Keresés

Részletes keresés

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15235

Nem, az egy teljesen más történet. A muslica (bármelyik) a fügét támadja. A molyfélék elvben mindkettőt, de az én általam jelzett esetben a leveleket. Na azt muslica soha...

 

A ilonca molyféle és ahogy írtam nagyon sok növényt felvett már a tápláléklistára. Hát szerintem itt van a füge is. A "fügemoly" és az ilonca lárvái is és az imágók is nagyon hasonlók, de a lárva (amivel én találkoztam) zöld alapszínben hasonló, de mintázatában eltér.

Előzmény: Sparr0w121 (15234)
Sparr0w121 Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15234

nem a pettyesszárnyú muslincára gondolsz? az eszi most a fügét és terjed

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15233)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15233

Nálam a lárva tiszta zöld, nincsenek pettyek. Az imágóval nem találkoztam, de lehet, hogy azzal sem mennék semmire, mert azok is erősen hasonlítanak.

 

Én minden tiszteletem mellett a "Fügés ember" iránt, kissé kételkedem a fügemoly magyarországi tömeges elterjedésében, annyira még nem vagyunk mediterrán terület.

 

Ezzel szemben áll egy másik molyféle, a szőlőilonca, ami egy rendkívül polifág faj. Rengeteg haszon és nem haszon növényt képes károsítani. Ott van a füge mellett a szőlő is. Miért pont a füge ne ízlene neki?

Előzmény: Belohin (15232)
Belohin Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15232

Nem tudom, miért gondolod szőlőiloncának. Én erről az állatról tudok fügén, és sajnos rendszeresen találkozom is vele. A második hullám nálunk néhány hete volt.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15230)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15231

Ja ez nem volt válasz semmire, véletlenül lett előzmény-utózmány.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15230)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15230

Gondolom, mások is találkoztak már a fügében a szőlőilonca kártételével. Jóformán ez az egyetlen rovarkártevője a növénynek itthon (még).

 

Nagyon úgy néz ki, hogy nem csak rákényszerül, hanem kifejezetten megszerette a fügét. Idén most van (volt) a második kártételi hulláma a korábbi egy helyett. Akkor még a nyári és az őszi érés között egy karate kezeléssel tudtam őket semlegesíteni, de most a második hullám az őszi érés közben jött és kézzel leszedni a lárvákat meg nem mindig egyszerű.

Az érdekes, hogy a szőlőben nem találkoztam a kártételével, mintha jobban ízlene a füge...

Előzmény: Sparr0w121 (15229)
Sparr0w121 Creative Commons License 2023.10.17 0 0 15229

Köszönöm szépen!

Előzmény: Sándor111 (15228)
Sándor111 Creative Commons License 2023.10.17 0 0 15228

Csináltam már ilyet november elején, itt a recept. A vesszőket viszont csak akkor szedném, ha már ledobta a leveleket.

Előzmény: Sparr0w121 (15227)
Sparr0w121 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 15227

Töletek is megkérdezném, több helyről gyűjtök infót, novemberi ágak gyökereztetésével kapcsolatban. Ugye ilyenkor már nem nagyon nő a bokor, ezért félek, hogy nem volt sikerülni. Gyökereztetett már valaki novemberben ágat?

Most fogok kapni október végén, november elején frissen metszett ágakat. Ki mire esküszik?

Én arra gondoltam, hogy felét megtisztítanám, majd folpackba csavarás után menne a hűtőbe. A másik fele pedig kapna perlites kókuszrostos közeget és pincében, meg szobában is megprobálnám a gyökereztetést.

Pincében 10fok körül lenne, de 15fokos a pájz, oda is tudnék tenni, vagy szobában pára alatt 22 fokon.

