Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2005.01.31 0 0 29
Meg mennyi szo van mindket nyelvben, ami sokkal jobban fedi a fogalmat, amit ki akarsz fejezni, csak mindig pont a masikban :)
Előzmény: dolphin (27)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.31 0 0 28

Amit én gondolok, az mind igaz.

:)

Előzmény: dolphin (26)
dolphin Creative Commons License 2005.01.31 0 0 27
Meg annyit fuznek aspen 17-es megjegyzesehez, hogy pl. Te sem tudod megitelni, hogy az orosz holgyismerosod, nem-e szedito magyar akcentussal beszeli az oroszt ;-)). Tenyleg szar amikor hetekig nem szolalsz meg magyarul, bar a telefon sokat segit, akarcsak a konyvek es az internet. De igy is a szaketruleteden akaratlanul is elangolosodsz. Pl. az en teruletemrol gyakorlatilag nincs magyar irodalom, igy mikor idonkent el kell egy-egy ismerosomnek magyarazzam, hogy mivel foglalkozom, csak nyogok, probalkozom korulirni es iszonyuan fapadosnak erzem (pedig nem vagyok perfekt angol, tavol all tolem, gyakran amikor angolul tartok eloadast akkor forditva van, nem ugrik be istennek sem az angol szo, csak a magyar). Es ami meg szinten szar (bar gyorsan mulik), hogy a "toltelek szavak" amelyeket reflexszeruen hasznalsz szinten angolul jonnek a szadra az elso napokban amit otthon toltesz, ha nem koncentralsz.
Előzmény: Törölt nick (13)
dolphin Creative Commons License 2005.01.31 0 0 26
"Hajaj, látom, szitokszó lesz itt a "fiatal" ezen a fórumon"

Ezt nem hiszem, meg min. break es jomagam is itt vagyunk egy fiatalabb korosztalybol. Amivel szerintem gondod lesz az abbol adodik, hogy az ember 20 eves koratol kezdve minden egyes eletkorban egy kicsit ugy erzi, hogy megtalalta a bolcsek kovet es amit gondol az mindig igaz, stb. (En legalabb is biztos, hogy igy vagyok vele ;-))). Viszont az eletkor valoban hoz magaval bolcsesseget is, olyan ertelemben, hogy tobb hatas er, tobb dologgal talalkozol, tobb dolgot latsz elsokezbol, stb. Ezt embertelen sok olvasassal lehetne kivaltani, de csak talan. Aztan persze neha vannak paradigmavaltasok a tarsadalomban es amit az idosebbek gondolnak az lesz a kevesbe elfogadott. Es ahogy en altom e ket ok miatt alakulnak ki un. "generacios" konfliktusok. Ezek mindig is voltak, mindig is lesznek. 30-40 ev mulva majd Te akarsz ifju titanokat csicskaztatni, meglasd ;-)). De ha komolyan vesszuk Mumu ohajat, akkor itt lenyelunk egy-egy kisebb fricskat es nem vadulunk be tole. Kulonben ez a forum sem lesz kulonb a Polidilinel.... ;-)
Előzmény: Törölt nick (18)
thomee Creative Commons License 2005.01.31 0 0 24
korulottem nincs egyetlen magyar sem. /ha nem szamitom azt a parat akivel elvetve egy egy magyar etteremben talalkozok/ Igy sajna velemenyt, tapasztalatot nem tudok ezekrol... :-/
Előzmény: Mumu (9)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.31 0 0 23
Tobb idegen nyelvteruleten is eltem... de messze vagyok a 33 evtol. En ertem , miert megy neked nehezebben a magyar, de en igyekszem jobban vigyazni a "nyelvemre". Aztan majd kiderul, hogy sikerul.
Előzmény: Törölt nick (19)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.31 0 0 22
Nalam a hangsuly a joindulaton volt, nem a fiatalon. ;)
Előzmény: Törölt nick (18)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 18
Hajaj, látom, szitokszó lesz itt a "fiatal" ezen a fórumon.
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 17

Azt mondjak, ha 10 eves kora altt koltozol, kepes vagy akcentus nelkul megtanulni az uj nyelvet, kesobb kevesebb az eselyed ra. Ferjem 100 meterrol kihallja a tomegbol a magyar akcentust, remekul parodizalja, merthogy ezt hallja tolem allandoan, pedig annyira igyekszem... sigh(sohaj)

Magyarul meg ugy lehet elfelejteni, ha nem beszelsz, nem irsz, nem olvasol magyarul. En traccsolok a baratnoimmel es emailezek hosszu leveleket szuloknek-baratoknak, sok borond konyvet veszek mi nden alkalommal, ha otthon vagyok, aztan meg igy is torom neha a fejem napokig egy szon, ami nem jut az eszembe magyarul. Peldaul csempeztunk a regi hazunkban a zurammal, meg is beszeltunk mindent angolul, aztan el akartam meselni az anyukamnak, milyen lett, es nem jutott eszembe az, hogy fuga, csak nyogtem meg magyarazkodtam, csak az jott a szamra, hogy grout, vonal a csempek kozott, ilyenek.

