Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2016.02.11 0 2 30

Most így nézünk ki:

balune Creative Commons License 2015.12.25 0 0 29

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.906505019404574.1073741864.182633601791723&type=3  itt  találsz a katalógusban a 19-ik oldalon...   én már rendeltem Tőlük magokat mineden rendben volt  Valeryac Exotic néven a Facen megtalálod Őket.

 

Előzmény: benjinamor86 (27)
földicserkó Creative Commons License 2015.12.25 0 0 28

Tavaly egy nagy lelkű topictárs jóvoltából termesztettem három fajtát. Nálam egyértelműen a zöld földicseresznye vált be legjobban. Palántázással majd fóliába ültetéssel nekem kétszer is termettek az erősebb növények. Nagy siker volt, és ez az egyetlen saját zöldségem, ami most, karácsonykor is van még. (Kezdő kertész vagyok.) Tehát neki is álltam ma kicsit utánanézni.



Magyar nyelven a következő fajtákat találtam meg magból eddig.



Physalis pruinosa – sárga

http://www.bakker-holland.hu/termek/perui-foldicseresznye/



Physalis peruviana, perui földicseresznye (?) – sárga, narancssárga

http://noveny.plejad.hu/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=38&page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=316&category_id=9&vmcchk=1&Itemid=38



Physalis philadelphica ( szinoníma Physalis ixocarpa, Mexikói földicseresznye (?)) – zöld, lila



Eddig legjobb forrásnak zummzummvm@gmail.com címen elérhető házi jellegű :) speciális magbolt tűnik, lehet írni szerintem, nyilvános a cím.



Amikor fajtákat próbáltam beazonosítani eléggé káoszosnak tűntek a magyar és angol elnevezések is, de földicseresznye (groundcherry) gyakori szó mindkét nyelven, viszont angolul csak a zöldet hívják tomatillonak, ha jól látom, és téves az egyéb színűekre alkalmazni a kifejezést. De lehet, hogy tévedek, hallgatom a tapasztalatokat.



Az már az angol wikipédia oldalon derül ki, hogy 75-100 között van a Physalis fajták száma, vannak éves és évelő fajták, viszont nem mindegyik fajta ehető.



Szerintem, ha tudjuk latin nevét használva írjunk a fajtáról, mert a színre való utalás nem elég, és Peruban és Mexikóban meg számtalan fajtát hívnak földicseresznyének. De például lila földicseresznye rendelhető magyarul, viszont ott nem volt latin név.

A felsorolt három és fél fajtán kívül tud valaki magot még? Persze aztán lehet, hogy egy év múlva ezzel is úgy leszek, mint a paradicsommal és paprikával az idei tapasztaltok után, hogy nem hiába a legnépszerűbb az a 3-4 faj, ebből az embernek bejön 2-3 valamiért, és nem az extrákat keresi, beválltak, amik beválltak... tényleg mik is váltak be nálatok? :)

Mik a termesztési tapasztalatok? Valahol azt olvastam, ha vissza van fojtva a gyökér, azaz cserében jobban terem, mint szabadföldben, ez vajon igaz lehet? Sikerült-e átteletetni növényt? Dőlnek, az igaz, egyéb problémák? Nálam jól bírta a fagyot, jobban, mint a paprika vagy paradicsom.



Kedves benjinamor! Szerintem így nem jutsz sokra, mezőgazdasági boltokban nem fogsz találni, írni meg senki nem fog neked, hogy eladjon magokat, pörögnek szerintem ezek a termékek :)



benjinamor86 Creative Commons License 2015.12.11 0 0 27

Sziasztok!

 

Szeretném megvenni zöld mexikó földicseresznye tomatillót. 10-20 db

 

Sehol nem talaltam boltban. Remelem van valakinek esetleg es megvenném.

 

Köszönöm!

 

email: benjinamor@gmail.com

Chilio Creative Commons License 2015.06.06 0 0 26

Kell valakinek perui földicseresznye palánta? (Sárga)

Két dobozzal már felszedtem, mert a paprikáim között nőnek.

Chilio Creative Commons License 2015.05.26 0 0 25

Már kelnek nálam is, tömegesen a tomatillo magoncok. :)

Mindkét fajta. Viszont idén nem terveztem tartásukat...

MrMundr Creative Commons License 2015.03.02 0 0 24

ebayen 80-at is kapsz ennyiért, 1 hét alatt kikelt

Előzmény: indiganos (17)
hirt39 Creative Commons License 2015.02.19 0 0 23

Üdv.

