A topic elsősorban egy meglevő, működő fütésrendszerhez utólag csatlakoztatott vízteres kandallók beépítési gyakorlatáról, beépítésitapasztalatok megosztásáról szólna.
Sziasztok segítségre lenne szükségem következő lenne:új épitésű kicsi családiház 35m2 alsó szint +35m2 tetőtér porotherm30nf téglából épitve 20cm szigetelés kivülről új müanyag nyílászárókkal vízteres kandallóban gondolkozom, alsószinten egy 20*20cm belső átmérőjű tégla kémény, felül két szoba, fürdőszoba, alul nagy nappali, felül három fütött helyiség lenne milyen vízteres kandallót ajánlotok amit nem kell sűrűn pakolni puffer tartály nem lenne. Köszönöm.
A képeken látható módon lett beépítve egy Haas and Sohn Aqua vízteres kandalló.
A belső tér át van szellőztetve, és ebben a térben valami ég/olvad valami odabent, mert ha átforrósodik, akkor a felső szellőzőn füst jön ki. A füstcső biztosan jól zár, mert begyújtásnál sokat bénázok, akkor a tűztérben nagy a füst, de az nem jelenik meg a lakásban.
Szóval a belső térben kőzetgyapotot és tűz gátló purhabot használtunk, és sajna jutott hagyományos purhabból is egy kevés. Az olvadhat? A képen látható elektromos kábelek hővédő lemezzel és kőzetgyapottal is el vannak szigetelve, és nem fekete színe és műanyag szaga van a füstnek. Talán nem az olvad.
Eddig kétszer használtam, azt gondolom utánajárok, mielőtt kibontom. Vagy égessem ki, aztán jó lesz?
A hócipöm tele ezzel a mai társadalommal. Ilyet még nem ettem, mindenki azon ügyeskedik, hogy a másikat át...a a palánkon! 40 éve a gyerekkoromban még nem így volt(vagy gyermekként nem fogtam föl). Bizonyos területeken viszont elvárja a korrektséget s följelent, ha nem úgy jársz el, ahogy ö akarja ( egészségügy pl. )!
Szia! Hat éve vettem Prity WD W24 vízteres kandallót 29 kW a vízteres lemez folyik (kuka) mivel 2mm lemezből van 4-5mm helyett, árvágás az egész. A forgalmazó is elismeri, hogy csak azáltal tudja eladni ha 4-5 lemezt ír a 2mm helyett!
1. Nyílt vagy zárt beépítés??(van aki ezt, van aki azt ajánlja) Férjem hajlik a zártra,ami talán olcsóbb megoldás, nekem viszont nagyobb biztonságot nyújtónak tűnik a nyílt rendszer (bármelyik lesz is:szünetmentes tápegységgel)
2. Két modell körvonalazódik: Edilkamin óceano15 (410 légm3)vagy 23 (600 légm3). A 15-ös elegendőnek tűnik (a házunk energetikailag közelíti a passzívház előírásait: 115m2+36m2garázs, 30-as porotherm 15cm hősziggel, 3 rétegű 0,6-os hőszig. nyílászárók, fa födém 30cm hősziggel, 2,7m belmagasság. Padlófűtés +3 szobában 3x1200-as radiátor, fürdőben 400x1800-as törölközőszárítós radiátor)
Kérdés: szerintetek is elegendő-e a 15-ös?
(Ha nem, akkor adódik egy új kérdésünk: a 23-as modellhez 22-es füstcső van írva, nekünk 20-as a kéményünk. Azt mondják van füstcsőszűkítő a kandallóhoz, ami 20-ra szűkíti a csövet. kérdés: biztonságos lehet így a kéménybekötés és üzemeltetés? (valahol korábban azt olvastuk, hogy a kémény átmérője nem csökkenthető... a füstelvezetés ily módon viszont csökkenthető??)
3. Puffertartály. Korábban azt írták, hogy mindenképpen javasolt beépíteni a hatékony és gazdaságos üzemeltetés érdekében. Két kérdés: hova célszerű tenni a rendszerbe és szerintetek mekkorát?(mi 800l-ben gondolkodunk)
Vízteres kandallót szeretnék rákötni meglévő rendszerre. 120 mm-es füstcsöve és a kéményem is 120 mm x 120 mm-es. El fogja e bírni a kémény átmérője a távozó füstmennyiséget?
