Keresés

Részletes keresés

Mungo Creative Commons License 2012.09.15 0 0 441

Jaj bocs... a spárgás dolgot visszaszívom. Az úgy nem igaz (bár most már a fene tudja, inkább ezt sem mondom, csak visszvonom amit írtam).

 

Akkor most mégsem lett világosság, pedig elolvastad az okosító könyvecskét?

 

 (Albert einstein: Speciális és Általános relativitás elmélete)

Előzmény: MageGuild (440)
MageGuild Creative Commons License 2012.09.15 0 0 440

Jaj bocs... a spárgás dolgot visszaszívom. Az úgy nem igaz (bár most már a fene tudja, inkább ezt sem mondom, csak visszvonom amit írtam).

Előzmény: szilvatövis (436)
sat3 Creative Commons License 2012.09.15 0 0 439

Ha igaz, akkor pont hogy "közönséges erőhatás" hozza létre.

Pont, mint a Holdnál. Ott tudjuk, miért távolodik.

Az újfizika fórumon már belinkeltem a magyarázatot.

Előzmény: szilvatövis (434)
sat3 Creative Commons License 2012.09.15 0 0 438

Nem jelent semmit. Egy érdekes egyezés, ami több mint valószínű véletlen.

De lehet, hogy nem.

Előzmény: szilvatövis (435)
mmormota Creative Commons License 2012.09.15 0 0 437

Nem, csak valamivel (kimutathatatlanul kicsivel) nagyobbak a pályasugarak mint tágulás nélkül lennének.t

Előzmény: szilvatövis (435)
szilvatövis Creative Commons License 2012.09.15 0 0 436

Tényleg nem tűnik egyszerűnek.

 

Előzmény: MageGuild (432)
szilvatövis Creative Commons License 2012.09.15 0 0 435

Ez azt jeleni, hogy minden bolygó a Naprendszerben évente méteres nagyságrendben, spirálisan távolodó pályán mozog a tértágulás következtében?

Tehát folyamatosan nő a potenciális energiája?

Előzmény: sat3 (433)
szilvatövis Creative Commons License 2012.09.15 0 0 434

Ebből az következne, hogy a tér tágulását „közönséges" erőhatások nem hozhatják létre, csakhogy az univerzum fejlődését mégis ilyenekkel próbálják leírni. Gravitáció, mozgási energia,  sugárzási nyomás, (esetleg sötét energia?).
Ezek egyike sem okozhat például fénysebességnél gyorsabb távolodást, amit említettél.
Akkor milyen fizikai hatás idézheti elő a tér tágulását?

Előzmény: mmormota (431)
sat3 Creative Commons License 2012.09.15 0 0 433

"galaxisok között vehető észre"

 

A Hold-Föld távolságra ez az érték pont akkora értékű, mint amennyivel távolodik a Hold a Földtől.

Persze tudom, véletlen.

Előzmény: mmormota (431)
MageGuild Creative Commons License 2012.09.15 0 0 432

"Mi különbség ha két pont (test) távolodik a térben, ezért egyre több mérőrudat tudok közéjük elhelyezni, vagy a tér tágul két pont (test) között ezért egyre több mérőrudat tudok közéjük elhelyezni?"

 

- Tegyük fel, hogy két égitestet összekötözöl egy nagyon erős spárgával. A spárga közepén egy rugós erőmérőt helyezel el. Ha a két égitest szimplán csak távolodna egymástól, akkor a rugó először megnyúlna, majd lassan elernyedne, és végül örökre úgy maradna.

Ha viszont maga a tér tágul a két égitest között, akkor a rugó sohasem fog elernyedni. Legalábbis én így értelmezem ezt a különben nagyon nem egyszerű témát.

Előzmény: szilvatövis (430)
mmormota Creative Commons License 2012.09.15 0 0 431

Mi különbség ha két pont (test) távolodik a térben ... vagy a tér tágul két pont (test) között

 

Egyik különbség, hogy sima távolodás esetén korlát a c, a fény bármilyen távolodási sebesség esetén eljuthat egyik pontból a másikba. Ha a tér tágul közöttük, akkor ez nem korlát, örökre eltűnhetnek egymás látóköréből.

