Felosztó-kirovó rendszer van. Annyi nyugdíjat lehet felosztani (annyi jár), ami a kirótt járulékokból befolyik. Jelenleg ennél az összegnél többet kapnak a nyugdíjasok, aminek gazdasági alapja nincs, hitelből fizetik, ezáltal nő az államadósság.
A többlet jóléti juttatások megvonása nagy ellenállásba ütközik, ezért a megoldás a jelzálog alapú 13. havi nyugdíj lehet. Alapból megkapná mindenki azt a nyugdíjat, ami a járulékokból befolyik. Ha kevesli az összeget, akkor kaphat kiegészítő nyugdíjat úgy, hogy lakására a folyósított összeget jelzálogként bejegyzik. A jelzálogot haláláig nem érvényesítik, így nem fenyegeti az utcára kerülés réme.
Tessék mindenkinek rendesen fizetni a járulékokat és akkor mindenki a teljesítménye után megfelelő, a megélhetéséhez is elegendő nyugdíjat fog kapni, mint számos más országban. Nem acsarkodni kell fiatalok hanem dolgozni, csak szépen, ahogy csillag megy az égen! Csak úgy érdemes! Mert csalni már tudtok, az öregeket baszogatni azt tudjátok, de dolgozni és becsületesen adózni még nem! Mi lesz így belőletek, he? Bűnöző?
Kedves Olvtársam, ez nem záró, hanem zéró hozzászólás volt.
Vagyis szerinted kuss a fiataloknak, és mosolyogva fizessék a földkerekség százalékosan legnagyobb adó és járulékterheit, amitől még egy svéd szocdem is sírva fakadna. Csak a Ti generációtoknak legyen jó, mert megérdemlitek. Na persze.
egyébként a teljes foglalkoztatás nem is volt olyan nagy hülyeség az átkosban az már egy más kérdés, hogy 2006-ban a mai félperifériás*** kapitalista rendszerünkben ez totális nonszensz, maga a megtestesült irrelizmus... ...vagy más szóval politikai választási blöff :)))
***központ: nyugat-eu, usa, kanada, ausztrália, japán félperiféria: kelet-közép-eu periféria: a világ többi része
a rokkantnyugdíjakat ne számítsd ide, mert egyrészt ők kevesebbet kapnak, másrészt mert az közelebb áll a segélyhez mint a nyugdíjhoz harmadrészt, mert a rokkantnyugdíjat sokan törvénytelenül veszik ígénybe: meg van az ára, amiért a szakorvos a legegészségesebb emberről is kiállítja a rokkantnyugdíjhoz szükséges papírokat, és az ezt vizsgáló bizottságban is vannak megvehető emberek
mondjuk a rokkantnyugdíjak többsége 1990-94 között jött létre, amikor 2 millió állás szünt meg, és sokan ezt a módszert választották a munkanélküliség ellen ráadásul akkoriban még nem volt ezt ellenőrző bizottság (azóta már van, de ők is megvehetők)
nekem is van olyan ismerősöm, aki 93 óta rokkantnyugdíjas - valójában pedig most van az 50es éveiben és makkegészségesen :)
de én a rendes nyugdíjasokról beszéltem és nem pedig azokról, akik kölünböző kiskapokat (vagy a korrupciót) kihasználva lettek nyugdíjasok sőt, a nyugdíjas ismerőseim többsége most is dolgozna, ha lenne hol (amikor a többségük nyugdíjba ment a 90es években, akkor az volt az aktuális mantra, hogy "ők csak a fiatalok elöl veszik el a munkahelyeket", a "fiataloknak kell a munkahely", "amikor ennyi fiatal van munka nélkül, akkor adják át nekik a munkahelyüket", stb)
a 14. havit a fidesz ígérte be 2006-ban, de ezt szerintem még a fideszes szavazók sem vették komolyan :))) én legalábbis egyetlen jobbos ismerősömmel sem találkoztam aki emiatt szavazott volna rájuk :)
