Minden, ami kép.
Vizualitás, képi világ, dizájnnal, látvánnyal, fotókkal kapcsolatos elméletek, élmények és ízlés... Várok számotokra kedves képeket is, leírással, élménybeszámolóval, asszociációkkal, etc. (de nem csak képeket).
Sebaj, hátha ajánl valaki egy bótot az átlagnál alacsonyabb árakkal. Az USÁ-ban még mindig jóval olcsóbbak a műszaki cikkek (beleértve a digitális fényképezőket), mint mifelénk?
************************ "Féregnek lenni mit jelent? Vágyakozni egy tekintetre, egy olyan hosszú, nyílt szembesülésre, ahogy csak Isten nézi önmagát, erre vágyni, egyedül erre, és ugyanakkor üveges szemekkel belefuródni abba, ami nincs, beszorúlva a semmi és valamiféle utánzat közé." (P. J.)
Mármint a víziló? Ő egy nagyon hálás modell, meg se mozdul.
Az oroszlánok és a madarak nem adták meg olyan könnyen magukat. A tigrinccsel szerencsém volt, szieszta közben felemelte egyszer a fejét, és direkte belebámult a látogatók képébe.
Művész: A legfelső, 7. szint (megegyezik a Keresztény mitológia szerinti Mennyországgal) Ez a legmagasabb szint A művész kézzel fogható formában rögzíti az általa észlelt képet. Megragadja a hely szellemét legyen az valódi vagy képzeletbeli a fényképben, és a néző reagál erre. A művész tökéletes mestere eszközeinek. A művészeti alkotás megteremtésekor a művész elszakad a hétköznapi léttől, lelke felemelkedik, hogy találkozhasson azzal, amit meg akar ragadni. A művész tanulhatja és gyakorolhatja eszközeinek használatát amíg nem alkot, de amikor alkot, a fényképezőgépe elméjének, gondolatainak kiterjesztésévé válik. Semmilyen tudatos megfontolást nem fordít a technikai részletekre akkor, amikor virtuózként képeket alkot. Zenei hasonlattal élve, egy zenész rogyásig gyakorolhatja a skáláit, de amikor jazzt játszik, még csak nem is gondol az ujjaira. Elvész a pillanat szenvedélyében. Akárcsak a professzionális szörfözőknek, akiknek tucatnyi deszkája van, vagy a profi gitárosoknak, akiknek 23 hangszere van, a művésznek is lehet egy halom kamerája, mind különböző célra. Hasonlóképpen, más művészeknek lehet, hogy csak egy kamerája van, vagy egy sem. Nem számít. A művész gyakran furán öltözködik, és hajlamos későig fennmaradni. Soha, senki nem látja az alkotásaikat, mivel szinte semmilyen képességük nincs arra, hogy ismertté tegyék magukat. Csak azoknak van, akik leereszkednek a szajha szintjére, mely sajnálatos és paradox módon azt jelenti, hogy az igazi művész alkotásait soha nem láthatod, hacsak nem ismersz egyet személyesen. A jó művész általában túlságosan gátlásos ahhoz, hogy másoknak megmutassa munkáit, hacsak nem intim viszonyba kerülsz vele, mivel a művészetük a lelkük maga. A művész bármiféle kamerát használhat, beleértve a lyukkamerát, az eldobható kamerákat, vagy 8×10-es gépeket. Akármilyen gépet használhat, hogy megteremtse, amit akar. Szajha: 6. szint A szajha olyan művész, aki eladja lelkét azzal, hogy pénzt vagy drogot fogad el művészetéért cserébe. Lealacsonyítva magát erre a szintre, a víziója valószínűleg kompromisszumokkal teli. Miért? Mert az ember függőségbe kerül attól, hogy eladja a lelkét azért, hogy megvehesse ételét, hogy megtömhesse magát, így nem szarakodik a célkitűzésekkel, ami egyúttal azt jelenti, hogy nem próbálgat új stílusokat sem. Ha a szajha munkája több év próbálkozás