Keresés

Részletes keresés

riminyák Creative Commons License 2013.10.05 0 0 645

Egy jó kép amit találtam!

Ez a strand jobb alsó fele, látni a túloldalon egy épületet amely 1950-ben már nem volt.

Ez lehetett a "nyári Kvárik" vendéglő esetleg a strand épülete?

 

Legelől az egyik lépcső a mélyvíz alsó végén, a zsilip a baloldali fal közepén volt, a túloldalon a másik lépcső, a

gyerek medence ami nem látszik egy elválasztó kerítéssel (ezt magam láttam szétbontani) ez a jobboldal irányába esett, ma a kb.a Festál épületének a helye. (Tárnoki út felé eső oldal.) Jó kép, sokat elárul! 

 

 

terimamy Creative Commons License 2013.10.05 0 0 644

Igen.

Előzmény: norrin_radd (635)
riminyák Creative Commons License 2013.10.04 0 0 643

 

nos azt hiszem tévedés az első kép!

Amit irtam az annyiban igaz a strand jobb oldalán volt a nyári vendéglő stb. 

A betett kép a Postástelepi strand lehet de az a nem itt volt . Gyerek koromban müködött.

(az eredeti telep templommal néhány utcával ennyi volt Postástelep semmi több!)

riminyák Creative Commons License 2013.10.03 0 0 642

Igen!

 

A kép balolda a strand! A jobboldalon látható a pavlonsor, alul a Kvárik vendéglő pavilonja ( nyári vendéglő)

Azért igaz mert alatta látni az út alacsonyabb szintje a kertészet felé. A strand kb. 1.5 méterrel magasabb volt 

az alatta huzódó útnál!

 

riminyák Creative Commons License 2013.10.03 0 0 641

Ezt nehéz megállapítani lévén nem láttam. Gyerekkoromba ezek a házak nem álltak!

Azonban! Annyit hallottam hogy a "nyári" Kvárik vendéglő a strand Riminyáki ut. oldalán volt

ennek a telke még megvolt, kökerítéssel a Postástelep felé eső oldalán. A téli kocsma ma is megvan!

 

Szóval ez a pavilonsor a strand müút felőli oldala lehet!

 

Ezen a vonalon  áll a lakóépület, az alsó részén egy bolt mind Lukács Sanyi "alkotása", úgy mint a Festál előtti

mahinációs épület . A Tárnoki út felé lehetett a soron még ház, hely volt rá mert itt egy kis tér van ma is a Festál bejárati oldalán.

Ahol ma lakom egy cukrászda volt a Bikavér u. 10 alatt, ezt tudom.

 

A filmbejátszás szerint az északi oldalon nem lehetett a Tárnoki u. felé mert szerintem ott fák álltak?

 

Érdekel milyen képek. térképek kerülnek elő!

 

 

Előzmény: norrin_radd (639)
Ófecskék Creative Commons License 2013.10.03 0 0 640

A Riminyáki út sarkán volt egy kerthelyiséges vendéglő, aminek egy része talán még ma is megvan.

 

Ha komoly a szándék, egy emlék felállítására egy-két képet talán össze tudunk szedni a strandról.

A meglévő képet össze kell hasonlítani " Érd-parkváros gróf Károlyi Imre parcellázásának ismertetése" propaganda anyaggal. A Városi Könyvtárban megtalálható.

 

 Mindkét strand  egy-egy képe szerepel ebben az anyagban.

 A postás telepi " postás nyaraló" is építtetett egy strandot, ahol ma egy öregek otthona is van.

 

Vigyázat a kettő nem keverendő, mert hivatali butaság miatt az egész területre, (Postástelep-Riminyák) a Postátelep  elnevezés került.

 A topik elején felsoroltuk Érd összes strandját.

Előzmény: norrin_radd (639)
norrin_radd Creative Commons License 2013.10.03 0 0 639

Előzmény: norrin_radd (638)
norrin_radd Creative Commons License 2013.10.03 0 0 638

Riminyák - azt tudod, hogy ez a kép melyik nézetből készül - és mi van rajta?

Úgy tudom, a Riminyáki-strand egy része...