A pelletkandallónak megvan az az előnye, hogy egy gsm modullal bármikor indítható, feltéve, hogy rendelkezik vele a kandalló, vagy utólagosan beépíthető-e, így már nem is olyan nagy probléma a padlófűtés tehetetlensége, mielőtt indultok a házba el tudod indítani a fűtést, nem kell a jéghideg házban órákig arra várni, hogy felmelegedjen a padló. Érdemes lenne már most megcsinálni a radiátoros kiállásokat, radiátorokkal gyorsabb a felfűtés.
igen, mi is sokat töprengtünk, és a fagyálló be van/volt tervezve, de ezt hogy minimalizálni tudjuk puffer és (sajnos) a fatüzelés is kizárva. Most ott tartok, hogy valószínüleg egy (használt) pellet kandalló lesz beállítva. A VTC és VTA természetesen kell. A VTA egy plusz padlófütés szivettyút fog müködtetni, a kandalló szivattyúja pedig utólag kiépített 2db törülközöszárítós (elektr. patronnal felszerelt) és 1 (vagy 2db) kb. 2kw össztelj. radiátort a földszinten.
(Az Edelkamin szervíz (FUJI Pelletkandallóhoz) a padlófütés mellé 3kW -nyi radiátort javasolt, ha nem lesz puffer )
A vízrendszer leengedés/fagymentesítés tervezve volt, ez könnyedén megy.
Nos az én véleményem az, hogy hétvégi házba, vagy olyan helyre ahol télen hetekig nem fűt senki, oda nem igazán ajánlott a vízteres kandalló.
Ellenérvek:
- fagyveszély, szétfagyhatnak a csövek, maga a kandalló, elég ha éppen csak jég képződik, és mondjuk begyújtanak, kész a katasztrófa. Kivédeni 3 féle képp lehet
1, minden alkalommal leüríted a teljes rendszert, amikor elhagyjátok a házat, padlófűtésnél ez szinte kivitelezhetetlen, majd minden alkalommal újra fel kell tölteni, ez egyrészt macera, másrészt hamar korrodálódni fognak a vas alkatrészek, jelentős vízkőlerakódás lesz a rendszerben.
2, valamilyen + fűtésről kell gondoskodni (gáz vagy elektromos) ezzel fagymentesen lehet tartani az egész kecót, hátrány, hogy pénzbe kerül a fenntartása, illetve, ha valamiért leold a kismegszakító, megint csak hetekig nincs fűtés.
3, fagyálló folyadékkal feltölteni a rendszert, hosszútávon talán ez a leg költségkímélőbb. Bár a használati víz hálózatát akkor is le kell üríteni mindíg.
- a gyors felfűtés esélytelen főleg padlófűtésnél, radiátorokkal esetleg menne. Igencsak nagy teljesítményű kandalló kellene ahhoz, hogy a padlót feltudd fűteni, a gépészeti része se lenne egyszerű kellene 1 esbe vtc szelep a kandallóhoz, hogy meglegyen a kellően magas visszatérő hőmérséklet ( 60 c0) a padlófűtés viszont nem szereti a 40 c0-nál melegebb vizet ide kell egy esbe vta szelep, a két kör közé muszáj lesz betenni egy puffert, egyrészt, hogy megfelelően tudjon működni a kandalló és a padlófűtéskör, illetve az esetleges "megfutást" le tudja kezelni, ha elég nagy a pufi akkor még kényelmi funkciója is lehet ( ha nem ég a tűz pl éjszaka, akkor is van fűtés) puffer méretére azt szokták mondani 1000 liter alatt nem puffer a puffer, ehhez viszont egy olyan kandalló kell ami vízoldalra lead legalább 15-20 kw-ot ... Tágulási tartály, biztonsági szelepek, vezérlés, szivattyúk szerelvények stb. Ennek az egésznek az összköltsége simán 1 milla fölött lenne.
Szerintem el kellene gondolkodni egy hagyományos légfűtétes kandalló beépítésén, jóminőségű, jól szabályozható legyen, megfelelő légtechnikai csővel minden helységbe el lehet vezetni a meleg levegőt, egy kandalló ventilátorral és kis levegőzsalukkal ez is szabályozható lenne.
Ennek előnye, hogy gyorsan felfűt, nem fagyhat el, áram nélkül is működik, egyszerű, olcsóbb mint a vízteres rendszer
Hátránya: nem tudsz használati melegvizet előállítani vele ( igazából megoldható, de elég macerás) nem lesz meleg a padló, csak addig fűt amíg ég a tűz a kandallóban, a légtechnikai csöveken keresztül hallani lehet, hogy "mi zajlik" egy másik helységben ;)
A Prity s3 sw13 13+4kw nem (lenne) rossz konstrukció, ha nem 3-as lemezből lenne, ha lenne bent hőcserélő +thermoszelep, de akkor nem ennyibe kerülne...
A toldival ellentetben, ebben van normális táskás füstjárat.