után elég a számlák kifizetésére, valószínűtlen, hogy bármelyik szajha új stílust után kutatna, amíg szüksége van dohányra. A kiállító művészek (akiket galériák vagy más képviselők vagyis stricik kiállítanak) elveszthetik a megjelenés lehetőségét, ha megváltoztatják stílusukat. Éppen ezért egy ember eladásra szánt művészete aláigha válik jobbá vagy mássá. A stílus ami eladható, az pontosan az, amit a szajha stricijei (képviselői) látni akarnak. Lásd Barnbaum könyvét a művészetről. Elképzelhetetlenül nehéz egy sikeres szajhának megváltoztatnia a stílusát, ha egyszer őt már elfogadták. Amatőr: 5. szint Azok, akik teljes jövedelmüknek kevesebb mint felét keresik fényképezéssel, amatőrök. Ennek semmi köze fényképészetük minőségéhez. Az ilyen ember imád fényképezni. A tisztalelkű, jó amatőrök átemelkedhetnek a többi szinten, hogy közvetlenül művészek legyenek. Akik hétvégenként esküvőket stb. fényképeznek, mintegy mellékesként rendes munkájuk mellett, még mindig amatőrök; csak éppen pénzt kérnek a képeikért. Azok az amatőrök, akik azt hiszik, hogy egy jobb fényképezőgép javít a képeiken annak a kockázatnak vannak kitéve, hogy a legalacsonyabb szintre, a ketyere-számonanizátor szintjére süllyednek. A fényképezőgép-gyártók túl sok amatőrt félrevezetnek, hogy azok azt higgyék: a jó képekhez jó kamerák kellenek. Ez a gondolat méreg a művészet teremtésének. Az amatőr, aki elvész a remek képek készítésében, egyenes úton van a megvilágosodás felé. Amatőrnek lenni jó dolog; erről a szintről valaki meglehetősen könnyen felemelkedhet a művész szintjére. Az amatőrök szinte mindig Canon tükörreflexes gépeket használnak. Kattintgató: 4. szint Ez az én anyukám és a legtöbb ember. Ezek az emberek emlékeket akarnak nem fényképeket vagy fényképezőgépeket. Azok a kattintgatók, akik grafikusművészek, vagy legalábbis vizuálisan művelt emberek, gyakran fantasztikus képeket csinálnak, melyek mindenkire hatást gyakorolnak. Ezek a kattintgatók művészek, és még csak észre sem veszik. Ők átlalában jobban öltözködnek, mint azok, akik azt gondolják magukról, hogy valóban művészek. Higgyük el: a fényképész az, aki egy képet létrehoz, nem a fényképezőgép. A kattintgatók kompakt vagy eldobható fényképezőgépeket használnak, amik ugyanolyan kiváló eredményeket ad, mint a mindenki más által használt Leicák, Nikonok, Canonok és Contaxok. Hivatásos: 3. szint Hivatásos fényképész az, aki teljes megélhetését (100%) fényképezésből teremti elő. A hivatásosak nem hoznak létre művészetet; ők kereskedelmi célra készítenek képeket. Általában van valami jártasságuk az eszközeikben, és tűrhető képeket tudnak kihozni belőlük, de a képesség, hogy a képzeletet megragadják, vagy megvan, vagy nincs meg bennük. Persze a hivatásosok is csinálhatnak nagyszerű képeket, saját idejükben. A hivatásosok nagyon kevés időt fordítanak a gépeire, kivéve, ha javíttatni kell azokat. Idejük legnagyobb részét arra fordítják, hogy munkát keressenek, és azon fanyalognak, hogy a többi fényképész mennyire lenyomta az árakat a városban. A hivatásos többet költ filmre és labormunkákra egy hónap alatt, mint eszközökre egy évben. Hivatásos természetfotós nincs. Azok vagy dolgoznak, vagy a feleségük tartja el őket. A hivatásososok Nikon tükörreflexes, Mamiya középformátumú és Calumet 4×5-os