 

Előzmény: riminyák (636)
nagydajab Creative Commons License 2013.10.02 0 0 637

A zsilipre már nem emlékszem. Lehet hogy túl fiatal vagyok??? XD

Előzmény: riminyák (636)
riminyák Creative Commons License 2013.10.02 0 0 636

A kifolyónál volt egy nagydarab fal. Ez a zsilip volt amelyet szétvertek gyerekkoromban. Ott voltam. A féleszüek leakarták halászni 

a strand mélyvizét. Nos én még láttam a három vizköpöt is, körbe a falakat, lépcsőket. Fürödni jártunk le, utána hogy szétverték a zsilpet

már pocsoja volt az egész!

A kertészet persze örült mert a viz már nem volt akadályozva. (Szücsék)

 

norrin_radd Creative Commons License 2013.10.01 0 0 635

Terimamy, melyik öregek otthonáról van szó, ahol a postások gyerekei nyaraltak?

Előzmény: terimamy (603)
nagydajab Creative Commons License 2013.10.01 0 0 634

De egyre gondolunk, miért nem uj? Még nem használják tehát uj sőt ha igy halad akkor még tiz év múlva is uj lesz. Addig lehet gyönyörködni benne. XD

Előzmény: RJancsi (633)
RJancsi Creative Commons License 2013.10.01 0 0 633

..."ott ahol most az uj, féligkész épület áll"... Mennyire is "új" az az épület? Vagy nem egyre gondolunk? :S

Előzmény: nagydajab (632)
nagydajab Creative Commons License 2013.10.01 0 0 632

A lépcsőmaradványra még emlékszem én is. Gyerek koromban oda jártunk pecázni, télen meg csuszkálni. A kifolyonál volt egy viszonylag nagy darab fal, ott ahol most az uj, féligkész épület áll.

Előzmény: norrin_radd (631)
norrin_radd Creative Commons License 2013.09.28 0 0 631

Riminyák - ennyi látszik, körülbelü (nagyítható)l.

 

 

A kilencvenes évek közepére már csak egy lépcsőmaradvány volt, meg néhány forrás. Aztán az se.

A mai Festalt nézve már elképzelhetetlen számomra a hatalmas medence a sok fával.

Gondolkodom egy transzparens-méretű nagy emléktáblán...

Előzmény: riminyák (630)
riminyák Creative Commons License 2013.09.28 0 0 630

http://www.youtube.com/watch?v=oOQKF6h-els

 

Én jól emlékszem gyerekkoromban milyen volt, hogy szedteszét a lakosság!

A film eléggé szükitett képet ad, de az látszik sok fa van a háttérben. 

Miután a mélyvíz a délirészen volt, a kamera a Tárnoki út felé mutatja ahol agyermekmedencei rész volt, leválasztva.

Ismerőseim ezeket a vasoszlopokat "termelték ki", magam is láttam.

A TSZ-ek elől sok család menekült vidékről Érdre. A település a 60-asévektől kezdett megugrani. 

Eltünt a strand nagyrészén kívül a Kutyavár megmaradt falának nagyrésze is. Ekkor bonthatták el az ófalusi kastély falait stb. (még láttam)

norrin_radd Creative Commons License 2013.09.28 0 0 629

Ófecskék - köszönöm szépen. A kérdéses jelenet alig két perc, a Riminyáki strandból körülbelül egy másodpercnyi látszik. De az az egy másodperc gyönyörű és dicső múltról beszél... ha egy kicsit is, de a Festal még őrzi ezt a dicső múltat.

Terimamy - örülök, hogy nem zavar. Inkább örüljünk, hogy maradt még némi természetes felszíni víz Érden...

Előzmény: Ófecskék (628)
Ófecskék Creative Commons License 2013.09.21 0 0 628

A Kalotasuegi Madonna c. film 23. percénél látszik a Riminyáki strand. (Talán rövidebb 2 percnél, emlékezetem szerint a film 89 perces 1943-ban készült, a kivágott részek 1971-ben a Filmmúzeumban megvolt.)

