Egy virágzó sivatagi rózsa lélegzetelállító látványt nyújt. Nemrég szerettem bele jómagam is, ami csak egy pillanat műve volt. Hazánkban még alig ismerik ezt a gyönyörű növényt. Cseréljünk információt és képeket a tartásukkal, gondozásukkal kapcsolatosan.
Szerintem azt a két cserép adeniumot akár naponta is ki-be hurcolázhatod, reggel ki este be. Mondjuk, a most következő hétvégére napközben is hideg, borult időt jósolnak, így akkor nem érdemes kivinni, de ha nappal nincs hideg és szép napos az idő akkor a helyedben én ki-be pakolgatnám őket. Ámbár, ha jó világos az ablakod akkor már bent is hagyhatod, ez a pakolgatás inkább az utóbbi napokra érvényes amikor nappal még 25C° körül alakult a hőmérséklet estére, hajnalra viszont 10C° alá csökkent. Üdv. gdezs.
Van két cseréppel kívül az ablakpárkányon, és épp most kezdtek őrült virágzásba. 20 bimbóból 4 már ki is nyílt.
Kint hagyhatom őket most, hogy hidegebbre fordul az idő, vagy tegyem át őket az ablak belső felére?
Mi veszélyezteti jobban a virágzást, a hideg, vagy a mozgatás (és a fénycsökkenés persze)?
Egyébként nagyon hisztis példányok, nyár elején volt egy hatalmas menet virágzás, utána nem csak a szirmok de az össze levél is lehullott. Mostanra tért magához. Már korábban is csináltak ilyet.
Sziasztok! Az idén ismét próbálkoztam célzott beporzással. Sok kísérlet nem sikerült, de azért fejlődik néhány magtok. Az pedig úgyis csak évek múlva derül ki, hogy ténylegesen hogyan sikerült a beporzás. Itt van néhány kép az elmúlt esztendők "terméséből": -szimplák:
Meglepődtem, hogy benzinkútnál tudok ilyeneket venni. Igaz, hogy az első törzsének alján látszik, hogy valami "történt" vele, de a sérülés száraz, a törzs kemény.
- érdekes, hogy csak a telt virágúakat érinti, de ott sem minden virágot. Mindenesetre elégé elcsúfítja az adeniumot. A hőségnek biztos köze van a dologhoz, de hogy még mi ... ? Valószínűleg a páratartalom és talán a vízellátottság is közrejátszik valamilyen módon. Mi a véleményetek? Üdv. gdezs.
Szia! A virágföld önmagában nem jó az adeniumoknak , túl tömör levegőtlen és könnyen kirohadhat benne az adenium gyökere. Az általánosan elfogadott adenium ültetőközeg a kókuszrost-kertészeti perlit-virágföld 1-1-1 arányú keveréke, de sok más variáció is szóba jöhet, én sem ezt használom, de a legtöbben ezt és sikerrel. Javasolt minden évben átültetni őket, ekkor kissé ki is lehet emelni, hogy a gyökérzet látványosabb legyen. Öntözni nyáron két-három naponta is lehet, tíz naponta kaphat tápot is, de mint már írtuk sok függ az egyedi lehetőségektől. Üdv. gdezs.
Szia! Nálunk a Substral Rododendron trágyát szokták javasolni, ami 20:20:20 NPK arányú mindenféle mikroelemekkel, 10 naponként 1g/liter töménységben javasolt használni, de ahogy Chada is írta sok függ az egyedi viszonyoktól, a fentiek az optimális körülmények között tartott adeniumokra vonatkoznak.-Üdv. gdezs.
Köszi az eddigi segítséget, sokat tanultam belőlük..☺
A sivatagi rózsával jó pár éve kerültem kapcsolatba, mikor egy orchidea kiállításon beléjük zúgtam.
Vettem is anyukámnak szülinapjára egy szép nagy példányt, ami azóta is él.... ☺ Később hozzám is került egy növény aminek a gyökeréből nőtt ki ez a kicsi, amit a segítségeddel sikerült megmenteni.
A locsolással óvatos vagyok (heti 1), de valami gixer sajna mégis becsúszott.
Általános viragföldet használok vmi obis Compo márkájút.
Az “anya” növény annyira nem akar fejlődni, olyan, mint egy kis pálma.
Telente van, hogy elhullajtja a levelét, de aztán hajt, és kb 2 évente virágzik egy kis ideig.
Viszont nem palackosodik, mint a kicsi.
Átültetés mikor, és milyen gyakorisággal javasolt?
szia Tench- tudod nehéz jó tanácsot adni mert mindenki máshogy tartja -
lakásban,fényszegény helyen egyébbként is jobban nyúlik a szokottnál-
erősebb talajban inkább ágra hajt- tápozással még jobban nyúlik de ne palackosodik hozzá
ennek a gaznak pedig pont ez a szépsége-
locsolásnál se felejtsük el hogy ez sivatagi rózsa nem mocsári rózsa- ezt sokan szándékosan nem hajlandók tudomásul venni .1000szer leírjuk hogy inkább ne locsold - tudjon levegőhöz jutni a gyökér- persze hogy látványosan nő a sok víztől ,aztán felrothad gyökérről és heló.
ha használsz virágföldet akkor mikroelemes táp és kálium nitrát már elég- ráadásul a káliumtól jobban palackosodik is.nyáron heti egy áteresztős locsolás szobában elég. tálcában víz nem maradhat.
nálam 40-45 fok is van a fóliában -naponta locsolok-heti1 táp.de szobában nincs párologtatás.
