, iskolát alapít, akkor 50év múlva lesz ott olyan magyar többség, mint a csuda. senki sem panaszkodhatik. s a szerbeknek ez nem szülőhazájuk, mint volt az egyszer Koszovó, remélem, nem bírják majd azt hazudni, mint a románok, ti. ők már akkor erdélyben voltak, mikor még a Föld ki se hűlt. (ezért járják a táncot a románok olyan topogósan)
A vajdasági barátodat üdvözlöm.
Nekem is van vajdasági barátom, neki más véleménye van a titoi jugoról.
Egyezzünk meg ebben, jó?
üdv: csoro

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 180
Kedves csoro !
Megkínálnálak egy kis történettel. A napokban beszélgettem egy Vajdasági, most már menekülttel. Azt mondta : A Titó féle jugóban semmi gondjuk sem volt, a Vajdaság autonom terület volt, az etnikai arányok szerint 70 % magyar 30% egyéb, magyarul tanultak szerb-horvátul felvételiztek és így folytatták a tanulást. A köziogazgatásban használhatták hivatalosan a magyar nyelvet és használták is mert sokan nem tudták megtanulni rendesen a sz-h-ot. A horvát háborúk idején változott meg minden. Ennyit az átkosról, amikor is a fene akart onnan ide tartozni
Szóval jött Milo és a háboru a kisepert területekről felköltözött szerbekkel megváltozott az etnikai arány pont a fordítottjára. Előnybe részesültek a betetlepültek az őshonos magyarokkal szemben. Az ismerősöm ekkor jött át.
Jött az új háború, ami még tart.... megnyeri a NATO Koszovóból kiseprik a maradék szerbeket, hová költöznek majd ?, természetesen a Vajdaságba. Az etnikai arány felugrik 80 - 20 %-ra. Igy ugye nem nagyon lehet majd autonom magyar Vajdaságról beszélni. Jönnne ugye a visszacsatolás, így már az etnikai arányokkal országosan nem lesz baj, de ott lent délen kapnánk úgy másfél millió szerbet is. Úgy, hogy most nekünk kellene autonóm szerb Vajdaságot csinálnunk az etnikai arányok miatt.
Az ismerősöm pillanatnyilag nem szeretne otthon élni, de távlatokban meg nem szeretné elveszíteni az identitását sem. No akkor most erre köss csomót! Az rendben is lenne, hogy itt az anyaország történelmi revansában élő polgária nem gondolják át a helyzetet, mármint azt hogy a Vajdaságot csak egy csomó szerbbel együtt lehet visszaörökölni, de egy távlatokban gondolkodó reálpolitikusnak már nincs erre bocsánat !

Tlettel GB

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 179
Kedves csoro !

Látom jó nagy lépésekkel haladsz előre. A mult héten egy másik topicon még elég volt az autonómia, mára már határrevizió, holnapra trianoni határok teljes reviziója,.... ha így haladsz előbb-utóbb tényleg az Adriai villámból fogunk nettezni.
Csak annyit, hogy Solana úr kifejtette, hogy a NATO nem támogat semmilyen határreviziót a térségben ( szerintem ránk célzott ! ).
Na jó a szerbeket lenyomja a NATO, de mi lesz a magyarlakta, Horváthországgal,Szlovéniával,Ausztriával,Szlovákiával,Ukrajnával és Romániával ?????
És ha ez sem lesz nekünk elég, mondjuk visszamenve arra az időre amikor " három tenger" mosta a határokat! Vagy bejön a vicc, hogy Szumátra,Borneo,Celebresz magyar volt magyar lesz ???!!!

Én még mindig azt ajánlanám, hogy hallgassuk meg az ott élő magyarokat, hogy mit is akarnak.
Attól a cca. 300.000 izraelben élő magyartól meg nem kell tartani, ameddig a Mester a parlamentben van nem mernek hazajönni úgysem !!!
Én speciel attól pár száz new yorki nyilastól kicsit jobban tartanék, főleg azért is mert volt " szerencsém" hallani, hogy mit is tennének ha,..... el tudod képzelni.

Tisztelettel GB

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 178
Kedves Geszthy!

