Keresés

Részletes keresés

gazo2 Creative Commons License 2010.06.20 0 0 459
Kedves Levelezőtársaim!

Előző hozzászólásomban ismét, most már sokadszor is kifejeztem azt a meggyőződésemet, hogy Baja főtere az által kapja meg igazi szerepét, ha élettel telik meg. Így történt ez e hó 12-én, és így volt ez tegnap is, a Csárdás Napja alkalmából. Öröm volt látni a sok pompás népviseletet, a rengeteg jókedvű, csárdást táncoló embert, a sikeres rekord-kísérlet feletti örömöt.

Egyébként az, hogy a Csárdás Napja egybeesett a Múzeumok Éjszakájával, egyik rendezvénynek sem ártott. Voltam a Nagy István Képtárban, az Éber-emlékházban, majd az éji 12 órát a Csillagvizsgáló rendezvényén köszöntöttem. Jó érzés volt, hogy minden helyszínen zsúfolt ház fogadott.

Jó érzés volt számomra, hogy a főtérről nyíló Rózsavölgyi-udvar méltón őrzi a két évtizedig Baján élő és alkotó jeles reformkori zeneszerző emlékét. Talán nem szerénytelenség részemről, ha elmondom: nagyon jó érzés volt számomra, hogy az eredményes rekord-kísérlet után, Rózsavölgyi Márk emléktáblájának leleplezésekor a város polgármestere azzal kezdte avató beszédét, hogy megköszönte, hogy felhívtam a figyelmet Rózsavölgyi Márk bajai működésére. (Aki a téma iránt érdeklődik, kérem, olvassa el a bajastorry.info-n Ahol a csárdás született c. összefoglaló jellegű, rövid írásomat.)

Talán megemlíthetem itt: a műszaki tudományok méltó megbecsülését is jelentené, ha az első bajai Duna-híd építőjének, Szikszay Gerőnek is emléket állítana a város. (Annak idején Rózsavölgyi Márk emlékének megörökítésével együtt javasoltam. Kérésemre Bartos Endre szobrászművész róla is plakettet készített, jómagam pedig Szikszay Gerő, a magyar hidászat jeles alakja életével és működésével számos írásban fogalalkoztam.)

Tisztelettel:
Gál Zoltán
Előzmény: gazo2 (457)
zeno74 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 458
NO COMMENT!

Zsigót akarja Révfy helyett a Fidesz Baján

Nem a jelenlegi bajai polgármester újbóli indítása mellett döntött a Fidesz pénteki ülésén.

Révfy Zoltán – aki 2006 óta polgármester – helyett Zsigó Róbert lesz a párt polgármester-jelöltje ősszel. Zsigó 1998 óta a bajai központú választókerület parlamenti képviselője

http://baon.hu/bacs-kiskun/kozelet/zsigot-akarja-revfy-helyett-a-fidesz-bajan-311018
gazo2 Creative Commons License 2010.06.13 0 0 457
Kedves Levelezőtársaim!

Tegnap, tehát szombaton este a barátok templomában rendezett orgonahangverseny után a Főtérre vitt az utunk. A Baja - Zombor szabadtéri fotókiállítást szándékoztunk megnézni. A tér tele volt, a szőkőkútnál boldogan tapicskoltak a kisgyermekek.

Megerősödött bennem a rettenetes hőségben enyhet adó tér láttán az általam, persze mások által is hangoztatott nézet, hogy a tér nem kegyeleti, hanem emblematikus központja Bajának, melyet élettel kell megtölteni..

Amikor egy nagyon tehetséges főkertész kiasasszony fákat hozatott a térre, volt nagy felzúdulás. Sokak emlékezetében egy nagy és kopasz tér élt. ezt az állapotot szerették volna megtartani. Az újságban - akkor a Petőfi Népe bajai szerkesztője voltam - a régi képeslapokra hivatkozva könnyen bizonyíthattam, hogy a térhez illenek a fák.