Ha meleg padló kell ...caleo fütőfilm...és még táv vezérelhetővé is lehet tenni,ha nem állandóan lakott az ingatlan nem érdemes semmilyen vízoldali fütésben gondolkodni...
Nekem a Prity egy leheletnyivel van a tescos Hunor 16 kw-os fölött ahogy megnéztem. A toldival az a bajom hogy simánál és a vízteresnél is a füst nyíl egyenesen megy ki fel. Ha nem gond hogy nincs irányítva a meleg levegő áramlás akkor bármelyik jó lehet de hő tároló tömeg nélkül felszalad a meleg az emeletre lent meg addig van meleg amig ég a tűz.....közben lehet hogy fent túl meleg lesz....
Ja és a toldi k18 tűztér mérete is gondom volt.....most az 50cm es hasábot bedobom ennél kisebbel nem szeretnék szórakozni...
A VTC az víztereskazán(kandalló) védő szelep.hogy a felforrosodott kazán ne kapjon túl hideget-kátrányosodás-öntvény és egyéb elemek repedése a hősokk miatt...
Nézegettem a vízteres kandallokat 250 légm3-re, hát van a Prity pl. S3 W17 (ami elég gagyinak tünik) , toldi K18 (ami Piterson tapasztalatai szerint nem túl biztató) vagy még edilkamin warm cs (ami K... drága, kérdés megéri-e az árát?)
Tudtok-e esetleg szabadon állóba köztes megoldást ajánlani, amely bevált ?
Nekünk Toldi van igaz nem a k tipus,de vízoldalon nincs meg az a teljesítmény amit a papír mond(nekünk is padló+légfűtés van). Levegő oldalon elcsatornázva sokkal többet is kifűt(10centi grafitos dryvit),hőtartása annyi amennyi samott van köré pakolva.A külső levegő bevezetés később barkácsoltam rá.
Vízoldalon mire elkezd fűteni már felfűtötte a lakás levegőjét.
Jaaa és a vtc 70 fokosnál néha bugyogott és nem igazán jutott fűtővíz sehova,most 55 fokos van jól müködik csak az energiatakarékos szívattyut nem lehet hőfokra feljebb kapcsolni.
Volt 1 kis garanciális probléma ....az egyik öntvény kiszerelhető elem a hötágulástol elrepedt(ingyen postázták).
Amennyivel olcsóbb az edilkamintól annyival egyszerübb(több tipusnál nincs semmi füst terelés a több hő kinyerés érdekében).Elég sok mindent barkácsolok és ez meg az edilkamin+a szakemberes beépítés közt sokszoros ár különbség van.
>> lépcső alatt lenne a kandalló, emiatt a meleg valószínüleg a tetöt´´er felé fog áramlani... >> a kandallo egy 200-as brunnel samott kéménybe csatlakozna, amelyt a bekötéstöl kb. 5fm magas.
- Tetőtér - (padló- és nyitott ajtóknál légfütés) : 42m2 3x kis szoba, fürdőszoba.
- Földszint padló : szerelőbeton alatt 4cm xps, fölötte 10cm
- födémen 5cm
Alkalmi fütéskor viszonylag gyorsan kellene felfűteni a lakást, viszont túlméretezett kandalló a rendszert is könnyebben megforralná?!
Mivel radiátor nincs (de szükség esetén a jövöben - (a padlófütés a földszinten és a tetötérben is egy-egy 4 körös osztón keresztül lett szerelve )- az osztokra utólagos falonkivüli szereléssel megoldható szintenként 1-1). Puffer nélkül gondolom nem ajánlatos az összekötés. A kandalló és padlófütés közé mekkora puffert ajánlott tenni?
Toldi és Edelkamin kandlokat nézegetem, de hajlanék a Toldi K18-K20 felé
Légyszi osszátok meg velem a véleményetek és tapasztalataitokat.
Nekem az i 50-el az a legnagyobb problémám, hogy a jelenlegi nappalihoz túlságosan nagy a levegőre leadott teljesítménye, a rokon topikban annakidején le is írtam ( http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9020390 ) erre azt találtam ki, hogy a kandalló burkolata alatt felmelegített levegőt elcsövezem a lakáson belül, lényegében kapunk egy hagyományos légfűtéses kandallót, esetleg kap egy ventilátort is, az összes megtermelt melegvizet pedig egy puffertartályban eltárolom, szükség esetén a tartályból is vehető ki fűtésre melegvíz, pl. nagy hidegben , amikor esetleg kevés lenne a levegőre leadott teljesítmény. Illetve éjszaka, amikor nem ég a tűz, vagy ha nem vagyunk otthon akkor szintén a pufiból lehetne fűteni a házat. Természetesen ennek megvalósítása elmaradt, mert eddig még nem volt "kedvem" megcsinálni. ;)