Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2021.09.13 0 0 535

Tuono.

ez még kapható is itthon, helyenként.

jó drága mindenhol :(

https://csodakertesz.hu/termek/gyumolcstermok/gyumolcsfak/mandula-gyumolcsfak/tuono-mandula/

(írj, lehet lesz eladóm olcsóbban,

kontakt itt: www.kartyanaptar.org)

Előzmény: atp (534)
atp Creative Commons License 2021.09.12 0 0 534

Tudnátok tanácsot adni, milyen mandulafajtát válasszak?

 

Zemplén, vulkanikus déli hegyoldal. Nyáron sivatag, iszonyú meleg és napsütés, víz kevés. Talaj kb. 30 cm vörös, riolit-andezit tufa vulkanikus, alatta csont szikla.

 

Ettől függetlenül a szomszéd kertben emberemlékezet óta szépen terem pár mandulafa, mindenféle gondozás és metszés nélkül. Senki nem tudja miféle-fajta lehet...

 

Szóval gondoltam én is ültetnék pár fát, szeretem a mandulát. De vajon melyik fajta bírja az ilyen mostoha körülményeket? Önbeporzás is jól jönne.

:-)

Tudtok tanácsot adni?

 

gesszti Creative Commons License 2021.06.17 0 0 533

No, meg van mellettük még kb. 40 almafa, meg kb. ennyi szilva, meg ennyi őszi, meg cseresznye, meg mindenféle. 

Előzmény: gesszti (532)
gesszti Creative Commons License 2021.06.17 0 0 532

Ezen az egy területemen maradt meg a kajszi. 

Friss ültetésű káki csemeték se fagytak el idén. 

Előzmény: diospyros (531)
diospyros Creative Commons License 2021.06.17 0 0 531

kajszi és kaki:

na, akkor a mandukéhoz hasonlóan azok sem fognak

sokat teremni... (tavaszi fagy...)

lásd pl. kajszifórum, mindenki inkább vágja ki...

persze, ha 2-3 évente elég a termés (10 évből 4-6x), akkor lehet ültetni...

Előzmény: gesszti (530)
gesszti Creative Commons License 2021.06.17 0 0 530

Frissítés. A 4 mandulából 1 marad csak meg a jelenlegi állás szerint. 2-nek már májusban elbarnultak az ágai. 1 még zöld, de kicsit elkezdett rügyezni, majd leszáradtak a rügyek. 1-en vannak csak pici levelek. Lehet, nem jó nekik a talaj? Kicsit meszesebb kellene? Ha találok konténerest, azt ültethetem ilyenkor, vagy már várjam meg az őszt? 1-et mindenképp pótolnom kell, hogy a porzás működjön. A másik kettő helyett még gondolkodok, hogy mi legyen. Vagy kajszi, vagy káki lesz. 

Előzmény: diospyros (523)
diospyros Creative Commons License 2021.04.22 0 0 529

mindegyik azonos fajta :(

jó porzó: Cosford K2

(ha nem pont Cosford :)

még jobb, ha 3-4-5 különböző fajta van ültetve!

Előzmény: lepotika (528)
lepotika Creative Commons License 2021.04.21 0 0 528

Sziasztok!

 

Egy ismerősöm ültetett kb 4 éve 5 db mogyorót de a fajtáját nem tudtuk beazonosítani.

Nagyszemű kb 16-18 mm átmérőjű inkább gömbölyű mint hosszúkás és 3-4 termés is van egy száron és elég sok is van rajta.

Azonban sajnos a termésben nincs bél mindegyik üres.

Szerintem mindegyik azonos fajta.

Mi okozhatja ezt illetve mi lenne a megoldás?

Lehet e porzási probléma?

Másik kérdés ugyan ezen a helyen van egy török mogyoró és szerintem európai mogyoró bokor közel egymáshoz.

A török nemrég fordult termőre és van is rajta szépen de az európai addig termett de mostanába meg nincs rajta egy szem se.