Tegnapi jó tapasztalatom csak megerősített abban a nézetemben, hogy a teret élettel kell megtölteni. Mint volt hajdan. Itt rendezték az országos vásárokat, itt volt a hetipiac. (A tér neve volt Wochenmarktplatz is a háromnyelvűség keretében.)

Amin szívesen változtatnék, de nem vagyok türelmetlen. Az autókat kellene előbb-utóbb kitiltani. (Én három évvel ezelőtt megfogadtam, hogy autóval nem megyek be a térre, így nem is parkolok ott. Másokat is erre buzdítottam a Közlekedünk című témában. (magyarul topicban), akiknek van elég helyismeretük kikerülni a teret.)
Ami a szökőkút megoldását illeti, jónak tartom. (Ilyen van például Kaposváron is.) Nem bontja meg a tér síkját, és ha a helyre szükség van, bármikor le lehet állítani. A hőségben enyhet ad, vízsugarait nézni pihentető.

Vendégeimtől mindig megkérdezem, hogy mi a véleményük a térről. Kivétel nélkül mindenkinek tetszik. (Ők nem tudnak a tér időlegesen kopasz voltáról.) A napokban érkezik egy autóbusznyi vendég. Gondoltam, hogy tájékoztatómhoz mindjárt végzek egy kis közvélemény-kutatást. Az eredményről itt beszámolok.

Magam részéről kitartok amellett, hogy a Főtér legyen a pezsgő élet, a szórakozás és a pihenés helyszíne.

Tisztelettel:
Gál Zoltán
tt65 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 456
látom havazott otthon!
szép
farkzoli Creative Commons License 2009.12.28 0 0 455
Meg ezelőtt simán IP címmel lehetett őket érni, akár telefonról is. Ez így bizony náthásabb.
Előzmény: Törölt nick (454)
tt65 Creative Commons License 2009.12.28 0 0 453

itt a párja: http://bajanet.hu/page.php?14 

Sugópart a pártház tetejről

(hogy ezeket miért a kábeltévé honlapjára kellett feltenni? )

tt65 Creative Commons License 2009.12.28 0 0 452

most találtam, Béke tér webcam:  http://bajanet.hu/page.php?12

 

missi.tmea Creative Commons License 2009.12.14 0 0 451
jövő héten azt hiszem ki is próbálom :)
Előzmény: Cziczo (450)
Cziczo Creative Commons License 2009.10.28 0 0 450

 A közelgő tél biztos jele, építik a jégpályát a főtéren.

 

 

 

 

 

Cziczo Creative Commons License 2009.10.25 0 0 449
A szökőkút körül újra dolgozik a "vakond"!?

 

 

 

 

 

 

zeno74 Creative Commons License 2009.10.12 0 0 448
Úgy néz ki, hogy a link nem jelenik meg valamiért érdemes lenne városunk vezetőinek is elolvasni ezt a cikket:

http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/nem_illik_a_varoskepbe_a_teliesitett_terasz/2119373/
Előzmény: zeno74 (447)
zeno74 Creative Commons License 2009.10.12 0 0 447
Ismét egy "szép város képbe illő" sátorral bővült főterünk. Nem értem máshol miért tudnak nemet mondani mint pl. Szegeden. Amúgy azt sem értem, hogy miért ismét a parkoló részből kell az ilyenre helyet elvenni csak azért, hogy a közlekedési káosz még nagyobb legyen a téren.

Zénó
mamicska Creative Commons License 2009.09.19 0 0 446
hogy az a magasságos Atyaisten nem szórt villámokat ezekre a barmokra!
Megáll az eszem.
nem voltak már betiltva? Mert ha igen, akkor az is bűnös, aki engedélyt adott ezeknek a senkiháziaknak...
Előzmény: Cziczo (440)
lemi Creative Commons License 2009.09.19 0 0 445
Tisztelt felelössek a fötéri kamerabeállitásért!

