Keresés

Részletes keresés

kaktusz.22 Creative Commons License 6 napja -1 0 22603

Az atka mindig középen szúr!

kaktusz.22 Creative Commons License 6 napja 0 0 22602

Rájöttem, ha feketerohadás csemegézi a szőlőt, akkor én nem csemegézek!

laca5 Creative Commons License 6 napja 0 0 22601

Jelenleg egyetlen III.KAT szer van csak, a Dynali.

Én eddig úgy oldottam meg, hogy a leveleket letépkedem, ha észreveszem.

Előzmény: kaktusz 22 (22599)
Antal986 Creative Commons License 6 napja 0 0 22600

"Pár hete felvetettem, idén alkalmas lenne az év, lássuk mit csalogat elő a hirtelen meleg. Na ez egy pl nagyon fontos tulajdonsága lenne az ismeretlen fajtáknak. Szerintem!"

 

 

Üdv , ez igaz és jogos például nálam a 2022 őszén telepített zsákos   Dubovszkij már   erőteljes növekedést és 8 fürt kezdeményt . https://www.youtube.com/watch?v=xuKB9gY561w

 

A 2023 őszén telepített zsákos állítólagos  Landis negyed akkora , de már  12 fürt kezdeményt.

https://www.youtube.com/watch?v=DX1GEGGjV_A

Előzmény: szervezkedő (22593)
kaktusz 22 Creative Commons License 6 napja 0 0 22599

Szeretném kérdezni, hogy a feketerothadás ellen  mivel lehet hatékonyan védekezni

kaktusz 22 Creative Commons License 6 napja 0 0 22598

Szerintem gyorsan növekedett azért olyan "érdekes " a levél. Nem hiszem, hogy atka lenne. Olvastam a növ. védelmi előrejelzésben, hogy a zászlós levelecskéken látszik a lisztharmat fertőződés. A levélen a sűrű sárga foltosodás is erre utal. Nincs a közepén szúrás ezért nem atka.

Előzmény: laca5 (22597)
laca5 Creative Commons License 2024.04.18 0 0 22597

Értem én, atka, szívogatás, bonsai. Van ilyenem is, ismerem.

Itt van egy kép. Levelek szépek, ahol a vitorla lenne csak egy csökevény van. Több olyan is van, hogy még a vitorla is ott van, de nem halad sehová.

Ha az atkán és a hernyón kívül nincs ötlet akkor ezt nem tudjuk kinyomozni. Talán megfázhatott. 

 

Előzmény: szervezkedő (22593)
van_Persil Creative Commons License 2024.04.18 -16 0 22596

Ha kivágnám ezeket a sorokat, akkor két sor között 80 centi lenne a szintkülönbség. na, még csak akkor lenne hömbölödés!

Előzmény: szervezkedő (22594)
IsKol Creative Commons License 2024.04.18 0 0 22595

"(Ha te és Persil is minden második sort kiszednétek, azonnal egyszerűbb lenne az Élet!  Beférne a Níva. Nem okoskodás, csak úgy eszembe jutott!)"

 

Akkor mi lenne a keskeny nyomtávú traktor üzletággal?

Hova menne dolgozni a tervező, az összeszerelő műhely dolgozói, az értékesitők, marketingesek, beszállítók stb. 

 

És hogyan hatna ez a globális szállítmányozásra....

 

 

Nem,nem nem!

 

Szükség van a teraszművelésre és a keskeny sorokra is mind a népgazdaságnak, mind ez ember szemének ;-)

Előzmény: szervezkedő (22594)
szervezkedő Creative Commons License 2024.04.17 0 0 22594

Hallod!

Pont a délután voltál eszembe, miután beszéltünk telefonon, hogy nem is kell a Lada Nívea utanfutóval, mert nekem a kis ibc befér az autóba ha lehajtom az üléseket. Nem hittem el ősszel,hogy nálad nem lehet lehajtani, amíg nem volt nálam is egy ilyen autó! Agyrém! Ezeknek a konstruktőröknek nincs ilyen igényük?!?!?!

 

Én várhatóan jövő héten pótolgatok, mostani állás szerint.

A szőlők szemlátomást nőttek folyamatosan nap közben is. A borszőlőkkel kapcsolatban ne legyél annyira megnyugodva, kékfrankost, zalat vagy zweigelt akár már permetezni is lehetne. Most hogy lehűlt erősen az idő, áll minden. Tegnap előtt este 9kor a kerti tus alatt fürödtem, ma meg már az ablakot sem nyitottam ki a traktoron+ most este jól esik a meleg radiátor!

