Keresés

Részletes keresés

balivi Creative Commons License 2024.04.10 0 0 25466

Az Ézsaiás mennybemenetele természetesen apokrif volt:-)))))

balivi Creative Commons License 2024.04.10 0 0 25465

Na itt van az a rész az Ézsaiás mennybemeneteléből, ami apofrik volt, tehát nem kerülhetett be a bibliába, de Pált nagyon megfoghatta. Íme:

"19. És láttam, és amikor az angyalok látták Őt, akkor a hatodik mennyben élők dicsérték és magasztalták őt; mert nem változott át az ottani angyalok alakja szerint, és ők dicsérték Őt, és én is velük együtt.

20. És láttam, amikor leszállt az ötödik mennyországba, hogy az ötödik mennyben hasonlóvá tette magát az ottani angyalok alakjához, és nem dicsérték (és nem is imádták); mert az ő alakja olyan volt, mint az övék.

21. És akkor leszállt a mennyországba, és hasonlóvá tette magát az ottani angyalok alakjához.

22. És amikor meglátták őt, nem dicsérték és nem dicsőítették őt; mert az ő alakja hasonló volt az ő alakjukhoz.

23. És újra láttam, amikor leszállt a harmadik mennyországba, és hasonlóvá tette magát a harmadik mennyben lévő angyalok alakjához.

24. És akik a (harmadik) menny kapuját őrizték, kérték a jelszót, és az Úr megadta nekik, hogy ne ismerjék fel. És amikor meglátták őt, nem dicsérték és nem dicsérték őt; mert az ő alakja hasonló volt az ő alakjukhoz." Ézsaias mennybemenetele 10:20-24

Itt meg Pál filippiekhez írt levele:

"Aki, mikor Istennek formájában vala, nem tekintette zsákmánynak azt, hogy ő az Istennel egyenlő,

Hanem önmagát megüresíté, szolgai formát vévén föl, emberekhez hasonlóvá lévén;

És mikor olyan állapotban találtatott mint ember, megalázta magát, engedelmes lévén halálig, még pedig a keresztfának haláláig." Filippi 2:6-8

A kettő ugyanarról szól! A Fiú hús és vér állapotba kerüléséről, a Fiú megtestesüléséről szól. A lényeg az, hogy a Fiú amikor önmagát megüresítette, és szolgai formát vett fel, akkor lett az emberekhez HASONLATOS formában. Olyanná vált, mint az angyalok között fellépő Fiú, amikor már nem dicsőitették őt, mert az ő alakja olyan volt, mint az övék, vagyis az angyaloké. És amikor HASONLATOSSÁ vált az angyalokhoz, majd később az emberekhez, még mindíg nem volt húsa és vére. Csak amikor megalázta magát, engedelmes lett a halálig, vagyis addig, amíg Isten által a halál kezére adatott, onnantól krisztus/felkent lett. Egy halott valakivé vált. Ezért van annyi polemizálás Márk evangéliumában, hogy ki is ő valójában: a felkent/krisztus, vagy a Fiú. 

balivi Creative Commons License 2024.04.10 0 0 25464

Valaki más tudja esetleg?

balivi Creative Commons License 2024.04.09 0 0 25463

Szia!

 

Szerintem nem! Abból fakad, hogy ott a Jézus szó! Ha nem lenne ott, akkor krisztusnak választottja Pál! Így igen!

 

Szerinted mit jelent az a szó, hog krisztus?

Előzmény: fhrfl (25462)
fhrfl Creative Commons License 2024.04.09 0 0 25462

Az bibliai tanítás, hogy Jézus Krisztusnak választottja Pál? 

 

Előzmény: balivi (25456)
balivi Creative Commons License 2024.04.09 0 0 25461

"Nekem az sem jön be, hogy egy embert istenítenek,..."

 

Így van! Ha átgondolod, hogy a Fiú mikor lett Krisztus, akkor nem is kelll, hogy bejöjjön egy ilyen vallás.

 

Pál nem erről beszélt.

Előzmény: Zellem Estelen (25460)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.04.09 0 0 25460

Az állítólagos szűz petéjét képzeljem el ahogy egy szellem spermáját fogadja????

:-O:-P

Nekem az sem jön be, hogy egy embert istenítenek, azok, akiknek fogalma sincs miféle lenne Isten, ha létezne:-)

Előzmény: balivi (25459)
balivi Creative Commons License 2024.04.09 0 0 25459

"hiszen a Fiú teste (mivel nem hús és vér) nem törhet meg"

????

