Keresés

Részletes keresés

heted7 Creative Commons License 2015.06.02 0 0 435

"Megvan még a jótállási jegye is." Wow :)))))) Félek, már lejárt :)

 

Köszi, nekem egy már van, és túl nagy ahhoz, hogy még egyet kerüljön mellé, de talán itt valaki ráharap :)

 

 

Előzmény: Zeus SH (434)
Zeus SH Creative Commons License 2015.06.02 0 0 434

Sziasztok!

 

Van egy T100 telexem, amivel nem igazán tudok mit kezdeni.

Egyéb irányú érdeklődésem miatt szegény nagyon a perifériára szorult (jó, bevallom: soha hozzá sem nyúltam)..

Nem tudom működik-e, nem tudom hogyan kéne ellenőriznem.

Mindenesetre elég szép állapotú, az biztos. Megvan még a jótállási jegye is.

Ha valaki elmondja hogyan lehet kipróbálni, kipróbálom.

 

De ami a lényeg: új gazdáját keresi a készülék.

k_endre Creative Commons License 2015.03.07 0 0 433

Valaki nem tud beszerzési forrást a korabeli, NDK-ban gyártott távgépíró kenőanyagokhoz?

Ahogy utánanéztem, létezett "Custanol F" és "Fernschreiber Maschinenöl" néven olaj, illetve "Fernschreiber Motorenfett" néven kenőzsír is hozzá.

 

 

 

 

Ugyanígy érdekelne még új, 13mm-es piros-fekete, korabeli ITV Kores írógépszalag.

 

Tudom, hogy ma már vadonatúj írógépszalagot, kenőolajat, zsírt is kapni, de engem a korhűség is érdekel.

 

Ha esetleg valakinél papírtekercsek és lyukszalagok feleslegesen hevernének, akkor az is érdekelne.

k_endre Creative Commons License 2015.03.07 0 0 432

Egy hete sikeresen átalakítottam a T-100 gépem központhívóját. Az eredeti narancssárga gombokkal lehet ki-, és bekapcsolni, valamint az adás és vétel között váltani.

Végül úgy jártam el, hogy a teljes vezetékezést kibontottam és újracsináltam.

 

Korábban már volt róla szó: az enyém egy MÁV célra importált készülék, amiben jól láthatóan magyar átalakítások voltak. Van egy kis barna panel a központhívóban, amin REMIX ellenállások, MM elkó és MEV diódák vannak. Vélhetően ezeket a behozatal után itthon nagyüzemben alakították át egy picit. Ugyanis nagyon szakszerűnek néz ki az átalakítás, még a doboz oldalára is saját kapcsolási rajzot csináltak.

boborjahn Creative Commons License 2015.03.04 0 0 431

Sziasztok!

 

Eladóak:

 

T-100-as szép állapotú távgépíró,tartalék írótekercsekkel.

Jugoszláv katonai illesztőegység adó-vevőhöz(szép,hibátlan,csatlakozókkal)

Magyar IC-s,tranzisztoros interfész

Mindegyikhez magyar nyelvű gépkönyv,és kapcsolási rajz.

Lehetőleg egyben szeretném

E-mail publikus,a részleteket ebben.

 

k_endre Creative Commons License 2015.02.19 0 0 430

Igen, emlékszem a csatik egybe dugására, mint módszerre. Most a központhívó nálam teljesen jól megy, így jelenleg azzal használom HÜ-ben. Ha lesz időm, majd átalakítom, mert én RTTY-ra szeretnám használni, plusz helyi üzem természetesen. AZ meg mégis csak kényelmesebb lesz, ha az átbuherált központhívó önmagában biztosítani tudja majd a HÜ-met, illetve az adás-vétel üzemmódoknál a szükséges átkapcsolást, PTT jelet a rádió felé, stb.

 

 

Előzmény: Chapadj (429)
Chapadj Creative Commons License 2015.02.19 0 0 429

Bizonyos szinten érdekel a vasút (vannak is vasutas cimborák), meg a távközlés és vasúti biztber is érdekel.

Gyűlytögetek ezt-azt (pl van 2 db T100-asom is).

Az átalakításhoz annyit még, hogy, valaki korábban leírta a módját a központhívó kiiktatásának.

Az oldalán levő két sokpólusú (gyakorlatilag polárrelé) csatlakozót kell direktbe összedugni és

bejövő 230V-os dugót pedig a motorra.

Előzmény: k_endre (428)
k_endre Creative Commons License 2015.02.19 0 0 428

Igen, a vevőmágnes mindig útban is volt nekem... :)

 

Neked van valamilyen vasutas kötődésed?

