Keresés

Részletes keresés

jogértelmező Creative Commons License 2020.10.07 0 0 57

" Mit is jelent a "véletlen" szavunk?

 

 Váratlan, meglepő.

Előzmény: Törölt nick (54)
jogértelmező Creative Commons License 2020.10.06 0 0 56

Mit jelent a sík szelete ?

Előzmény: zöldkomcsi: (55)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.10.06 -1 3 55

hm..... benne a vél is és fosztó képzővel.

Ide tartozó téma szerintem a Penrose csempézés. Az aranymetszés arányosságával szerkesztett 2 síkidommal a végtelen sík kicsempézhető úgy, hogy soha nem lesz két egybevágó szelete. A kapubejáróm így készült:

Előzmény: Törölt nick (54)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 1 54

Mit is jelent a "véletlen" szavunk?

 

Valami olyasmit, amit nem vélülnk (nem várunk, nem feltételezünk, nem hiszünk)?

Ami ellenkezik a véleményünkkel?

Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 0 53

Nekem nagyon tetszene egy olyan tétel

 

Tessék: Pangloss-tétel. ;)

Előzmény: jogértelmező (43)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 0 52

Ha jól tudom, ez olyan eseményekre is igaz, mint pl. egy részecske elbomlása. Tehát eszerint az van, hogy a részecske vár, vár és egyszer csak minden egyéb ok nélkül fogja magát, és elbomlik.

 

Vegyük az elbomlást tágabb értelemben.

 

Most gondolj a spektrum-vonalak természetes kiszélesedésére.

Legyen a hidrogén atom elektronja valamelyik gerjesztett állapotban. Ha végtelen ideig abban az állapotban maradhatna, akkor a spektrumvonal hihetetlenül éles lenne. (De még az alapállapotban sem maradhat végtelen ideig.)

Előzmény: Arilou (37)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 1 51

A jelenlegi felfogásunk szerint a kvantumelmélet állapotfüggvényeiben a valódi véletlen jelenik meg. Nincs ott semmiféle mechanizmus

 

Vegyünk példának két elemi töltést. Ezek közzött az erőhatás vagy vonzó, vagy taszító. De mindenképpen szimmetrikus, vagyis az egyik testre ható erő nagysága megegyezik a III. Newton által definiált reakcióerő nagyságával, irányuk viszont ellentétes.

De nézzük csak a kvázi zárt rendszerek belső erőhatásainak maradékát. Mellyek szimmetriasértő módon már nem elemi kölcsönhatások.

 

Furcsa módon a nyúl vonnza a rókát - és a róka taszítja a nyulat. ;)

Előzmény: construct (33)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 1 50

arról elmélkedve, hogy kételkedem, tehát lényem nem egészen tökéletes

 

Panglosz mester szerint a létező világ a lehetséges világok legeslegjobbika.

Jelenleg 10500 féle világot tartanak lehetségesnek.

Pedig a lehetséges világok számossága prímszám kellene legyen. ;)

Előzmény: szenyoor (31)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 0 49

Egy régi mese:

Ha tegnap reggel Mr.X. megnézte volna a horoszkópját, akkor tudhatta volna, hogy aznap utóléri a végzete, és ezáltal azt elkerülhette volna. Csakhogy a horoszkópjában az is benne volt, hogy nem hitt benne, ezért aztán nem nézte meg.

 

A szabad akarat esetleg csak illúzió?

Netán csak úgy érezzük, mintha lenne szabad akaratunk?

Előzmény: szenyoor (20)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 1 48

Ha létezne valódi véletlen, az számomra azt jelentené, hogy vannak olyan események, amiket nem vált ki semmi

 

A kockadobás eredménye véletlen?

Az igazi véletlen az lenne, ha a kockát nem is kellene feldobni, az lenne a valódi oktalanság. ;)

 

 

Tegyük fel, hogy van 1 dollárod. Mennyi lesz holnap az árfolyama?

