Keresés

Részletes keresés

espace.hu Creative Commons License 2024.02.21 0 1 11350

Ferroli SUN P7N , OT(OpenTherm) termosztát project :

 

Szóval annó úgy alakult , hogy mire megjött az infó az olasz Ferroli-tól , addígra én elsietve megrendeltem a Két Kör-ösöktől a Ferroli ROMEO N (vezetékes) verziót . Aztán gondoltam ha már itt van , lesz ami lesz 1 próbát megér . És jelentem totál kompatibilis a SUN PN égőfej vezérlőjével !!

 

Egy elég bagatell "olaszos" probléma azért van az N (vezetékes) verzióval , nevezetesen , hogy a kijelzőnek nincs hattérvilágítása és kontraszt állítási lehetősége , és mivel az OT vonal áramából éldegél el , baromi halvány a kijelző (forgatni kell a fény fele , hogy egyáltalán olvasható legyen) . Rendesek voltak a Két Kör Kft-nél , kérésemre csere csomagban kicserélték az RF-es verzióra (ROMEO N RF) , aminek a kijelzőt tartalmaző (mobil) termosztát egységébe 2db AA-ceruzaelem szolgáltatja az áramot és ebben VAN végre háttérvilágítás és kontraszt beállítási lehetőség .

Ugyhogy jelentem , a Ferroli ROMEO N RF , 100%-osan OpenTherm kompatibilis a Ferroli SUN PN(P7N,P12N) égőfejekkel !!

Javasolt a kijelző olvashatósága végett tehát ezt használni :

 

FONTOS: az égőfejen a "U06" paramétert  1 -be kell állítani az OpenTherm kommunikációhoz !

KissJozias Creative Commons License 2024.02.16 0 0 11349

Már futottam bele ilyen " gyári " dolgokba az évek során .Én sem vagyok egyszerű eset, próbálok otthon mindent is telefonról vezérelni, vagy kapcsolni. Örülök, hogy utánna kérdeztél, és nem futottál bele egy fél megoldásba.

Előzmény: espace.hu (11348)
espace.hu Creative Commons License 2024.02.16 0 0 11348

Igazad lett , a "gyárit vennék" -el , sőt !

 

Megjött a hivatalos válasz a Ferroli supporttól , olaszból :

A Ferroli SUN P7N (és csak ez a típus , régi P7 NEM !) támogatja az OpenTherm protokollt , DE csakis a Ferroli ROMEO termosztáttal .

 

Ez a régebbi ROMEO típus 2020-ban megszűnt a gyártása , de még neten webshopokban megtalálható 80-130 EUR közti áron .

Ferroli ROMEO termosztátból 2 fajtát gyártottak :

ROMEO W           - vezetékes verzió

ROMEO W RF      - RF átvitel a kazán közelébe szerelt adóvevő és a szobatermosztát kijelző egység közt (NEM Wifi-s !)

Külső hőmérő NTC szondát a kazánról olvasná le , DE ilyen bekötési pont még a P7N-ben sincs . Mivel a ROMEO termosztát nem csak SUN PxN -hez készült hanem vagy egy tucat gázkazánhoz is , van olyan gázkazán amelyben beköthető egy külső hőmérő NTC szonda .

Úgyhogy a külső hőmérséklethez igazodó Smart funkciót a SUN PxN sorozat "elbukta" (sajnos).

OpenTherm protokollon a termosztáton kiolvasható ill. állítható hőmérsékletértékek(előremenő hűtés vízhő , HMV hőmérséklet) , Téli/Nyári üzemmód átkapcsolás és "Axx" és "Fxx" hiabjelzés és kezelés (nyugtázás , restart és reset) érhető el .

Ja és ez a kis poktogramm :

igen , az az OpenTherm jelölése (mint a Wifi vagy Bluetooth -nak is van) .

 

 

Hát ennyi .

