Keresés

Részletes keresés

Körtvélyesi Creative Commons License 2023.01.26 0 0 6305

Kedves Atifoci69!

 

Génbank: Újfehértó.

Előzmény: atifoci69 (6304)
atifoci69 Creative Commons License 2023.01.26 0 0 6304

Garantáltan fajtaazonos Serres Oliver oltóvesszőt keresnék...esetleg Madame Verte fajtát is, bár erre itthon kevés az esély...

 

gjulija Creative Commons License 2023.01.17 0 0 6303

Sziasztok! A csomagküldőknél kapható duo körtefákról (Vilmos-Clapp) van valakinek tapasztalata? Köszönöm!

pintjano Creative Commons License 2023.01.05 0 0 6302

Nagyon meleg van nyáron, a körte nem szereti, próbálj csicsókát ültetni elé árnyékoljon. Nálam -igaz körte alanyon- ezután indult nőni.

üdv PJ

Előzmény: Paloc32 (6301)
Paloc32 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 6301

Sziasztok. Segítségért jöttem, fordulok hozzátok. Van néhány 4 eves citromkorte fam birs alany ön. A gondom az hogy minden évben nőnek 40 - 50 cm tert. Sajnos az új vesszők minden rugyen viragrugyek vannak. Csak az alapjuknal vannak hajtorugyek. Ezért úgy minden évben visszavagom őket kis csonkokra de a fák kicsik , de 10 rugybol 8 viragrugy. Mi a teendő most? 

evodia2010 Creative Commons License 2022.11.23 0 0 6300

Ma véletlenül piacon jártam, kihasználtam az alkalmat és vettem kieffer körtét. Persze vilmos volt kiírva, de árus rögtön mondta kérdésemre, hogy ez kieffer. Azt hittem császárkörtét mond majd, mert eddig mindig ilyen néven vettem a kieffert a piacon. Kicsit beszélgettünk, egy érdekes dolgot említett: állítása szerint a bosc kobak nem teljesen a régi "alexander", mert az kicsit hosszúkásabb volt... Meg vettem az olasz fajtából is, santa maria, de nem volt nagy szám, kicsit fojtós volt inkább...

AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.20 0 0 6299

A körtét és az almát is jobban szeretem kb. 80%-os érettségben, amikor még friss, roppanós. Teljesen éretten sokszor már kásás és az íze sem az igazi.

Előzmény: Körtvélyesi (6296)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.20 0 1 6298

Ezek a listák milyen tulajdonságok alapján lettek összeállítva? Íz? Ha igen, az mindenképpen szubjektív.

Érdekes, hogy a Császárkörte mennyire a rangsor alján van. Én ugyan sosem kóstoltam még, de mindenhol dícsérik az ízét a netes leírásokban.

 

"Húsa szép fehér, igen finom, vajszerű, teljesen szétolvadó; leve bő, cukros, igen kellemes, fűszeres zamatú."

 

https://faiskola.hu/novenykatalogus/noveny/1589-korte-pyrus-communis-csaszarkorte.html

 

Ami pedig az utolsó helyen álló Kieffert illeti, tudom, hogy sokan nem kedvelik, de nekem a kedvenc fajtáim egyike. Nem tudom miért, egyszerűen bejön a birsszerű íze és illata.

Előzmény: evodia2010 (6295)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.20 0 0 6297

"Nácika"... Milyen érdekes név! 😁

 

Előzmény: Körtvélyesi (6296)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.11.20 0 1 6296

Kedves Evodia2010!

 

Minden körtefajtára igaz: teljes érés (a körte kissé felfelé emelésekor pattanva leválik az ágról) előtt leszedett, a leírt hőmérsékleten utó(be)érlelt termésnél "masszívabb" illatanyagokkal és ízvilággal találkozhatunk. Ez a tény megfigyelhető a korai érésű fajtáknál is, legyen az Carmen, Nácika, Buttira precoce morettini, Tüskés körte, Árpával érő, Turandot stb. A három olasz fajta kellemes ízvilágú, sajnos az Erwinia amylovorara érzékenyek, különösen birs alanyon, ezeket vackorra átoltottam.  