Megvizsgálhatod nagyítóval, elektronmikroszkóppal, röntgennel, ultrahanggal, szekunder elektron emisszióval, neutron diffrakcióval, vagy amivel csak akarod. Az egy dolláros bankjegyed holnapi árfolyamát ezekkel a vizsgálatokkal nem fogod megállapítani.

Nekem filozófiából azt tanították, hogy a régi görögök szerint a véletlen...

az valami, ami a vizsgát objektumon kívül álló, annak lényegéhez nem tartozik hozzá.

Előzmény: Arilou (30)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 0 47

Hát van néhány ember, aki nem vállal felelősséget a tetteiért, hanem a következményeket másokra hárítja. Mert megteheti.

Előzmény: szenyoor (22)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 0 46

A tyúk vagy a tojás paradoxonra vezet

 

Nem csak a tyúk szaporodik tojásokkal.

Kérdezd csak meg a biollógusokat, hátha volt a (házi)tyúk előtt is már tojást rakó élőlény.

 

Tágabb értelemben a meszes héjjúakon túl a lágy burkolatúakat is a tojások közé sorolhatjuk, mint például az ikrák.

Még tágabb értelemben pedig a magokkal szaporodó növényeket is.

Előzmény: zöldkomcsi: (25)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.06 0 1 45

És add meg a szabad akarathoz rendelt szabadsági fokot. ;)

 

Akrani (azaz gondolni) bármit szabad. Viszont a cselekedet korlátozott.

Például akarhatok vízen járni, de ez csak keveseknek adatik meg.

 

Ráadásul egy ismert pszichológus a könyvében arról filozofált, hogy "akarjam vagy ne akarjam akarni".

Előzmény: Arilou (18)
construct Creative Commons License 2020.10.05 0 0 44

Ennél lejjebb nem is adod? Mert ilyennel azért aligha lesznek képesek megörvendeztetni a matematikusok vagy a fizikusok.

Előzmény: jogértelmező (43)
jogértelmező Creative Commons License 2020.10.05 0 0 43

Nekem nagyon tetszene egy olyan tétel, ami kimondaná, hogy véletlenek összjátékából

csakis olyan világ kerekedhet ki, mint amilyen most van itt, ni.

Mungo Creative Commons License 2020.10.05 0 1 42

értem, tehát nincs értelmes mechanizmus mögötte...

 

Vagy csak nem értjük a mechanizmusát. A matek viszont nagyon pontos előrejelzést ad.

Lehet emiatt méltatlankodni, csak felesleges. A világ nem a vágyaink szerint működik és ezt nem árt tudomásul venni.

Előzmény: ab05 (39)
construct Creative Commons License 2020.10.05 0 0 41

Azt nem lehet kiszámolni, hogy A vagy B történik, hanem csak a valószínűségeiket. És éppen a kvantumfizika segít olyan eszközöket konstruálni, amelyeket akkor is jól használhatunk, ha a működésük bizonyos szintjeit csak ilyen valószínűségi alapon lehet megjósolni.

Előzmény: ab05 (39)
construct Creative Commons License 2020.10.05 0 0 40

Talán csak azért alakult ki bennünk a várakozás, hogy a jelenségeknek kell legyen valami kiváltó okuk, mert a mi evolúciók olyan környezetben játszódott, ahol az okok keresése alapvetően sikeres stratégia lehetett. Ezért azt hisszük, hogy ez a világ működésének minden szintjén így van.

Előzmény: Arilou (37)
ab05 Creative Commons License 2020.10.05 -1 1 39

értem, tehát nincs értelmes mechanizmus mögötte, de ki lehet számolni

:)))

Előzmény: construct (38)
construct Creative Commons License 2020.10.05 0 0 38

Pedig a kvantumfizika alapján igen sikeresen lehet előre kiszámolni a kísérletek eredményeit és az általunk tervezett rengetegféle eszköz működését, pontosan az általad értelmetlen ostobának nevezett módon. 