 

Ja és kategórikusan kijelentették hogy más típus NEM KOMPATIBILIS a SUN PxN sorozattal , vagyis nem használhatóak az alábbiak :

ROMEO N

ROMEO N RF

CONNECT

CONNECT CRP

CRONO REM

THETA+

Előzmény: KissJozias (11346)
espace.hu Creative Commons License 2024.02.16 0 0 11347

Ferroli SUN P7(N)F05 - Légnyomás szabályzási hiba

 

No , nálam már ilyen is volt ;)

 

Villog az F05 hibajel és alapjáraton jár a ventillátor (de értelem szerűen NEM fűt) .

Hiba okai lehetnek : Hibás nyomásmérő(transzduktor) , ventillátor meghibásodás , vagy ventillátor turbina elszennyeződése .

 

az újabb P7N-ben van "In" azaz információs menü , ami a következőket mutatja :

F05 hiba esetében a P06,P07,P08 értékeit kell megnézni .

A kiindulási alapérték a P08 , ami a nyugalmi nyomásértéket mutatja (kazán+kémény együttes "szabad" nyomásértéke)

A P07 csak informál , hogy az aktuális teljesíményfokozat mekkora légszállítási nyomásértéket várna el (ezek vannak a t08,t10,t12,t14,t16 paraméterekben)

A P06 mutatja az aktulis visszamért nyomásértéket , ezt a transzduktor egy műanyag csővön keresztül méri , ami az öntvény-garathoz csatlakozik és innét a tűzelőtérből visszaáramló levegőnyomást biztosítja .

FONTOS : ha a P08 vagy P06 nem mutat értéket , ekkor a kijelzés 2db vizszintes vonalka [--] , akkor a transzduktor hibás ... bááár még esetleg az elektromos csatlakozását édemes ellenőrizni a vezérlő fele (hátha!)

Ha a P06 nem éri el a megkívánt P07 teljesítmény referenciaértéket , akkor a ventillátor a ludas , lehetséges esetek :

P06 = 00   , vagyis nincs nyomás ! lehet hogy elnyomódott az összekötő cső , vagy eldugult .

                  nálam a transzduktorról lehúzva , majd enyhén belefújva az öntvény-garat fele kitisztult , és a csövet visszahelyezve már jöttek is a nyomásértékek

P06 < P07 , vagyis ventillátor megy , de nem tudja emelni a nyomást , ekkor a ventillátor turbinája erősen szennyezett ,

                  a 13-as anyát kell kioldani (1db van fent középett), szétnyitni az égőfejet és hozzáférhető lesz a turbina ki lehet takarítani

P06 = [--]  de van P08 érték ! Ekkor a ventillátor meghibásodott (cserélni kell)

 

Hátha másnak is segít....

 

 

KissJozias Creative Commons License 2024.02.14 0 0 11346

Értem amit akarsz , a gyári Wifi modulok is így működnek,hogy látsz több infót a működesről,  és több mindenbe be is tudsz avatkozni. Én gyárit vennék , de ez a te döntésed.  Lehet jó a másik is ,de az is előfordulását,hogy nem minden funkció megy .

Jártam így sajnos.

Előzmény: espace.hu (11345)
espace.hu Creative Commons License 2024.02.14 0 0 11345

Az OK , hogy ON/OFF módú , vagyis sima relés kontakt termosztát is elvezérli (U06=0 paraméternél) , jelenleg is így müxik .

 

Csak gondoltam ha tudja a OT (OpenTherm) protokollt , akkor szeretném kihasználni . 

Sok infót áthoz az OT az égőfej vezérlőjéből a szobatermosztátra (a P7N többek közt ebben sokkal de sokkal fejletebb a régi P7-esnél!) .

Lekérdezhető ill. állíthatóak pl. a következők :

- fűtési vízhő (előremenő vízhő fűtés üzemmódban)

- HMV vízhő beállítása/érték megjelenítése

- aktiális teljesítményfokozat (0..6) megjelenítése

- ventillátor teljesítménye

- aktuális kazán víznyomás értéke (P7N-ben erre is van bekötési pont, opcionális)

- hibajelek "A" és "F" szintűek kijelzése , törlése valamint "F"-esek automatikus reset-elése

szóval ezeket a kazánházba "ki-slattyogás" nélkül is látni/állítani lehet a szobatermosztáton . 