 

Pedig ez nagyon egyszerű!

 

Csak képzeld el a Fiút, mint a testetöltés előtti Fiút! Nem J.K.ról van szó! Csak K.ról van szó, amikor a Fiú halott lett. 

 

J.K. az a személy, akit csináltak belőle, és utánna! 

Előzmény: Zellem Estelen (25458)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.04.09 0 0 25458

Hogyan lehetséges egy ilyen érvet korunkban feldolgozni?

 

"hiszen a Fiú teste (mivel nem hús és vér) nem törhet meg"

????

 

Miközben bárányt majszol kenyérrel, és bort iszik rá?

J.K. a saját mítosza szerint sem fotoszintetizált, és kinyúvasztása is sikerült időlegesen, és még vérzett is....

Előzmény: balivi (25456)
híg ember Creative Commons License 2024.04.09 -1 0 25457

nem gondolom, hogy Márknak Pálon kívül volt forrása ezzel az eseménnyel kapcsolatosan

 

Hacsak nem - Máté...

Előzmény: balivi (25456)
balivi Creative Commons License 2024.04.09 0 0 25456

Ha már szóba került az Úrvacsora, ne ugorjuk át a kérdést, mert az Úrvacsorával szerintem nem az legnagyobb probléma, hogy a "bűnöktől szabadítás" igazolására belekontárkodtak Márk szövegébe, hanem az, hogy az Úrvacsorában meghirdetett új szövetség az kizárólag Páltól kerülhetett bele a Márk evangéliumába, mert ez tipikusan páli tanítás (ezért nem is hozza a János). Pál az egész ötletet "kijelentésből" vette, tehát nem "hús és vér" jelentette ki neki, ami egészen pontosan azt jelenti, hogy nem emberektől, nem az apostoloktól hallott róla, vagyis nem történelmi esemény. Márk mégis átveszi:-) De nem azért, mert Márknak volt egy saját forrása egy meg sem történt eseményről, egy vallási rituálé tovább hagyományozásáról, hanem azért, mert Márk Pál evangéliumát fejti ki. Az Úrvacsora az egyik legjelentősebb érv a Márk és a Pál közötti irodalmi függőség meglétére.

 

 A belekontárkodással kapcsolatosan egészen véletlenül sejtem mire utalnak:

 „Ez az én VÉREM, a szövetség, amely SOKAKÉRT ontatik ki. Bizony, mondom néktek, hogy nem iszom többé a szőlőtő terméséből addig a napig, amíg Isten királyságában újra nem ihatok belőle.” (Márk)

 „Vegyétek, egyétek, ez az én TESTEM, amely TIÉRETTETEK megtöretik, ezt cselekedjétek az én emlékezetemre.”  „E pohár amaz új szövetség az ÉN VÉREM ÁLTAL (sokakért?) ezt cselekedjétek, valamennyiszer isszátok az én emlékezetemre.” (Pál)

 

Nyilvánvalóan a szavakon lovaglás miatt lehetnek zavaróak az eltérések. Viszont észre kell venni, hogy mikor Márk a SOKAKról beszél, akkor A VÉRRE utal. Amikor viszont Pál a  TIÉRETTETEK ről beszél, akkor az a testre utal.

 

 Ez a rész:  "megtöretik" hiányzik a sinaiticusból: "Ez az én testem értetek!" hiszen a Fiú teste (mivel nem hús és vér) nem törhet meg:-) 

 Tehát a lényeg:

"a testem értetek" vagyis a hívőkért, hiszen ez a Pészah (elkerülés)

"a vérem sokakért" vagyis a testi izraelért:-) hiszen ez a Jom Kippur (engesztelés)

 

Az igazság az, hogy nincs ellentmondás Pál és Márk között ebben a kérdésben (sem). Én egy percig nem gondolom azt, hogy az úrvacsora történelmi eseményét, (ami állítólag fennmaradt egy eddig csak hipotetikus forrásban, vagy szájhagyomány formájában, és amihez Márknak ezek szerint hozzáférése volt), szóval nem gondolom, hogy isten ezt az eseményt egy kijelentésen keresztül tudatta Pállal. Sőt, én azt sem gondolom, hogy Márknak Pálon kívül volt másik forrása egy olyan történeti eseményről, amiről aztán Pál kijelentésből értesült. Én ugyanis nem gondolom, hogy Márknak Pálon kívül volt forrása ezzel az eseménnyel kapcsolatosan. 