Előzmény: ab05 (36)
Arilou Creative Commons License 2020.10.05 0 1 37

Nincs ott semmiféle mechanizmus, ami választana két egyenlő valószínűségű esemény között.

 

Ha jól tudom, ez olyan eseményekre is igaz, mint pl. egy részecske elbomlása. Tehát eszerint az van, hogy a részecske vár, vár és egyszer csak minden egyéb ok nélkül fogja magát, és elbomlik. Vagyis az események kiváltó ok nélkül történnek. Ez elég durva.

Előzmény: construct (33)
ab05 Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 36

"Tudom, hogy ezt nagyon nehéz elfogadni."

 

hát a teljesen értelmetlen ostobaságot tényleg nehéz felfogni, főleg, ha tudománynak nevezik

Előzmény: construct (33)
hiper fizikus Creative Commons License 2020.10.05 0 0 35

Valamikor régen úgy olvastam, hogy az egyik elem egyik izotópjának két féle bomlási felezés ideje van .

 

Valaki tud róla valamit ?

Előzmény: jogértelmező (32)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 34

hm...hm..... nem, nem tudom ezt hol írja. Azt igen, az láttam párszor, hogy a világegyetem az ami a tudattól függetlenül létezik, de viszafordítására nem emlékszem.

Előzmény: pk1 (29)
construct Creative Commons License 2020.10.05 0 0 33

A jelenlegi felfogásunk szerint a kvantumelmélet állapotfüggvényeiben a valódi véletlen jelenik meg. Nincs ott semmiféle mechanizmus, ami választana két egyenlő valószínűségű esemény között. Tehát egy ilyen alternatíva eldőlését nem azért látjuk véletlenszerűnek, mert nem ismerjük a mögötte megbúvó okokat, vagy valami elvileg is kizárná az okok megismerhetőségét, hanem mert egyszerűen valóban nincsenek okai. Tudom, hogy ezt nagyon nehéz elfogadni.

 

De lehetséges, hogy ez a világ alapvető működési rendje, és ahol történetesen mégis valami determinizmust látunk megjelenni, az csak egy ebből a véletlenszerűségből kiemelked emergens jelenség.

Olvasd el a következőt:

http://kozmoforum.hu/viewtopic.php?f=9&t=86&p=3764&hilit=matematikus+v%C3%A9letlen#p3764

Előzmény: Arilou (30)
jogértelmező Creative Commons License 2020.10.05 0 0 32

" Ha létezne valódi véletlen, ...."

 

A kvantumfizikai véletlenek valódiak, pl. a spontán bomlások.

Előzmény: Arilou (30)
szenyoor Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 31

„Ezután arról elmélkedve, hogy kételkedem, tehát lényem nem egészen tökéletes – mert azt világosan láttam, hogy a megismerés nagyobb tökéletesség, mint a kételkedés – azt kérdeztem magamtól, hogyan jutottam egy nálamnál tökéletesebb dolog gondolatára, s evidens módon felismertem, hogy az csak olyan természetű dologtól származhatik, amely valóban tökéletesebb nálam.”

– Értekezés a módszerről IV. 960., R.D.

Előzmény: pk1 (29)
Arilou Creative Commons License 2020.10.05 0 0 30

Ha létezne valódi véletlen, az számomra azt jelentené, hogy vannak olyan események, amiket nem vált ki semmi, amiknek nincs semmi oka. És ezt elég nehezen tudom elfogadni.

pk1 Creative Commons License 2020.10.05 0 1 29

"Azt már viszont nem feszegette, hpgy a tudat független e a világegyetemtől, mert az már kívül esik a tudomány illetékességi körén."

 

Mivel Marx filozófus volt, mindent feszegetett, ami kívül esett a tudomány illetékességi körén. És mindenre volt válasza. A tudat pl. szerinte egyértelműen függ a világegyetemtől - ettől materialista filozófia ez.

Előzmény: zöldkomcsi: (26)
szenyoor Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 28

Kant: "A Véletlen Isten álarca."

Előzmény: szenyoor (27)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!