 

Kérdésem az, hogy ki mit mond, jó lehet a perlites kókuszrostos közeg? Késő őszi dugványban van valakinek tapasztalata? Hány fokon a legjobb? Amit hallottam, hogy melegben berohadhat, illetve jöhetnek rá valamilyen szúnyogok vagy mik :D

A hüvösebb spájzban vagy pincében pedig késöbb indulna meg, oda nem is kell pára. Csak félek, hogy ha nem indul meg, akkor berohad a gyökere a nyirkos földbe. Bár a perlitbe nehezebben rohadna be. Na szóval ezek a kérdéseim :)

 

A hűtöset meg mikor vehetem ki tavasszal? Február környékén?

nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 15226

Nekünk csak ez az 1 fajta van.

Lényegében családi/rokoni füge. / évtizedeken át jár körbe rokonság/barátok közt /

Persze láttam rengeteg fajtát a déli országokban frissen és aszalva is.

Szerintem a lényeg hogy jó ízű legyen, bő termő. 

Még soha nem fagyott ki.

A fiatalokat szoktam takarni ha nagy mínuszok vannak.

Vagy 15 éve nem volt nagy tél.

Ha fiatal télre a törzséhez földet/avart lehet felkupacolni.

 

Előzmény: Didergő Király (15222)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.11 0 0 15225

Kezdek egyre jobb véleménnyel lenni az én "pécsi" fügémről. Utána olvasva nem fedik "Fügés Ember" "pécsi óriás" fajtaleírását, ezért azt gondolom, hogy más lehet.

 

Az enyém ősszel kifejezetten bőtermőnek ígérkezik. Az övé inkább a nyári termésben remekel. Nála "óriás", nálam inkább átlagos méretű.

 

Azt figyeltem meg, hogy az őszi termés igazán akkor indul be, amikor a többi fajtám már elkezd lecsengeni. Azaz most. Rengeteg félérett és zöld termés van még rajta. Kíváncsi vagyok, mennyit érlel be ezekből, a jövő heti lehűlést is figyelembe véve?

A termésnek lila gyümölcshúsa van és a krémes édes és kissé fűszeres, egyedi íze. Kívülről inkább zöld, esetleg kicsi sárgás beütéssel. A lila szín megjelenik a serlegnyílás körül is, de maga a termés alapvetően zöld.

A héja még éretten is vastagabb a megszokottnál, az érettségét jelző repedései nem hatolnak át rajta. A héja is nyugodtan fogyasztható, vastagsága ellenére az íze frissen és aszalva is édes és finom.

Nálam a hangyák és a darazsak is nagyon mérsékelten támadják ezt a fát, de ennek lehet oka a relatív kései érés is. A többi fámat folyamatosan csapdáztam, erre egyet sem kellett tennem. A serlegnyílás zárt, a nagyobb szemeknél esetleg minimálisan nyitott, ennek ellenére a muslicákkal sincs gond.

A fájának lombja kifejezetten sűrű és ellaposodó, oldalirányban szélesedik. Bokrosodásra kevésbé hajlamos, évente 3-4-szer kell egy-egy gyökérsarjat eltávolítani, vagy a törzsről hajtást lecsípni.

 

55judit Creative Commons License 2023.10.01 0 0 15224

Remélem semmi rossz nem történt vele és jól van.

Ő egy nagy tudású, intelligens és érzékeny lelkű ember. 1-2 fórumtárs nem illő módon szólt hozzá, volt aki kifejezetten sértegette is. Ezért ő elhagyta a fórumot. 

Előzmény: Sándor111 (15223)
Sándor111 Creative Commons License 2023.10.01 0 0 15223

Lemaradtam. Ninovargával mi történt?

Előzmény: 55judit (14851)
Didergő Király Creative Commons License 2023.09.28 0 0 15222

A kék / lila fügék között van olyan, ami fagytűrésre, termés minőségre, - mennyisége eléri a jó "sima" fügék szintjét? Muterom ültetett egyet, de nem tudja pontosan, hogy milyet. 

Előzmény: nyuggerfarhat88 (15221)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2023.09.24 0 0 15221

Én a füge szaporítást ásózással amikor az anyatő mellöl emelek ki sarjat vagy kb februárban amikor fagyok vannak ágat teszek földbe.

