Keresés

Részletes keresés

Shoshoj Creative Commons License 2009.02.24 0 0 23
Kedves Szociofoto!

Örülök, hogy az interlingva előnyeit Magyarországon rajtam kívül más is (el)ismeri. Én aktív vagyok a nyelvben, neked is ajánlom megtanulásra. Ha gondolod, vedd fel a kapcsolatot velem és segítek ("nemzetközi kapcsolatokat is kiépíteni"). :-)

De megint csak pontosítsunk:

Amit az eszperantóról írsz, azzal teljesen egyetértek.

>>nekem a 100%-osan a latin és neolatinból felépült interlingua tetszik<<

Ahogy előbb írtam, nem közvetlenül a latinból épül fel, de arra lett visszavezetve, ill. a beszélt (vulgáris) változatára (mert az újlatin nyelvek is ebből alakultak ki, nem az írásos latinból). Ebből is adódik, hogy szókincse némileg eltér a latinétól - annál "modernebb", ha pl. a partikulákat tekintjük. Meg a szókincset is; valamint néhány nyelvtani (morfológiai) jelenséget: pl. a latinban, ami -tio végű főnév, az az interlingvában -tion, mert a forrásnyelveke erre vezethetők vissza.

A "100 %-os latinból és újlatinból való felépítettséget" is árnyalnám: ugyanis a szókincset célszerűbb nem latinnak, hanem nemzetközinek felfogni. Ez az európai (nem csak indoeurópai! - pl. magyar) nyelvekben a görög-latin (és nem csak latin) eredetű szókincset jelenti. De ezt se kizárólagosan, pl. vannak - persze nagyon ritkán - ausztrál, vagy germán eredetű szavak is az interlingvában, mert azok elég nemzetközinek bizonyulnak és a forrásnyelvek közül legalább háromban megvannak: pl. kanguru, hinterland, stb.
Előzmény: Törölt nick (7)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 22
Van egy rakás,tematikus csatornáról felvett római témájú pazar filmem,VHS-en,és az tudod,nem pixelesedik,:)Sajnos,ezeket nem láttam,a C.M.makettet leszedem háttérképnek.Nem tudom,mi lett a stadionnal,majd utánanézek,többször szétrabolták a végén Rómát,sőt a kereszténység megjelenésével egyszerűen széthordták a téglákat.Döbbenetes!A Ben Húr egyébként is jó film,de a kocsiverseny hűen visszaadja a hangulatot.Hadrianus épittette újjá a Pantheont,a világ egyik lewgtökéletesebb épületét,innen koppintották a Legfelsőbb Biróság az USA-ban.Domitianus igazi despota volt.:)
Előzmény: zoorka (19)
Shoshoj Creative Commons License 2009.02.24 0 0 21
>>Hallottam már róla.

Egyfajta latin és élő nyelvek mesterséges keveréke.

Volt már ilyen, eszperantónak hívták.

Hova lett? :)<<

Pontosítsunk: az interlingva nyelv nem egy innen-onnan elvtelenül összeszedett mesterséges kotyvalék, hanem az európai szókincsnek az eredetijére (amiről írtál a bevezetőben is, hogy latin eredetű és a latinon keresztül görög is) nyelvészeti (prototipikus) módszerekkel visszavezetett, rekonstruált nyelv, ami a közös európai szókincset leginkább képviselő nagynyelvek (portugál-spanyol, olasz, francia, angol) közös nevezője. Nem a latinból ered közvetlenül, hanem az említett forrásnyelvek közös eredetijéhez, a vulgáris latinhoz vezet vissza. Nyelvtana azért is egyszerűbb a latinénál, mert a forrásnyelvek között ott az angol, ami eléggé meghatározza a közös nyelvtani jelenségeket, amire a nyelvtant építeni lehetett. Ezért lenne alkalmas egyfajta modern latinnak, közvetítő nemzetközi nyelvnek, hiszen az eszperantóval ellentétben szókincse nem torzítja el az eredeti szóalakokat, az sokak számára felismerhető, természetes benyomást kelt. Az interlingua működik úgy is, hogy a beszélgetőpartner vagy olvasó nem tudja, hogy éppen az interlingva a közvetítő nyelv. Újlatin nyelveket beszélők előzetes tanulás nélkül is megértik, ellentétben az eszperantóval.