Ugyanakkor, ha csak magyarok kozott letezel kulfoldon is, csak magyarul olvasol es menekulsz az idegen nyelvu kommunikacio elol, akkor az akcentusod marad szornyu, a magyar meg vagy marad amilyen volt, vagy azt is elfelejted. :(

Előzmény: Törölt nick (13)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 16

oke, akkor csak arnyalni szeretnem joindulatuan a joindulatu fiatalembernek, hogy az utalatos megkozelitesnek is lehetnek fokozatai.

Magyarul olvassa, de mellette az angol forditas is.

Előzmény: Mumu (11)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 15
Nekem valoszinuleg azert kellett kulfoldre kerulnom, hogy elni es lelegezni tudjak. Itt valoszinuleg nincs parlagfu egyaltalan, mert kitunoen vagyok telen-nyaron. Kertben en gazolok, semmi hasonlo nem no.
Előzmény: KanOne (10)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 13

Én ismerek egy orosz nőt, aki huszonvalahány éve hazánkban él, mert magyar a férje és a gyerekei. Ennek ellenére ugyanolyan akcentusa van, mióta (kisgyerekkorom óta) ismerem. Brutális orosz akcentus. Oroszul pedig ennél fogva még most is tökéletesen beszél.

(Megjegyzem, a gyerekek mindkét nyelvet anyanyelvi szinten beszélik, dejónekik...)

Ezért nem értem, miért van az, hogy egy-egy magyar kivándorol Ámérikábá, aztán 10 év múlva már alig tud nyögni valamit magyarul.

Persze ez csak egy példa, a másik fele pedig általánosítás, de mégiscsak megfigyelhető valami ilyesmi tendencia.

Előzmény: Törölt nick (12)
Mumu Creative Commons License 2005.01.30 0 0 11

Zutymo egy jo induatu fiatal ember aki nem tudom mennyi amerikai magyart latott de en tanusitom Neked mert en a budapesti Forum szalloda sok evi tobbnapos /(alatalaban hetente 5 napos) vendege voltam ,a szallodaban otthonos hiszen hozzajarul a bankom a finanszirozasahoz,hogy igenis foleg 90-ig sok ilyen hazautazot lattam beszeltem veluk es nem volta nekem sem (Neked sem lenne) szimpatikusok.NMas ez a gyerekeddel hiyzen gondolomott nott fel.De irjalerroo mert nagyon erdekes,nala lehet eloszor eszre venni ezt a masodik generacios fejlemenyt:magyarnak is erzi magat ? Vagy csak az egy exotikus hely ahhonan -b

valahonnan jonni kellett a szuloknek.

Mondod olvassa a Sorstalansagot-- magyarul ?

Előzmény: Törölt nick (6)
KanOne Creative Commons License 2005.01.30 0 0 10
"amikor tavaly Magyarorszagon voltam, sajnos epp parlagfu szezon volt, igy aztan nem tudtam tul sok mindent megfigyelni a tusszogestol."

Az USA-ban irtják rendesen ezt az átkozott parlagfüvet ? (nálunk rendesen elhanyagolják)
Úgy tudom, onnan jött át Európába is... :(
Előzmény: Törölt nick (4)
Mumu Creative Commons License 2005.01.30 0 0 9

Ehhez azert nincs kommentarom mert en is pontosan igy latom.De azert ha tudsz megorokitjuk a kesobb olvasoknak:

Meseld el milyen kovetkezteseket vontalle a korodben ismert magyarok eletebol:mivelk kezdodik azintegracio,milyen modon gazdagodik az angol tudas,nilyen a kapcsolat latalaban ,nem nalad,a szomszedjaikkal,mikor erzik maguka megfigyelesed szerint valobban odavalonak.Hogy abnnak gyermekeik magyarsagukkal ?

Ez a tobbi kedves tarsunknak is szolna.

Előzmény: thomee (3)
Mumu Creative Commons License 2005.01.30 0 0 8
Ez termeszetes.A legtobbotthon nagyon szegeny es elnyomott es haza jon egy kicsit kompenzalnia ottani termeszetesen mint elso generacios nehez eletet.De ugyanakkor ide jon,haza jon . A mr mostan kivandorolt vagy csak ott dolgozo szabad magyar nem is probal afektalni.Ezzek inkabba losngelesi idos neik bacsik ...meg a 80-as evek szokasaival.De nem szabad altalanositani .Megis ha ismersz konkreten ilyen esetet mondd el.
Előzmény: Törölt nick (2)
Mumu Creative Commons License 2005.01.30 0 0 7

En is itthon vagyok otthoni minosegben.

Bar nekem eletem alakulasa latal sehol nincs valobban itthon es mindenutt otthon vagyok.

