Keresés

Részletes keresés

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.11 0 4 15953

Gusutava kardja.

Sch....: "Két kiló az jó nehéz."

Hsz.: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135318914&t=9221230

És valójában 2,4 kg, ami egy katanánál -- markolatgomb nélkül -- igen nehéz lehet (súlypontilag).

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.11 0 3 15952

És tényleg van olyan kép, ahol látunk előredőlést.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15951)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.11 0 3 15951

DezsőKE:

"Most irigy vagyok. :-)

Latszik az iai-gyakorlok tipikus hibaja gyekenyvagaskor: tavolsag. Edzesen nincs ellenfel, ugye. A nagy semmiben a   kepzelt ellenfel meg pont ott van, ahova vagsz... :-)

Sok mosolygo jelet raktam, kerlek ne vedd tamadasnak."

Gu.:

"Tekintettel arra, hogy mi KARDOT, és nem BOTOT használunk, a vágás távolsága ideális,

mivel nem a penge közepével, hanem a monouchi val, a penge elejével vágunk.

Ezt tudnod illene. A kard közepével a COLD Steel es videókon szereplő amatőr "hentesek" szokták

a féldisznót aprítani. PONT ez az előnye a HOSSZÚ kardnak-- minél nagyobb távolság az ellenfél

"halálkörétől". Apropo, ha lehetne néhány fotót Tőled is szívesen vennénk..."

D.:

"A monouchi vilagos, es a shinai is a monouchi helyen talal. Plusz hasznalunk bokutot, ami kard alaku, de nektek kicsit rovid lenne...

A tavolsag megjegyzesem arra vonatkozott, hogy sok kepen latszik a derekbol eloredoles. Aki nem szokott hozza, hogy egy celt kell eltalalnia, az elmerheti a tavolsagot. Ilyenkor ha a kard jo reszevel (monouchival) akar vagni, azt a rosszul megvalasztott tavolsag miatt csak a torzs dontesevel tudja kompenzalni.

Ejj, de nagyon szeretnel megismerni, ugye? Nagyon emlekeztetsz ebben egy kardmuveszre a multbol..."

Gu.:

"A harcművészetekben, -- bármelynél -- az a nagy szerencse, hogy az elméleti síkú fejtegetés,

az" így kellene, úgy kéne, amúgy lenne jó" mit sem ér. Csinálni kell. Ahogy Fekete László mondta

volt egyszer, " a golyót fel kell tenni az asztalra". Kritikát attól az embertől tudok elfogadni, aki legalább

annyit, ha nem többet gyakorol, mint én. Ugyanis így VALÓBAN lehet viszonyítási alapja.

Amikor a nagy átlag két-három évente egyszer, kölcsönkarddal, előre bepozícionált, statikus pózból

vág, -- tok nélkül, mer' a noto veszélyes dolog--..... akkor nincs miről beszélni.

A megismerésről meg: láthatod, aki engem keres , az megtalálhat.

Az az ember, akinek nincs szégyellni, vagy félnivalója, nem bújik el.Minek??

Egyébként már vagyunk vagy hétmilliárdan, elférsz közöttük.

Nem gondolom, hogy személyed annyira fontos lenne, hogy álmatlan éjszakákat zokognék végig

az " anonimításod " miatt, he he. (Bocs)"

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15950)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.11 0 2 15950

Ezt kerestem! ;-)

Gusutava (2015): http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135313575&t=9221230

Igazából itt látszik, hogy milyen kellemes edzőhelyet alakított ki magának az úriember.

Gu.:

"Igazán örülök, hogy tetszettek a fotók.

Hát igen. A fa, mint építőanyag valóban csodálatos, már csak kertben, egy épített

"páston " is teljesen más dolgozni, mint egy  -- szó szerint csótányos -- tornateremben.

Mindeközben milliárdos stadionok konganak az ürességtől... na de ez már politika.

Én személy szerint Diósdon próbáltam az akkori önkormányzatnál, a polgármesternél

tenni egy ajánlatot, hogy amennyiben hetente egy alkalommal rendelkezésre bocsájtják az iskola tornatermét, úgy teljesen ingyen tudom oktatni ezt a harcművészeti ágat.Legnagyobb megrökönyödésemre

őszinte döbbenettel az arcukon kérdezték, : mondja, úgy őszintén,mi ebben az üzlet magának ?

Úgy gondolom, ehhez nem kell hozzáfűzni semmit...Természetesen nem lett a dologból semmi, mivel egy

világítás nélküli, fűtetlen termet nem lehetett tizenkétezer/óránál olcsóbban kiadni...