 

Egy lokális koordinátarendszerben a mérőrúd belsejében meg lehet-e figyelni a tér tágulását?

 

Elvileg igen, a tér tágulása olyasmi hatást kelt mint egy belső nyomás ami távolítaná a részeket egymástól. De a belső EM erők sokkal nagyobbak így minimális a változás. Gyakorlatban persze nem kimutatható mert a hatás nagyon kicsi.

Ugyanez a helyzet a Naprendszeren belül is, a gravitációs erők sokkal nagyobbak (persze kissé képzavaros gravitációról és tértágulásról egy mondatban beszélni, szóval a közeli tömeg miatti lokális téridő görbület dominál a tágulást okozó sokkal kisebb mértékű de globálisan jelentkező görbülettel szemben), csak galaxisok között vehető észre, ahol a lokális tömegek miatti görbület már elég kicsi.

 

Egy hasonlat lehetne egy nagyon enyhe lejtő, amin sok kisebb-nagyobb gödör van. Egy guruló golyó csapdába esik akármelyik gödörben, csak ott érvényesül az enyhe lejtés ahol nincs gödör.

Előzmény: szilvatövis (430)
szilvatövis Creative Commons License 2012.09.15 0 0 430

Ok.

Azt mondod, hogy a tér tágul, de közben a spárga hossza nem változik.

Akkor ugye a Föld átmérője sem változik, hiszen ugyanazok a fizikai törvények határozzák meg a Föld atomjainak a távolságát is.

Ebből következően a Naprendszer, a Tejútrendszer, vagy a galaxishalmazok mérete sem változik, legfeljebb a közöttük lévő távolság.

 

Mi különbség ha két pont (test) távolodik a térben, ezért egyre több mérőrudat tudok közéjük elhelyezni, vagy a tér tágul két pont (test) között ezért egyre több mérőrudat tudok közéjük elhelyezni?

 

Egy lokális koordinátarendszerben a mérőrúd belsejében meg lehet-e figyelni a tér tágulását?

Előzmény: MageGuild (429)
MageGuild Creative Commons License 2012.09.15 0 0 429

Persze, a spárga részecskéi között is nő a tér. Csakhogy a spárga részecskéi közti kémiai kötések visszahúzzák a részecskéket az eredeti távolságba. Így a spárga hossza megmarad X méter, miközben a tér X+ növekszik.

 

De magad is rájöhetnél ezekre, mielőtt kijelentesz valamit.

Előzmény: szilvatövis (427)
Gergo73 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 428

Zsenik most is vannak, többen, mint régen. Egyébként a geocentrikus világkép ugyanúgy igaz, mint a heliocentrikus. Az utóbbit azért fogadjuk el igaz(abb)nak, mert egyszerűbb (matematikailag).

 

Egyébként múlt héten Oxfordban jártam és láttam Kopernikusz könyvének egyik eredeti kiadását. Ott volt kinyitva (az üveglap alatt), ahol a Nap körüli bolygópályákat szemléltette rajzzal. Felemelő élmény volt.

 

 

Előzmény: Pacemaker (426)
szilvatövis Creative Commons License 2012.09.14 0 0 427

Ezzel az a gond, hogy ha a tér tágul, akkor az etalon méter, vagy a spárga elemi (szubatomi és atomi) részecskéi közötti tér is tágulni fog, tehát ugyanannyi fér el akárhova tágul, vagy éppen húzódik összébb.

 

Előzmény: MageGuild (419)
Pacemaker Creative Commons License 2012.09.14 0 0 426

Geocentrikus világkép  is tökéletesen le volt írva matematikailag, csak hát nem volt igaz...

 

majd jön egy zseni 50.- 100-200 év múlva és fejetetejére állítja a fizikát , azt az akkori emberek csak csodálkoznak hogy milyen tudatlanok voltunk most.

Előzmény: Gergo73 (424)
Gergo73 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 425

Lehet, hogy én vagyok a hülye, de ezeket tényleg nem értem.

 

Szerintem ezek a kérdések folyamatos kutatás tárgyai. A fizikusok pl. beszélnek virtuális részecskékről stb.

