Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2021.05.06 0 0 1517

Black Butte:

nem kapható sehol. Pedig a legnagyobb szeder.

VISZONT nekem van Columbia Star-om,

aminek egyik szülője a Black Butte.

De még majd szaportanom kell róla párat (bár védett,

de 1-2 db cserére nem az ipari kategória...)

Adatlapomon egy honlap, ott a mail címem.

Előzmény: Nikica77 (1513)
Olligazda Creative Commons License 2021.05.05 0 0 1516

Ne tedd. Permetszert nem teszünk el bekeverve. Lebomlás miatt csökken a hatás. 

Előzmény: smorgasbord (1515)
smorgasbord Creative Commons License 2021.05.05 0 0 1515

Úgy gondoltam egy 10 literes permetezőbe öszekeverek Thiovit Jetet Topassal és 2 hónapig hetente azzal fogom permetezni az egrest. 

 

De nem romlik meg a permetszer ennyi idő alatt?

smorgasbord Creative Commons License 2021.05.05 -2 0 1514

Halott.

Nikica77 Creative Commons License 2021.03.07 0 0 1513

Sziasztok! Black Butte szedret keresek. Helyette navaho evergreen fajtát, sárga színű folytontermő málnát, glen coe lila málnát tudok felajánlani. Infokat is megköszönnék róla, mert szép nagy, de az íze is érdekelne. Köszönöm. 

evodia2010 Creative Commons License 2020.12.20 0 0 1512

Lehet rosszul fogalmaztam, én vagyok budapesti, a szeder lehet bárhonnan, kifizetem postát, egyebet, ha van valakinek esetleg.

Előzmény: evodia2010 (1511)
evodia2010 Creative Commons License 2020.12.20 0 0 1511

Loch ness szeder dugványnak való "szaporítóanyagot" keresek (Budapestről), ha valaki tud esetleg adni.... Csere is lehet.

D.I Creative Commons License 2020.12.14 0 0 1510

A fügék előző évben régi fűtetlen parasztház beüvegezett verandáján teleltek (kb. 2-15 fok között ingadozott a hőmérséklet napsütéstől függően), nem nyurgultak, amint lehetett kitettem őket déli fal tövébe. A mostani helyük is világos, de nem melegszik 10 foknál melegebbre napos időben sem, teljesen jól szellőztethető ha szükséges, valamint a fűtés tartja az 5 fokot a fagyos éjjeleken is (már gondolkoztam rajta hogy ilyen enyhe időben nem lehetne-e lekapcsolni a fűtést, vajon baj lenne-e ha 5 fok alá menne a hőmérséklet...). Remélem itt is jól fogják érezni magukat a növények. A citrusoknak egyenlőre nagyon tetszik, a többieknél valójában majd tavasszal derül majd ki a tuti.. A páratartalmat nem mértem, de nem száraz a levegő. Egyenlőre teljesen jónak tűnik az új teleltető. Csak az áfonyáknak nem tudom nem lesz-e meleg, igaz előző évben a verandán már telelt pár db ezek közül a növények közül. Viszonylag hamar (még mielőtt beindultak, március legelején kb.) ki lettek "kényszerpakolva" a ház felújítása miatt, így nem viselte meg őket hogy nem kint voltak télen. Mindegyiken volt termés is. Bízom benne, hogy nem indulnak be idő előtt.

Dugványozással kapcsolatban: citrus dugvány telel a nagyokkal együtt valamint füge és minikivi dugvány, illetve nyári szőrős kivi és gránátalma már gyökeres dugványok. Köszi az ötletet, teszek le pár áfonya dugványt is, hátha :). 

 

Előzmény: evodia2010 (1509)
evodia2010 Creative Commons License 2020.12.14 0 0 1509

offtopic: A +5 fok tapasztalatom szerint nagyon jó a citrusoknak, szerencsés vagy vele.

A cserepes fügéket nagyon régen szuterénben teleltettem, tavaszra fel voltak nyurgulva, és nem lehetett kivinni április végéig, mert túlságosan előre voltak. Nálam a dugványok (babér, birs, ribizli) együtt vannak a citrusokkal. Esetleg próbálkozz áfonya dugvánnyal, ha már így alakult. Füge dugványnak is jó.

