Ez használhatónak tűnik, úgyhogy idemásolom az utókor okulására.
Dress Code
Amikor meghívót kapunk egy-egy rendezvényre, ünnepségre, gyakran olvashatjuk azt a szót, hogy Dress Code és utána a kívánt öltözet egyszavas, angol megfelelőjét. Magyarul ezek a kifejezések egy rövidebb magyarázattal írhatóak le. Ahhoz adunk most egy kis segítséget, hogy egyértelmű legyen, mit is viseljenek, ha a következőket látják.
White Tie: ez a kifejezés a legelegánsabb események meghívóin szerepel. Az uraknak a következő öltözetet foglalja magában: frakk, nadrág, fehér ing, fehér mellény, fehér csokornyakkendő, a hölgyeknek pedig a nagyestélyit, könyékig érő kesztyűvel kiegészítve. Ilyen öltözetet azonban csak különösen exkluzív eseményekkor kívánnak a közönségtől.
Black Tie: ez az előírás a White Tie-nál kicsit visszafogottabb. Az uraktól elvárás a fekete szmoking, fekete csokornyakkendővel, míg a hölgyektől az estélyi, kesztyű nélkül, ujjatlan hosszú ruha, melyet viselhetnek stólával vagy kiskabáttal, de lehet rövid koktélruha is, attól függően, hogy milyenek a helyi szokások, vagy hány órakor van maga az esemény.
Formal: nagyjából a Black Tie-nak felel meg, az uraknál fehér ing helyett elfogadott a fekete is és akkor a nyakkendő nem kötelező, a hölgyeknek pedig nagyestélyit illik viselni.
Semi-Formal: hazánkban a Semi-Formal arany középút a Business Casual és a Black Tie között, tehát az uraknak nem szükséges a szmoking, mindössze az öltöny, a hölgyek tekintetében pedig a koktélruha, elegáns kosztüm az elfogadott.
Informal: ez az előírás bár nem igényel nagyon különleges öltözéket, azért mégsem jelent egyet a Casuallel. Közelebb áll a Semi-Formal-hoz. Az urak viseljenek öltönyt, nyakkendőt, a hölgyek pedig kosztümöt.
Business Formal: az urak esetében megegyezik a Semi-Formallal, a hölgyek esetében kikötés, hogy elegánsak legyenek, de ruhájuk ne legyen kivágott.
Casual: ebben az esetben nincsenek megkötések, ránk bízzák, hogy mit viseljünk. Magyar megfelelője hétköznapi.
Szerintem a White Tie követeli meg a legelegánsabb viseletet: frakk. Például ha valakit magánkihallgatáson fogad a Pápa, akkor elengedhetetlen. Érzésem szerint ennek a kötelező női párja a nagyestélyi bár úgy rémlik pont a pápához kisestélyiben mennek a ladyk. A Formal nők esetén megengedi a kisestélyit/koktélruhát, és szerintem a dress code helyes értelmezéséhez hozzá kell számítani azt is, hogy hová, milyen alkalomra és hány órára szól a meghívás. Ebben a konkrét esetben én inkább a kisestélyi/koktélruhára szavazok.
Ezt konkrétan én is megtaláltam (mármint az írást), nem tudom, továbbolvastad-e, többen lehúzták a cikket a nyilvánvaló pontatlanságok miatt. Az egyik ilyen, hogy a koktélruha, NEM ugyanaz mint a kisestélyi ...
A Black Tie előírás a lehető legelegánsabb viseletet követel meg. A férfiaknak kötelező a fekete szmoking a nőknél pedig a nagyestélyi vagy a koktélruha, ami ugyanaz mint a kisestélyi.
A Formal általában ugyanazt jelenti, mint a Black Tie. Ha nagyon előremutatóak akarunk lenni, a fekete szmokinghoz vehetünk fekete inget, ez esetben viszont elhagyhatjuk a nyakkendőt. A nőkre ugyanaz vonatkozik, mint a Black Tie esetében: nagyestélyi.