gépekkel fényképeznek. Nem engedhetnek maguknak olyan jó cuccokat mint a legtöbb komoly amatőr. Ha nem vásárolsz kereskedelmi fotókat, vagy nem ismersz egyet a barátaid között, nem is hallasz hivatásos fényképészről. Azok, akik fényképezőgép-reklámokban hirdetik, hogy ezt vagy azt a típust használják, csak fizetett álszószólók. A hivatásosoknak nincs weboldaluk, és nem tesznek közzé technikai hírleveleket. Azok általában az amatőrök. Gazdag amatőr: 2. szint Ezek azok az amatőrök, akiknek túl sok a pénze, rengeteg gépet és tartozékot vásárolnak, ami megbéklyózza a kifejezési szabadságukat. Általában férfiak, és sokuk öreg vagy nyugdíjas. A gazdag amatőr Leicával, Contax-szal, Alpával, Hasselbladdal vagy Linhof 4×5-össel fényképez. Ezek remek kamerák, de az eredmény tekintetében azonosak a Zenittel, Pentaxszal, Bronicával vagy Tachiharával. A szegényeb gazdag amatőr Nikon, vagy akár Canon tükörreflexes gépet használ. Mostanában ezek az idióták sajtómunkához tervezett digitális tükörreflexes gépeket vesznek, mint például a Canon EOS-1D vagy a Nikon D1X, melyek technikailag gyengébb eredményekkel szolgálnak, mint a kattintgatók gépei. Az igazán hülyék várták a 7000 dolláros Contax N Digital-t, mely kevésbé használható, mint a Nikon vagy Canon digitális tükörreflexesek, és még mindig gyengébb képeket ad, mint egy olcsó filmes tükörreflexes gép. A rossz gazdag amatőrök azt hiszik, hogy szegény emberek életlen fekete-fehér képei jelentik a művészetet. Néhány gazdag amatőr könnyen a legalsó spirituális szintre hullik vissza azért, mert túl sokat törődnek a gépükkel, mások viszont egyenesen eljutnak a nagyszerű művészeti teremtésig, mert nem aggódnak a gépük miatt, minthogy meg vanna róla győződve, hogy az övék a legjobb. Különös módon, kevés gazdag amatőr teremt átlagos munkát. Ez vagy igaz vagy nem. Ketyere-számononanizátor: Legalsó, 1. szint (megegyezik a keresztény hit szerinti Pokollal) Ezek az emberek (mind férfiak) egyáltalán nem érdeklődnek a művészet vagy fényképezés iránt, mivel nincs lelkük. Lélek hiányában nem képesek kifejezni képzeletüket vagy érzéseiket, s ez az, amiért a képeik ha ráveszik magukat, hogy egyáltalán csináljanak semmit nem érnek. Legtöbbjük technikai területről érkezik, mérnökök, számítástechnikusok, tudósok. Ezek az emberek oly sokat aggódnak a amiatt, hogy számszerűsítsenek mindent, hogy tökéletesen megfeledkeznek arról a tényről, hogy a gépeknek és tesztábráknak semmi közük a végső kép lelkéhez. Mivel túl sokat aggódnak a kamera teljesítményének mérése miatt, átneveztük őket számonanizátor-oknak. Szerencsétlen módon sokuk kutat a Kenrockwell.com-on fényképezőgépek teljesítményadatai után. Sokuk szintén játszadozik audioberendezésekkel, számítógépekkel vagy autókkal. Csakúgy mint kameráikat, a játékszereiket is saját kedvükért élvezik, de ha egyáltalán akkor is csak ritkán használják azokat eredeti céljukra. A fiatalabbak videojátékokkal szórakoznak, vagy chat-eléssel és web-szörfözéssel kötik le magukat. Az öregebbek fényképezőgép-klubokba járnak. (Sokkal inkább fénykép-, semmint fényképezőgép-, illetve más olyan klubokhoz kellene csatlakozniuk, melyek a művészetet próbálják számokkal értékelni, mivel a művészet teljes egészében szubjektív, és nem értékelhető numerikusan.) Hasonlóképpen, ezek