Előzmény: norrin_radd (626)
terimamy Creative Commons License 2013.09.19 0 0 627

Az Eml utcában. Minket nem zavar.  Már megszoktuk. Most  betonozták ki az árkot a Botond és a Béla utca között. 

Előzmény: norrin_radd (626)
norrin_radd Creative Commons License 2013.09.19 0 0 626

Terymamy, melyik árokban folyik még a víz?

 

Ófecskék, a Kalotaszegi Madonna melyik részében (hanyadik percnél) látszik a riminyáki strand? A "TeCső"-n végigpörgettem a filmet, de nem találtam a kérdéses jelenetet - tudnál segíteni?

Előzmény: terimamy (601)
Ófecskék Creative Commons License 2013.08.15 0 0 625

Molla Szadik az Aral-tó partján született 1836-ban. Iszlám hitű volt, aki Üzbegisztán csatagáj törökségéhez tartozott. „Molla” volt, vagyis az írást és az olvasást ismerő, a Koránt magasabb szinten tanulmányozó mohamedán szerzetesjelölt. Magyarországon több neve is ismert volt: Molla Szadik, Csatagáj Izsák, Kongráti Izsák, Iszhak molla, Molla Tatár, Molla Izsák stb. Jól megtanult magyarul, a velencei emberek szerették, tisztelték őt. Bár iszlám hitét soha nem hagyta el, mégis jó barátságot ápolt a helyi tudós tiszteletes lelkésszel, Decsi Jánossal, aki 51 évig volt Velence református prédikátora.

 

Vámbéry Ármin neves keletkutató, őstörténész és nyelvtudás hozta magával Khívából Magyarországra, s távoli hazájába már sohasem tért vissza.
Ő volt Vámbéry Ármin „jobb keze”, egyúttal nyelvmestere és „élő szótára” is, hisz egész Európában ő volt az egyetlen, aki anyanyelvi szinten ismerte a türk nyelveket, ahogy az üzbég mellett saját anyanyelvét, a csatagájt is, ami a közép-ázsiai törökség közös irodalmi nyelve is volt.

 

Íróként és fordítóként is ismert volt, meséket és mondákat fordított magyarra és tett közzé több „Csatagáj (Csatagai) Izsák” néven. Legnagyobb munkája Arany János, Rege a csodaszarvasról című költeményének csatagáj nyelvre való átültetése, amely azonban soha nem jelent meg nyomtatásban.

Életének utolsó éveiben sokat betegeskedett. 1892-ben hunyt el, mohamedán szertartással és katonai tiszteletadással temették el a velencei református temetőben. Emlékét, életművét számos irodalmi, tudományos alkotás őrzi, s a velencei „élő emlékezet” és szájhagyomány sokáig őrizte a távoli, titokzatos országból, talán egy rokonnép fiaként érkezett török „molla” legendáktól övezett emlékét.

Sírja a régi nadapi út melletti református temetőben található a hátsó kapu közvetlen közelében.

Ófecskék Creative Commons License 2013.08.14 0 0 624
Ófecskék Creative Commons License 2013.08.10 0 0 623

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IcdK3IVP6d8

 

jártál csatában
tárnokvölgyi csatában
jártál csatában
tárnokvölgyi csatában
égszínkék ruhában
szemek zászlajában
hunok táborában
attila városában
világ ellenében
isten gyötrelmében
élet szerelmében
diadal jegyében
hej!

 

http://www.zeneszoveg.hu/dalszoveg/36423/vagtazo-halottkemek/hunok-csataja-zeneszoveg.html

riminyák Creative Commons License 2013.08.08 0 0 622

A strand eladása körüli mutyik, hát erről is sokat tudok! Annyira nem volt titok mik is történtek!

Előzmény: riminyák (621)
riminyák Creative Commons License 2013.08.08 0 0 621

Nem kívánok vitát nyitni! Neves "történészeink" munkájátvmegkérdőjelezni.

A bombatámadás bár lehetséges, azonban a kárt véglegesen a lakosok végezték el. Ez vonatkozik Kutyavárra a Lőtérre nem sorolom.

Írod a fatolvajok. Egy gond van, az hogy letudom rajzolni a "bombatölcsérek" helyét amely mind nagy fákra utaltak!