Előzmény: Zuu123 (423)
Gergo73 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 424

Engem itt inkább a fizika érdekelne és nem a matemetika, hisz itt az univerzumot tanulmányozzuk.

 

Az univerzumot a fizika tanulmányozza a matematika fogalmaival és eszközeivel. A Kepler-törvényeket nem tudod megfogalmazni matematikai fogalmak nélkül (ellipszis, terület, hatvány), és még kevésbé tudod őket megmagyarázni a Newton-törvényekből (differenciálegyenlet fogalma és megoldása). Ezek több száz éves dolgok, akkor mit vársz a jelenlegi kutatásoktól.

 

A fizika azokat a fogalmakat használja, amiket belinkeltem: sokaság, differenciálható sokaság, Riemann-sokaság, görbület, görbületi tenzor. Ha ezeket a fogalmakat alaposan megérted és a fizikát is érted, akkor össze tudod őket kapcsolni a való világgal. Tulajdonképpen annál jobb egy fizikus, minél mélyebben és kreatívabban tudja a matematikát használni az univerzum tanulmányozására. Ez a fizikus dolga.

Előzmény: Zuu123 (423)
Zuu123 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 423

A fogalmakat pontosan tisztázzák a tankönyvek (matematika és fizika).

 

Engem itt inkább a fizika érdekelne és nem a matemetika, hisz itt az univerzumot tanulmányozzuk.

Találtam egy ilyen meghatározást : "A tér az anyag létezési formája, az anyagi tárgyak kölcsönös helyzeteinek halmaza." (http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%A9r_%28fizika%29)

Anyagon mit értenek pontosan, beletartozik a sötét anyag is?

Az univerzum minden egyes pontján van anyag? A vákumban is? Vagy, ha nincs, akkor a tér az helyenként lyukacsos?

Lehet, hogy én vagyok a hülye, de ezeket tényleg nem értem.

 

Előzmény: Gergo73 (422)
Gergo73 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 422

Olyan mint egy 3 dimenziós koordinátarendszer. Végtelen nagy.

 

Amire te gondolsz, azt euklideszi térnek hívják. A matematikusok térfogalma ennél általánosabb, pl. vannak 3-dimenziós terek, amikben nincs olyan globális koordinátarendszer, mint az euklideszi térben (csak lokális koordináták vannak), nem feltétlenül végtelen nagyok, és lehet nemtriviális görbületük (ami szintén egy matematikai fogalom). Lásd:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Manifold

http://en.wikipedia.org/wiki/Differentiable_manifold

http://en.wikipedia.org/wiki/Riemannian_manifold

http://en.wikipedia.org/wiki/Curvature

http://en.wikipedia.org/wiki/Riemann_curvature_tensor

 

Az időben változhat a tér görbülete, ez mind jól modellezhető matematikailag.

 

Nagyon jó lenne ezt letiszázni, mert félrértésekre adhat okot.

 

A fogalmakat pontosan tisztázzák a tankönyvek (matematika és fizika).

 

Előzmény: Zuu123 (421)
Zuu123 Creative Commons License 2012.09.12 0 0 421

Ez egy nagyon jó kérdés, legelőször ezt kellene tisztázza mindeki.

Szerintem a tér az egy fogalom. Úgy képzelem, hogy a tér , az egy "hely". Olyan mint egy 3 dimenziós koordinátarendszer. Végtelen nagy.

Ha így veszük, akkor a teret nem lehet hajlítgatni, nyújtani és nem is tágulhat.

 

Aztán rájöttem, hogy ezt manapság másképp értelmezik a tudósok. Ha jól értettem, akkor az univerzumot, vagy az univerzum egy részét nevezik térnek. Ezt már meg tudja hajlítani valami, pl. a gravitáció, mivel ez már nem egy fogalom, hanem valamiféle anyag.

 

Nagyon jó lenne ezt letiszázni, mert félrértésekre adhat okot.

Előzmény: Pacemaker (420)
Pacemaker Creative Commons License 2012.09.12 0 0 420

Már csak azt kéne tudni mi az a tér.

MageGuild Creative Commons License 2012.09.08 0 0 419

"Ha a tér mindenhol tágul, akkor az 1 méter egy idő után hosszabb lesz?"