csak eliszaposodik fulladásig,3-400forint a kókusztégla. florimó általános vagy palánta föld-az talán finomabb is - fele fele rost és föld. riolittal is lazíthatod-ebben már kevés a táp és a víz -jobban palackra gyúr. milyen márkát használsz virágföldből-ez is számít. rögösödő ne jó.
legjobb táp -vegyél 60 mázsa marhatrágyát ezt keverd 30 mázsa birkatrágyával és ha van nyúl az is mehet bele- keverd össze- tégy hozzá kb ugyanennyi akác galagonya erdei földet - havonta egyszer forgasd át és locsold hogy ne száradjon ki-jövőre szuper földed lesz-
de momentán ha most nincs időd akkor gazdabolt- és kaktusz rododendron vagy egyébb- a lényeg hogy kálium túlsúlyos legyen.nitrogén nyújtja -kálium hamarabb virágzásba viszi.
akár 2-3x -a is lehet a kálium a nitrogénnek.
én amalgerolt ,viva-t,humusz fw -t használok ,kiválóak de szaguk is van -nem kicsit.
szoval fogod a plasztikbombát felhelyezed a gazdabolt ajtajára -lehetőleg a zsanérhoz- miután szabad az út , nindzsa kúszótechnikával átvágsz a talicskák és kapák barikádján valahol ott lesz -talán egy kicsit jobbra vagy balra a műtrágya hegyeken túl-
azért ajánlom inkább a gazdaboltot mert általában sokkal nagyobb és szélesebb körű a kínálatuk
mint pld.virágbolt,nagyárúház,-
pld NPK-2-1-3, vagy 6-2-9 -valami ilyesmi.
vagy lehet venni mono kálium nitrátot - ezzel turbózhatod pluszban a gazakat.
valójában csak azért kezdtem tanulmányozni a növekedést mert ki szeretnék szellektálni egy szép formaadó tipust amire érdemes lesz ráoltani szerzett nemest. nincs rosszabb mint szép oltvány selejtes formájú alapon.
tavasszal átültetésnél alánézünk,mi is történik a talajban-de mivel az obesum maga alatt tartja a főgyökereket sztem a gömböc nulla lesz- 2 -es igaz hogy totál aszimetriába megy de nagyon erélyesen nő -kérdőjeles. 5 ös sztem nagyon röviden maga alá gyüjt majd.
talán az az érdekes hogy a 2-300 növény között nem volt nagy külöbség -szinte 3 főtipus volt .
egy gömböc,egy girhes rengeteg virággal,egy pedig erős főgyökérre tagolódó.
Szia! Jelenleg nekem is az 5. a legszebb és talán abban van a legnagyobb lehetőség, de 10 év múlva bármelyikük lenyűgöző lehet, most még a 2. az ami nemigen tetszik.
1- gömb palack -finom hajszálgyökerekkel-nagyobbak is ilyen gömbformatartók.
2-brutál vastagodó főgyökér de kimegy a fej alól -és mindíg ki is fog menni- néha el is dől a növény .
3-inkább törzses mint palackos-jól vastagodó gyökerek
4 slankos törzses átlagos semmitmondó forma rengeteg virággal
5-szinte főgyökrekké széttagolódó fej -sztem a legszebb aszimetrikus gyökérhalmazt adó-és maga alatt tartja -én ennek adok legtöbb bizalmat- sztem látványos kesze kusza répahalom készítő. kész gyökérremekűvet várok tőle.
Kedden megyünk a flora hungáriára-megyek az adeniumosokhoz ha lesz időm- veszek 2-3 bóvlit porzónak- egyébbként az 5-6 cm palack 2200ft -szimpla kis virág de jól fog - nyomja a magtokot. egy 1000 szemet jó lenne idén összetákolni-
Sziasztok! Állítólag a BAP-os kezelés hatásosabb, ha kiegészítjük IAA vagy IBA kezeléssel. Nálam annak idején 500ppm BAP és 200ppm IBA vált be a legjobban. Chada, nálad az adagoló kanálka csak 0,06 grammos, tehát körülbelül 9 kanálka szer kell 1 liter vízhez, ahhoz, hogy 500ppm-es töménységet kapj, és mivel a BAP nem oldódik vízben előtte föl kell oldani, nátrium-hidroxid vagy kálium-hidroxid oldatban. Üdv. gdezs.
Megpróbálhatom töményebbel is, deha a rügy aktiválódik is, az ízközök biztos hosszabbodnak. Azok a kétleveles magoncok amiknek a magját ga3-ba áztatva ültettem egyértelműen látható nyurgábbak, hogy az ízközök milyenek lesznek még kiderül. Azt találtam ki, hogy citokininnel is megpróbálom.Valahol azt olvastam, hogy az alvó rügyek aktiválódása nagy összefüggésben van az életkorral, egy év alatt lefejezve kezelés nélkül szinte biztos, hogy csak 1 aktiválódik, 5-6 évesen viszont sok. Én 4 éves egyszálbeleket fejeztem le, ott 10-12 hajtás is megeredt.
sziasztok-én meg az aminopropil kisérlet mellé bevettem egy sok összetevős fertőtlenítőt.
szimpla árúházlánci katyvasz. pozitív vagy negatív hatásfigyelés. a kisadagú bap kezelés nálam sem hozott egyöntetű eredményt . most duplázott adaggal ujra rámegyek a gazakra. valszeg csütörtökön megint beugrunk a flora hungáriára- akkor csinálok néhány képet az obesumokról.
szimpla kisvirágú hulladék de az eggyik tipus figyelemre méltó növekedési sajátosságokkal bír. így vagy úgy -csütörtök este kommentelek.