 

Prijatno i laku noć!

:-)

 

(Ha te és Persil is minden második sort kiszednétek, azonnal egyszerűbb lenne az Élet!  Beférne a Níva. Nem okoskodás, csak úgy eszembe jutott!)

:-D)))

Előzmény: IsKol (22592)
szervezkedő Creative Commons License 2024.04.17 0 0 22593

Én arra gondoltam, valami szívogatas miatt marad vissza. Na de ez olyan így látatlanban, mint telefonon autót szerelni.

:-))))

 

Amikor az új/ismeretlen fajtákról beszélünk, egy idő után csak visszajut az ember ugyanoda. Ha nincs hiteles infó, akkor szart se ér a legtöbb. Hiteles infókat legkevésbé a youtuberektől kap az ember. 

 

Pár hete felvetettem, idén alkalmas lenne az év, lássuk mit csalogat elő a hirtelen meleg. Na ez egy pl nagyon fontos tulajdonsága lenne az ismeretlen fajtáknak. Szerintem!

Előzmény: laca5 (22591)
IsKol Creative Commons License 2024.04.17 0 0 22592

A van_Persil által emlegetett T72 kistestvére a TZ4K rótta s sorokat valamikor és volt hozzá fűkasza adapter meg valami vontatott 160 literes szlovén permetező. De már nincs...

 

Így ha komoly szárazság jön az idén akkor a kocsi után kötött utánfutóra teszek egy 600 literes IBC-t és az ültetvény két oldaláról  egy 5-8 méteres tömlőn keresztül  a 2/3-át az pótlásnak tudom locsolni a maradékhoz meg elhordom vödörben az utolsó 35-40 méteren. 

 

Remélem a lehűlés és az eső egy kicsit lelassítja hajtásnövekedést és egy kis lélegzethez jutok ;-) (fű: 20 cm; Permetezés: nem volt)

 

A borszőlők lassúak így velük még nincs gond és a "gyors" csemegék is megrövidültek egy kicsit (bambizmust kaptak) mire kijuttattam az új csodaszert (Penergetic) illetve installáltam 2 db dupla UH-os riasztót valamint pár sorra ment a madárháló.

 

Kicsit szkeptikus vagyok, hogy mi vár szombaton...

 

Március 16-án - nem volt jobb dolgom - kézben oltottam 3 alanyfajtára összesen vagy 70 nemest (Líviát, Viktóriát, Monarch-ot, Dunavska Lazurt, Dubovszki-t, Nérót és Zweigeltet), ma két hete indult a gyökereztetés azt is el kéne "iskolázni" a hét végén.

 

Mikor besűrűsödnek a dolgok eszembe jut, hogy nem vagyok komplett (bár ha más mondja nem esik jól) itt csinálom magamnak a sok munkát ahelyett, hogy a középkori válságban szenvedő férfiak normál életét élném és hajtanám a fiatal pipiket.

Mondjuk az sem olcsó mulatság ;-)

 

Off:

kitalálta az életem párja, gyermekem anyja, a tavalyi évben olyan gusztustalan gyümölcsök voltak a piacon qrva drágán,hogy a kis ibituba birtokon a ház háta mögött van vagy 200 nm-en homoktövis 8-10 éves) azt szedjem ki és ültessek gyümölcsfákat...

De drágám, azokhoz érteni is kell, ismerni kell betegségeiket, kártevőiket, metszeni is tudni kell meg a vegetáció elején szinte állandóan védeni őket - mondtam én gondolva azt megúszom...

Jött a replika, ha tavasszal elülteted őket mire nyugdíjba mész kitanulod a szakmát és ha kell kora tavasztól késő őszig ott leszel a kertben és le sem teszed a permetezőt...

Jót kacagtam, de őszintén szívből...

Most van 6 különböző csonthéjas csemeténk meg elkezdtem két 30 éves almafára is odafigyelni. Ha minden igaz a cégünk fennállásának 40 évfordulójára kapunk almafa csemetét (igazi holland)...

 

Na megyek eszek egy kis csevapot és leöblítem egy kis rakijaval ;-)

 

Előzmény: szervezkedő (22585)
laca5 Creative Commons License 2024.04.16 0 0 22591

Én már megfogalmaztam magamnak azt a döntést, hogy kivárok inkább pár évet, és ha még mindig ott van a kínálatban, majd akkor megnézzük.

Én nem leszek gyűjtő, nem is volt célom, nem fogom az időmet pazarolni olyan fajtákra, amiket 5 év múlva már a terjesztők is megszüntetnek és eltűnik a piacról.  