Lehet e összefüggés a két dolog között

 

Köszi a választ

 

 

 

zoli1122 Creative Commons License 2021.04.21 0 0 527

Ugyanígy voltam én is, 2018-ban, márciusban ültettem a mandulákat, és csak májusban kezdtek hajtani. Következő években, ahogy most áprilisban is, már elvirágoztak, levelesek.

Arra a másik telkedre ültess porzónak egy Tuono-t, ennek hosszú a virágzási ideje, bepororozza azt a "szerencsétlen" fát is, és önporzó, vagyis így lesz 2 termő fád.

Előzmény: gesszti (522)
gesszti Creative Commons License 2021.04.20 0 0 526

Egyelőre úgy tűnik, hogy ezen a telken megmaradt. 4 gyümölcsösöm van, ebből 2-n nem fagytak el a fák, másik kettőn kb. 80%-a elfagyott a kajszinak. 

Előzmény: diospyros (525)
diospyros Creative Commons License 2021.04.19 0 0 525

kajszi idén sem fagyott el??

Előzmény: gesszti (524)
gesszti Creative Commons License 2021.04.19 0 0 524

Hm... kérdezhettem volna előbb a fajtákkal kapcsolatban. Már mindegy. A legvédettebb gyümölcsösömbe ültettem. Itt még a kajszi se fagyott el. Remélem felélednek, ha egyszer kitavaszodik rendesen. 

 

 

Előzmény: diospyros (523)
diospyros Creative Commons License 2021.04.19 0 0 523

először a gyökerét fejleszti + nem nagyon volt meleg eddig.

sok meleg kell neki a meginduláshoz.

---

magyar fajták nem túl jó választás volt.

sokkal korábban virágzanak, és így el is fognak fagyni jó sok évben.

külföldi (Tuono, Genco, stb.) később virágoznak.

az igaz, h ebben az éveben mivel 5-8 hajnal is fagyos volt áprilisban, 

nem nagyon védte meg a későbbi virágzás...

Előzmény: gesszti (522)
gesszti Creative Commons License 2021.04.19 0 0 522

Urak, ültettem tavasszal 4 mandulafát. Tétényi bőtermőt, és rekordot. Nem nagyon akaródzik nekik elindulni. Ezek ennyire későn indulnak, vagy valami bajuk lehet. 4-ből kettőn látom, hogy kicsit megduzzadtak a rügyek, a másik kettő nem nagyon moccan. Ágat visszavágva zöld a belseje. Vizet kaptak rendesen ültetéskor, és azóta is. Talajt is rendesen elkészítettem. 

 

Van egy másik mandulafám, ami már idősebb, egy másik telken, de az már lassan le is virágzik, és kb. 2 cm-es levelei vannak. (mondjuk annak a szerencsétlennek meg nincs a közelben porzója. 

pintjano Creative Commons License 2021.03.13 0 0 521

Kocsi kemény héjú mandulákat ültettem magról nem voltak betegek. Kevésbé jó helyen is magról azok sem betegek.

üdv PJ

Előzmény: lukacs89 (515)
diospyros Creative Commons License 2021.03.12 0 0 520

igaz

Előzmény: lukacs89 (516)
vejne Creative Commons License 2021.03.12 0 0 519

Köszi!

Előzmény: fehérkutya (518)
fehérkutya Creative Commons License 2021.03.11 0 0 518

gyökérhajtásokat évente ki szokás törni vagy vágni. Régebbi vesszőkön lesz termés.