Általában étolaj flakonba rakom amire lyukakatt teszek forró ollóval.

Miellőtt földbe dugom az alsó 2 rügy  közti részről lehúzom a héjat.

Lakásban tartom/öntözöm.

Alanti kb fél éves. Utána nagyobb edénybe ültetem át és kiültetem a következő évben.

Nekünk csak családi fügénk van. Súlya kb. 7dkg.

Idén eddig jó termés volt és lesz másodtermés ha nem lesz esős időszak.

40+25 nagy-kis üveg dzsem féle lett eddig. 

Sándor111 Creative Commons License 2023.09.22 0 0 15220

Violette de Sollies-el kapcsolatban van valakinek tapasztalata az északi régióban? Nógrádban vagyok, annak is a tetején. Itt az RdB eddig szépen beérlelte mind tavaly mind az idén a termését, a többi meg hol igen, hol nem. (Viszonlag fiatal az állomány.)

 

Az érdekelne, hogy a Violette de Sollies mennyire tudja ugyanezt produkálni vagy inkább a kiszámíthatatlanabb kategória egy ilyen hűvösebb régióban a beérés szempontjából.

leac Creative Commons License 2023.09.17 0 0 15219

Sokat próbálgatom a lehetőségeket, pár kísérlet ami elég jó eredményt ad.

Kezdésnek rostostőzeg, kókuszrost, perlit vagy ezek keveréke, a meleg párás környezet fontos .

 

 

Ez egy egyedi , nedvespapír törlőbe csomagolt ágak zárt dobozba fekve nagyon jó hatásfokkal télen is.

Ez egy februári kísérlet .

 

 

Ez is téli kísérlet víz és takarva fóliával..

 

Ez 8 hó elején tőzegbe és 4 héttel később palántaföldbe átültetve. 

 

 

 

 

 

Előzmény: Sparr0w121 (15218)
Sparr0w121 Creative Commons License 2023.09.16 0 0 15218

Ha pár hét múlva kapnék ágakat egy növényről, akkor ezeknek az őszi dugványozásoknak/gyökereztetéseknek van valami titkuk? Mivel másabb most, mint tavasszal? Nyilván a hőmérséklet, szóval gondolom szobában kellene. Milyen földkeverék lenne a legjobb, hogy tuti megeredjen?

Én sima kerti földbe szoktam őket dugni amint megjelennek a vízben áztatás után az apró fehér pöttyök. De félek, hogy most ez inkább berohad, mert a növény lassan aludni készül, nem pedig hajtásra.

 

Valaki tud benne segíteni, októberi ágakat hogyan lehet sikeresen gyökereztetni? Köszönöm :)

Sparr0w121 Creative Commons License 2023.09.16 0 0 15217

most darázs nálunk sincs, pedig csapda sincs. hangyára Bros-t vettem, Obiban, teljesen jól müködik, 1 nap mulva eltakaritott minden hangyát.

Nekem ami furcsa, hogy harlekin katicák rágták bele magukat a füge húsába és abból esznek, vagy nemtom mit csinálhatnak. tudtommal a katicák ragadozók.

meg ezek a bazi nagy fekete szőrös legyek, azok rohadtul zavarnak. ezek vannak most nálunk.

 

Dalmát fügém nagyot nőtt idén. 2 éves és 2 méter magas.

Augusztus elején kiritkítottam a belsejét, hogy ne vegye el az erejét a bokornak, had maradjon ereje fásodni, meg azt a kevés termést beérlelni, amit szándékosan rajta hagytam csak kóstolónak, a többit leszedtem.

Volt egy ceruza vastagságú ág, amin volt 2 centi gyökér. Földbe tettem, most 1 honappal késöbb kiszedtem, rendes nagy gyökereket hozott.

Úgyhogy szép kis erős növényem van, már csak az a fontos, hogy fajtaazonos is legyen, mert még nem kóstoltam. 1-2 nap és jön az első kóstoló. Az egyik termés már puha, de még éretlen.