A hosszú karddal kapcsolatban, bár sok ellenvélemény született ez ügyben, de véleményem szerint

semmivel sem lassabb a technika, mint egy rövidebb fegyverrel.Ráadásul gyakorlatilag minden waza

"tokból vágva" indul, természetesen ennek megvan a begyakorolt technikája.

Anno a penge méretének rendkívül egyszerű volt a meghatározása, az az a testmagasság osztva kettővel.

Tehát az én 174 cm magasságommal  87cm pengét tudni kell tokból kezelni(.Látható, hogy magasságra nem

vagyok egy óriás., tehát ez nem lehet akadály.) De emiatt pl ajándékba kapott fegyvert nyilván nem "kurtítok" meg, így van 92 cm es is, amit szintén megszoktam már. A leghihetőbben persze ezt csak gyakorlatban lehet bizonyítani, de erre nagyon szívesen bármikor kapható" vagyok. Nyaranta legalább egy alkalommal szoktam mini szemináriumokat szervezni, itt szívesen látunk mindenkit, stílustól függetlenül is. Mindig van mit tanulni egymástól-is alapon.

Júliusban Ausztriában, Marienkron-ban ismét szemináriumot tart Takaaki Sekiguchi sensei, ide is bárki, vendégként is eljöhet.(A részvételi díjat a helyszínen kell fizetni, tehát én anyagiakban semmilyen módon

nem vagyok érdekelt.)Ha más nem, akár az életben egyszer "élménygyűjtésnek" is kiváló.

Sok magyarországi harcművész vonul nyugdíjba" úgy, hogy sajnos életében élő japán mestert nem

látott, nem hogy lehetősége lett volna tanulni tőle személyesen."

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15949)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.11 0 0 15949

Hogy még jobb elképzelésed legyen a kertről.

Szentély: https://img.index.hu/imgfrm/5/0/6/1/BIG_0012965061.jpg

Tag: Gusutava

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15948)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.11 0 0 15948

Érdemes lenne átböngészni a topikot és egy picit kigyűjteni Gusutava hsz-ei legjavát, pár szép képpel

illusztrálva. Ő még a topik hőskorában (2015) volt aktív.

Pl.

"Sajnos eddig csak egy nyitott "dojo" ra tellett, de ez is jóval jobb, mint

egyes tornatermek, vagy pincék."

A kert: https://img.index.hu/imgfrm/7/3/3/8/BIG_0012957338.jpg

"Vietnami tanítványom, tameshigiri közben. Én személy szerint senkit nem kényszerítek a "hosszú" kard használatára,

ő is normál, 73cm es katanát forgat."

https://img.index.hu/imgfrm/7/3/3/2/BIG_0012957332.jpg

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15947)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.11 0 0 15947

Iaidó???

Ha valakinek bejön a japán kultúra, a beöltözés, egy szép katanával történő suhogtatás, akkor miért is ne?

Teremt magának egy menő japán környezetet (japán kért + valami edzőhely), mint pl. Gusutava a topikban.

(Nem igazán értettem, hogy miért törölte magát?)

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134938756&t=9221230

(Itt is lehet apró részleteket látni a kertjéből.)

Edzőpartner nélkül is lehet gyakorolni, de a tényleges szabadvívás szempontjából nem sokat ér.

Ahogy Annatar írta: aktív meditáció, picit szerepjátékos "elmerülés".

Előzmény: spacezeppelin (15939)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.10 0 0 15946

Kapcsolódik.

Thoughts on Tameshigiri from Famous Swordsmen (2011)

https://kenshi247.net/blog/2011/01/28/thoughts-on-tameshigiri-from-famous-swordsmen/

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15945)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.10 0 1 15945

"...maga az iaido ténylegesen nem vívás, szerintem a battojutsu sem, mert az meg a "vágás művészete" ha jól tudom."

Nem különösebben érdekelt a téma, de azért érdekes volt utánanézni valamennyire.

* "Battōjutsu  ("the craft of drawing out the sword") is an old term for iaijutsu. Battōjutsu is often used

interchangeably with the terms iaijutsu and battō."

Szóval, iaijutsu = battojutsu = batto.

* "Сравнение иайдо и баттодзюцу

Основа владения баттодзюцу — быстрое и точное обнажение меча, поражение соперника и возвращение меча в ножны. Иайдо, как правило, — несколько ударов после обнажения меча. В любой школе баттодзюцу уделяют внимание удару одновременно с обнажением (удар прямо из ножен, вместо обнажения меча и отвлечение противника разделяющимися действиями. Также называют «баттокири» — в переводе «рубящее обнажение»). Поэтому, изучающие баттодзюцу могут практиковаться в технике удара на материальных объектах (соломенные муляжи), тогда как в иайдо это практикуют редко."