 

Lila tomatillót szeretnék,Jamsz gumókat tudok adni érte.

 

hirt39@freemail.hu

 

 

 

Kösz.

CBNora Creative Commons License 2015.02.19 0 1 22

Akkor ha csíraképesek a Dolichos magok, cserélhetnénk!

Zöldem már volt, kipróbálnám a lilát is.

Előzmény: Chilio (21)
Chilio Creative Commons License 2015.02.19 0 0 21

Állítólag kicsit édesebb mint a zöld változat. Ropogós, kristályos húsa van. Paprika bokor módjára nő.

Sajnos nem sikerült még sütve megkóstolni, de remélem idén is fog magról kelni,

és kipróbálhatom egy jó kis Salsa szószban. Chilim már lesz hozzá, a habanerok, rocotok kikeltek.  :)

Előzmény: CBNora (20)
CBNora Creative Commons License 2015.02.18 0 0 20

A lila tomatillo más ízű, mint a zöld?

Előzmény: Chilio (19)
Chilio Creative Commons License 2015.02.17 0 0 19

Nálam még a termések egy része is megvan! :)

A sárga Perui földicseresznyékből.

(A félig rosszakból kimostam a magokat.  Aki kér, annak tudok adni. Lila tomatilloból is van egy kevés mag.)

baby-lon Creative Commons License 2015.01.29 0 0 18

Ezekből van csereanyagom:

 

- Földicseresznye

- Lila tomatillo

- Zöld tomatillo

 

Írj emailt, ha érdekel.

Előzmény: indiganos (17)
indiganos Creative Commons License 2015.01.29 0 0 17

Nem hallottam még erről a növényről... de rápróbálnék.

 

Néztem elég drágán mérik a magot, pl 450 HUF 5 darab...  gondolom további 2000 forint postaköltség. De azért csak rá kéne próbálni. Tudtok mondani olyan kertészetet, amellyel pozitív tapasztalataitok voltak?

Chilio Creative Commons License 2014.08.02 0 0 16

Sajnos mindkét fajta hajlamos a borulásra, eldőlésre, elhajlásra, ez már ismét bebizonyosodott. :-(

Ez a nyár nagyon bővelkedett a sok csapadékban, ennek meg is lett a hatása.

A folyamatos és rendszeres 'öntözés' miatt rendkívül dúsan növekedtek, rövid idő alatt nagyon nagy tömegű lombot növesztettek. Ezt a gyenge gyökérzet, illetve hajlékony szár nem bírta megtartani.

A mexikói lilák paprika módjára eldőltek, a perui sárgák meg elhajlottak.

És persze ezután mindegyik a fény fele fordult, így ha időben nem sikerült felállítani őket akkor bizony görbén nőttek tovább. :-(

Tanulság: mindegyiket karózni kell, a várható dőléssel ellentétes oldalon!

Mert jó időben csak részleges ugyan a dőlés, elfekvés (40-60%-os arány), de esős időben a hirtelen többletsúly miatt, (meg az esetleges szélviharok miatt is) a maradék lábon álló növény is kidől. :-(

Chilio Creative Commons License 2014.06.26 0 0 15

Chilio Creative Commons License 2014.06.26 0 0 14

Az első virágzásból már nőnek a termések.  :)

 

Chilio Creative Commons License 2014.06.16 0 0 13

Teljes virágzásban.

Chilio Creative Commons License 2014.06.16 0 0 12

A lila 'mexikói' már combig ér. Elég változatos az alakja, nem egységes a növekedése.

Némelyik dugig van virággal, másik meg csak készülődik, de nem hajlandó kinyílni.

Chilio Creative Commons License 2014.06.02 0 0 11

A Perui földicseresznyékből még vannak palántáim, ha érdekel valakit, szivesen adok el belőle.

A Mexikóiból már csak 1 db palántám van.

Írjatok az E-mail-emre. Köszi.

Chilio Creative Commons License 2014.05.29 0 0 10

A legnagyobb Mexikói palánták már virágoznak is! :-)

Chilio Creative Commons License 2014.05.19 0 0 9

Esős időben hajlamosak a kiültetett palánták eldőlni,(akárcsak a paprikák is)

így kénytelen voltam tegnap az összes palánta tövét földdel feltölteni,

egészen a sziklevél aljáig. Így már elegendő támasza lesz a szép növekedéshez.

baby-lon Creative Commons License 2014.05.19 0 0 8

Üdv!

 

Jó tudni, hogy van ilyen topik!

 

Nekem földicseresznyém, lila és zöld tomatillom van. Januárban vetettem, április végén ültettem ki.