Itt a kis növényke, hát így megmenekült :)

Tavaszra szép lesz.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15216)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.14 0 0 15216

A darázshelyzet rendeződött. Alig van darázs a füge környékén, de a szőlőt sem bántják, viszont megjelent pár méh. Még a hangyákkal kell harcolni és a muslicákkal.

Előzmény: Sparr0w121 (15215)
Sparr0w121 Creative Commons License 2023.09.13 0 0 15215

aztamindenit, ez nagyon durva arzenál. nekem a pet palackos tetszik a legjobban.

köszi az ötletet :) szétnézek ali-n, milyen alkatrészek vannak hozzá :) 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15213)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 0 0 15214

Évek óta használom a Bros hangyairtó port. Igen itt is kapható, szabad forgalmú szer. Teljesen jó nem csak fügénél.

Emellett még jó lehet a fügefa (ha nem bokor!) törzsének egy sávban történő körbefújása mászó rovarok elleni rovarölő spray-vel, de ennek a hatása a szabadban nem olyan hosszú és 1-2 naponta érdemes felújítani akkor is, ha nem esett az eső.

Előzmény: sgábor56 (15212)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 0 0 15213

Háromféle darázscsapdát használok. mindegyik működik.

 

 

Ez az összes (7 db) ami használatban van.

 

A sárgát az Aliexpress-en rendeltem. Olcsó és működik. A sapka alatt vannak a bebúvó nyílások. Érdemes a sapkát belülről feketére festeni, mert akkor fogósabb lesz. A darazsak a fény felé próbálnak kitörni, akkor momentán ott lenne a legsötétebb. Sok legyet és muslicát is elkap a darazsak mellett. Űrtartalma ideális, mert több csalogató anyagot is bele lehet tenni, több folyadékkal, ami jó a csapda működéséhez, nem szárad ki (párolog el) gyorsan.

Nálam a nagy darázsinvázió idején elég volt 2 naponta üríteni, most már csak 3-4 naponta. Ilyenkor van benne 200-300 darázs.

 

A PET palackból kialakítottakhoz az alkatrészt is az Aliexpress-ről rendeltem, 10 darabos kiszerelésben filléres tétel még postaköltséggel is. PET palack minden háztartásban van, de érdemes nem ezt a típust használni, hanem a szélesebb szájú, pl. ice-teásakat, mert azokat könnyebb üríteni és után tölteni. A darázs mellett a legyeket is ritkítja.

 

A zöld kalaposak LIDL-ben lettek vásárolva. Naponta kell üríteni, mert ugyan fogósak, de sok darázs kitalál belőle. A búvónyílás túl közel van az aljához és a csalihoz. Inkább csak a darazsakat fogja, de ha már elég sok darázs van benne és "szilárd réteget alkotnak a csali tetején, akkor a körbemászó darázs megtalálhatja a kiutat.

 

Ezek a csali anyagok:

Még tavasszal vettem akcióban pár liter bodzaszörpöt (nem édesítőszeres!). Kerül még bele valamennyi tavalyi fügelekvár, ami nem túl jól sikerült az illúzió kedvéért. Nyári fügéből nem csinálok többet lekvárt, azt fogyasztani kell. Teszek hozzá egy teáskanál ecetet, hogy a méhek ne látogassák meg a csapdát. Ezt a kutyulékot felhígítom vízzel, ami nagyon fontos. A csapda működésének csak egyik fele, hogy bemásszon a darázs. Amikor elindul a fény felé és nekiröpül az oldalfalnak, akkor bele kell esnie a cukros lébe, ami eltömíti a potrohán levő lélegzőnyílásokat és megfullad. ha már túl vastag réteg van az elpusztult rovarokból, akkor ez nem következik be. Emiatt lesz némi esélye a kiszabadulásra, de utántöltés előtt üríteni sem olyan kellemes feladat, ha van benne jó pár dühös röpködő darázs.