Az orosz szöveg szerint az a legnagyobb különbség az iaidó és a battojutsu között, hogy a rántás után a battósok

rögtön ténylegesen vágnak (pl. gyékényt), az iaidósok ezt ritkán csinálják.

Előzmény: spacezeppelin (15944)
spacezeppelin Creative Commons License 2024.07.10 0 2 15944

Jót idéztél valóban én írtam azt. Viszont akkor amikor azt írtam, tévedtem, pontosabban rosszul tudtam. A húgom valóban kendozik és kyudozik, de nem iaidozik. Csak volt látogatni régebben egy alkalommal egy iaido edzést, de aktívan nem iaidozik. 

"Igen, ez egy vívótopik, de mi köze van az iaidónak a tényleges víváshoz??"

Alapvetően jogos kérdés, mert maga az iaido ténylegesen nem vívás, szerintem a battojutsu sem, mert az meg a "vágás művészete" ha jól tudom. (Ha nem jól tudom, akkor a hozzáértőbbek majd kijavítanak ha tévedek).

De azért a fegyveres (kardos) harcművészetekhez köze van az iaidonak. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15942)
Annatar Creative Commons License 2024.07.10 0 2 15943

Az iaidot kedvelem, sok katában nagyon jól megmaradtak az egykori szituációk és megoldások, ami nagyon ritka (Európában is sok könyvben maradtak fenn ilyenek vagy ezekből levont általánosságok leírva, de a mozgást rekonstruálni kell) viszont ha vívni szeretnél, önmagában kevés. Más részről az iaido magáról sem állítja tudtommal, hogy vívás lenne, egyfajta aktív medtiációként élik meg a gyakorlói, ha jól emlékszem arra amit olvastam.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.10 0 0 15942

Azért kérdeztem, mert újraolvastam a hsz-eid.

SZ:

"...soha nem volt közöm semmilyen fegyveres harcművészeti irányzathoz sem. Ugyanakkor a húgom egy kendoka (és mellette még iaidozik és kyudozik is)..."

Lehetne humorosan is válaszolni: Igen, ez egy vívótopik, de mi köze van az iaidónak a tényleges víváshoz??

A konkrétabb válasz majd egy kicsit később érkezik.

Előzmény: spacezeppelin (15941)
spacezeppelin Creative Commons License 2024.07.09 0 0 15941

Szimpla kíváncsiságból. Végülis ez egy vívás témájú topic.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15940)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.09 0 0 15940

Miért kérded?

spacezeppelin Creative Commons License 2024.07.09 0 0 15939

Mi a véleményetek az iaidóról és a battojutsuról? 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.07 0 0 15938

Matt Easton egy gigantikus (!) spanyol kúpkosaras rapírra a kezében élvezkedik.

Why this MASSIVE Spanish RAPIER is INSANELY UNFAIR!

https://www.youtube.com/watch?v=vn2XkN3BK3Q

Könnyen megtalálható az aukciós katalógus (Olympia Auctions):

https://issuu.com/jammdesign/docs/tdm26june24

A rapír a 108. oldalon található: a pengehossz = 126 cm!!!

Kimondottan érdekes a penge keresztmetszete: gyakorlatilag kereszt = egy masszív központi borda

mindkét lapon. Sajnos nincs megadva a tömege.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.07 0 0 15937

Kimondottan jó, hogy már vannak vívóiskoláink, ahol a rendszeres vizsgák lehetőséget adnak arra, hogy a vívók

folyamatosan ellenőrizhessék a haladásukat, már azok, akiknek igénye van erre. Gondolom, ez egy jó motivációs tényező is.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15936)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.05 0 0 15936

2024 új Free Schollerei (Ars Ensis)

Jó volt látni a FS-dolgozatok védését. Nekem a fizikai teljesítmény dokumentálásáról szóló volt a legérdekesebb.

(A képen könnyen beazonosítható az a srác, aki ezzel foglalkozott ;-)) )

Ui.:

Kimondottan érdekes, hogy ötből három vívónak féder van a kezében.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15928)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.03 0 0 15935

Kommentek:

* "Yes!!!!!!! HEMA getting the recognition it deserves!!!"

* "Fencing and stage combat has been passed along for centuries and lineage is easy to research.

Disingenuous to make claims that it’s a lost art."

Hát... ez azért elég pontatlan.

Szerencsére szinte azonnal megtörtént a korrekció:

"Classical fencing devolved into a sport in the late renaissance, the medieval styles that dealt with cuts, kicks, throws,

disarming and triangle stepping did in fact disappear completely from both military and recreation aside from the

manuals and treatises.