 

SŐT , ami a lényeg lenne , hogy pl. az olcsóbb Ferroli ROMERO N -hez külső/kültéri hőérzékelő (NTC) is kapcsolható , és ekkor a ROMERO (Smart termosztát) automatikusan az aktuális külső hőmérséklethez állítja a kazán előremenő fűtési vízhőjét , ezzel állítólag 6-10% tűzelőanyag megtakarítás érhető el ! Szóval ettől lenne SMART a termosztát , és NEM a Wifi-től , az csak egy +kényelmi opció az a Ferroli CONNET-t ben van .... bár asszem a ROMERO-ból is gyártottak RF és Wifi-set is .

 

Ott tartok , hogy a Két Kör Kft-sek elvileg utánaérdeklődnek , DE találtam egy cseh oldalat , ahol egyértelműen OpenTherm-esnek írják a Ferroli SUN P7N-t és a Ferroli ROMERO-t ajánlják hozzá . Elvileg az OpenTherm protokolt szabványos , de lehetnek gyártó specifikus eltérések , ezért jobb a Ferroli-hoz Ferroli OT-s termosztátot használni .

Előzmény: KissJozias (11344)
KissJozias Creative Commons License 2024.02.14 0 0 11344

Szia ! Szerintem simán jó az olyan thermostát is aminek van NO/NC kimenete, vagyis képes ON /OFF működésű kazánok,kályhákat is vezérelni távolról.  A gyári is valami ilyen lehet , vagyis Wi-Fi, vagy Sim kártyán fogadott jelet ad át a kazánnak.

Előzmény: espace.hu (11343)
espace.hu Creative Commons License 2024.02.14 0 0 11343

Sőt , egy román szerelvénybolt egyenesen így hirdeti a Ferroli SUN P7N-t :

"opertherm patranccsal" vezérelhető az égőfej 

 

 

Előzmény: espace.hu (11342)
espace.hu Creative Commons License 2024.02.14 0 0 11342

Ferroli P7N kérdésem lenne , hátha valaki tudja a választ .

A P7N un. távoli idókapcsoló opciója (kapcsolási ábra 139 -es eleme) , OT (OpenTherm) protokol port lehet ??

 

Mert a U06 paramétert , ha 1-be állítjuk , akkor nem sima kontakt termosztátot vár , hanem un. "remote control unit" vagy magyar leírásban "távoli idókapcsoló" -t . Tulajdonképp ez zavar , hogy sehol sincs leírva hogy mi a fene az a "távoli időkapcsoló" (OT port vagy sem ?) .

A U06 = 1 esetében a távoli szobatermosztáton("időkapcsolón") elérhetőek az alábbi funkciók :

Sőt , pl. a Ferroli CONNECT (OT kompatibilis) szobatermosztátjában (de pl. az olcsóbb ROMEO-ben is , az is OT-s) még a hibajeleket is lekommunikálja , vagyis már a szobatermosztáton láthatóak a A01 , F02, stb... hibajelzések , sőt akár törölhetőek is . De ahogy a leírás írja , pl. fűtési vizhőt , és HMV vizhőt is kényelmesen módosíthatunk akár távolról is .

A Ferroli P7N kapcsolási sémája a 139-es elemmel azonosítja (ugyanoda kell kötni mint a sima kontakt szobatermosztátot , 2 vezetékes az OT kommunikáció is) és mivel a U06=1 már nem sima kontakt jelet vár , kérdés hogy átkapcsol OT protokollra ??

 

A 139 -es elem piktogrammja , teljesen megegyezik a Ferroli CONNECT vagy ROMEO (OT kompatibilis) termosztátok bekötési sémájánál alkalmazoss jelöléssel :

 

Itt az "A" verziójú bekötés lenne a kérdéses mód .