Előzmény: evodia2010 (6294)
evodia2010 Creative Commons License 2022.11.19 0 0 6295

Carmen körte:

http://kelenvolgyidiszfaiskola.lapunk.hu/carmen-rezisztens-nyari-korte-1199116

Dicolor

https://www.kiskert.com/gyumolcsfak-szabadgyokerrel/coscia-980-1097-info

 

 

körte rangsorok másik fórumról:

 

1. Dicolor
2. Fétel Apát
3. Packhams
4. Karina
5. Bosc Kobak
6. Vilmos
7. Társulati esperes
8. Hardenpont

 

1. Favrené asszony
2. Bosc kobak
3-4. Vilmos és Serres Olivér
5. Ilonka
........
Clapp kedveltje
.......
Drouard elnök
.......
Császárkörte
.......
Benita és a japán körték
.........
Kieffer

evodia2010 Creative Commons License 2022.11.19 0 0 6294

Ma reggel fotóztam a lidiban az Alexander Lucas körtét. Ízét nem tudom ide feltenni.

Egyébként - lehet vicces - én azt vettem észre, hogy a korábban leszedett és utóérett körte mintha aromásabb lenne, mint a fán beérett. A packhamsnál legalábbis. (De lehet más okozza.... Az otthon utóérlelt az vásárolt, a fáról szedett az saját)

A kajsziknál kiderült, hogy egyes új fajták itt (meg lehet máshol is) eléggé pusztulnak (pl. bergeron).

Nekem is több gyorsan kiment (big red, tsunami, tardicot, mikado). De tsunamival újra próbálkozom, mert szerintem jó fajta :) Van kis bergarouge fám, szerintem az se lesz hosszúéletű. Ezzel szemben göncik egész jól elvannak... Mondjuk rakovszki meg ananász is pusztult fiatalon. :(

Előzmény: AmazingGecko (6291)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.19 0 0 6293

Előzmény: Körtvélyesi (6290)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.19 0 0 6292

"A körte igazi zamatát a "hűtőszekrényes teljes érlelés"(+ 4 – 6 °C) után élvezhetjük."

 

Ez mit jelent?

Előzmény: Körtvélyesi (6290)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.19 0 0 6291

Mi a baj az új fajta kajszikkal?

Packham's-ből van két fám is a kertben, így teljesen megérve tudom enni.

Előzmény: evodia2010 (6289)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.11.19 0 0 6290

Kedves Evodia2010!

 

Igen, a Bosc kobak Alexander néven is ismert. Lukács Sándor (Lucas) ritkábban található meg faiskolai lerakatokban. A Packham's Triumph vetekszik a Vilmos körte minőségével, jó termőképességű. Annyira nem vagyok oda az új fajtákért, a régiek közül egészséges, jó minőségű fajtának tartom még a Téli Kálmánt, a Ferenc vérbélűt, Du Puis asszonyságot, General Leclercet, Highlandet (az utóbbi kettő a Társulati esperes "gyermeke") stb. körtéket. A saját körte és a Lidl-es között is van némi különbség...A körte igazi zamatát a "hűtőszekrényes teljes érlelés"(+ 4 – 6 °C) után élvezhetjük. 

Előzmény: evodia2010 (6289)
evodia2010 Creative Commons License 2022.11.19 0 0 6289

Hello, nem sima Alexander, ami manapság bosc kobak néven fut, hanem a Lucas.

Lidl-ben szokták árulni. Némi utóérés után egész ehető. Nem kövecses. A listád kapcsán annyi építő észrevétel, hogy nyári-téli körték vegyesen vannak benne, és csupa régi fajta. Pedig körtéből is vannak új fajták, lehet kisebb rizikóval mint az új kajszik. Egyébként amiket ismerek, nyáriban finom a clapp, bár gyorsan szottyosodik, meg a klasszikus vilmos is. De van jópár más fajta, új is. A conference körtét kerülöm, mert a bolti annyira jellegtelen, hogy elvette a kedvem. Amit boltban is megveszek, az a packham triumph, ami szerintem a legjobb ízú téli körte. A lucas se rossz, amikor megpuhul...

Előzmény: AmazingGecko (6288)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.18 0 0 6288

Kedves Körtvélyesi!

 

Köszönöm szépen a válaszod! Az Alexandernek milyen íze van?

Előzmény: Körtvélyesi (6287)
Körtvélyesi Creative Commons License 2022.11.18 0 0 6287

Kedves AmazingGecko!