D.I Creative Commons License 2020.12.14 0 0 1508

Valószínűleg ez lehet a legjobb megoldás. Erre az évre így jártam. Mindenki együtt telel az idén nálam...aztán majd meglátjuk az eredményét tavasszal. Mindenesetre köszi.

Előzmény: evodia2010 (1507)
evodia2010 Creative Commons License 2020.12.14 0 0 1507

Konténeres volt a téma. Szerintem az se baj, ha nappal is fagy. Viszont ha bejönnek a kemény fagyok, amikor a kiültetett is veszélyben lehet, akkor kis időre be lehet hozni, de nem melegre. Szvsz.

Előzmény: D.I (1506)
D.I Creative Commons License 2020.12.14 0 0 1506

"Nekem soha semmi nem fagyott ki hosszú évek alatt így a kertben." Ezt a mondatot a konténeres növényeidre érted vagy a kiültetett áfonyákra?

Ez előtt 10-15 évvel és régebben, nemhogy a földfelszín 10-20 cm rétege, de bizony nem ritkán a 40-50 cm rétege is csonttá fagyott. Így akár a konténer teljes mélységében illetve a szabadba ültetett növények (áfonya állítólag sekélyen gyökerezik) teljes gyökérzete átfagyhatott. Persze akkor még nem igazán tartottunk Mo-n áfonyát. Vélhetően Erdélyben is átfagy a teljes gyökérzóna a téli hónapokban.

Mindezek ellenére kértem tanácsot, ill. tapasztalatot a fórumtársaktól.  Én a cserepes epreket is minden évben beviszem fagymentes helyre, így hallgattam az első tanácsra, és bevittem az áfonyákat is a citromokhoz, fügékhez +5 fokos világos helységbe. Tapasztalatom az, hogy az egyik bokor mintha tavaszt érezne és szinte rügyezni akar...

Idén már így maradnak, mert félek ha most kiraknám őket nem tennék jót velük, de jövőre valószínűleg kint maradnak majd a fal tövében, legalább addig míg nappalra is nem lesz fagyos az idő.

Előzmény: evodia2010 (1499)
CBNora Creative Commons License 2020.12.11 0 1 1505

Nekem a cserepes szőlő elfagyott, mikor hideg télen kint volt, úgyhogy azt be szoktam vinni védett helyre. Nem tartom fagymentesen, és csak akkor viszem be, mikor már nappal is fagy, de a leghidegebb időszakra beviszem. De sok már cserepes növényem kint van, és nem árt nekik, pl. ribizlik, galagonya, borbolya, szamóca, ezek teljesen télállók cserépben is.

Szóval növényfüggő. Áfonyám még nem volt, de gondolom, az kevésbé fagyérzékeny, mint a szőlő vagy a füge.

Előzmény: evodia2010 (1499)
55judit Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1504

Nem fogok veled vitatkozni, és érvelni sem akarok a továbbiakban. Leírtam a saját tapasztalatomat, a véleményemet, és ennyi volt. Te is a tiedet. 

Előzmény: Nobody1 (1503)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1503

Ha földbe ülteted akkor a föld szemcséi között tud levegőzni is a gyökér, bármennyire beiszapolod - hacsak nem tóba ülteted.

Vagy mást kérdezek.  Szerinted miért vannak a virágcserepek alján lyukak? Mert tudtommal a cserépben összegyűlő pangó víz kivezetéséhez. Ha nem lennének a lyukak belefulladna, belerohadna minden növény. Akkor miért tenne jót a napokig vízben álló gyökérzet most? Nem vízinövények ezek...

Az természetes, hogy a postán kapott és a szállítás alatt kitikkadt növényeket max 1 napra vízbe teszi az ember, de nem napokra.

Hiába van most nyugalomban a növény, a sejtjeiben sók, szénhidrátok stb vannak és a "híg" víz megindul a sejthártyán a növényi sejtbe. Van ugyanis egy olyan törvényszerűség (lásd ozmózis), hogy a folyadékok (víz) a félig áteresztő hártyán (ami a sejtfal) a töményebb folyadék (sejtnedv) felé áramlik, akár tetszik akár nem, akár nyugalomban van a növény, akár nincs. A felhígult sejtnedv viszont alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg mint normál esetben, így őszi ültetésnél az áztatás kimondottan hátrányos.