Amikor aktiváltam a fötéri kamera képét, azt hittem rosszúl látok. Minekután realizáltam hogy de, ez valóban igy van, kétségbe estem, hogy már a net adta lehetöséget sem hasznalhatom hazalátogatás céljára (minden reggel elsö a sugopart es a tér megtekintése).
A tér igazi, mediterrán hangulatábol evvel a beállitással annyi jön át, mint egy egérfing szagából.
Kit érdekel a teret elranditó és ebben a beállitásban domináló három randaság
(a sarki es a mellette tronoló ház, na meg a térközepi sátortábor) ?
Hamár a világhálora teszik a városra pillantás lehetöségét, akkor legyenek szivesek valami szemnek örömet okozóra irányítani, kb. 15 fokot jobbra, ahogy az alanti kepen latni!



Nagyon remélem hogy a kamerat csak egy erös szélroham forditotta el és kérésem teljesítésének nem lesz akadálya!

Köszönettel üdv:
lemi
tt65 Creative Commons License 2009.09.05 0 0 444
kis város - kis szökőkút, nagy város - nagy szökőkút:
kut
Előzmény: Törölt nick (443)
tt65 Creative Commons License 2009.09.05 0 0 442
Jelentem reggel működött, saját szememmel láttam és kaptam le:
szökik
rkozma Creative Commons License 2009.09.05 0 0 441
A "Régi bajai képek" topikba teszem a cikkeket.
Előzmény: gazo2 (439)
Cziczo Creative Commons License 2009.09.05 0 0 440

Ma, a bajai főtéren a szökőkút helyett /nem működött/ ezeket láttam!  :(

 

 

Kakastollasok grasszáltak a főtéren.

 

 

A lovas kocsi, csak Árpádsávos zászlóval indult.

 

 

 

A parkolóban gárdista jurtatábor.
gazo2 Creative Commons License 2009.08.29 0 0 439
Kedves Robi!

A kalocsaiak küzdelme a vasútért egybefügg a bajaiakéval. 1879. november 9-én együtt menesztettek küdöttséget - résztvett Zombor, Apatin, Futak, Dunapataj stb. - Haynald érsek és Türr István vezetésével. A bajai küldöttségben képviseltette magát a törvényhatóság, a Kereskedelmi és Iparbank, az Ipartestület, a Polgári Olvasó Egylet stb. Tisza Kálmán miniszterelnök kilátásba helyezte a támogatását. (Különböző feltételek fennállása esetén, mint népességi, hadászati, kormányzati szempontok.)

A közgyűlés 100 ezer forintot és a szükséges területek biztosítását szavazta meg a budapest - zimonyi (1880. febr. 20.) vasúthoz, arra az esetre, ha az Baján keresztül halad.

Végül Baja kimaradt a fővonalból, ezért a Baja - Szabadka szárnyvonal kiépítése végett kezdett küzdelembe. (Lobbizni.) Ezt a vonalat - most nem részletezem a fejleményeket - 1885. január 8-án át is adták.

Nagy volt az öröm, Tisza Kálmánt és báró Kemény Gábor közlekedési minsiztert a város díszpolgárává választották. Tíz évre rá megnyílt a baja - zombor - újvidéki vonal.

Kedves Robi!
A kalocsai sajtóban lelt adataid bizony a bajaiak számára is érdekesek lehetnek. Számomra mindenképpen. Ha valami úton-módon eljuttatod őket hozzám, hálásan megköszönöm.

Szeretettel köszöntelek:
Gál Zoltán

Előzmény: rkozma (438)
rkozma Creative Commons License 2009.08.29 0 0 438
Amikor az 1880 körüli Kalocsai Néplap számait kutattam, abban a lapban nagyon sok cikk szólt a vasútvonal tervezéséről.
Kalocsa városai is (a mai szóval) erős "lobbi" tevékenységet folytatott azért, hogy ez a vonal a városukon menjen keresztül. Szinte minden lapszám beszámolt a legújabb hírekről és eredményekről. Egy-két alkalmommal Baját is említették.
Aztán a végén mégis csak Kiskunhalas és Szabadka irányába vitték a fő vasutat.

Ezen cikkek közül néhányat lemásoltam, ha valakit esetleg érdekel.