 

Összegezve : valaki esetleg használja a P7N-t OT protokolú termosztáttal U06=1 beállítással ???

 

 

KissJozias Creative Commons License 2024.01.23 0 0 11341

Esetleg relé vezérléssel tudod csak megcsinálni. 

Előzmény: Zoltán 1981 (11338)
KissJozias Creative Commons License 2024.01.23 0 0 11340

https://www.grelettrofiamma.it/it/universal-kit-aria-idro-stufa-caldaia-pellet/

 

Persze ehhez kell megy gyújtó, füstventilátor,  tangenciális ventilátor.  220V os rendszer.  És jó lesz!

Előzmény: Zoltán 1981 (11338)
KissJozias Creative Commons License 2024.01.23 0 0 11339

Ezzel a vezérléssel szerintem nem jön össze. 

 

Előzmény: Zoltán 1981 (11338)
Zoltán 1981 Creative Commons License 2024.01.23 0 0 11338

Igen, nekem is ez a tervem.

Ezért kérdeztem, hogy létezik 12v gyertya, mert eddig 120 v-osat találtam max. Igy nem kéne át variálni az elektronikát.

Előzmény: KissJozias (11337)
KissJozias Creative Commons License 2024.01.23 0 0 11337

Nincs kitaláltak,csak össze lett hányva . Sok a baj vele   én tuti átépíteném valami pellet gyújtóra ,és biztosan nem hagynám meg a vezérlést sem. A kákyhatest stabil ,+ a zsírkő burkolat kb 250 kg . Jó kis kályhat lehetne belőle építeni.

Előzmény: rézműves1 (11336)
rézműves1 Creative Commons License 2024.01.23 0 0 11336

Aki ezt összerakta, nem értett igazán hozzá. A diesel motor izzító gyertyája, csak téli indításkor működik, max 10-30-másodpercig alkalmanként, amíg a dugattyú feletti teret, vagy az előkamrát előmelegíti. A pellet begyújtásához, akár 3-5-perc is kellhet. Ha ennyi ideig izzít a kocsigyertya, nem csoda, hogy hamar tönkre megy...

Előzmény: KissJozias (11334)
KissJozias Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11335

Nekem is megvan a kézikönyve, és valóban nincs benne semmi az alkatrészekről. 

Előzmény: Zoltán 1981 (11333)
KissJozias Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11334

Ebben a típusban valóban autó izzító gyertya van, azt kell mondjam ezzel a típussal sok a baj ,rengeteg van még mindíg belőle új,vagy éppen kibontott állapotban eladó.Nagyon nehéz programozni, viszont az összes átvételles motor 12 V os ablaktörlő motor, könnyű beszerezni. Recsken van hozzá alkatrész, a jófogáson szokott lenni komplett mozgó rrostély is .

Annak idején én is néztem ezt a típust,  utánna olvastam , de régi technika nagyon , és tényleg úgy van összerakva mindenből.

Előzmény: Zoltán 1981 (11333)
Zoltán 1981 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11333

https://www.facebook.com/marketplace/item/858846468931027/

Fényképet a mérete miatt nem tudta feltölteni, de ez a tipus. A hozzá kapott dokumentációban a gyertya típustól nincs említés. A vásárlásnál diesel izzítógyertya volt már benne. 

 

KissJozias Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11332

Vagy a régi gyújtó minden mérete : hossz, átmérő, a vége milyen menetes vagy nem .

 

Előzmény: Zoltán 1981 (11326)
KissJozias Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11331

A kályha pontos típusa, esetleg száma kell ,vagy típuson belüli megnevezése.

Előzmény: Zoltán 1981 (11326)
Zoltán 1981 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11330

Ez alapján nem találtam.

Előzmény: rézműves1 (11328)
Zoltán 1981 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11329

Olyan volt benne. 

 

Előzmény: rézműves1 (11327)
rézműves1 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11328

Talán a kandalló típusa szerint kellene keresgélni a neten...