Erről sokat tudnék még írni, de most leállítom magam, mert ez a topik nem (konkrétan) erről szól.

Bővebb információ itt az INTERLINGUA topikban (meg persze latinos topikokban is felmerült a téma :-) ).
Előzmény: Nemo Identitas Aquarius (5)
zoorka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 20
Neked honnan jön a Róma-mániád? :)
Előzmény: Törölt nick (18)
zoorka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 19

Uh, és micsoda kocsiversenyek lehettek!!! :) Elég a Ben Hurra gondolni ;) ókori Forma1 :)

Suetonius a wiki szerint 69/75-160 között élt, Hadrianus mellett dolgozott.

A History Channel-en szokott lenni elég sok műsor Rómáról. A minap a Földalatti városok (Cities of the Underworld) című sorozatban mutatták be a Piazza Navona alatti Domitianus-stadion romjait (a tér mai is stadion-alaprajzú) és a Circus Maximus alatti Mithras-szentélyt :) Kár, hogy a Circus-ból semmi nem maradt mára, csak az alakja :(

Előzmény: Törölt nick (18)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 18
Ez rohadt jó,a Circus Maximushoz hasonlót a mai napig nem épitettek,azt tudtad,különböző források szerint 200-380 ezer nézőt fogadott be!Ilyen ma sincs!Sajnos a Suetonius Caesarok élete c.könyve nincs meg,de ami késik,nem múlik.Úgy tudom,ő kortársa volt Plutarkhosznak és Tacitusnak?40-120?Egyébként jobban szeretem az eredeti szerzőt,mert az utánirásnál információk vesznek el!:-)
Előzmény: zoorka (17)
zoorka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 17
Most ezt olvasom. És itt egy link a Város 3D-s makettjéről.
zoorka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 16

Catilina ügye egy borzasztó érdekes történet..

A könyveknek én is gyűjtője vagyok, bár inkább modern szerzőket olvasok. Megvallom töredelmesen, elkezdtem Suetonius Caesarok életét, de inkább A. Krawczuk mellett döntöttem, nekem olvasmányosabb volt (bár ő is Suetonius-ból dolgozott :) ).

Előzmény: Törölt nick (15)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 15
Thát a principátus;engem az egész,úgy ahogy van,a város alapitásától a bukásig,remek könyvekhez lehet hozzáférni.Persze elég fáradságos az utánajárás.Épp most szereztem egy Sallustius Crispus művet Catilináról,Jugurtháról...
zoorka Creative Commons License 2009.02.24 0 0 14
Hú, ez a nekem való topik, sziasztok :) Műkedvelő vagyok, a római jogi tanulmányaim sajnos megkoptak, de a történelme iránt élénken érdeklődöm. Kedvencem a korai császárság, mondjuk Octavianustól Claudiusig bezárólag.
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 13
Kit mi érdekel a témakörben?
Előzmény: Salina Aquosa (12)
Salina Aquosa Creative Commons License 2009.02.24 0 0 12
Téged ezért külön üdvözöllek!:)))
Előzmény: Törölt nick (9)
Salina Aquosa Creative Commons License 2009.02.24 0 0 11
A barbárok már az ókorban annak tartottak minket,de kit zavar ez?:)
Üdv minden fórumozónak,akit lenyűgöz a római birodalom, vagy akiben máig ható nyomot hagyott:)
Előzmény: szőrköntöst ölts (1)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 10
Bocs a stil.hibáért.
Előzmény: Törölt nick (9)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 9
Szerintem a Római Birodalom volt a világtörténelem eddigi legpazarabb  birodalma,minden,ami utána következő szerintem csak gyenge utánzat.Hatása az idők végezetéig érvényes,tanulhatnának belőle a mi világ politikusai!:)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 8
Itt meg egy informativ értesítés a latinhoz egész közel áll interlingua ügyében.