A mesét már gyerekként is hallottam, megkérdeztem régi lakosokat, kiröhögtek. Ők mesélték ezek a fák helyei!

Bombát nem lehet ennyire tervszerüen ledobni! A stran mellett volt 5 darab gödör ott pedig fák álltak. 

A mi telkünkön is volt 2 szabályos hely amely mutatta bizony ott is fák álltak!

A stradot amikor kezdte (folytatta) a lakosság széthordani magam is többször ott voltam, néztem mit is csinálnak a felnöttek!

 

Mindig érdekel az mi hogy történt. Ez nem felel meg az igazságnak.

 

Más.

 

Annak idején a Vincelléri iskola többször szervezett kirándulást. Egy esetben le Ófaluba. Jól emlékszem a kastélyra amelynek késöbb

csak a pincéje maradt. A tetőszerkezet már igen hiányos volt, a falakon a szovjet falfirkák tönkelege volt ciril írással.

Ez arra utal nem véletlen ami történt...hogy is volt akkor?

 

Üdv!

Előzmény: Ófecskék (619)
terimamy Creative Commons License 2013.08.07 0 0 620

Sajnálom, hogy kérdésemmel ilyen vitát okoztam.

Köszönöm a választ, engem csak úgy érdekelt a név eredete, ha már itt lakom 48 éve.

 

Előzmény: Ófecskék (619)
Ófecskék Creative Commons License 2013.08.07 0 0 619

A város történetével kapcsolatban annyit:

 

Nem vagyok történész, sem helytörténész, sem Érd város hivatalának elkötelezett, fizetett történetírója.

 

Egyszerű gyalog érdi polgárok vagyunk (mivel az ófecskék nick név alatt többen foglalkozunk várostörténettel).

A "zavaros írások " azoknak az embereknek szólnak, akik nevét megtalálod a zavarosban, fel is" veszik az ingüket" .

 

A beidézett "Riminyák-pusztafalu" munkát több millió forintért végeztette el a város, nem akarom felsorolni, hogy a 25 év alatt milyek Kft-k, magán személyek kaptak megbízást és nagy összegű kifizetésre került sor silány munkájukért. 

 

Riminyákkal kapcsolatban a bomba támadás valós, hiszen a háború alatti orvos látta el a sebesülteket, orvos irnokát ismertem. Az eseményeket Tőle tudom.  

Abban is gondolj bele, hogy a fatolvajok soha nem tuskóztak.

 

 A strand eladása, az ezzel kapcsolatos mutyik, sötét háttéralkuk  bizonyítékok hiányában nem publikusak, marad a Festál étterem.

 

A helytörténeti topik megnyitása után, ha utána olvasol a város történetével kapcsolatos források különböző módon beidézve, bemásolva szerepelnek.

 

Ezekhez mi csak hozzátenni tudtuk/tudjuk azokat amik után kutattunk.

Nem biztos, hogy a forrásokat célszerű  publikálni.

Akik szakdolgozat vagy egyéb más célból dolgoznak a város történetén, eddig még többnyire megtaláltak bennünket.

 

Azt is megírtuk, hogy az utcatáblák és a területek nevei milyen galád módon lettek elkészítve, megrendelve a Testületi döntés előtt.

Az Érd Óvárosiak minden elképzelhető forumon tiltakoztak a jelenlegi formáció ellen. Riminyák mellet eltűnt Érd történetéből Györgyliget, Berki, Fácános, Karácsony puszta, Fibi, Klopfer tanya, az Attila várból Magas partstb lett.

Nem szeretnék tovább vitatkozni ezeken.

Üdv: ÁA

 

 

Előzmény: riminyák (617)
Badora04 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 618

Sziasztok !

 

Kérek egy kis helyismereti segítséget. Hátha tudja valaki a helyes választ.

 

A történet  cca 70-rs évek eleje közepe. Anyám egyik munka társát,  meglátogatta  Érden. Szeretne újra odatalálni legalább az utcát meglelni.  Információm az viszonylag kevés van, de hátha elegendő.