Nem szerencsés az összehasonlítás az államilag elismert fajtákkal. Én olyanokra gondolok amik mondjuk kb 15-25 éve keletkeztek, jópár éve elérhetők és már van némi tapasztalat. 

Valahol félúton a rulett és a garantált között. Sok jó új fajta jön a teljes kínálat egy részeként, ez nem vitatható. A hit nem sokat tud változtatni ezen a részarányon. 

Előzmény: öreg_néne_b (22583)
laca5 Creative Commons License 2024.04.15 0 0 22590

Nem igazán bonsai. 

Van 1-2 levél, ami hiányzik, az a vitorla és a dinamika. Mellette már 20 cm, de ez csak áll ott egyhelyben. Van egy csap aminek az alsó rügye már a fürtkezdeményt mutatja a felső meg áll 2 levéllel és a közepén valami kezdemény ami nem indul. 

Amikor kirágta a hernyó akkor látszott, hogy miért nem indul. Atkásnak sem gondolom mert nem teljes egész. Nem tudom, mi érhet még egy rügyet, mechanikai sérüléseknek elég jól ellenáll amíg ki nem pattan tapasztalataim szerint.  

Valószínűleg kondícióval függhet össze mert az erősebb tőkék jellemzően nem produkálnak ilyet. Nekem az a különös, hogy a vesszőn itt-ott besül, előtte-utána meg jó. 

Nem drámai, csak gondoltam egy kérdést megér, hogy mi károsíthatja a rügyeket a hernyón és az atkán kívül.

Idén hernyót valószínűleg lekörözte a természet mert semmi kárt nem láttam. 

Előzmény: szervezkedő (22586)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.15 0 0 22589

Az mindenhol elfér. Legfeljebb utána kevesebb sor lesz. ;)

Előzmény: van_Persil (22588)
van_Persil Creative Commons License 2024.04.15 -16 0 22588

a te soraidba tuti elfér még egy T-72-es is, nem csak egy Lada Niva, de pl. nálam örülök, hogy a 110 centi széles traktorom elfér anélkül, hogy a rézsüre hajtanék vele és hömbölödnék egy utolsót

Előzmény: szervezkedő (22585)
van_Persil Creative Commons License 2024.04.15 -16 0 22587

Közben már nálunk is farkasfogas ott, ahol nem fázott meg, mert ott csak 2 centis. A szölö meg lassan fürtmegnyúlásba ér. Ma permeteztem, mert tegnap inkább nyírtam a füvet egész nap.

Előzmény: szervezkedő (22584)
szervezkedő Creative Commons License 2024.04.15 0 0 22586

A torzulas az rövid ízközt jelent, szabályos, de mini levéllel. Olyan mintha bonsai lenne. Ha igen akkor keress rá az atka kártételre a neten. Első permetezeskor a nagyadagu kén gyéríti rendesen.

Előzmény: laca5 (22581)
szervezkedő Creative Commons License 2024.04.15 0 0 22585

Kell valami kis jármű, amivel be tudsz menni a sorok közé. Ez akár egy Lada Níva is lehet. Utánfutón egy ibc tartály. Ha van egy kis . benzinmotoros szivattyúd, (és nem köves nagyon a terület) onnantól már akár hidrofúróval is leteheted. A vízbe bekeverve egy kis műtrágyát stb stb stb.

 

Előzmény: IsKol (22578)
szervezkedő Creative Commons License 2024.04.15 0 0 22584

 

Hogy hol virágzik? Amerre én járok, szinte mindenütt. Kiskunság, Nagykunsag tuti.

 

... és hogy miért nem fagyott el?

Ezzel mindenki kinevet, de mi mélyen vallásos hangulatban kezdjük mindennap a munkát. Iszunk a saját egészségünkre, majd iszunk az urat kérve hogy jó termést adjon. Néha a tőke tovére csapunknegy kis pálinkát.

Illetve van hogy a tiszta hitű muszlimán ismerőseitől kapott arab kendőt hordom a hideg vagy meleg miatt, mert azt mondták a srácok, Allah mindent lát és a kendőről megismeri az övéit!

 

Tehát amikre nálunk nincs magyarázat, az amiatt történhet hogy fentről ketten is segítenek! :-)))))

Előzmény: van_Persil (22573)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.04.15 0 0 22583

Az, amikor látom, hogy oltják át a pár éve istencsászárnak kinevezett fajtát, az engem kikészít. Fogyasztói társadalom 4.0.