Kozma Róbert
Előzmény: gazo2 (435)
tt65 Creative Commons License 2009.08.24 0 0 437

Ezek a négy sarkán alátámasztott kő lapok (beton?) csak idő kérdése, hogy a bizonyosan rásétáló emberek alatt mikor fog elrepedni, eltörni.

Nem balesetveszélyes ez a megoldás?

Előzmény: zeno74 (436)
zeno74 Creative Commons License 2009.08.24 0 0 436
A látványtervhez képest egy kicsit másként mutat. A másfajta burkolat miatt a kút már nem láthatatlan. Kíváncsi vagyok, hogy a mit szól ehhez majd az Kulturális Örökségvédelmi Hivatal.

Zénó
Előzmény: Cziczo (431)
gazo2 Creative Commons License 2009.08.24 0 0 435
Kedves Levelezőtársaim!

Amint ismeretes, a vasútépítés időszakában - tekintve, hogy a fővonalak elkerülték -, Baja "mellékvágányra" került, mivel az alföld-fiumei vasút nem Baján, hanem Szabadkán keresztül haladt. A trianoni határok megállapításánál a meglevő vonalak is jórészt szétszakadtak, később megszűntek. A vasút háttérbe szorulása Baja tekintetében bonyolultabb kérdés, mellyel magam is megkíséreltem foglalkozni. (Talán megvan a bajastory.info-n.)

Most csak egy mondatban a véleményem: a Baján áthaladó vonal megszüntetése katasztrófa lenne.

Meg kell akadályozni!

Tisztelettel:
Gál Zoltán

Előzmény: tt65 (434)
tt65 Creative Commons License 2009.08.23 0 0 434
Index.hu :Az év végén bezárnának kétezer kilométer vasutat
Vasút nélkül maradhat Baja, Szarvas, Makó, Vésztő, Mohács, Komló, Nagyatád, Zirc, Gyöngyös, Tab
bővebben: http://kotottpalya.blog.hu/2009/08/23/decemberben_bezarnanak_majd_ketezer_kilometer_vasutat
Egy korszak véget ér?
Cziczo Creative Commons License 2009.08.23 0 0 433

Józsi, aláhúznád, vagy más módon megjelölnéd, hogy  e szép beírásodban mely szavak, vagy mondatok szólnak a főtérről?

 

Üdv. 

Előzmény: Törölt nick (432)
Cziczo Creative Commons License 2009.08.20 0 0 431

Már közel a befejezés!

 

 

 

 

 

Előzmény: Cziczo (413)
lemi Creative Commons License 2009.08.15 0 0 430
Köszönöm Oxana!:)

Ugyan az elsö kép egyáltalán nem tetszik, de a második annál inkább kárpotol.

Üdv!:)
lemi
Előzmény: Oxana (423)
gazo2 Creative Commons License 2009.08.15 0 0 429
Kedves Robi!

Elfelejtettem válaszolni, távollétem miatt, a főtéri szőkőkút építése közben talált lelettel kapcsolatban. Ez nem más, mint egy 1899-ben készült artézi kút. A város szakemberekkel megvizsgáltatta, mielőtt folytatódott volna a jelenlegi kút építése. A munkálatok most, a halászlé főzés lecsengése után folytatódnak.

Ha szökőkutaknál, enyhet adó vízfelületeknél tartunk, kérlek, tájékozódj a Bajai városvédőben levő kis tudósításomról. A belváros rekonstrukciója keretében híve vagyok minél több és nagyobb vízfelület létesítésének.

Szeretettel üdvözöllek:
Gál Zoltán
Előzmény: rkozma (424)
mamicska Creative Commons License 2009.08.12 0 0 428
lehet, hogy ez nem is Felícia??
vaksi vagyok már
Előzmény: mamicska (427)
mamicska Creative Commons License 2009.08.12 0 0 427
:))))

ez az ótó volt a csúcs - a csanádi körorvosnak ilyen Skodája volt, fehérben.
Előzmény: Törölt nick (425)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!