 

híg ember Creative Commons License 2024.03.06 -1 0 25455

Amennyiben a "mennyi a pontos idő" kérdésre "megfelelő" válasz volna az, hogy: "aha, én is arrafelé lakom"...

Előzmény: kitadimanta (25454)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.06 -2 0 25454

A kérdésre válaszoltam...

Előzmény: híg ember (25453)
híg ember Creative Commons License 2024.03.06 -1 0 25453

Ha nem vetted volna észre, nem ez volt a kérdés...

Előzmény: kitadimanta (25452)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.06 -2 0 25452

"Zajti viszont igen. Te miért nem...?"

Ha nem vetted volna észre, nem Indiáról írtam.

Előzmény: híg ember (25449)
híg ember Creative Commons License 2024.03.06 -1 0 25451

De ép azzal a sz@rral miért nem...?

Előzmény: elterito (25450)
elterito Creative Commons License 2024.03.06 -1 0 25450

Te miért nem...?

 

Ő csak idézte a szart,

ám nem ért egyet a szarral.

Előzmény: híg ember (25449)
híg ember Creative Commons License 2024.03.06 -1 0 25449

"Akik a kis eszükkel, a kevés ismereteiekkel, megállapítják, hogy az indiai Bihar, az CSAK a magyar Bihar miatt lehet az."

Ezt soha nem állítottam

 

Zajti viszont igen. Te miért nem...?

Előzmény: kitadimanta (25447)
elterito Creative Commons License 2024.03.06 0 0 25448

"Ez egy megállapítás és nem cáfolat."

 

De igen ez cáfolat.

Csak ehhez neked érteni kéne azt mit jelent az a gyakorlatban hogy ezek különböző nyelvcsaládhoz tartoznak.

Nos ez azt jelenti, hogy még a nyelvcsaládok alapnyelveinél kellett volna hogy legyen átvétel nagyon sok ezer évvel ezelőtt.

Ez a hosszú idő pedig annyira elhasonlította volna a kiindulási szót hogy rá se ismernél a hasonlóságra

Itt pedig nem arról van szó.

Íme a cáfolat, még egy kisiskolás is beláthatja.

Előzmény: kitadimanta (25442)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.05 -2 0 25447

"Akik a kis eszükkel, a kevés ismereteiekkel, megállapítják, hogy az indiai Bihar, az CSAK a magyar Bihar miatt lehet az."

Ezt soha nem állítottam. Ne csúsztass...

Előzmény: Zellem Estelen (25445)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.05 -2 0 25446

"A szavak hangalakja lófütyit se számít,"

Ne nevettess már...!

 

 

"mivel az eltérő nyelvcsaládokba tartozó nyelvek eltérő eredetű és jelentésű szavai véletlenségből veszik fel az egyforma hangalakot."

A véletlenszerűségről hallottál? És arról is, milyen gyakori ez a jelenség?

 

"Ezek után az egyik nyelvbeli jelentést beleszuszakolni a másik nyelv szavába azon az alapon, hogy a hangalak ugyanaz, égbekiáltó vérlaikus ostobaság."

Szerintem is... Ezt gyakorolják a finnugoristák...:D Lásd kota-ház... Hab a tortán, hogy sem a hangalak, sem a jelentés nem stimmel...

De ki beszélt effajta beletuszkolásról? Alapvetően helységnevek azonosságát mutattam, + két szó alaki és jelentésbeli azonosságát.

 

"Eleve az első nyelvben se volt ugyanaz a szó hangalakja ötszáz éve!!!!"

Nézd, mennyit változott: Melyik szó változott ezek közül? No, jó, a veszél-ből veszély lett... bő 400 év alatt.

„Hajnalban szépülnek fák, virágok, füvek,
       harmaton ha nap felkél,
Cseng szép madárszózat, vígan sétál sok vad,
       reggel, hogy elmúlt éfél,
Újul zöld bokor is, de nékem akkor is
       dolgom csak gond, bú, veszél.”

E verssel (Balassy, a gyengébbek kedvéért) egykorú (ó)angolt ma már csak fordító programokkal értik a maiaik.

 

 

 

 

Előzmény: Elminster Aumar (25444)
Zellem Estelen Creative Commons License 2024.03.05 -2 0 25445

Nem elfelejtve. hogy TE vagy a laposföldes oldalon!

Akik a kis eszükkel, a kevés ismereteiekkel, megállapítják, hogy az indiai Bihar, az CSAK a magyar Bihar miatt lehet az.