Car amicos,

Le GRANDE THESAURO DE INTERLINGUA es anque hic:

http://thesauro. wikispaces. com/file/ view/grandethesa urodeinterlingua .zip

Imbracios amical

Josu Lavin
NOTA. Io va esser operate deman (tertie vice in duo annos) de un fistula multo complexe. Iste intervention non va poter solutionar mi problema, ma io debe facer lo. A revider ci, Deo volente. Gratias a tote illes qui me ha inviate parolas sympathic con iste motivo. Il me placerea multo poter vos scriber ab mi casa iste fin de septimana.

From: josulavin@hotmail. com
To: academiaprointerlin gua@googlegroups .com; iaforum@googlegroup s.com; krutwig@googlegroup s.com; interlingua- coollist@ yahoogroups. com; interlng@listserv. icors.org; janua_linguarum@ yahoogroups. com; interlinguausa@ yahoogroups. com; interlinguaitalia@ yahoogroups. com
Subject: GRANDE THESAURO DE INTERLINGUA
Date: Mon, 23 Feb 2009 23:29:28 +0000

Car amicos,

Io non voleva ir a mi intervention chirurgic del proxime mercuridi sin haber vos presentate le

GRANDE THESAURO DE INTERLINGUA:

http://groups. google.com/ group/academiapr ointerlingua/ web/grandethesau rodeinterlingua. zip
Előzmény: Törölt nick (7)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 7
Némi zavar homálylott fel nálad.
Az eszperantóban a latin és a neolatin nyelvek csak kisrészt ismerhetőek fel. Az eszperantó ugyan nekem nem tetszik - nekem a 100%-osan a latin és neolatinból felépült interlingua tetszik - de sajnos az eszperantó nem "volt", hanem ma is egész jól van, a wiki ideonatkozó helyei megadják a pontosabb adatokat, az Unesco elismeri tanítható nyelvként, Mo-n (is) nyelvvizsgázni lehet belőle, egyetemi tanszéke van minden nagy egyetemen - miért is suttogod, hogy "hova lett"?
:DDD
Előzmény: Nemo Identitas Aquarius (5)
szőrköntöst ölts Creative Commons License 2009.02.24 0 0 6
Római örökség.
Előzmény: Nemo Identitas Aquarius (3)
Nemo Identitas Aquarius Creative Commons License 2009.02.24 0 0 5
Hallottam már róla.

Egyfajta latin és élő nyelvek mesterséges keveréke.

Volt már ilyen, eszperantónak hívták.

Hova lett? :)
Előzmény: Törölt nick (2)
Nemo Identitas Aquarius Creative Commons License 2009.02.24 0 0 4
Elnézésedet kérem,de nem tudom terjedelmes esszédet átlátni. :)
Előzmény: bindera (0)
Nemo Identitas Aquarius Creative Commons License 2009.02.24 0 0 3
Értékelem velős hozzászólásodat,de véleményem szerint a XXI.századi emberek "dilisek ".
Előzmény: szőrköntöst ölts (1)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 2
Ajánlom az interlingua nyelvet. Ha nem ismered, adok linket. Ha ismered, bólints.
Előzmény: Nemo Identitas Aquarius (-)
szőrköntöst ölts Creative Commons License 2009.02.24 0 0 1
Dilisek ezek a rómaiak.
bindera Creative Commons License 2009.02.24 0 0 0
0k
Nemo Identitas Aquarius Creative Commons License 2009.02.24 0 0 topiknyitó
A Római Birodalom maradandó hatást gyakorolt a nyugati civilizációra, a kultúrára, vallásra, politikai fejlődésre és művészetre. A birodalom egészében elterjedt hivatalos nyelv, a latin köznyelvi változatából (az ún. vulgáris latinból) alakultak ki Európa újlatin nyelvei, az olasz, francia, spanyol, portugál és a román. A többi európai nyelv is nagyszámú latin jövevényszót tartalmaz. A római jog képezi a modern európai jog alapjait.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!