Előzmény: Chapadj (427)
Chapadj Creative Commons License 2015.02.19 0 0 427

Viszont amire még érdemes figyelni. A vevőmágnes tetjén levő csatlakozó, ugyanis a burkolat levételénél

vagy a központhívó kivételénél könnyen félrebillen és akkor is csak kerepel a gép. Illetve a polárrelé akár

a gép pakolászásakor is átbillenhet egy zökkenésnél.

Előzmény: k_endre (426)
k_endre Creative Commons License 2015.02.19 0 0 426

Szuper, akkor meg is oldódott a rejtély!

Nálam pont ezek az előlapi kapcsolók vannak.

 

Vélhetően a távvezérelhetőség kedvéért az én gépemben több dolgot csak elektromágnessel lehetett vezérelni: szalglyukaszto ki-bekapcsolása, kétszíníró berendezés vezérlése.

 

Ezzel egyszersmind válaszoltál is a 420. hozzászólásom első kérdésére: a GA jelű billentyűvel le lehet állítani a lyukszalagolvasót (amit ezek szerint a központból is le lehetett).

Egyébként az LK jelűvel a szalaglyukasztót lehet kikapcsolni. Érdekes: benyomott állapotban kapcsolja ki.

Előzmény: Chapadj (425)
Chapadj Creative Commons License 2015.02.19 0 0 425

Most került a kezembe egy régi MÁV-os reklám anyag, amin egy ilyen távgépíró van.

Plusz egy úgynevezett "adatelosztó és formátumvezérlő berendezés" látható.

Ezeket a rendező pályaudvarok működésével voltak összefüggésben.

Még az is lehet hogy speciálisan erre a területre gyártott/átalakított gépek voltak,

mivel azt írja a papír, hogy:"amennyiben a távgépíró alkalmas rá, úgy az adatelosztó

és formátumvezérlő berendezés vezérelni tudja a lyukasztó vevő ki- és bekapcsolását,

a lyukszalag-olvasó megállítását, a színváltó mágnes működtetését.

A gép előlapján sorban ezek e kapcsolók vannak: ... (ismétlés), üres, névadó, lámpa, talán "LK" vagy "LR" és "GA".

 

Előzmény: k_endre (424)
k_endre Creative Commons License 2015.02.19 0 0 424

Ok, majd megnézem az enyémet. Elképzelhetőnek tartom simán, hogy a sajátomból már hiányzik az a funkció, hogy az adótengely mozgásakor, mechanikus elven pirosítja az írást.

 

Ahogy említettem, nálam pl. a szalaglyukasztó már csak elektromágnessel indítható-kikapcsolható, már nincs mechanikus ki-be kapcsolás.

Előzmény: heted7 (423)
heted7 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 423

Ha két gépet összekapcsolok, akkor elkülöníti az adást és a vételt a kétféle színnel. Fejből nem tudom melyik melyik. Mindez függetlenül attól, hogy mizu a szalaglyukasztóval.

Előzmény: k_endre (422)
k_endre Creative Commons License 2015.02.17 0 0 422

"nálam működik ez a piros-fekete dolog"

Úgy érted, hogy nálad a helyi üzemben is pirossal ír?

 

Nekem helyi üzemben feketével ír, lyukszalagolvasáskor pedig pirossal (mivel ilyenkor a szalagolvasó indítógombja bekapcsolja a "ZFM" jelű elektromágnest).

Előzmény: heted7 (421)
heted7 Creative Commons License 2015.02.16 0 0 421

Sajnos többet nem tudok hozzátenni, csak annyit, hogy nálam működik ez a piros-fekete dolog. Ha újra előveszem, szívesen megmutatom, hogy összehasonlítsd...

Előzmény: k_endre (420)
k_endre Creative Commons License 2015.02.16 0 1 420

Sziasztok!

 

Először is köszönet heted7, Távköl, boborjahn, chapadj és Zbrojovka T-100 topiktársaknak a segítségért!

Tanulságul mindenkinek:

 

A T-100 központhívójában van egy polár relé, ami a csatlakozó vonal feszültségét figyeli. Bizonyos esetekben (tárcsázás után felépült hívás vagy bejövő hívás) a központ ugyanis póluscserével jelzett a géptávírónak.

Nos, nekem ez a polár relé billent át a sok nyomkorászás közben, emiatt pedig nem volt helyi üzem a készüléken. Csak csattogott üresen.

A vonal felől egész egyszerűen ~30V feszültséggel visszabillentettem a polár relét, és azóta minden tökéletes.