Előzmény: vejne (517)
vejne Creative Commons License 2021.03.11 0 0 517

Sziasztok szakértők! Nőtt a kertemben egy mogyoróbokor, amit a madarak ültettek. Olyan 1,3 méter maximum. Eddig csak egy fa formájú bokor volt, egy törzzsel és onnan nyíló ágakkal. tavaly viszont a tövétől nyílegyenes hajtásokat nevelt, mint a mogyoróbokrok általában. Így nagyon csúnyán néznek ki. Az a kérdés, melyik részen lesz hamarabb termés? Az ágas-bogason, vagy a vesszőkön? Melyiket hagyjam meg?

lukacs89 Creative Commons License 2021.02.03 0 0 516

Más lesz helyette, nem erőltetem egyelőre ezt a mandula témát. Ami kínlódást olvasni róla itt fórumon, nem sok jóval kecsegtet (tisztelet a kivételnek).

 

Inkább lesz helyette egy őszibarack, azzal azért csak-csak több sikerélményem lesz.

Előzmény: lukacs89 (515)
lukacs89 Creative Commons License 2021.02.01 0 0 515

Őszintén, szerintetek van értelme háztáji kertbe ültetni mandulát? Ahol nyírott gyep van körülötte? (De legalább déli fekvésű a kert és szépen éri a nap) Nem lesz folyamatosan moníliás? Van egy szilvafám, egy nektarinom és egy kajszim. Ezek mellé szeretném ültetni, mert még maradt 1 hely 1 gyümölcsfának a hátsó kertben.

 

Egyszer lebeszélem magam róla. Aztán meg úgy vagyok vele, hogy ha nem terem, akkor is egy szép fa lesz a hátsó kertben. De ha folyamatosan moníliás lesz, akkor még ez sem biztosan mondható el róla. :( Nyilván permetezném tavasszal 2x monília ellen, ahogy a többi fát is, de hát az sem valószínű, hogy elég lesz. Plusz akkor ott van még, hogy a késői fagyok 10-ből 6-7x biztos elviszik majd a termést...

monyesz Creative Commons License 2021.01.18 0 0 514

A monilia fertőzés ami a termést károsítja a virágon vagy nyílt sebfelületen jut be. Leginkább virágon. Lehet ellen védekezni, de mivel gomba, aligha létezik rezisztens fajta, legfeljebb ellenállóbb. Fontos a múmiák összeszedése, mert leginkább ott telel át, a másik hogy a szél viszi a spórát, az ellen nem tudsz mit tenni.

Előzmény: lukacs89 (512)
diospyros Creative Commons License 2021.01.18 0 2 513

sajnos az éghajlatváltozás miatt a mandula nem csak pl. a monilia miatt nem terem...

anyósomnak van 50 éves mandulája is, ő mondja, 50 éves megfigyelésből (! :)

hogy az utóbbi években túl sokszor nem termett a mandula, korábban ez ritka volt...

a tavaszi fagy a bűnös. 2020-ban március vége-április eleje.

de volt már március 1. vagy április 21. is az armageddon...

senkinek nem lett tavaly mandulája pl. a Káli-medencében. vannak szép új ültetvények,

gondolom várták is a gazdák, hogy majd lesz végre egy jó szüret, de nem lett, csak a munka...

ezt bele kell kalkulálni, már...

a késői virágzás sem segít.. nekem sok mandula fajtám van. a legkésőbbi a Ferragnes volt,

a fagyok után 2 héttel is virágzott (elhúzódóan... lehet a fagy miatt is.)

de megfázott korábban, és abból se lett semmi. pedig örültem, de utána meg...

kajszi is így járt, de abból legalább "lett" 15 szem, 4 fán... :) :(

 

magyar fajtákat ne, eddig ezekkel a legrosszabb a tapasztalatom,

konkrétan az a kettő (Budatétényi 70, Tétényi bőtermő) még egyszer sem termett... míg a többi igen, volt ami szépen, kis fa létére.