Kedvenc csemegénk a fcseresznye csokiba mártva.... Nyammm....

Chilio Creative Commons License 2014.05.14 0 0 7

Nőnek szépen a palánták.

A lila 'Mexikói' kb. 3 hétre kelt ki,

a narancssárga 'Perui' kb. 4 hétre kelt ki.

A mexikói gyorsabban nő, már a legkisebbek is 12-14cm-esek. A héten ki is ültettem őket a végleges helyükre. ( A legnagyobb különc példány már kb. 25cm-es, és már látom rajta a virág kezdeményeket is! )

.

A perui nagyon lassan nő, az elmúlt héten kezdett igazán megerősödni, de még mindig csak 4-6 cm-esek.

( A legnagyobbak is kb. 8cm-esek. )

Chilio Creative Commons License 2014.03.26 0 0 6

Következő recept:

.

Lila Tomatillo Salsa

(Purple Tomatillo Salsa)
Hozzávalók:
.
10-12 lila tomatillo
1 jalapeno
1/2 teáskanál kömény
1 teáskanál zúzott pirospaprika
4-5 gerezd fokhagyma
1/2 apróra vágott fehér vagy sárga hagyma
3 evőkanál koriander
1 lime leve
.
Először is tisztítsuk meg a külső héjtól, és süssük a tomatillo-t és jalapeno-t fedő alatt, amíg az edény kezd úgy kinézni, mint egy hátborzongató bűnügyi helyszín. :)

.Majd dobjuk a hozzávalókat egy turmixgépbe, és alaposan turmixoljuk össze.

Tegyük pár órára (v. egy éjszakára) hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek.

.Mielőtt megkóstolod, készülj fel, amire számíthatsz. Ez a salsa édes, amikor először eléri a nyelved.

Aztán érzed a hőt és a hagymát, fokhagymát. Megtalálod benne a savanykás lime és a koriander ízét is.

.

( Forrás:www.betterwithbutter.com/purple-tomatillo-salsa/ )

Chilio Creative Commons License 2014.03.26 0 0 5

Ha nem szereted nyersen, főzd meg lekvárnak vagy szósznak.

 

Ajánlásképpen, íme az első recept:

.

Tomatillo dzsem lime-mal(Tomatillo and lime jam)

.

Hozzávalók:
.
1  font (kb.0,45kg) Tomatillo, (héj eltávolítása, öblítve és apróra vágva)
1 1/2 csésze cukor
1 csésze víz
4 evőkanál frissen facsart lime lé,
Egy lime héja, reszelve vagy csíkban.
Csipet
.
Helyezze az összes hozzávalót egy edénybe. Főzze a keveréket lassú tűzön, és időnként keverje meg,  főzze addig, amíg besűrűsödik és elér egy puha jam állagot.
.

(Forrás:www.patismexicantable.com/2011/05/tomatillo_and_lime_jam_1/ )

CBNora Creative Commons License 2014.03.26 0 0 4

A földicseresznyét január végén el szoktam vetni, az időnkét lassan csírázik, és eleinte nem fejlődik gyorsan.

Először a tomatillóból is palántát neveltem, de már nem szoktam. A palánták nálam mindig beatkásodtak. Másrészt a növény gyorsan fejlődik, helybe vetve is időben terem, nem érdemes a palántákkal vacakolni. Mostanában már egyáltalán nem szoktam vetni, mindig marad a kertben lepotyogott termés, azoknak a magjából is időben kikel bőven elég.

Túl korán azért sem vetem, mert nem olyan nagyon ízlik, míg van paradicsom, paprika, úgysem eszem belőle. Viszont elég jól tárolható, a fagyok előtt leszedve ínséges időkben jól jön.

A földicseresznyéből pár tövet ültess cserépbe, hűvös helyen át lehet teleltetni. Lehet, hogy az idén már későn fog beérni, de jövőre hamarabb eheted.

Előzmény: Chilio (3)
Chilio Creative Commons License 2014.03.25 0 0 3

Talán egyszer az is sorra kerül. :)

De egyelőre ezeket próbálom ki.

Magok elvetve (cserépbe), most várom hogy kikeljenek.

20-30 db mindkettőből. Lesz bőven! :)

Chilio Creative Commons License 2014.03.25 0 0 2

Köszi a tippet, ez is hasznos volt. A tamarillo is 'rokon'. :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.03.25 0 0 1

Bocs , látom, hogy mellétrafáltam ! Ez itt tomatillo, nem tamarillo! :)))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!