Hát bizony, éppen az MSZP volt az (Konrádék fújolásáról ne is beszéljünk), ami okán ennyit beszélünk erről a nyilatkozatról. Ha megtekinted a MIÉP egyéb felszólalásait, azok legtöbbje úgy sikkadt el a "zárt" parlamenti süllyesztőben, hogy csak na. Lett légyen szó bármiről is, akár a nemzeti bank átvilágításáról. De ez egy másik téma.
A kormány szvsz fel van készülve a tárgyalásokra. Az az érzésem, hogy a miniszterelnök tudott arról előzőleg, mit fog a miép elnöke mondani. Minden, ami ehhez képest történt, ill. történni fog, mérsékeltnek fog tűnni a politikai szinpadon. Először Csurka "mindent vissza akarok" - bár szerintem messze nincs erről szó, ld. a parlamenti felszólalás szövegét, majd elhatárolódás (félig-meddig), majd Fidesz autonomia-ötlet a kongresszuson, majd Lányi, erre elhatárolódás. A lényeg: legyen napirenden a téma. Az emberek konfrontálódjanak egy olyan problémával, amiről hallgatni kellett még az elmúlt 8 évben is. Csurkát meg hadd szidják, majd a tárgyalásokon Orbán véghezviszi, amit lehet. Szépen, szalonképesen.
Csurka nagyon sok ember mélyen nyugvó álmát öntötte szavakba. Nagyon sokan megint reménykednek egy jobb világan, éppen hogy ilyen gondolatokat hallanak a parlamentből.

A kérdésed:
nos, szerintem a szerbek nem most csinálnak a nadrágjukba attól, hogy elveszíthetik Vajdaságot, hiszen a Csurka is mondta!!! A magyar kormány nem mondta, ellenben mondott autonomiát. Szerinted a nacionalista szerbeknek nem tök mindegy? (ti. rev. ill. autonomia) Szerintem igen. Mert az autonomia bizony önrendelkezést jelent, ezt pedig ők nem igen akarják, ld. albánok.
Tehát a kérdést nem jól tetted fel.
Szerintem így jobb lenne:
A: felveti Mo. az autonomia-kérdést (ez történik), készül a béketárgyalásokra, a szerbek pedig tisztogatni kezdenek, hiszen ők ezt nem akarják. Ez nem jó.
B: mint fennt, szerbek nem tisztogatnak
C: kussolunk, mint eddig is (ld. alapszerződések), szerbek tisztogatnak, hiszen ők nem igen tűrik meg a kisebbségeket az országban, albán analófiára erre sajnos nagy esély van
D: mint fennt, szerbek nem tisztogatnak, béketárgyalások után minden marad a régiben (kérdezzd meg a vajdaságiakat, ők mit szólnának ehhez)

Látod, én ezzel azt akartam mondani, hogy egyikünk sem lát a jövőbe. Nem tudjuk, mik az amerikai nátó európa-tervei, nyílván kell nekik az európai bázis, ez nem kérdés. Erre nyugateurópának kellene védekezésképpen reagálnia, pl. a magyar kisebbségek autonomia, ill. revizio-törekvéseiben (ahol lehet).
Ezzel is növelnék a rálátásukat közép-európára. Meg ezért van koaliciós válság Berlinben pl. Egyik lobby balra, másik jobbra. Kormány két tűz között. Nem lehet könnyű. (szvsz ezért kellett a Kohlékat elűzni, mert neki (ti. Kohlnak) nem is lenne kérdés Mo. támogatása.)

A lib és szoc oldal TERMÉSZETESEN nem akar hallani semmiről, hiszen egy esetleges trianon revizioval olyan emebertömegeket kapnának, akik mondjuk éppen nem rájuk szavaznának egy választáson. Ellenben pl. számítanak a több százezres izraeli visszavándorlóRA (kitűnő szdsz szavazóbázis).
Öngólt csak nem akarnak lőni, gondolom.

Mára ennyit, üdv: csoro

Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 177
Kedves GURG, az altalad leirtakkal sok mindenben egyetertek, bar a reviziot en is fereg6-hoz hasonloan kezelem.

Itt van meg egy erdekes elemzes Erdelyrol Molnar Gusztavtol: Az Erdelyi kerdes a Beszelo-ben! :))

http://www.c3.hu/scripta/beszelo/98/09/04moln.htm

A Romaniai gazdasagi-penzugyi-politikai osszeomlas amugy most kicsit idoben eltolodott, mert szerintem a Szerbiai valsag miatt nem hagyjak bekovetkezni. De azt is ketlem, hogy kapnanak vagy 5bn$ izibe es vagy 50bn$ kozeptavra. Igy szerintem jovore az ottani valasztasokon visszajon az Iliescu&Funar&Tudor Co. na es ekkor jon a teljes csod. Ez meg csak bemelegites. Addig kell az RMDSZ-nek is felkeszulni. Persze jo lenne, ha a Pro Transilvania-sok is nyomulnanak mint part, de kizart, hogy egy ilyet csak ugy engedelyezzenek. Bar ha sokat sziv@tjak oket Bukarestbol (most ujfent be akarjak tiltani), talan bekemenyitenek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!