Erre persze mondhatod, hogy kint is sok esőt kapnak a növények ősszel. Igen, de azoknak ép a gyökérzete és tudják szabályozni a vízfelvételt, de a vágott gyökér sebfelülete erre képtelen. Márpedig egy frissen kiásott növénynek szinte minden gyökérszála sérült.

De ahogy írod - mindenki úgy csinálja, ahogy akarja...

 

(Itt jegyzem meg - mert próbáltál már oltani, szemezni, hogy az oltóvesszőt sem szabad (pont az ozmózis miatt) vízbe tenni. Ha valami miatt mégis tárolni kell, azt is nedves papírban a hűtő alján, zárt nejlonzacskóban. Augusztusban lehet vízbe is tenni az alvószemzéshez szedett vesszőt, de a szemzés előtt egy nappal ki kell venni a vízből, mert ha nem lesz picit "fonnyadt", akkor a szem felől indulnak meg a nedvek az alanyba és nem fordítva. A szem kiszárad és nem indul meg időben a kalluszosodás - magyarul sikertelen lesz a szemzés.)

Előzmény: 55judit (1502)
55judit Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1502

Nem tudom mi az oka. Nálam még nem volt ilyen. Amikor elültetjük, akár most, szintén vizes talajban lesz, legalábbis én erősen beiszapolok mindent. Nem csak nedves a föld. Mégsem rohad ki semmi az előzetes áztatás ellenére sem.

De hát csak a véleményünket írtuk le mindketten, nincs kőbe vésve hogy így kell csinálni. Mindenkinek saját  megláta szerint kell. Ha most kiveszi a cízből és belehajtja a gyöketeket ujságpapírba, akkor sem lsz semmi baja. Lényeg hogy a gyökerek ne száradjanak ki.

Előzmény: Nobody1 (1500)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1501

"Ne gondoljuk, hogy a kertben a felső min. 10-20cm nem fagy át."

 

Persze, hogy átfagy, ezt senki sem vitatja. Csupán az nem mindegy, hogy a konténerben nem csak a felső 10-20 centi fagy át, hanem körben is. Ráadásul a gyökérzet felszívást végző vékony szálai pont a konténer falánál szoktak "gyülekezni", így azok fagynak át legelőbb és legjobban. Az meg végképp nem tesz jót neki, ha sorozatosan nappal kiolvad, éjszakára meg újra megfagy.

A szabad földben nincs ekkora napi ingadozás és a gyökérzet sem áll meg a felső 10-20 centis rétegben, hanem egy része a mélyebb, fagymentes részekbe nyúlik, amit a szerencsétlen konténeres nem tud megtenni. Attól, hogy téli nyugalomban van egy növény, még kb  mínusz 3-4 fokig van benne minimális nedvkeringés.

Persze akinek nem számít, hogy kifagy-e a növénye vagy terem-e és mennyit a következő évben, az nyugodtan fagyassza...

Előzmény: evodia2010 (1499)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1500

Lehet itt más a víz, de nekem pont ellentétes tapasztalatom van. Pár napos vízben tartás után szinte lerohad a gyökerek héja. Ez alól csak a nagyon vízigényes fafajok (fűz, nyár és hasonlók) a kivételek...

Előzmény: 55judit (1498)
evodia2010 Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1499

Ez már volt téma, fügére, áfonyára, szamócára... Nekem soha semmi nem fagyott ki hosszú évek alatt így a kertben.

De van aki állítja, neki viszont igen. Ha fűtött épület tövébe teszed, az is bőven elég szerintem. A kiültetett növénynek is befagy a földje. Ne gondoljuk, hogy a kertben a felső min. 10-20cm nem fagy át. Próbáljatok meg ásni egy fagyos időszakban... Persze -15 esetén így is úgy is elfagy a füge pl.

Amit beviszek: citrusok, olajfa, babér. Ezek nem bogyósok. :)

Előzmény: D.I (1492)
55judit Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1498

Még sosem tapasztaltam hogy ártana a vízben tartás 1 hétig, pedig életem során sok növényt ültettem. Előtte mindig napokig, van hogy 1 hétig is vízben tartom a növényt hogy jól szívja meg magát. Így a télben pláne nem árthat mert leállt a vegetáció.