De nem tudsz belerángatni a nyelvészeti vitába, aminek itt sincs semmi helye.

Előzmény: kitadimanta (25437)
Elminster Aumar Creative Commons License 2024.03.05 0 0 25444

"Ez egy megállapítás és nem cáfolat."

 

De. Ez bizony egy cáfolat.

A szavak hangalakja lófütyit se számít, mivel az eltérő nyelvcsaládokba tartozó nyelvek eltérő eredetű és jelentésű szavai véletlenségből veszik fel az egyforma hangalakot. Ezek után az egyik nyelvbeli jelentést beleszuszakolni a másik nyelv szavába azon az alapon, hogy a hangalak ugyanaz, égbekiáltó vérlaikus ostobaság.

Eleve az első nyelvben se volt ugyanaz a szó hangalakja ötszáz éve!!!! Mivelhogy a hangalak (majdnem) szabadon változik az évszázados használat során.

 

Az a nagy probléma, hogy a nyelvészethez minden vérlaikus azt hiszi, hogy ért, pedig egy fenét. Ez is egy teljes tudományterület, amit vagy egy évtizedig kell egyetemi szinten tanulmányozni, és legalább öt nyelvet kell folyékonyan beszélni, hogy egyáltalán bele tudjon szólni a dologba valaki.

Előzmény: kitadimanta (25442)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 25443

"No és ha most találsz egy sémi szót, mely az ősi szövegekben úgy hangzott hogy Él (többes szém elohim), és ez hasonlít egy mai finnugor élni jelentésű szavára (magyar él), és még a jelentésnek sincs egyértelmű kapcsolata (nincs), akkor majdnem biztos lehetsz abban, hogy vakvágányra futottál.

Ez volt a cáfolat."

Mindenek előtt a féltucat helységnévről van szó, az Él azonossága csak bónusz...

Amúgy a jelentése nem bizonytalan, hanem teljesen bizonyított, a kapcsolat tökéletes.

Előzmény: elterito (25440)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 25442

"A magyar és a sémi más nyelvcsalád."

Ez egy megállapítás és nem cáfolat. Ez a kijelentés semmit nem cáfol abból, amit leírtam. Sem a helységnevek egyezését, sem az előfordulás valószínűségét.

Előzmény: Elminster Aumar (25439)
elterito Creative Commons License 2024.03.05 0 1 25441

Hű, te rövidebb voltál, csak most olvasom.

Az a baj,  hogy egy nemnyelvész általában nem ismeri a nyelvhasonlítás alapelveit,

ahogy egy nemkvantumfizikus sem tudja megmondani mire ad választ a sztenderd

modell, és mire nem.

Előzmény: Elminster Aumar (25439)
elterito Creative Commons License 2024.03.05 0 1 25440

 

"Akkor rajta, cáfold meg!"

 

 

 

Nagyon szívesen.

 

Ha van egy egymással rokon nyelvekben (finnugor nyelvek) pár alak: él, elada, elää, ōl, akkor evidens, hogy ezek olyan ősi alakból fejlődtek ki, mely mindre hasonlít, de azért jelentősen eltér, a több évezredes változás miatt.

No és ha most találsz egy sémi szót, mely az ősi szövegekben úgy hangzott hogy Él (többes szém elohim), és ez hasonlít egy mai finnugor élni jelentésű szavára (magyar él), és még a jelentésnek sincs egyértelmű kapcsolata (nincs), akkor majdnem biztos lehetsz abban, hogy vakvágányra futottál.

Ez volt a cáfolat.

Szívesen.

 

Előzmény: kitadimanta (25438)
Elminster Aumar Creative Commons License 2024.03.05 0 1 25439

"Akkor rajta, cáfold meg!"

 

A magyar és a sémi más nyelvcsalád.

Cáfolat vége.

Előzmény: kitadimanta (25438)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 25438

"Hát bizony valóban cáfolható az álnyelvészkedős teóriád."

Akkor rajta, cáfold meg!

Előzmény: elterito (25435)
kitadimanta Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 25437

"De a magyar községek neve terén hiányosságaid vannak,"

Éspedig?

 

"Viszont hülyeségekkel rukkoltál elő, az kétségtelen."

Bizonyítsd be, hogy nem igaz, amit leírtam.

 

Ugyan azt csinálod, mint a laposföldesek: Szerintük hülyeség a gömbölyű Föld, és az is hülye, aki ilyesmit állít... - De bizonyítani képtelenek.

Előzmény: Zellem Estelen (25436)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!