 

Az államilag elismert fajtákhoz termesztési tapasztalatok kellenek, különböző termőtájakon. 
A legeslegújabb ukrán, moldáv "fajtákhoz" semmi. Hinni kell benne, hogy (nálunk is) tényleg olyan jók, min ígérik. 

Előzmény: laca5 (22572)
szervezkedő Creative Commons License 2024.04.15 0 0 22582

Se csemegeben, se borszőlőkben nem csinálták meg az igazit!

Csalóknak, bohócoknak nem szabad felülni.

Előzmény: laca5 (22572)
laca5 Creative Commons License 2024.04.14 0 0 22581

Többször is megfigyeltem már, hogy egy szálvesszőn (néha csapon is) némelyik rügy kihajt, dd nagyon vérszegény. Általában nem a végén, de olyan is volt már. Kipattan, van egy-két levél, de mintha "besülne". Nem halad. Ez akkor kellemetlen, ha egymás mellett kettő-három is van mert azt már tudom, hogy ezekből később sem lesz semmi, tehát hiába válogatom távolságra a hajtásokat nem lesz jó. Ilyenkor inkább két Közelebbi erőset hagyok és igazgatom. 

Kérdésem hogy milyen okai lehetnek az ilyen mutáns rügyeknek? Tápanyag? Kondíció? Megsérült? 

Mivel előtte-utána erős hsjtások vannak a beérést kizárom. 

laca5 Creative Commons License 2024.04.14 0 1 22580

Attól függ, mit tudsz cserére. Ha van konténeres akkor az mehet rögtön. Ha még csak veszel valamit szabad gyökérrel az ősz. 

Ezek a betegségek jellemzően nem a talajból jönnek tehát átforgatás után mehet az új. 

Előzmény: Robz (22576)
van_Persil Creative Commons License 2024.04.14 -16 0 22579

nettó 5-6 óra

Előzmény: IsKol (22578)
IsKol Creative Commons License 2024.04.14 0 0 22578

Mennyi idő volt az ültetés? Jövő hét végére nekem is van 145 tervbe véve bár sok mást is csinálni kellene...

 

A Te módszeredet használva, 50 oltványt előkészítettem és "leszurkáltam" majd kb. 2,5 liter vízzel beöntöztem. Ez majd 2,5 óráig tartott, bár a legtöbb időt a 30 literes hordó utántöltése és "helyszínre szállítása" vett el.

 

 

 

Előzmény: van_Persil (22568)
iknalap Creative Commons License 2024.04.14 0 0 22577

A Kiskunságban biztosan. De Még Tolna egyes részein is láttam.

Előzmény: van_Persil (22573)
Robz Creative Commons License 2024.04.14 0 0 22576

Amikor szezon közben gutaütéssel, vagy bármi hirtelen eseménnyel kihal egy tőke azt hogyan érdemes onnan a cseréig intézni?

Az rendben, hogy kiveszem az elhalt tőkét amint lehet, de utána a helyére mikor és milyen előkészítéssel érdemes az oltványt letenni? (Talaj pihentetés, esetleg valami talajkezelés?)

 

Előzmény: van_Persil (22568)
zoli1437 Creative Commons License 2024.04.14 0 0 22575

Mai kép:

Itt is. Mert nem volt fagy.

Előzmény: van_Persil (22573)
acerola Creative Commons License 2024.04.14 0 0 22574

Nem csak mi vagyunk ilyen elnevezőek. A régi több száz éves szőlő fajtáknak 40-50 neve is lehet a Vivc katalógusban. Ilyenkor érdemes a leggyakrabban használt elnevezéseket felvenni a "hivatalos" név mellé, hogy minél többen rátaláljanak. Ilyen szempontól olyan ez mint a nyelvészet, hogy követni kell az amúgy is lezajló folyamatokat. Lehet mondani, hogy a Dolgozsdannij a hivatalos neve egy szőlőnek, de el kell fogadni, hogy sokak fejében csak Dolgos Dani :). Szóval kell egy iránymutatás, de emellett támogatni kell egy kicsit az emberek hülyeségét is. És megtalálni a szőlőt a becenevek alapján is. Ezért a kereső a szoloink hu-n kihozza a leghasonlóbb neveket.
A fordításnál nem biztos, hogy kell már a magyar fejlesztés. Az általános nagy nyelvi modellek (ChatGPT, Claude, Gemini) minden új kiadással jobbak és jobbak. És nem csak gépiesen fordítanak, hanem az összefüggéseket is "megértik" a szövegben, így egyre magyarosabban adják vissza a mondani valót. A gyerekeimnek szoktam mondani, hogy ne menjenek már fordítónak...

Előzmény: Amita13 (22570)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!