 

- Nem. Az 1 méter az 1 méter marad továbbra is. Csak egyre több ilyen 1 méter lesz.

 

"Ha meg hosszabb lesz, akkor egyáltalan hogyan szerzünk erről tudomást?"

 

- Méréssel. Tegyük fel, hogy 1-térdimenziós Univerzumban vagy. Ez az Univerzum zárt, mint egy karika, azaz ha elindulsz jobbra, egy idő után balrol visszatérsz ugyanoda. Miközben utazol, szépen legörgetsz magad után egy spárgát, és mikor visszatérsz a néhai startponthoz, elvágod és a két véget összeilleszted. Ezután leállsz pihenni, és miközben pihegsz, azt fogod tapasztalni, hogy a spárga összerakott végei maguktól eltávolodnak egymástól, azaz ugyanaz a spárga többé nem lesz elég hosszú, hogy körbeérje a tér teljes hosszát. Ha pedig összecsomózod a spárga végeit, akkor megfeszülnek, és végül elszakadnak. (Most tekintsél el attól, hogy 1-térdimenzióban nincs hova félreállni pihenni... :D).

Előzmény: Zuu123 (417)
Artyy Creative Commons License 2012.09.07 0 0 418

Én úgy tudom, hogy a galaxisok közötti távolság az, ami széthúzódik. Mondhatni egyre több tér képződik a galaxisok között, de a galaxisok mérete se az atomok mérete nem változik. Az ősrobbanástól az abszolút semmibe rohan bele az a rejtélyes anyag, amit térnek hívunk, és csak tágul méghozzá gyorsulna, ez a gyorsulás meg a sötét energiával lehet kapcsolatos.

 

Előzmény: Zuu123 (417)
Zuu123 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 417

Köszi az infókat, csak sajnos ezek mégtöbb kérdést vetnek fel. Ha nincs kedved rá válaszolni, akkor szólj nyugodtan. :)

Ha a tér mindenhol tágul, akkor az 1 méter egy idő után hosszabb lesz? Ha meg hosszabb lesz, akkor egyáltalan hogyan szerzünk erről tudomást?

Előzmény: MageGuild (415)
Mungo Creative Commons License 2012.09.07 0 0 416

Az Általános Relativitáselméletben a fénysebesség nem határ többé (Albert einstein: Speciális és Általános relativitás elmélete).

 

Látod ennek még jobban örülök. Elegendő, ha okos emberek könyvét elolvassa valaki és máris lőn világosság.

Csak egészség legyen. Az a fő. A többi meg majdcsak kialakul valahogy.

Előzmény: MageGuild (414)
MageGuild Creative Commons License 2012.09.07 0 0 415

Maga a Dopler effektus éppen emiatt a távolodás miatt van.

 

A Tér benned is tágul, csak a rád eső méretek függvényében ez olyan kis érték, hogy nem kimutatható az erő, ami szét akar szakítani téged.

Előzmény: Zuu123 (413)
MageGuild Creative Commons License 2012.09.07 0 0 414

Nem tudom mi ezen az érthetetlen. Az Általános Relativitáselméletben a fénysebesség nem határ többé (Albert einstein: Speciális és Általános relativitás elmélete).

Előzmény: Mungo (412)
Zuu123 Creative Commons License 2012.09.07 0 0 413

Ha az égitestek valóban, fizikailag távolodnak egymástól, akkor ezt a távolodást is beleszámolják a vöröseltolódásba? ez itt már Doppler effektus?

Akkor , ha jól értem, az univerzumban mindenhol tágul a tér , kivéve ahol anyag van? (hisz a cérna elszkad és nem tágul a térrel együtt)

Előzmény: MageGuild (411)
Mungo Creative Commons License 2012.09.07 0 0 412

Egyébként van egy szemléletes képünk... maguk a tények.

 

Ennek igazán örülk. Már csak azt kellene elmagyaráznod a szemléletetes kép alapján, hogy a nagyon távoli objektumok hogyan is tudnak fénysebességnél gyorsabban távolodni tőlünk. Az én kis begyepesedett agyam valahogy arra gyanakszik, hogy nem minden az aminek látszik. De ez nyílván az én problémám. :o)

Előzmény: MageGuild (408)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!