az emberek soha nem készítenek semmi említésre méltót ezekkel az egyéb berendezésekkel sem, de bizonyosan örömmel tölti el őket, hogy beszélnek róla másoknak. Az egyetlen eszköz, amit ezek az emberek elhanyagolnak, az egyetlen olyan ami valóban segítségükre lehetne: a fény. Csakis maga a gép érdekli őket. Lyukat beszélnek a hasadba, ha hagyod nekik, de amint arra kéred őket, hogy mutassák meg a portfóliójukat, a hencegésük rögtön elillan, vagy azt hiszik, a fényképezőgépeiket vagy a részvényeiket kell megmutatniuk. Akinek egy tűrhető portfóliója van, nem számonanizátor. Valaki, akinek több kamerája van, mint tűrhető képe lehet, hogy az. Akiknek technikai cikkekben bővelkedő weboldalaik vannak, kevés érdekes fényképpel, valószínűleg azok. Semmilyen körülmények között ne kezdj ezekkel az emberekkel, ne beszélj velük, és ne olvasd a weblapjaikat. Az ártatlanok számára ezek úgy tűnhetnek, mintha tengernyi tudás lenne bennük, pedig csak beteges, élettelen lelkük akar lerántani saját személyes poklukba, és mindörökre besározni lelkedet a fényképezőgéped lencséjének élessége miatti aggódással. Ha emiatt aggódni kezdesz, soha nem fogsz mást fényképezni, mint téglafalakat és teszt-ábrákat. Ezeket az embereket könnyű azonosítani. Ha a ezt elolvastad, valószínűleg láttad már a weblapjaikat is. Mindig rengeteg információjuk van a gépekről, de igazán kevés igazi fotókról. Mindig óvakodj az olyan weboldalakon található információktól, amelyek nincsenek tele olyan fényképekkel, amiket megcsodálsz. A weboldalamról levettem a legtöbb, fényképezőgépről készült képet, mert sokkal több időt töltöttek a látogatóim ezekkel, mint a művészetemmel. A sávszélességet, amiért fizetek, felemésztették ezek az idióták, miközben az objektívjeimet nézegették, ahelyett, hogy megnézték volna a képeimet a galériámban, ami ennek az oldalnak az fő célja volt. Ez az, amiért az összes hülye oldal, mint ez is, sárga színű, így túlságosan bántja a szemet ahhoz, hogy túl sok időt töltsenek el a látogatók szögekkel és csavarokkal. Sokan, akik e-mailt küldenek nekem erről a weblapról, sajnálatos módon ehhez a felvilágosulatlan alsó csoporthoz tartoznak. Sokuk cserkészi az internetet, és órákat töltenek azzal, hogy csatlakoznak olyan technikai website-okhoz és chat-roomokhoz, mint a pl. a Photo.net, www.dpreview.com, photocritique.net és a német Forum für Nikon-Fotografen und Sammler, ahelyett, hogy fényképeznének.
Nézegettem már én is árakat; a félmillióval fölébecsülted; kb. feleannyiba kerül. Beiratkoztam tavasszal kíváncsiságból egy egyhónapos webszerkesztő tanfolyamra abból a megfontolásból, hogy szívesen képezném magam tovább valami olyas irányba, amit otthon is csinálhatok (ha egyszer családalapításra szánom magam), és akkor számolgattam ilyesmit, hogy ha legálisan akarom megszerezni a „hozzávalókat”, akkor mennyibe kerülne ez cakkpakk. Csomagban - tehát négy-öt szoftver együtt - nem olyan hajmeresztő az ár, mint külön-külön lenne, és nem is sajnálnám rá a pénzt, ha biztosítva lenne a kihasználtsága, de igazából az az egy hónap, amit rászántam a témával való ismerkedésre, az arra volt elég, hogy szembesüljek a terület nagyságával és komplexitásával:-) Azért ősszel-télen szerintem nekifutok még egyszer, aztán meglátjuk, érdemes-e áldozni rá vagy sem.