Nem aprozuk el mert zulajdonkepen minden itteni hely a klubba egy darab topic,de igy csinaltak meg technikailag.Nincs OFF mindenutt mindenki valaszol hiszen kotetlen remelem hosszuideig tarto beszelgetesek ezzek.Asztalokon keresztul ugyanaz a tarsassag amely mindegyik asztalhoz leulhet es leul.

Előzmény: Törölt nick (0)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 6
a gyerekem ilyen pont, akit te utalsz. Csak velem tud magyarul beszelni, de iskola, baratok mind angolul. Ha eltolt egy honapot magyar kornyezetben, atall a magyar hangsulyozasra, akkor konnyebben toleralnad. Most eppen a Sorstalasagot olvassa, pedig le akartam rola beszelni, meg csak 15 eves. Azert te csak igy tovabb :)
Előzmény: Törölt nick (2)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 5
yeah! koszi, Mumu!
Előzmény: Törölt nick (4)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.30 0 0 4

probalkozom... :) hatha...

amikor tavaly Magyarorszagon voltam, sajnos epp parlagfu szezon volt, igy aztan nem tudtam tul sok mindent megfigyelni a tusszogestol.

Udvozlok mindenkit, ha vegre be lettem engedve...

Előzmény: thomee (3)
thomee Creative Commons License 2005.01.29 0 0 3

szia Mumu, ezek a kerdesek -is- erdekesek.

Reszemrol:

"milyen itthon es milyen otthon"

mikor tavaly Mo-on voltam, a kulonbseg nem volt olyan mellbevero  ,mint jopar evvel ezelott. Gyakorlatilag mindent amit az USA-ban lehet kapni,ott is lehet. Ami erdekes es lehangolo volt az az ar es az atlag ember penzenek vasarloereje. A szolgaltatasok maskeppen mukodnek, stb. En mar hozzaszoktam "itt"-hez :-)

"mennyit valtozott eletunk"

sokat :-)

"milyen nehez az integracio vagy milyen konnyen megy valtani"

nekem nem okozott gondot, de ez igy van/volt mindenhol ahol es amikor megfordultam,biztosan szerencses alkat vagyok,konnyen beilleszkedek.

"Es mit csinalunk a szegeny rokonokkal,kellenek-e nekunk vagy csak magyarkodjunk veluk ?"

reszemrol tamogatom a rokonaimat ,hiszen szukseguk van ra...ha megtehetem miert is ne tennem?

Előzmény: Mumu (-)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.29 0 0 2

es milyen a velemenyunk a mar afektaltan beszelo hazatert-turista magyarol.

Az olyanokat utálom. És érdekes, az akcentus kialakulása együtt jár az elbutulással: az ilyen affektáló "magyarok" ugyanolyan bárgyún vigyorognak, és ugyanolyan összefüggéstelen, triviális közhelyekben és szuperlatívuszokban beszélnek, mint a született nyugatiak. Ez persze elsősorban az amerikás magyarokra jellemző. A Frei dossziéban lehet ilyenekből sokat látni.

KanOne Creative Commons License 2005.01.29 0 0 1
Azé' nem kell elaprózni ... !
Jó ez így.
:)
Előzmény: Törölt nick (0)
Törölt nick Creative Commons License 2005.01.29 0 0 0
Kedves Mumu... ennyi kérdés majd ennyi topicot igényel, hogy egy-egy szál követhető legyen, ugye tudod? Én legalább is így látom, igaz innnen itthonról, s nem a gazdagok oldaláról :-)
Mumu Creative Commons License 2005.01.28 0 0 topiknyitó

Mint ahogy a bevezetoben itt is allitom hogy sok mondanivalonk van itt a forumon is,egymasnak, magyaroknak vagy magyarul beszeloknek bar hol is elnenk.Sot.Sokal erdekesebb ha egy topicba (itt mar vedve a sok bekiabalotol) megbeszeljuk milyen itthon es milyen otthon,mennyit valtozott eletunk/eletetek egy uj hazaba,milyen nehez az integracio vagy milyen konnyen megy valtani.

Beszelnek-e a gyerekek meg magyarul?Voltak.e mr Mo-n ?.Hogyan latnak minket a keritesen tulrol..es milyen a velemenyunk a mar afektaltan beszelo hazatert-turista magyarol.A flancarol.

En is kikaphatok,mert meg mindig nem irok korrektul magyarul...

Altalaban ,nem is kell "helyzetbe lenni" ahhoz hogy vitatkozunk ,jelent-e egy elonyt Mo-szamara az alitolagos 5 millios diaszpora.

A gazdag amerikai magyarok ?

Es mit csinalunk a szegeny rokonokkal,kellenek-e nekunk vagy csak magyarkodjunk veluk ?

Allampogarsag ?

Maradjanak otthon ?

Milyen tapasztalataitok vannak az atkoltozott magyarokkal?

Es milyen tapasztalatai vannak az atjott neptarsainknak velunk ?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!