 

Ezek pedig a harci helyzetre felkészített töltött csapdák még kihelyezés előtt. Itt látszik a töltési mennyiség:

 

Előzmény: Sparr0w121 (15207)
sgábor56 Creative Commons License 2023.09.10 0 0 15212

 Úgy gondolom, hogy rovarok okozhatnak sérüléseket, melyekből indul a rothadás, cefrésedés, ecetesedés. Nálam idén az összes bokron az elsőtermés kb kétharmada tönkrement, a később érő része. Mindegyiken sok hangya fordult elő. Amikor a termés eleje érett, sok eső esett, mégsem cefrésedett (persze nem volt elég édes). Amikor eljött a szép idő, bíztam az ízletesebb gyümölcsökben, de nagy csalódás ért, mind megecetesedett. A hangyák már a teljes érés előtt megkezdik a fügéket, úgyhogy az érésig volt idő a cefrésedésre. Esős időben valószínűleg nem voltak olyan aktívak a hangyák.
Én Bros hangyaport használtam. Nálam se volt látható hangyaboly. A dobozon a használati utasítás azt írja, hogy kb 2 gramm port kell helyezni a bolyra vagy a hangyák útvonalára. Nem akartam foglalkozni a hangyák útvonalának feltérképezésével minden egyes bokor alatt. Logikus, hogy a bokorra mászó hangyáknak a bokor alatt vagy annak környékén kell vonulniuk, így a bokrok alá több helyen szórtam adagokat. Másnap már csak elvétve fordult elő egy- egy hangya. Én szlovák webáruházból rendeltem, de van magyar változat is:
https://www.olcsopermetek.hu/hu/kuszo.rovarok.elleni.keszitmenyek/bros.por.hangyak.ellen
 

Előzmény: Sparr0w121 (15207)
pupákdézi Creative Commons License 2023.09.09 0 0 15211

*készülnek

Előzmény: pupákdézi (15210)
pupákdézi Creative Commons License 2023.09.09 0 0 15210

Az első termésnél (július második fele) nem volt semmilyen kártevő, lehetett fogyasztani, aszalni. Most nyár végén bolondultak meg, lehet hogy a télre készülni a táplálkozással.

Veszpremi Creative Commons License 2023.09.09 0 0 15209

Nálunk főidenyben ezek voltak: rigó, darázs, rózsabogár, cinkék!, poloska. Tényleg szörnyű.

Előzmény: pupákdézi (15208)
pupákdézi Creative Commons License 2023.09.09 0 0 15208

Undorító ami folyik a fügéim körül. Olyan darázszöngés van mint tavasszal a kajszi virágzásnál. Darázscsapda semmir sem ér, muslinca és cefrésíti buzgón, poloskák is zabálnak. Az elmúlt években is voltak kártevők, de ami most folyik az szörnyű!

Sparr0w121 Creative Commons License 2023.09.07 0 0 15207

elárulod kérlek a darázs csapda titkát? sör, viz, ecet, cukor? ez az a fajta?

nálam idén amit észrevettem, ohgy legyek vannak a fügéken, korábban sosem voltak rajta legyek, msot viszont undoritó nagy legyek ülnek rajta. és a félérett szemeken is.

a hangyák viszont brutál mód elleptek, korábban azok sem voltak, most meg a félérett szemeknek a negyede ki van rágva :( nem tudom mit kellene kezdeni, nem találom a hangyabolyt sem

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15201)
GYMNOMAN Creative Commons License 2023.09.06 0 0 15206

Bocs, ha félreértettelek, de 08.08-án azt írtad, hogy ha leérett a termés, lehet vinni vesszőt, a 08.19-én kelt bejegyzésed szerint a Michurinska-10 másodtermésének a fele már „lefogyott”. Én, balga meg azért merészeltem a vasárnapot (09.10.) megjelölni, mert azt hittem, hogy 20 nap alatt a másik fele is leérik. A másik fórumtárs érdeklődése pedig kapóra jött, mert más lehetőségem nem lett volna érte menni.

Előzmény: 55judit (15203)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!