Én azért PSP-t használok, mert pénzért megvettem, a Photoshop viszoint megfizethetetlen, és közel félmilliós lopott programokat viszont nem szeretek a gépemen tartani... idegesít is, hogy minden példa, eljárás stb. a PS-ra van megadva.
A Paint Shop Pro nem olyan komoly program, mind a PS, ezért "kisebb" és gyorsabb. Az ilyen alapfeladatok elvégzésére (keretezés, átméretezés, kontrasztemelés stb.) ezért tökéletesen megfelel. De ha rétegkezelésről van szó, akkor inkább PS vagy Corel PhotoPaint, mert a PSP közel sem tud annyit, mint a két "nagytestvér", és nem csak e téren (bár sokan a Corelre is fújnak).
Photoshopban szerintem nem lehet egyszerre több képet kijelölni, viszont úgy emlékszem, fel lehet venni eljárást, de azt külön egyenként kell futtatni minden képre.
Pedig szerintem lehet, csak az a baj, hogy épp nincs fent a gépemen PS, én meg csak használat közben tudom, mi hol van, illetve nem is tudom, csak a logikus felépítés alapján megtalálom. Amúgy a Batch Processing lényege minden ilyen programban ugyanaz, és a menürendszerük sem annyira más, hogy némi kattintgatás árán ne lehetne megtalálni a keresett funkciót.
Ui.: Photoshopom egyébként azért sincs, mert mostanában nem sikerült az új verziót... ööö... megszerezni.
Most ugrik be, hogy csináltam már hasonlót; megboldogult egyetemista koromban makrókat kellett írnunk excel táblákhoz; amiről itt beszéltél, hasonló elven működik. Bár nem jutott eszembe eddig, hogy keretezést kötegeljek, de a két leggyakoribb típusnál (fekete és fehér) mindenképp érdemes. Megkérdezhetem, hogy miért Paint Shop Prót használsz Photohsop helyett? Én ezt az előbbit nem ismerem, hallani se nagyon hallottam róla. Photoshopban szerintem nem lehet egyszerre több képet kijelölni, viszont úgy emlékszem, fel lehet venni eljárást, de azt külön egyenként kell futtatni minden képre. Legközelebb utánanézek, hogy is van ez pontosan.
Valami van. Valahol egyszer megkérdeztem, hogyan kell "hivatalosan" keretezni PS-ben, s leírták. Persze elfelejtettem, s ugyanúgy a Canvas dolgot használom e célra. Ha előjön belőlem a levéltáros lélek, megnézem, merre van.
Most már nincs erőm megnyitni a PS-t, tán holnap, mindenesetre az én ízlésem szerint üti a téma ezt az erős keretet. (Tudom, ízlésekkel nem lehet vitatkozni, ettől függetlenül nekem nagyon érdekesek voltak az eddigi leírások.) Ha választanom kéne, a harmadikat vinném, viszont jóval vékonyabb fehér belső kerettel. Catkiller szokott ilyeneket feltenni, hozzám valahogy azok állnak közel. A másik, ami nekem érdekes volt, az cidri eredeti színválasztása a kerethez. Holnap szöszölök picit én is. Igazából ezt csak beírtam, hogy mindenki jól felszívja magát, aztán megkezdhetjük a keretháborút. ;-)
Van vizes árok is, csapóhíd is:) És tényleg tündérmese (bár Neuschwanstein valószínűleg szebb, de ott nem jártam, és azt nem magyar család (Pálffy) építtette). Egyébként múzeum jellegű, van körbevezetés, nagyon szépen őrzik, s a kastélynak még saját barlangja is van!