 

Ahogy nézem, mindenképpen át kell alakítanom a központhívót, mert teli van egy csomó, számomra hasztalan funkcióval (ugyanis RTTY üzemmódra akarom használni).

 

Három kérdés a szakikhoz:

 

- Az én gépemen a speciális billentyűk között ("üres", névadó kioldása, lámpa) van egy "GA" jelű is, ami benyomva rövidre zárja a lyukszalagolvasó "GM" jelű visszaíró mágnesét.

Ennek mi értelme?
(Azt tudom, hogy a STOP bit alatt gerjesztés nélkül kikapcsolja a szalagolvasót, de azt nem értem, hogy mire jó ez a funkció, ha ott van magán az olvasón is a kikapcsoló.)

 

- A doksi szerint a kétszíníró berendezéssel ellátott változat adás közben vörössel ír. Alapesetben az adótengely valamelyik bütyke vezérli szalagemelő vörösre váltását, míg a lyukszalagolvasóról adás esetén egy külön "ZFM" jelű mágnes.

Akkor hogy lehet, hogy én helyi üzemben feketével írok? Ezek szerint mégsem vezérli az adótengely?

Létezne, hogy ez változott az idők során? Tehát a mechanikus színváltást az enyémbe már nem építették bele, csak az elektromágnesest?

(Azért gyanakszom erre, mert nálam a szalaglyukasztó ki-bekapcsolása is CSAK elektromágnessel működik, a homloklapról kapcsolva.)

 

- A sajátjeladó kioldása nehézkes. A homlokfali billentyű benyomásakor nem old ki, mert nem tudja elég hosszan benyomni a kioldószerkezet karját. Egy picit még érősebben kell ilyenkor benyomni, úgy, hogy az egész homlokfal is berugózzon egy leheletnyit.

Lehet a kioldó pozícióján állítani?

heted7 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 419

Pusztán kíváncsiságból: mennyiért adod?

Előzmény: radeon33 (416)
radeon33 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 418

Zbrojovka Brno t100

 

várja szeretö tuljdonosát

radeon33 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 417

Zbrojovka Brno t100

 

várja szeretö tuljdonosát

radeon33 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 416

Eladó egy Zbrojovka Brno t100 távíró gép! GYŰJTŐK FIGYELEM

 

javítást igényel, hálózatba bedugva nem reagál semmire.

padláson felelt szép db

heted7 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 415

Közben megvan, mail ment.

Előzmény: heted7 (414)
heted7 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 414

Amint megtudom a címedet :) mert az nem publikus

Előzmény: heted7 (413)
heted7 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 413

Nem mondom, hogy szakember vagyok, de némi tapasztalatom, van a témában. Ha elakadsz, keress. Ja igen, ne az itt publikus emailemen. Azt alig olvasom, de írok neked egy sort a rendes címemről.

Üdv

Előzmény: k_endre (410)
k_endre Creative Commons License 2015.02.10 0 0 412
Szia!

Egyelore nem latom, de mindjart kuldok egy email-t.
Előzmény: boborjahn (411)
boborjahn Creative Commons License 2015.02.10 0 0 411

Szia!
Megkaptad a T-100 dokumentációt?

 

Tőlem elment,sőt egy próbaküldést magamnak másik címre is küldtem.
Esetleg nézd meg a "spam"mappában,ha nem látod.

 

Feladási dátum:

( 2015, 15:07 +01:00 )

 

 

Előzmény: k_endre (410)
k_endre Creative Commons License 2015.02.09 0 0 410

Budapest

 

Egyébként időközben rájöttem, hogy a kábel bekötésével kapcsolatban hülyeséget mondtam.

A hívómű belesejére ragasztott rajzon ugyanaz van, csak véletlenül a DS számozása helyett a belső csatik kiosztásával kevertem.

Előzmény: heted7 (409)
heted7 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 409

Szia!

Van ilyenhez valami doksim, meg kábelem is, amit meg lehet nézni. Merre vagy helyileg?

H7

Előzmény: k_endre (408)
k_endre Creative Commons License 2015.02.08 0 0 408

Igen, onnan van a szerkezet.

Előzmény: Chapadj (407)
Chapadj Creative Commons License 2015.02.08 0 0 407

Ha DS csatlakozó van a végén, akkor vszínűleg volt MÁV-os gép.

Láttam róla rajzot, de nem tudom hol.

Előzmény: k_endre (405)
Zbrojovka T-100 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 406

Szia!

 

Ha küldesz egy mailt,válaszolok egy doksival! :-)

Előzmény: k_endre (405)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!