de ha már meg lettem szólítva, akkor elmondom, hogy értelmesebb lett volna a fidesztől, ha azzal kampányol, hogy a nyugdíjakat a tényleges nyugdíjas kosárhoz igazítanák (persze kommunikációsan ütősebben megfogalmazva), ugyanis az elmúlt 6 évben bekövetkezett élelmiszer és energiárban történt több mint 50%-os inflációt a nyugdíjak nem követték, márpedig a nyugdíjas fogyasztói kosárban ezek súlyozottabban szerepelnek mint pl. a plazma tv-k árának csökkenése - de mondom ezt rendes kommunikációs technikával eladva, mert így megfogalmazva még magamat sem szavaznám be a parlamentbe (viszont a fidesz kommunikációs gurui elég jól meg vannak fizetve, hogy valami értelmessel előálljanak - bár ha belegondolok, hogy a 14. havi is tőlük származott, akkor lehet, hogy ezt az álláspontomat revidiálom)
Magánorvos, magániskola, márciusban nemmel szavaztak a "kardinális" 300 Ft kérdésében is, mert eddig is többszörösét fizettem...és emiatt rágtam be, év végéig joga lett volna a kormányzatnak tovább működtetni a rendszert, de neeem...a tandíjat is megszavaztam, mert láttam az egyetemen a sok lógóst, akiknek csak sírt a szája a kevés ösztöndíj/szoctám miatt, de eszükbe se jutott melót keresni...ha nekem ment suli mellett, nekik is ment volna...zavar volt/van a fejekben, ezért csak "fentről" lehetett volna változtatni, de ehhez senki nem veszi a bátorságot...innentől bárkibe bele lehet rúgni, mert mindenki hibás, csak kiszállni lehet, de változtatni nem...
Úgyvan, a dalnak rövidesen vége, én minden fiatalt bátorítok és támogatok az ország elhagyására, mert tisztességgel dolgozni, keresni és adózni ott lehet, itt bűnőzőként tartják nyilván az összes adófizetőt...
a 13. havi nyugdíj egy kommunikációsan jól csomagolt nyugdíjemelés volt ugyanis választásokon azzal kampányolni, hogy 4 év múlva havi 3-6000 Ft-tal (attól függően kinek mekkora a nyugdíja) több lesz a nyugdíj elég reménytelen ügy (= a 13. havi nyugdíj 4 év alatt érte el az 1 havi összeget, ugyanis évente heti összeg növekedett amíg el nem érte a havi összeget) kommunikációs választási kampányban sokkal eladhatóbb, ha azt mondjuk idén kaptok +15ezret, jövőre +30ezret, 4 év múlva meg +60ezret évente :)
ez volt a 13. havinak az indoka, vagyis a nyugdíjemelést egy jól sikerült kommunikációs fogással adták el a 2002-es választásokkor
de nézzük meg magát a 13. havi fizuk történetét, hiszen a a 13. havi nyugdíj kommunikációs ötelete innen ered: sok országban ma is heti fizetés van más országokban pedig évtizedekkel ezelőtt átálltak a hetiről a havira, csakhogy a havi fizut 4 hétnek vették, és matematikaileg 4 hét x 12 hónappal = 48 hét de 1 évben 52 hét van (mivel hónapok 30-31 napból állnak, a 4 hét pedig = 28 nappal) ezt korrigálták a 13. havi fizetés bevezetésével tehát ez nem plusz pénz, hanem a valós 52 heti munkáért járó jövedelem olyan mint a 4 évenkénti szőkőévben a +1 nap
nem kell mindenkinek ismernie a 13. havi fizetések eredetét, de az ország vezető közgazdászaitól, akik a politikusoknak a tanácsokat adják, azoktól az ember elvárná ezt, és azt is, hogy ennek birtokában ne akarják senkitől sem a jogosan megdolgozott bérét elvenni és ha bár a 13. havi nyugdíj egy kommunikációs trükk volt 2002-ben, de ebben az ügyben se nyilatkozzanak mások rovására demagóg/populista neoliberális mantrákat, mert nem kizsákmányolandó dél-amerikai vagy afrikai gyarmat vagyunk, hanem az eu tagállama, aminek nemcsak jogszabályai vannak, hanem szellemisége, eszmei értékrendje, amely a tisztességes munkáért tisztességes béren alapul a nyugdíj pedig nem jutalom, hanem a nyugdíjra jogosultak aktív korukban megdolgoztak érte (és kirovó-felosztó rendszerben is lehet a nyugdíjakat garantálni, ahogyan lehet a tb kasszát, vagy a hadügyi kiadások költségvetési fejezetét is - a kérdés csupán az: van-e rá politikai akarat?)