 

Vonattal jöttek, Tárnokon szálltak le. 10 percnél többet nem gyalogoltak. ( persze az emlékek csalhatnak)

Kijöttek a műúthoz azon át mentek és hamarost be az egyik kis utcába. No eddig  világos hogy valamelyik madár utca.

 

A Hölggyel elmentek vízért. A háztól újra kisétáltak a műútig átmenetek a Tárnok felöli oldalra és ott volt valami forrás. ( valami jelzőt is mondott a forrásra keserű forrás,  vagy büdös forrás, vagy szénsavas forrás azt már nem tudom de nem közkutat emlegetett és valami jelzős szó szerkezet a volt a forrás megnevezése)

 

A területen akkor csupa 70-es évek elejei kocka ház volt egy kivétellel az valami nagyobb régi épület lehetett. ( persze nem tudhatom, hogy meg van-e még.) Tős-gyökeres érdiektől is érdeklődtem a forrás vagy akármi vízvételi hely felől de hiába. Hátha hallott valamelyikőtök róla.

 

Szeretném megkeresni ezt az utcát és ha Anyám eljön elvinném oda.

riminyák Creative Commons License 2013.08.04 0 0 617

Amiket leírsz érdekesek. A Riminyákkal zavarosak, a bomba stb. Oszt a Festál. Sokmindent szerintem olvasol. 

A forrásokat ha be tudnád tenni

A másik a térbeliség. Mi hol is volt. Csapongsz ezért kellene egy mankó is!

 

Aztán mi a véleményed a Riminyáki strand környéke miért Postástelep.

 

Én 1950 óta élek itt. A Riminyák mellett. Sok mindent láttam. Nem Kerékgyártó Imrétől, bár ismertem a családot.

A Vincelléribe jártam ezért az öreg Nógrádi is tanított, az Imi a fiatalabb vele együtt sakkoztunk, édesanyja oroszt tanított , tanult velünk.

 

A forrásokon kívül egy térkép nem ártana mindaz amit csapongva leírsz (irtak mások) látszódna...

 

Kösz! ( én messze nem vagyok sem falusi sem ófalusi csupán Parkvárosi!

Előzmény: Ófecskék (614)
Ófecskék Creative Commons License 2013.08.03 0 0 616

Kéri-NemKéri Vargától ezt kaptam, az egész olyan, mint a 25 éves város vezetés nagyon sok mindent javítani kéne:

"... ha a gyökerek betegek a fa is beteg...."

 

 

VÉDELEMMEL RENDELKEZŐ KULTÚRTÖRTÉNETI ÉRTÉKEK2010.09.13. hétfő 10:00

VÉDELEMMEL RENDELKEZŐ KULTÚRTÖRTÉNETI ÉRTÉKEK

A felsorolás megtekintéséhez kattintson a Tovább... gombra!

 

  • Magyar Földrajzi Múzeum, volt Wimpffen kúria épületegyüttese (műemlék) 
  • Kutyavár (műemlék) 
  • Minaret (műemlék)
  • R.k. plébániaház (műemlék)
  • R.k. templom (műemlék)
  • Szent Sebestyén, Szent Rókus, Szent Rozália fogadalmi kápolna (műemlék) 
  • Barokk kőkereszt (műemlék)
  • Érd- Százhalombattai bronzkori és kora vaskori földvárhoz és településhez tartozó kora vaskori halomsíros temető(országos régészeti védelem) 
  • Érd – Ófalu kastélydomb, késő középkori kastély és pincerendszer maradványai (fokozottan védett régészeti lelőhely)
  • Riminyák (Pusztafalu) középkori település, templom és temető (védett lelőhely)
  • Helyi egyedi védelem alatt álló épületek főként Újfalu és Ófalu területén Szent Mihály tér (helyi védelem)
  • Esküdt utca, villa (helyi védelem)
  • Kövirózsa utca, villa (helyi védelem)
  • Tolmács utca, víztorony (helyi védelem)
  • II. Lajos emlékmű, Ófalu (helyi védelem)
  • Kálvária kápolna, Ófalu (helyi védelem)
  • Mély út végi Fehér kereszt
  • Kastély romjai, alapfalai, pincéje, gazdatiszti épülete, Ófalu (helyi védelem)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!