This was a news capsule with less than 10 minutes, I think they didn't have time to really explain and

expand on the topic."

Ui.:

KCAL News = CBS News LA

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15934)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.03 0 0 15934

How European sword fighting has turned into a surprising fitness trend (KCAL News)

https://www.youtube.com/watch?v=0GVwYKfALV0

Összefoglaló:

Rina Nakano takes us to a gym in Orange specializing in Historical European Martial Arts or HEMA.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.07.02 0 0 15933

Két aukciós példány inspirálta a mestermunkát.

Az egyik könnyen meg lehetett találni.

"Lot 8: A MEDIEVAL RONDEL DAGGER, 14TH – 15TH CENTURY

Est: €500 EUR - €600 EUR

Karabela AuctionsOctober 04, 2018Wien (Vienna), Austria

Description

Origin: Central or Western Europe, 14th – 15th century.

Dimensions: total length - 51,4 cm, blade's length - 40 cm, blade's width - 43 mm. Weight - 379 g. A straight double edged blade gradually tapering towards the tip, with a central ridge. A disc shape pommel and guard, flat tapering tang. Condition report: In stable excavated condition. No conservation or restoration, just mechanical cleaning."

https://www.invaluable.com/auction-lot/a-medieval-rondel-dagger-14th-15th-century-8-c-a7e45b8a2c

Jó sok minőségi kép.

Előzmény: Annatar (15932)
Annatar Creative Commons License 2024.07.01 0 1 15932

Volt szerencsém kézben tartani azt a tőrt, amit a vizsgázó készített. Impresszív. 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.06.30 0 0 15931

Kipróbálta a gömbsúlyzót, az indián buzogányt.

Futás = állóképesség. Jó a versenyhelyzetben.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.06.30 0 0 15930

Heti legalább 4 db vívóedzés.

Pihenőnap + 1 futónap.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.06.30 0 0 15929
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.06.30 0 0 15928

Jól megy az elő közvetítés.

Nincs túl sok online néző, 4 és 8 között változik a nézőszám.

Az egyik kamera mutatja a jelenlévőket.

A tőrhasználatról szóló előadás nem különösebben érdekelt.

A vadászatról szóló = nagyon távol álló téma. Érdeklődve várom a következő jelöltet.

Opiczer Lorinc: A csúcs vívói teljesítmény nyomában.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15927)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.06.28 0 0 15927

Az idén is lesz. A védés online közvetítése vasárnap 10 órától.

Biztosan felteszik majd az összefoglalót.

2023:

"El kezdtem nézni az idei Free Scholler (AE) védéseket.

Látványilag ezt egyre profibban csinálják. Le a kalappal!

Ars Ensis Free Scholler dolgozatvédés 2023

https://www.youtube.com/watch?v=6cjzc-FQyYg "

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15236)
Bajzáth RKC Creative Commons License 2024.06.27 0 1 15926

Közben megtaláltam egy régebbi előadását és abban részletesebben bemutatja a buzogányos gyakorlatokat....

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15925)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.06.26 0 0 15925

OK, ez nem kérdés, hogy van benne.

Itt az egyik kép:

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg50iv_T_ocGaVniEvJ5G3xGcvSqVI6F8orcxXtSiZoa42p3cEZLSYYcKAlhey37h21KBwm013zfyKL-qvpf8NttUmZUl43ET6MnFxKgrtkrBwRbadt9lnWIII9hmk317il7T3rYSmcQSWx/s1600/LCh_4.jpg

"Die ganze Volte" = egy szabályos kitörést látunk, miközben a fickó kezében valami macebell (?) van.

Vagy akkoriban ilyenek voltak a buzogányok??

Plusz van voltizsálás is falovon. Ez is kimondottan csuklóerősítés miatt.

Ugyanakkor -- tapasztalatom szerint -- bőven elég a 800+ gr-os szablyával rendszeresen vívni, automatikusan megtörténik a csukló erősödése. Kiegészítésként meg elég a heti egy kettlebell edzés.

A korabeli vívószablyák nem voltak különösen nehezek: 600-800 g volt az átlagos tömegük. 

Előzmény: Bajzáth RKC (15924)
Bajzáth RKC Creative Commons License 2024.06.26 0 1 15924

Az előadásban elhangzik, hogy Louis Chappon munkájában arról is ír milyen buzogány gyakorlatokat kell végezni a vívóknak. Mivel kutatom a buzogány történetét ezért erre a részre nagyon kíváncsi vagyok. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15923)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!