Mit tud tenni egy alkalmzott, ha a fele fizetését zsebbe kapja? Mit tud tenni egy vállalkozó, ha a munkatársat csak úgy tudja megtartani, ha a fizetés felét zsebbe adja?
"Kevesebb beszedés= nagyobb államháztartási hiány"
Aha, akkor olvasd el mégegyszer amit írtam. Kevesebb beszedés ÉS kevesebb költés. Magyarul az államnak nem kellene a cukrosbácsi szerepét játszania és drasztikusan vissza kelllene fognia a kiadásait.
A toled elvarhato modon jossz ezzel az otvar 'arulo' dumaval... Az az allam, amelyik ugy mukodik mint a magyar sajat maga taszitja el az adofizetoit. Ki kell eheztetni, csodbe kuldeni, beszantani a helyet es bevetni soval aztan lehet elolrol kezdeni. Oszt jonapot....
Az Unió tagja vagyunk, oda adózunk a "birodalom" polgáraként, ahova akarunk, ha tolvajoknak nem akarunk, akkor nem tesszük...a te dumád a tolvajok szájából szokott elhangzani...
Öngondoskodás: magániskola, magánorvos...mit nem értesz ezen, 1 kanyi vasat sem kell befizetni, se kivenni a közösből, amibe beleér minden tolvaj keze...
nem lehet közteherviselésről beszélni egy olyan országban, ahol a befizetett szja és tb 80%-át a lakosság 10%-a tolja be (abból is jópár közalkalmazott, szóval nettóban jó ha 5% marad), ezzel párhuzamosan pl a képviselők feudális előjogként nem fizetnek adót a szaros ktgtérítésük után, még államcsőd közeli helyzetben sem
ez nem közteherviselés, ez egy rablás, és teljesen természetes, hogy aki csak tud ki akar maradni belőle
Egy felosztó-kirovó rendszer sosem lehet nyereséges, de igazából veszteséges sem. A befolyó pénz egyszerűen felosztják évente és kiosztják nyugdíj formájában.
A munkavállaló nem sok mindent tehet a teljes bejelentés elmaradása ellen. 50-70%-os világrekord adóterhelést a kis és középvállalati (kkv) cégenek esélye sincs kigazdálkodni, erre csak nagy profitrátájú multik épesek igazán. Egyértelmű, hogy az adókat csökkenteni, különben nem fog nőni a teljesen bejelentett munkavállalók száma. Ráadásul most hogy EU tagok lettünk és bárhova be lehet jelenteni a céget (pl. Szlovákiába) el kellene már gondolkozni ezen...
Azt gondolom hogy igencsak közhasználatú illúziók repkednek azon a téren, hogy majd az állam (vagy majd OVI) megoldja, illetve nem hagyja, hogy "úgy" legyen. Mindez azon a (gyökeresen téves) hiedelmen alapul, hogy olyasmi nem történhet meg ("velem", "velünk) ami etikátlan, igazságtalan, nem jogszerű és emberhez méltatlan. Pedig de! - attól nem létezik erősebb etika vagy jogszabály, hogy: nincs pénz. Nekem ebben az az érdekes kérdés, hogyan lehet ilyen helyzetben (még) nyerni ... illetve minél kevesebbet veszteni. Minden összedőlésben vannak túlélők - talán ennek keresgélése indul meg napjainkban.