Az első lépés azon képek kijelölése, amelyeken majd a scriptedet futtatni szeretnéd. Aztán katt a Batch -> Process menüpontra.
Itt jön a neheze: be kell állítani a jellemzőket. Fájlnév: a kiválasztott képek vannak itt felsorolva (ezen még módosíthatsz). Script: itt választhatod ki, hogy melyik scripted futtatod (sajnos nem látszik, melyiket választottam ki, de ha a mellette lévő Browse gomra kattintasz, akkor megjelenik az összes választható script, köztük az is, amelyiket az előbb elmentettél valamilyen néven, vagyis jelen esetben a háromlépéses keretezés).
Save Mode: nagyon fontos opció! Az Overwrite mód veszélyes, mert ilyenkor a script felülírja az eredeti képet, és ezután már nem visszaállítható az eredeti állapot. Ez a keretezésnél nem vészes, de ha átméretező scriptet futtatsz, akkor azt kockáztatod, hogy elvesznek a nagyméretű képek. A New Type békén hagyja az eredeti képet, és új fájl(ok)ba menti a módosítottakat. A Save Options-ben tudod beállítani az új képek jellemzőit; Type - fájltípus (nem muszáj megegyeznie az eredeti képtípussal; Overwrite módban nem tudod beállítani, az eredeti fájltípus marad); Options - tömörítés beállítása, stb.; Folder - itt adhatod meg, hogy melyik mappába kerüljenek a módosított képek. New file name: ha azt szeretnéd, hogy a módosított képek neve eltérjen az eredeti képekétől, azt itt állíthatod be. Ezt nem szoktam használni, úgyhogy nem tudom, milyen minta alapján fut (talán sorszámozza a képeket). Ha mindent beállítottál, akkor kattints a Start gombra, és a script elkezd futni a kiválasztott képeken. Ha nagyméretű képekről van szó, akkor a dolog eltart egy ideig.
Szerintem hozz létre egy új mappát, másolj bele néhány képet, és próbáld ki rajtuk a fenti műveleteket, a biztonság kedvéért. Ha valami nem érthető, vagy nem írtam le, csak kérdezz rá! Elementsben csak ezt találtam; csak a megadott módosítások végezhetők kötegelve, nincs "felvétel", tehát pl. keretező scriptet nem tudsz készíteni. Ha valaki mégis megtalálta, szóljon!
Első lépésként nyiss meg egy képet. Ezen a képen végezheted el azokat a módosításokat, amelyeket a többi képen is szeretnél elvégeztetni a programmal. A Start Recording-ra való kattintással jelzed a programnak, hogy figyelje és rögzítse azokat a műveleteket, amelyeket az adott képen elvégzel. Miután megnyomtad a Start Recording-ot, elkezdheted a keretezést, pontosan ugyanúgy, ahogy máskor (most az előbb leírt háromlépéses keretezés a példa, de egyébként bármilyen műveletsort "felvehetsz").
Miután elvégezted a kívánt műveletsort (a példában: 1. lépés Add Borders 30 pixel, fehér, 2. lépés Add Borders 1 pixel, fekete, 3. lépés Add Borders 170 pixel, fehér), a Save Recording-gal jelzed a programnak, hogy kész a műveletsor, fejezze be a "felvételt".
Felugrik egy ablak, itt adhatsz egy nevet a scriptednek. Én mindig ilyen hosszú, mindent leíró nevet adok nekik, hogy tudjam, melyik script pontosan mit csinál. Röviden: egy képen "fölveszed" a műveletsort, és mented valamilyen néven. Majd a már létező scriptet lefuttatod azokon a képeken, amelyeket kijelöltél (vagyis amelyekre alkalmazni szeretnéd). A futtatás/alkalmazás (maga a Batch Processing) leírása most jön.