Előzmény: Nobody1 (1497)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1497

Ne áztasd, mert nem tesz jót nekik ha napokig vízben állnak. Szúrj egy ásót a földbe és emeld ki a földet,, tedd bele a gyökereit és dobd rá vissza a földet. Ha esetleg panelban élsz, akkor naponta párszor mártsd vízbe a gyökereket és csomagold nedves papírba.

Előzmény: hoppa_hoppa (1495)
55judit Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1496

Maradhat a vízben. Attól hogy jól átázik a gyökérzet, csak hasznára válik.

Előzmény: hoppa_hoppa (1495)
hoppa_hoppa Creative Commons License 2020.12.11 0 0 1495

Sziasztok,

tegnap kaptam postán szabadgyökeres kökény- és mogyorócsemetéket, egyből vízbe is raktam a gyökerüket. Ültetni csak vasárnap lesz időm, maradhatnak addig vízben, vagy ne áztassam őket, maradjanak csak inkább nedves homokban? Köszönöm a tanácsot előre is!

D.I Creative Commons License 2020.11.27 0 0 1494

Akkor beviszem őket, mert szabadon vannak. Köszönöm szépen a segítséget. 

Előzmény: Nobody1 (1493)
Nobody1 Creative Commons License 2020.11.27 0 0 1493

Ha pereméig földbe van ásva a konténer, akkor hagyd kint, de ha szabadon van az oldala, akkor szerintem vidd be mert át fog fagyni a konténerben a talaj ha tartós mínuszok lesznek. A felső mulcstakarás ebben az esetben a fagy ellen semmit sem ér...

Előzmény: D.I (1492)
D.I Creative Commons License 2020.11.27 0 0 1492

Sziasztok! A konténerben (45 literes- 5 cm mulccsal takart) tartott áfonya bokrok maradhatnak kint télen, vagy inkább vigyem be fagymentes helyre őket? Első telük lesz nálam. Köszönöm a segítséget.

Didergő Király Creative Commons License 2020.11.01 0 0 1491

elé=elég

Előzmény: Didergő Király (1490)
Didergő Király Creative Commons License 2020.10.30 0 0 1490

még a télen ültettem polka málnát, de "lyukak" lettek a sorban, mert nem minden tő eredt meg. az mennyire lenne jó ötlet, ha ezekre az üres helyekre sugana málnát ültetnék? (még 55judit ajánlotta a fajtát). mindegyik kétszer termő. amúgy a polka nem hozott sok sarjat, tő mellől hajtott egyet mindegyik. remélem később jobban fog szaporodni. ezek az új sarjak nem túl erősek mondjuk. akkor jól értettem, hogy ezeknek a letermett részét kell levágni? mivel nem túl hosszúak ezek a vesszők, ezért elé alacsonyan kéne őket visszametszeni.

amúgy nekem szimpatikus ez a polka. nincs olyan nagy íze, mint a "hagyományos" málnának, de nem sokban marad el tőle. a termése viszont szebb, és jobb az állaga, keményebb. kíváncsi vagyok a suganára...

Nobody1 Creative Commons License 2020.08.30 0 0 1489

Én is hagynám beérni, mert ha már esztétikai szempontból tart valaki kávécserjét, az az érett, piros bogyókkal is szép lehet. Sőt utána szaporítható, értékesíthető. (De nem vagyunk egyformák...)

A növénynek valószínűleg nem árt ha idő előtt leszedi a termést, sőt ha egy tálcán napos helyre teszi azokat talán még be is érnek (a magja viszont lehet nem lesz csíraképes) de talán ledarálható és kifőzhető kávénak. :)

A termés leszedésével a növényben rekedt "energia" valószínűleg erős növekedést fog okozni (ha van hely, ez nem gond) és jövőre még gazdagabb termést eredményez.

A növények ugyanis nem nekünk nevelnek gyümölcsöt, hanem a szaporodásukat próbálják biztosítani. Ha az idei termést idő előtt ( a mag beérése előtt) valami lelegeli vagy valaki leszedi, azt a következő alkalommal megpróbálják pótolni...

Előzmény: evodia2010 (1488)
evodia2010 Creative Commons License 2020.08.30 0 1 1488

Én biztos hagynám beérni. Meg ültetnék a magjából... :)

Egyébként ha idő előtt leszeded, nem lesz baja szerintem.

Előzmény: Gyuri19860213 (1486)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!