Előzmény: Zoltán 1981 (11326)
rézműves1 Creative Commons License 2024.01.22 0 0 11327

..."azóta 3 izzítógyertya ment ki. Ezek autóba való normál gyertyák"... ezt ki mondta neked, hogy ilyet kell beletenni?...ugyanis a diesel motorba való "izzító-gyertya"-nem erre való...

Előzmény: Zoltán 1981 (11326)
Zoltán 1981 Creative Commons License 2024.01.21 0 0 11326

Jó estét mindenkinek!

 

Kis segítséget kérnék az uraktol.

Január elején állítottam be  1 mozgorostélyos kandallót, azóta 3 izzítógyertya ment ki. Ezek autóba való normál gyertyák. A kandalló nem újonnan került hozzám igy  nemtudom milyen lehet az eredetije. 

A kérdésem az lenne, hol érdemes nézni hozzá 12 v-os  pellethez való gyertyát.

Válaszaikat előre is köszönöm.

 

Üdv. Zoltán

rézműves1 Creative Commons License 2024.01.16 0 0 11325

 ..."(gondolom valamilyen nikkel-metál szál van tekercselve benne)"...jól gondolod...amikor az enyém

"ledobta a láncot", rögtön szétvágtam hosszában és bizony elég gagyi a belseje...valami vékony cekász van benne feltekerve.

Szerintem nem is az olaszok gyártják, de talán nem is kínai, mert ennél már azok is jobbat csinálnának...szerencsére már van többféle kompatibilis izzító is hozzá, amit jóval olcsóbban lehet a netről venni és nem kell hozzá szerelő 30-ropiért... 

Előzmény: espace.hu (11324)
espace.hu Creative Commons License 2024.01.16 0 0 11324

Én is épp tegnap cseréltem az egyik P7N-ben a (eredeti gyári Ferroli) gyújtóellenállást , 1,5 szezont bírt csak sajna . Igaz még nyáron is melegvizet(200L indirekt bojler) gyártott , meg a kettős üzem miatt (fűtés+HMV) tobbször gyújt az tuti .

És nálam is hasonló volt a jelenség , vagyis nem teljesen sikerült a gyújtás még 5 perc alatt sem , héha sikerült neki , néha nem.

Csere után műhelyben teleszteltem , felízzik 10-20mp-ig tartja , majd kikapcsol és véletlenszerűen ismét felfűt . Hidegen nem mértem szakadtnak , de ahogy melegszik (gondolom valamilyen nikkel-metál szál van tekercselve benne) valami miatt megszakad az áramfelvétele .

Vagyis a jelenség (és igen van ilyen is !) hogy valamennyire fűt , néha még el is gyújtja a pelletet de NEM elégséges a biztos-teljes begyújtáshoz .

Én is azt goldoltam elsőre , hogy a gyűjtóellenéllés vagy rosz (szakadt , és nem fűt egyáltalán és hideg marad) , vagy fűt és OK . Hát tud ilyet is produkálni ... 

Előzmény: Kerezsilajos (11316)
rézműves1 Creative Commons License 2024.01.15 0 0 11323

Időnként, (legalább évente) érdemes a pellettároló edényt lefogyasztani és kitakarítani, mert az alja a felhordó csigához lejt és így az összes por is ott gyűlik össze. Amikor már kezdi felhordani a port, akkor már sok lehet alatta...

Előzmény: Free Lee (11322)
Free Lee Creative Commons License 2024.01.15 0 0 11322

Köszönöm!

 

Kipróbálom! Remélem segíteni fog, a pellet amúgy nem tűnik porosabbnak, mint korábban volt, de sok-sok olvasgatás után valószínűleg ezzel lehet gond.

 

 

Előzmény: rézműves1 (11317)
rézműves1 Creative Commons License 2024.01.15 0 0 11321

Felfelé nem jó ha luk van, mert akkor a magas hő, a felette lévő burkolatot megégeti...szerezzél olyan hőálló pasztát oda...

Előzmény: Kerezsilajos (11320)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!