 

A Fétel apát és a Társulati esperes igen rossz termékötődéssel bír, nálam, 30 körtefajta társaságában is. A Fétel apátot, Clapp kedveltjét, Hardenpontot a tűzelhalás módfelett kedveli. A Császár körte meglehetősen lassú növekedésű, vékony és kusza vesszejű, ettől eltérő tulajdonságú "Császár" nem az eredeti...Vadkörte alanyon Hardy közbenoltásával elképzelhető, hogy az "echt" Császár körte fejlődése "ütemesebb" lenne... A kertemben lévő körtefajták közül +-ban ajánlanám az Alexander Lucas fajtát, mely a megbízható terméshozamú, viszonylag jó és szép aug. végi–szept. közepe tájékán érő körtéket érlel. Már régóta figyelem e fajta tűzelhalás-ellenállóságát, a 6 db fán (28–98 évesek) a rettegett betegség jelét mindeddig nem obszerváltam. 

Előzmény: AmazingGecko (6285)
Amita13 Creative Commons License 2022.11.16 0 0 6286

Ez nem volt kérdés, ezért is vettem fát. De itthon ami van körte, bármilyen fajta, annak van magháza magokkal, így majd kíváncsi leszek a Conference-re is.

Előzmény: AmazingGecko (6284)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.16 0 0 6285

Összeírtam egy 15-ös listát. Ennyi helyem persze nincs. Van olyan ezek között, amiről lebeszélnétek valamiért?

 

 

Clapp kedveltje

Fétel apát

Zöld Magdolna

Császárkörte

Esperen bergamottja

Conference

Hardenpont

Téli esperes

Angoluemeni hercegnő

Bosc Kobak

Bohusné vajkörtéje
Vilmos

Piros Vilmos

Társulati esperes

Avranchesi jó Lujza

AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.15 0 0 6284

Nem hinném. A kerti fáról leszedett gyümölcs pedig még finomabb is lesz, mint a bolti, amit sokszor külföldről, pl. Dél-Amerikából hoznak, ahol jócskán éretlenül szedik le őket. 

 

Előzmény: Amita13 (6283)
Amita13 Creative Commons License 2022.11.15 0 0 6283

Köszi! Remélem nem csak a boltira jellemző tulajdonság. :)

Előzmény: AmazingGecko (6282)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.15 0 0 6282

Én is megfigyeltem, szerintem erre a fajtára lehet jellemző. Ez egy jól bevált fajta, érdemes ültetni.

Előzmény: Amita13 (6281)
Amita13 Creative Commons License 2022.11.13 0 0 6281

Kedves körtések! Szoktunk venni Conference körtét 'bótba, merthogy nekünk nincs, de szeretjük (ha szerencsénk van, lesz, mert ültettünk...). Viszont egy furcsaság tűnt fel a bolti körtéknél: alig van, van szinte nincs is magháza. Ez a Conference-re jellemző? Vagy hogy "csinálják" ezeket a gyümölcsöket? Evés szempontjából nincs kifogásom ellene, kevesebb a nem ehető rész, de igazából kerti gyümölcsnél még nem láttam ilyet, itt meg rendszeres, többször is előfordult.

AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.12 0 0 6280

Köszi!

 

Ami a leírások alapján szimpatikus még:  Clapp kedveltje, Fétel apát, Zöld Magdolna, Császárkörte, Esperen bergamottja, Angoluemeni hercegnő, Avranchesi jó Lujza.

 

 

A Téli esperes és a Társulati esperes különböző fajták?

A Bakbűz körtének milyen az íze? Szotyósodik?

Előzmény: zoli1437 (6277)
Paalii Creative Commons License 2022.11.12 0 0 6279

Köszönöm! Atinak is!

Előzmény: fehérkutya (6278)
fehérkutya Creative Commons License 2022.11.11 0 0 6278

papkörte

Előzmény: Paalii (6273)
zoli1437 Creative Commons License 2022.11.11 0 0 6277

Egy sor:

-Bohusné vajkörtéje

-Vilmos

-Conference

-Packhams triumph

-Hardenpont

-Téli esperes

De egyébként ezeken kívül is mindegyik jó, csak legyen.

Előzmény: AmazingGecko (6276)
AmazingGecko Creative Commons License 2022.11.11 0 0 6276

Persze ez ízlés kérdése. Találtam egy listát a 11 legfinomabb körtéről, de rajta van a Kieffer és pár Japán körte is, ezeket tudom, hogy sokan nem szeretik.

 

https://www.edenkert.hu/gyumolcs/gyumolcs-az-asztalon/kortefajtak-bemutatasa/3294/

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!