Előzmény: lukacs89 (512)
lukacs89 Creative Commons License 2021.01.13 0 0 512

Nehéz eldönteni az öntermékeny fajtákból melyiket vegye az ember... Supernovát Robijnt többen is írtátok, hogy nem ért be, vagy elfagyott, nem fejlődtek ki normálisan a mandulák, lepotyogtak még mielőtt beérett volna, stb. Olyan kommentet talán egyet (ha) olvastam, hogy szépen, bőven termett. :( Tuono később virágzik, de webáruházakban mindenhol feltüntetik, hogy hajlamos a moníliára. Nyilván gondolom a Supernova és a Robijn is hajlamosabb a moníliára, mint a magyar fajták, de ha már így külön feltüntetik a Tuononál, akkor valószínű hajlamosabb, mint a másik két említett fajta?! Szóval fene tudja melyik a jó döntés. Tuono lenne most szimpatikusabb, mert az elég nagy előnye, hogy későn virágzik. Az az érzésem, hogy ha az ember nem permetezi őket egy évben minimum 3-4x (tavaszi-őszi lemosó, monília, stb ellen), akkor felesleges is álmodni róla, hogy lesz rajta termés és be is érik. Mondjuk sajnos manapság ez a legtöbb gyümölcsre igaz... Magyar fajtán is gondolkodtam, de azt most egyelőre azért nem akarok, mert 1 fának van hely az udvar azon részén, ahová ültetve lenne.

zoli1122 Creative Commons License 2021.01.11 0 0 511

A Tuono így a tavalyi fagyok utáni tapasztalatból kiindulva nekem is szimpatikus lett, mondjuk a tavalyi évben nem túl sokat növekedett, de virágrügy most is sok van rajta. Ízre kifogástalan.

Előzmény: diospyros (509)
diospyros Creative Commons License 2021.01.10 0 0 510

monilia: persze a lemosó permetezés (pl. Vegesol) mindenképp kell neki, de az "alap".

éréskor, ha rohad a moníliától, akkor meg lehet próbálni a Teldor-t.

Előzmény: lukacs89 (507)
diospyros Creative Commons License 2021.01.10 0 0 509

Tuono jó fajta,

a mostani nemesítések alapja is. (lásd pl. Ferrgnes, Genco-ban is "benne" van.)

Előzmény: zoli1122 (506)
diospyros Creative Commons License 2021.01.10 0 0 508

ha nem ismert a fajta (tényleg baj) akkor megoldás lehet

az öntermékeny mandula, mert "már"

(jó pár éve, csak a kertészetek eddig nem ébredtek fel) ilyen!

ami talán a legkönnyebben hozzáférhető, az a SUPERNOVA esetleg a TUONO.

De már a ROBIJN is. Ezeket kellene felkutatni.

Nem annyira gyakori, de neten, márciusban boztos lesz.

Pl. Robijn itt volt: www.medezs.hu

Előzmény: Mrs. von Bernau (486)
lukacs89 Creative Commons License 2021.01.06 0 0 507

Köszi a választ! Touno-n is gondolkodtam. Csak arról több helyen is olvastam, hogy hajlamos moníliára. Szóval kicsit tanácstalan vagyok most, hogy melyik legyen. Tavaly egyébként is sok mindent elvitt a késői fagy, azt hiszem április elején még fagyott, azért az reméljük nem fog előfordulni minden évben. Bár a szélsőséges időjárás miatt ez lehet megszokott lesz a jövőben...

Előzmény: zoli1122 (506)
zoli1122 Creative Commons License 2021.01.05 0 0 506

Nekem van 2 önporzó, Robijn és Tuono, Tuono-t 2018-ban ültettem, ezen tavaly már volt az első termés, kb.1/4 kg mag, mindkettő tavaly szépen virágzott, de a késői fagyok több hullámban a Robijn-on az összes virágot elvitték, de a Tuono virágzása annyira széles intervallumra nyúlt, hogy ennek köszönhetően lett rajta termés. Robijn-on egyszerre nyílt ki az összes virág, Tuono-n szakaszosan (egyidőben voltak rajta virágrügyek, bimbók és nyíló virágok).

Előzmény: lukacs89 (505)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!